Работят ли децата ви през лятото?

  • 13 186
  • 73
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 409
Здравейте, вчера си говорех със сина ми, че когато порасне ако поиска може да работи през лятото. Понеже мъжа ми чу нашият разговор, сподели че не е добре да работи детето. Затова се запитах вие на какво мнение сте, добре ли е дете / над 16 години например/ да работи през лятото. Аз например работих всяко лято след 8ми клас и се чувствах много добре да си имам собствени средства.

# 1
  • Мнения: 7 325
Синът ми работи два пъти за по месец лятото. С половината от втората заплата си купи скъп боклук, който не използва. Не намирам за лошо децата да работят.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
Много е добре даже, но възможностите за съжаление не са много.
 I.Hr, би ли споделила какво работи синът ти.

# 3
  • Мнения: 7 325
Работи във фирмата в която работеше мъжът ми по това време. Помагаше на механиците и превеждаше от време на време на неговорещите.
Живеехме в курортно село и повечето от връстниците му работеха в ресторанти. Един от приятелите му работеше в хлебарницата на баща си, друг в книжарницата на майка си, ... Имаше и такива, които не желаеха да работят, но за желаещите възможности не липсваха.

# 4
  • София
  • Мнения: 39 771
Не виждам нищо лошо в това детето да работи през лятото.
Моята дъщеря искаше да работи, но е на 15. Евентуално другото лято...

# 5
  • Мнения: 477
Зависи каква е работата. Ако ще е някаква мизерия от типа да раздава листовки на студа или да е сервитьорка, не, мерси! Като порасне достатъчно и се изучи достатъчно, за да има хубава, квалифицирана, достойна и добре платена работа, тогава ще работи. Има цял живот да го прави, няма да му/й избяга. Не искам да сметне за нормално да е изтривалка на 16 години и после да се развива с тази мисъл.
Друг въпрос е, ако нещо й харесва много. Например да гледа деца или да превежда текстове, да пише статии - да кажем, че й е приятно. Като иска - да ходи, да се пробва. Но категорично не бих намекнала дори, че е нужно да го прави.

Дотогава отговорността да има покрив, храна, дрехи и джобни е моя, както винаги е била.

# 6
  • Мнения: 7 325

Дотогава отговорността да има покрив, храна, дрехи и джобни е моя, както винаги е била.
Разбира се, че е на родителя. Тук обаче не става въпрос за това детето да работи за хляба си, а за повече джобни или да си купи нещо, което родителя не би купил.

# 7
  • Мнения: 477
Разбира се, че е на родителя. Тук обаче не става въпрос за това детето да работи за хляба си, а за повече джобни или да си купи нещо, което родителя не би купил.
Донякъде съм съгласна с този мотив, но при нас - и осъзнавам, че явно е само при нас - всичко, което не бих купила, не би се появило в дома ми, ако ще детето ми да е филмова звезда милионер.

# 8
  • Мнения: 7 325
Ами при мен мотива за некупуване на нещо е цената и нуждата. Но ако си събере пари и не е нещо, което категорично отхвърлям ( като мотор примерно ) не бих мрънкала много.

# 9
  • Мнения: 477
При нас цената не играе роля, по-скоро мястото - ако нямаме къде да го сложим (като мотор), няма да го купим, или да си намери гараж, и ще купим. Но аз нямам нищо против моторите. Не бих имала вана обаче. Поиска ли вана в банята, и да спести, няма да вземем Simple Smile Иначе за дрехи, обувки и други типично тийнейджърски неща, които в тази възраст се купуват в излишни количества, а и след тази възраст също - бих давала пари. Няма нужда да се чувстват ощетени, според мен. Като завърши университет и си намери работа, тогава да си купува сам/а. Дотогава - имам, давам. Няма да си ги нося в гроба и без това.

# 10
  • Мнения: 7 325
За мен мотора не е въпрос на място ( не че имаме такова де  Laughing ), а на зрялост да го кара. Дрехи, обувки, учебници, помагала не влизат в сметките, те са необходимост. Заинатих се за ПС4, за скромната цифра от 400€. Сметнах, че при наличието на два компютъра ( лични ) не му е нужно. Купи си го сам. Ползвал го е два пъти той и два, три пъти негов приятел. Сега събира прах и ми пробутва идеята да го продавал. Познавам си човекЪТ и много добре знаех какво ще стане.
Не бих купила също нова техника ( компютър ), само защото е излезнало нещо по-ново и по-мощно. Ей такива ограничения слагам.

# 11
  • Мнения: 477
За мен мотора не е въпрос на място ( не че имаме такова де  Laughing ), а на зрялост да го кара. Дрехи, обувки, учебници, помагала не влизат в сметките, те са необходимост. Заинатих се за ПС4, за скромната цифра от 400€. Сметнах, че при наличието на два компютъра ( лични ) не му е нужно. Купи си го сам. Ползвал го е два пъти той и два, три пъти негов приятел. Сега събира прах и ми пробутва идеята да го продавал. Познавам си човекЪТ и много добре знаех какво ще стане.
Не бих купила също нова техника ( компютър ), само защото е излезнало нещо по-ново и по-мощно. Ей такива ограничения слагам.
Ясно. Това с 400-евровата играчка е добър пример за безсмислен разход. Никога не бих преценявала, че някаква глупост "не му трябва" - човек сам най-добре знае какво и защо му трябва, но като я купим (или си я купи сам) и после прашасва, бих я използвала като добър пример защо няма да му купя следващата измишльотина за 1000 евро, независимо колко твърди, че му трябва.
Тези неща се разминават с мен, защото децата се учат от по-рано кое е необходимо и кое не. Не всичко им се купува само защото са поискали. Изключително държа желанието за конкретна играчка да не е повлияно от реклами или мода, а от реално лично желание или необходимост. Ако искат някаква тъпотия само защото Пепи от класа има същата, ще ме извиняват. Границата е тънка, тези неща ги карам на интуиция. Все пак никой не би искал дом, ако всички хора не живееха по домовете си, щяхме да сме номади - и щеше да ни е по-интересно, между другото.

# 12
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
По принцип съм много ЗА тази идея. Но, не бих карала детето си зорлем да работи, за да "цени парите".
Достатъчно ще я гърчат за малко пари един ден.
И при все, че не е ограничавана в нито едно свое желание (а тя не е от много искащите), смятам, че прояви ли желание да работи, ще я пусна, само за да си начеша крастата.
Така, по тоя повод, имаме две съседки. И двете с по два броя деца, като и при двете вторите деца са бебоци (едното е на годинка, другото на година и половина), а по-големите им деца са в училищна възраст.
Едната се върна вече на работа, на другата й предстои връщане. Дъщеря ми, често ходи да им помага (прибира им големите деца от училище, стои с тях на площадката), като си заработва някакви джобни, наистина. Но и двете майки, преди да й отправят предложение за тази помощ, първо го съгласуваха с мен.
За момента смятам, че това й е достатъчно като работа. Все пак, тя в момента също е ученичка, и не мисля, че може да си ангажира времето с нещо повече.

# 13
  • TX
  • Мнения: 590
интересна тема
Нашият син много иска да работи, но е на 15, дори си намери работа за идната година ( спортен аниматор), НООО аз поставих условие, че  при отличен успех го пускам и ще му подготвя документите, дори ще му платя курса ( искаше да си го плаща от негови спестявания) и за дните на работа ще му се полагат и джобните . Той иска да си спестява за кола като пораснел. Иначе си е спестовен и като чичо Скруч си има все някакви, все за нещо.
Нямам нищо против в това подрастващите да поработват, аз също летата съм работила по мое желание.

Последна редакция: пт, 23 сеп 2016, 11:18 от murka или АБОРИГЕНА

# 14
  • Мнения: 148
Аз самата работя от 16-годишна и мисля, че е добра идея. Дори да е сервитьорска или каквато и да е работа, това е добър опит и дава на детето реален поглед върху нещата. Аз още преди 1989 едно лято метях парковете като част от някаква ученическа програма и това бяха първите ми спечелени пари и бях супер горда, но и разбрах що за работа е тази Grinning  Нашите също не ме оставяха да си купувам съвсем каквото ми щукне, но аз позволявам на дъщеря си - предпочитам да прави грешките си тук, докато е при мен, за да й помогна да ги осъзнае, отколкото да почне да си купува глупости и да опознава себе си в това отношение чак след университета Wink Тя сега е на 12, има спестени пари от подаръци (в нашия дом за работа не се  плаща) и вече доста добре се справя с преценките от какво има нужда и за какво си струва да си даде парите Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт