Лечение на псориазис 6

  • 139 634
  • 761
  •   2
Отговори
# 435
  • Мнения: 432
Когато лежах във ВМА в кожното отделение и питах един от лекуващите лекари за диета, той ми отговори, че всеки случай е различен и няма забранени или позволени храни, само да не се прекалява. Аз се опитвам да ям разделно от едно време насам, дори в момента съм на режим, но не съм си забранил сладкото или месо, просто внимавам с количеството и най-вече качеството, предпочитам да се насладя на храната с някоя по-ограничена порция, но наистина да си струва. Естествено алкохолът и пушенето много възбуждат болестта, за това няма 2 мнения. Но примерно при мен влияе особено много времето, лятото и без да ида на море, дори без да се пека просто си се успокоява сам. Но зимата е зле, ако не полагам грижи почти всеки ден за кожата си. С мазилата внимавам, но понякога като се вбеся, че не мога да ида на плаж без да ме питат какво ти е това, просто се мажа с нещо "непозволено", смятам, че ако е рядко няма да има проблем и така вече 10 години я карам. Намерил съм си някаква среда, но пък при мен е на отделни места, лесно се чисти и изчезва за 2-3 дни с около седмица ремисия само ако се намажа с малко кортикостероид. Знам колко са вредни, но понякога опирам и до тях, просто се разболях в пубертета, сега съм на 28г и колкото и да е през тези години се изграждаш, самочувствие и т.н., на моменти просто съм искал да съм като другите. Вече не го мисля толкова, наревах се и го преживях в миналото, приех го и съм много по-добре, той самият се повлия от това мое спокойствие. Нервите са най-големия враг на тази болест, безпокойството, всичко, което може да те изкара от кожата ти сякаш на нас ни избива с това заболяване. Затова колкото и да не е правилно, просто гледам почти винаги да слагам себе си на първо място и после другите.

Последна редакция: сб, 14 юли 2018, 14:40 от V_90

# 436
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 801
Моят псориазис се обостри от стрес.
Преди и пушех и пиех нормално, и нищо ми нямаше. Имах съвсем малки петна зад ушите и понякога на скалпа. След стреса обаче всичко се усложни.
И мен все оше ме разпитват за петната,ама вече не ми прави впечатление. Може би свикнах,та затова.
Мажа се с velutan. Не съм от най- редовните и стриктни пациентки. От време на време чистя организма с разни отвари и настойки като джинджифил, алое, бъз,коприва, мента, мащерка, дафинов лист с лимонова кора. Но и тук съм постоянна ден до пладне. Вече почти 30 години си се търпим с псори,ама това е положението.
Напоследък ае заговори много за някакви нови био методи,но не съм се задълбочила в проучването им.
Опитвам и с медитация. Но не винаги успявам да я прилагам редовно.
Вярно,че с нищо не бива да се прекалява.
Но аз например от домати и кафе не мога да се откажа. Обичам вкуса им. Приятно ми е да поседна с чашка кафе на двора,или пред чиния с домати. А те са първи в списъка "НЕ" продуктите.

# 437
  • София
  • Мнения: 5 864
Моят псориазис се обостри от стрес.

Но аз например от домати и кафе не мога да се откажа. Обичам вкуса им. Приятно ми е да поседна с чашка кафе на двора,или пред чиния с домати. А те са първи в списъка "НЕ" продуктите.

Всъщност никой не знае кои са "НЕ" продуктите. Затова методът на изключването може да свърши работа. Защо не пробвате с АИП? Там си има схема на изключване - включване на храни и може да се разбере кои влияят отрицателно.

# 438
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 801
АИП!?!?

# 439
  • Мнения: X
Автоимунен протокол на хранене.

# 440
  • София
  • Мнения: 5 864
Да, Автоимунен протокол на хранене. Вече толкова ми се е набило в главата, че не съобразих.
Мисълта ми е, че може ядките, например, да ти влияят зле, а ти да не усещаш. Защото с този протокол не се открива просто хранителна алергия. Там е ясно - ядеш, правиш алергична реакция. Тук идеята е да установиш кои храни причиняват възпаление в организма. Като всеки може да има различни дразнители.

# 441
  • Мнения: 132
Моят псориазис се обостри от стрес.

Май, май Sad мислех, че не ми влияе, но едно много сериозно емоцианално състресение наскоро ми добави доста нови неща към вече съществуващите.
На мен също не ми помага диета или по-скоро начин на хранене, и веган бях по едно време, таратунци...

Аз съм с псориатичен артрит и ако не бяха ставите, въобще нямаше да се навия на биологични, все повтарям, ако е само козметичен проблем не се подлагайте на тези терапии, просто поддържайте кожата постоянно овлажнена с мазила или каквото там ви помага.
Е, има и сериозни псориазиси, които е добре да се третират като на ей този образ от видеото, въпреки, че той нищо не прави, освен да стърже плаките с нож Flushed
https://www.youtube.com/watch?v=0gYtwsB8_l0&t=893s

# 442
  • Бургас
  • Мнения: 641
Да споделя за UVB лампите.
Не се хвръляйте на скъпи марки. Единственото важно нещо е крушката, а такива произвеждат само Philips. Те са с дължина на вълната 311 nm.
http://www.lighting.philips.com/main/prof/conventional-lamps-and … 700121_EU/product

# 443
  • Мнения: 10
Здравеите. И аз не се сдържах, от 3 дни се мажа с Дайвобет и гадините започнаха да избледняват.След 3 седмици отивам на море и не ми се иска да ходя с пъпките, силно се надявам след като спра да се мажа да не стане по-зле.Bibit може ли да обясниш в какво точно се изразява псориатичния артрит. Напоследък често усещам болки в костите(най вече в краката и ръцете) не са силни може и да параноясвам но не виждам друга причина да ме боли.Възможно ли е от псориазис да получа и псориатичен артрит или? Извинявам се за глупавия въпрос, но не съм много наясно.

# 444
  • Мнения: 132
Bibit може ли да обясниш в какво точно се изразява псориатичния артрит.

Започнах да пиша тук почти в началото на заболяването, може да се поразровиш из мненията ми, давала съм много информация. Всичко при мен започна изведнъж и наведнъж със засягане на кожа и стави, а две години по-късно и базедова болест.
Това е една много информативна статия от причините до терапията.
https://www.medinfo.bg/spisanie/2016/12/statii/psoriatichen-artrit-2441

# 445
  • Мнения: 1 639
Здравейте, при мен доста се чудиха какво е защото не е на типичните места за псориазиса и изби за 3 седмици с огргомна сила. Е биопсията си показа Псориазис. Вече съм горда собственичка на това чудо:) Не съм се сдухала изобщо, напротив приех го геройски. Аз всъщност го имам от една известно време но понеже беше едно петънце и не знаех че е такова. При мен изби така защото си сложих ваксина срещу варицела и две седмици по-късно преболедувах от ангина. Откриха ми стрептококи в гърлото. Аз имам така наречения гутатен псориазис, той е на точки. Но по стъпалата си стана плакатен. Като цяло съветите бяха, никакви кортекостероиди, спокойствие, изобщо промяна на начина на живот и мислене. Казаха да не ям домати,бял хляб,мъхести плодове ,бобови,свинско,телешко и разбира с полуфабрикати. Но казаха нищо в крайности. Бирата ми казаха че не е вредна но да е най-вече жива бира. Казаха ми по-добре с една цигара и една бира отколкото изнервена спазваща всичко защото това е и доста психоматична болест. На мен петното ми се появи още през бременността, тогава не пуших, не пиех, след като се роди малкия поради съмнения за алергия ми се наложи да стана веган, ама истински веган. Набивах картофи и лютеница на корем и искам да ви кажа че това петно изчезна. Така че наистина всичко си е до организъм, като цяло май нищо не трябва да е в крайности, просто възможно най-балансирано хранене, спокойствие и да не се обръща внимание на псориазиса. Казват че се сърдел като не му обръщаш внимание и си тръгвал:)))) Много хидратация на кожата, къпането пак с хидратиращи шампоани, забъркаха ми едни кремчета със салицилова киселина, възелин и още някви неща. Пробиотици да пия. Е сега пия и антибиотици от 13 дена заради стрептококитата, била голям враг на всички автоимунни болести. В интерес на истината спря да излиза, и вече се обели и е розова кожа, на места вече бели петна.За скалпа пък където винаги съм го имала явно, но не съм знаела си купих на биодерма шампоана и не ме сърби, не знам дали са там, ама нищо не чувствам вече. И много витамини, пия витамини на корем. Сега ще ходя на кални бани в Поморие и така, на мен слънцето обаче много добре ми влияе, понапека ли се и стават бели петна.

# 446
  • Мнения: 132
Дет’ се вика, добре дошла и да не се задържаш!
Няма нищо по-добро от повлияващ се псориазис и наистина стой възможно завинаги далеч от стероиди.
Веднъж видях мъж със силно изразени плаки и по стар български обичай реших да споделя опит, а той ме отсече с - мен това не ме притеснява, а вас?
Стратегията ти е правилна

# 447
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 801
И как се процедира с този АИП?
Аз не прекалявам по принцип с никакви храни. Освен с домати.
Плаките не ме притесняват особено. Свикнах си с тях. Само дето сега малко са се попреместили по долната част на гърба.
Съмнявам се за разпространение  и в костите,но не съм правила изследвания. Не ми се иска да знам,май.

# 448
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 801
Прочетох за АИП. Ама ето какво ме разсмя от сърце.
Да се избягват:
ГЪБИ: всички видове, годни за консумация.
 Значи негодни за консумация  може:kissing_heart:
Аз съм вегетарианка. Бях веган. За месо не ща и да чуя.
Ще си се търпим с псори,до гроб!

# 449
  • София
  • Мнения: 2 438


Бях обещала да го кача. Не очаквайте чудеса, но по доста приятен начин хидратира кожата и омекотява.

Общи условия

Активация на акаунт