ИЗБОР НА УЧИЛИЩЕ!

  • 6 739
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
адрес на 41 училище ул Самуил 24 до касата на Софийска вода

# 16
  • София
  • Мнения: 1 724
 Частните знам, че са добре за деца, които не магат в държавни с по-силните изисквания да оцелеят.
Нещо не ми харесва това изказване, ама ще си замълча.
Нито ми е глупаво дето, нито неоправно.
Ами именно значи може да се справи и в държавни.
Има и много доБри частни училища, несравними с държавните, вярно е, че са много малко, но там децата влизат в Американския колеж БЕЗ частни уроци.
След 4 клас всичко в държавните училища започва да се движи около частните уроци, за влизане еди къде си. Е, кое ме у държавното на това частно приватизирано от определени среди образование?
Не ми се иска темата да се превръща в спор за или против частни училища, събирам мнения на родители които ИМАТ опит с децата си. Не се интересувам от позиции за или против частно/държавно, а от конкретни впечатления за тези училища.

А и още едно да прибавя- Дорис Тенеди. Ако има майки с деца В 20то , Света София, Увекинд и Дорис Тенеди, ще съм балгодарна да споделите, може и на ЛС.Благодаря.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 242
Дороти, при положение, че имам възможност, защо трябва да си усложнявам живота, чудейки се кой ще я води и взема /бабите и дядовците нямат тази възможност, а ние работим до късно/, на каква занималня да я запиша и дали там изобщо ще се занимават с нея /в училището е целодневно/, няма ли да избяга от час без да ме уведомят, някой пласьор няма ли да й набута наркотици и т.н. Искам да съм преди всичко спокойна за детето си. Като цяло нямам доверие на държавното училище. За качеството на обучението - има и добри държавни и лоши частни и обратно.
veleva, сори за оффа. Няма вече Grinning

# 18
  • София
  • Мнения: 2 530
Наскоро един учител ми каза: Първо избери учителя, а после училището.

# 19
1. С английски /който знам/ или немски/не звнаем и двамата с бащата/?-с английски по-лесен е (а колкото до немския ако е в паралелка с засилено изучване на чужд език в 5 клас се включва втори език следователно немския)  ,а пък и щом знаете английски ще можете да му помагате ,ако се затрудни.
2.Държавно или частно?-държавно, защото моя приятелка(учиелка казва ,че в частните училища само взимат парите и после нищо не правят децата,а пък и от мое наблюдение децата учили в частно училище са много разлигавени

# 20
  • София
  • Мнения: 98
Голямата ми дъщеря учеше в частни училища. И от опит мога да кажа, че не съм особено доволна. По-малката е в държавно училище, 134 СОУ "Димчо Дебелянов" и засега съм доволна. Вярно е че, за децата до 4-ти клас, най-важното е учителката.

# 21
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
На мен ми предстои избор на училище за първокласник догодина, но отсега съм изпаднала в тих ужас  Confused. Не знам дали ще можем да си позволим частно такова за две деца, а от държавните много ме е страх. Страх ме е,  някоя некадърна госпожа и скапаната ни образователна система ще орежат крилцата на децата и желанието им за учене. Страх ме е от издевателствата на големите над по-малките, страх ме е от наркодилърите около училищата,  от чалга-поколението.  Не знам, може би ставам параноична  ooooh!. Толкова страшно ли е, колкото ми се струва?

# 22
  • София
  • Мнения: 1 724
На мен ми предстои избор на училище за първокласник догодина, но отсега съм изпаднала в тих ужас  Confused. Не знам дали ще можем да си позволим частно такова за две деца, а от държавните много ме е страх. Страх ме е,  някоя некадърна госпожа и скапаната ни образователна система ще орежат крилцата на децата и желанието им за учене. Страх ме е от издевателствата на големите над по-малките, страх ме е от наркодилърите около училищата,  от чалга-поколението.  Не знам, може би ставам параноична  ooooh!. Толкова страшно ли е, колкото ми се струва?

Същото си мисля и аз, не се смятам за параноик, особено момента с наркодилърите, май това ще е капката, която ще прелее да го пусна в частно училище.

# 23
  • Мнения: 967
Здравейте на всички!

Аз съм нова мама тук! Дъщеря ми е на 10 години и сега очаквам второ дете, затова влезнах във форума да се осведомя повече за бебешки работи. Попаднах и на темите за детска градина и училище.
Понеже повечето майки имат по-малки деца, реших да споделя моят опит понякога горчив. Надявам се да ви е от полза.

До преди 2 месеца живеехме в Австрия.  Дъщеря ми се роди във Виена. Когато стана на 2 месеца, се огледах за детска ясла/градина. Оказа се, че е трябвало да се запиша още когато съм заченала. Места нямаше. Частната детска градина където намерих място се помещаваше в апартамент и имаше 20 деца. Струваше 350 Евро. Понеже в Австрия детските градини работят максимум до 17 часа, а майките си ги взимат най-късно в 16, моето дете все оставаше последно. Аз пък работех често до 18, 19 часа и така след два месеца наех детегледачка, която да я взима от д.г. и да е с нея докато се прибера -струваше ми още 300 Евро. Въпреки че само за това отиваше 70% от заплатата ми ние бяхме доволни. Детето проговори добре немски, беше весело и с желание ходеше на д.г. - стана и много контактна.
През първото лято я изпратихме в БГ при баба и дядо. Те работеха и я дадоха за 3 месеца в Увекинд. След известно време майка ми беше недоволна - размяна на потници????, загубени пантофи, слънчеви шапки, спяли на матраци. Не разбрах много драмата, но като че ли нямаше други произшествия. Във Виена купувах на сезон по 10 шапки, пантофи че даже и обувки изчезваха в пастта на неизвестно и много лакомо чудовище - и други майки се оплакваха. Както и да е - септември дойдох да си взема сладураната и знаете ли, детето ми не искаше да си тръгва от детската градина. Видях нарисуваните с детски мотиви от художник стени, боядисаните столчета, щастливите деца, които играеха с весели крясъци на двора и за първи път ми стана мъчно за моето дете, че не може да остане там. Така се върнахме, аз обиколих много детски градини във Виена, смених я на следващата година, за по-голяма с добра база, но детето си не видях толкова щастливо.
Всички по-големи ваканции я изпращах в Увекинд, на зелено и бяло училище (на планина и ски) с тях и тя познаваше вече децата. Така стана 1 клас. Кварталното училище беше много прехвалено. Тя тръгна в музикален клас, записа се и на флейта и на танци - всичко изглеждаше прекрасно. Само дето австрийската образователна система не е добра. До нова година не можеше да чете, те и не бяха взели всички букви, писаха целия първи клас с печатни букви. Есенната ваканция моята дъщеря беше пак в София, и аз я изпратих 1 седмица с нейните деца в Увекинд (1 клас).
Когато се върна, тя каза, че те знаят много повече от нея, четат и пишат и вече са взели всички български и немски букви!!!! Тогава аз се разплаках за първи път. Напуснах работа и се занимавах с нея до края на първи клас. През цялото време търсихме със съпруга ми частно училище и накрая намерихме френския лицей. (В Австрия има много частни училища, но повечето католически с възпитателки монахини и яко промиване на мозъците - направо ад). Срещу скромната сума от 4000 Евро на година (тъкмо бяхме събрали пари за кола) и още 300 Евро за детегледачка на месец (пак тръгнах на работа, за да плащаме таксата) и много частни уроци по френски (другите деца бяха ходили на детска градина и говореха езика), моето дете влезе в крак и напредна с материала, проговори френски и ние си отдъхнахме. През лятото се прибрахме в отново в България и от септември дъщеря ми продължи във френския лицей в София.
Тази година детето ми беше с Увекинд на ски през пролетта и на планина в Банско през август, и въпреки че е в друго училище, изяви желание да ходи с тях и на други лагери.
Снимки на най-доволните деца през август могат да се видят на http://www.oxo.bg/galeria.php?album=24 (това е страницата на фирмата, която им организира лагерите).
Искаше да отиде и на сърф училище с тях през септември, но френския лицей в София започна на 4 септември и тя беше малко тъжна.
Някой могат да попитат, защо дъщеря ни не е записана в Увекинд на училище - ами за да не загуби френския. На нея немския и е като роден, искаме да задържим и френския (между другото фр. лицей е едно чудесно училище, със 100 годишна традиция, но пък и почти 2 пъти по-скъпо от Увекинд). Искам да препоръчам Увекинд на всички, които обмислят да дадат детето си там, то е едно прекрасно място, където детето ви ще израстне много щастливо и ще получи първокласно образование. За да подкрепя изказването си погледнете на http://nsnu.hit.bg/download/matematichesko-ogledalo/2003/II%20klas.htm и вижте резултатите. В това училище наистина се учи добре.

Много съм горда от всички вас БГ-майки, които търсят най-доброто за детето си. Австрийките далеч не са толкова загрижени. Аз не съм спряла да го правя и за сега съм намерила идеалното място. Не съжелявам нито за миг за парите, които сме вложили в образованието на дъщеря си. Наскоро тя ми каза, че и иска да си имаме кола, най-добре джип. Отговорих, че мога да я преместя в нормално училище и парите от таксата ще стигнат за лизинг на чуден джип. А, не-е-е, аз си харесвам училището, каза тя. А ние още нямаме кола!!! Повярвайте ми, че децата ви ще ви бъдат благодарни за доброто образование. Вашите усилия не са напразни! Дано и моите не са!!!
Сигурно има и други мнения и само времето ще покаже, кой е прав.

Прочетох всички мнения за Увекинд, защото ми стана интересно и на мен училището ми е познато. Имаше на моменти много агресия и нападки. Искам да кажа, че подобно нещо не помага на майките, които наистина търсят място за децата си - конструктивна критика или конкретни похвали са по-полезни.

Имам един трик за майките, които решават окончателно за място на детето си - отидете в градината/училището което сте избрали, когато децата свършват училище, наблюдавайте децата и учителите като си тръгват. Гледайте за интелигентни доволни лица, щастливи детски смехове и разговори, усмихнати учители. Направете го няколко пъти. Ако сърцето ви казва - да- със сигурност това е мястото на вашето дете.
Успех на всички!

# 24
  • София
  • Мнения: 1 724
Радмила, ако беше писала до август, може би щях да отида още вмеднъж и до 20 и до Увекинд.
След големи колебания го записах в 20-то. Честно кацано, поне 3 пъти бях на път на миссля за смяна. Но пък как ще се чувства детето след 2 седмици, в ново училище?

Няма вариант, в който да ходи малко в едното, малко в другото и заедно да решим...
Радмила ,специално се интересувах за математиката, това, което ме възпря да започнем в Увекинд е фактът, че най-големият випуск е 6 или 7 клас, още няма кандидаствали и приети с някакви рузултати. Какво е това състезание Математическо огледал. Би трябвало да има резултати от олимпиади- това ми се струва по-верен критерии- общински кръг, национален кръг и прочие...

Имаме познати с дете в 6 клас в Увекинд, да, доволни са, казват че нивотно на подготовка по немски е прекрасно, но самите те не знаят къде са дезата им по български и математика. Казват, че учителите по тези предмети се сменят. Само това ме възпря от записване там. Иначе директорката и самото училище е с невероятно излъчване и харизма.Но дали само добрия немски и доброто прекарване са достатъчни за едно дете. Доста сложно е постигането на успех и той изисква подготвеност.
Питах самата директорка да сравни двете училища / тя познава много добре 20-то/ Не получиха аргументи.

Не знам , може би сгреших, че настоявах повече за това.

# 25
  • София
  • Мнения: 7 242
veleva , това са резултати на деца от Увекинд /също много добри/ от друго математическо състезание. Обърни внимание в кой клас са децата и какъв е макс. бр. точки, тъй като максимумът е различен и на пръв поглед резултатите подвиждат. Освен това показателно е, че от всяка паралелка са се явявали почти всички деца, докато от другите училища има само по няколко представители /демек отличниците/ http://www.119sou.com/index.php?page=vms2005
20-то училище е много добро и може би в него детето ти ще научи повече. Но аз съм сигурна в едно - моето дете ще е много щастливо в Увекинд, а за мен това е толкова важно, колкото и добрата подготовка. Не мога да се нарадвам на ентусиазмът му в 7.30 ч. сутринта и на бърборенето му за изминалия ден, когато си го взимам привечер.
Прави ми впечетление, че много родители смятат, че за децата им е добре да учат в частно училище до 7 клас, а после да кандидатстват в държавно. Нямам опит и наблюдения, но ми се струва погрешно - стилът на учене, средата, темпото, взаимоотношенията и т.н. са много различин на двете места и всеки преход от едното в другото е травмиращ. Мисля, че всеки родител още в началото трябва да реши на кое от двете - частното или държавното образование ще се довери и респ. какви са възможностите му и на което хоро "се хване", на него да играе докрай.

# 26
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Понеже питате за математическото огледало, аз да ви отговоря. Това е състезание математическо на Съюза на Началните учители. Там обикновено пускат деца, които искат да се пробат в някакво състезание. Добре е че е помислено и за тези деца. Също така те имат състезания и по други предмети със различни имена. За съжаление не е така разпространено като състезание и много училища не искат да участвуват - аз съм родител и просто се бях интересувала. Може през последната година нещо да се е променило.


А 20 то училище е едно от най-добрите, но е тежко с много добра подготовка и не всяко дете може да учи там. Аз лично например първото си дете давам в такова, но за второто не.

# 27
  • София
  • Мнения: 6 999
Прави ми впечетление, че много родители смятат, че за децата им е добре да учат в частно училище до 7 клас, а после да кандидатстват в държавно. Нямам опит и наблюдения, но ми се струва погрешно - стилът на учене, средата, темпото, взаимоотношенията и т.н. са много различин на двете места и всеки преход от едното в другото е травмиращ. Мисля, че всеки родител още в началото трябва да реши на кое от двете - частното или държавното образование ще се довери и респ. какви са възможностите му и на което хоро "се хване", на него да играе докрай.

Подкрепям напълно.

Сестра ми учи до 4 клас в частно училище и после я преместиха в държавно. Една година изобщо не можа да се окопити при това не заради високите изисквания на държавното, а тъкмо напротив. Просто в държавното училище я се сетеха да я изпитат 3 пъти през срока, я не. Много повече деца. Различни изисквания. Сега 3 години по-късно вече е свикнала, но аз определено намирам промяната в поведението й към по-лошо. В частнотоучилище ходеше с униформа всеки ден, а сега как ходи...  ooooh! Леле, мале...

Лекси, разглеждала ли си другите 'немски' училища преди да се спреш на Уве? Аз съм много доволна от това как намирам Дариа там - винаги усмихната, говори около 10 пъти повече отколкото говори с мен  Confused , но за сега е само градина...

# 28
  • Мнения: 143
Понеже виждам, че продължавате да обсъждате частни и държавни училища се чувствам длъжна да вметна- децата ми и двете ходиха на частна градина, от която сме много доволни, сега дъщеря ми е в държавно училище, от което съм доволна - не е вярно, че не са високи изискванията, че ходят облечени като не знам какво, че са прости невъзпитани и пр децата Просто си има различни училища и трябва да си проверил къде и как даваш детето си предварително

# 29
  • София
  • Мнения: 7 242
Лекси, разглеждала ли си другите 'немски' училища преди да се спреш на Уве? Аз съм много доволна от това как намирам Дариа там - винаги усмихната, говори около 10 пъти повече отколкото говори с мен  Confused , но за сега е само градина...
Иса, не съм ходила на място, но съм събирала инфо. Хубави неща прочетох/чух и за Е. Кестнер и Веда, но те са много отдалечени от нас и затова отпаднаха.
А Цвети и другите деца от групата й, май са единодушни, че в училището е по-хубаво. Като попитах защо, отговорът беше, че защото в училището се учело повече Grinning.
pfy, напълно съм съгласна. Много пъти съм писала, че училищата и ДГ са преди всичко "добри" и "лоши", а чак после - частни и държавни. Единственият неизбежен недостатък на държавните е големият брой деца и паралелки и произтичащият от това занижен контрол, както и по-малкият брой креативни занимания, екскурзии и мероприятия.

Общи условия

Активация на акаунт