Фонтанела на тила

  • 2 125
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Вече сме на 10 дни. Фонтанелата ни е отзад на главичката, а не като при другите отгоре на главичката. Гледаха ни на ехограф и казаха, че всичко е наред. Педиатърката каза същото, и че до 40-я ден ще се оправи. Каза, че се е получило, защото съм видяла зор при раждането. Но аз все пак се притеснявам, тъй като ми е първо бебче и не съм чувала за подобни случаи. Някой чувал ли е за ситуация подобна на моята?  Rolling Eyes Close

# 1
  • Мнения: 4 708
Голямата ми дъщеря освен, че имаше огромна фонтанела, се роди и с отворени шевове на черепа. Наблюдаваха я, един специалист в София искаше да я оперира от хидроцефалия, но не разрешихме, защото никакви изследвания не погледна, само въз основа на гореописаното реши, че е болна. После ходихме при една доктор Павлова, жива и здрава да е, каза че само трябва да се наблюдава. Порасна, нищо й няма. Спокойно, щом са казали, че ще се оправи, не го мисли толкова.

# 2
  • Мнения: 5 060
Вероятно говориш за малката фонтанела, но трябва да има и голяма. Все пак ако няма, трябва да се посъветваш със специалист.
Първото нещо, което ми хрумва е, че бебето не трябва да взима витамин Д или пък дозата ще му е разредена през няколко дни по капка. Но това пак специалист трябва да го препоръча.
Успех и не се притеснявай, просто го заведи и при друг, за да си спокойна.

# 3
  • Мнения: 4 411
По принцип бебетата имат 6 фонтанели. 4 от тях се затварят преди раждането и остават само 2. Тази отзад на тила и другата, отгоре на главата.

Фонтанелата, която е отзад на тила се затваря по-бързо, а другата, която е отгоре е по-добре да се затваря по-бавно.

Така, че за вас е важно да проверите дали наистина отгоре на главата бебето Ви няма фонтанела. Ако няма, задължително се съветвайте със специалист. Другата, която е на тила ще се затвори съвсем скоро.

# 4
  • Мнения: 67
Вероятно говориш за малката фонтанела, но трябва да има и голяма. Все пак ако няма, трябва да се посъветваш със специалист.
Първото нещо, което ми хрумва е, че бебето не трябва да взима витамин Д или пък дозата ще му е разредена през няколко дни по капка. Но това пак специалист трябва да го препоръча.
Успех и не се притеснявай, просто го заведи и при друг, за да си спокойна.

Докато бяхме в болницата минаха двама различни педиатри. Едната отбиваше номера, но другия реши за успокоение да го види на ехограф. Педиатърката ни каза, че ще го наблюдава и да мине малко време и тя ще го прати. Но и тримата казаха че не е често срещано да е отзад на главичката, но ще мине. Аз писах за успокоение, да видя дали е имало и други като нашия бебо.

# 5
  • Мнения: 4 411
Цитат
"Фонтанелата е лишена от костно покритие част от черепа. Това, което напипвате, е голямата фонтанела, а в действителност на главата на детето има  не една, а цели шест фонтанели, които съединяват костите на черепа (те са съединително-тъканни образувания). Двойките странични фонтанели (има по две от двете страни) се затварят още до 34-та седмица от вътреутробното развитие. При недоносените деца много често се откриват малки фонтанели, които са разположени между тилната и теменната кост. Абсолютно всяко дете се ражда с открита голяма фонтанела, която още се нарича теменна, връхна. За привържениците на Аюрведа, традиционната система на индийската медицина, голямата фонтанела -  е една от чакрите със загадъчно име сахасрара, осъществяваща връзката с космоса. Малката фонтанела е на тила, в областта на бъдещото съединение на тилната и теменната кост.  Към тримесечна възраст тя се затваря."

Ето един цитат. Не знам как не са чували, че бебетата имат фонтанела и отзад на главичката.
Сигурна ли си, че отгоре няма фонтанела?

# 6
  • Мнения: 5 060
И аз съм изненадана.
Трябва ти човек, който си разбира от  работата.
Без да се обиждаш, предполагам, че става въпрос за дълбоко отегчени от работата си "специалисти", някъде из малките градчета на България.
Затова изобщо не разчитай на тях.

Общи условия

Активация на акаунт