Проблем с езиче на дете, моля за помощ

  • 3 729
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте.....
Много притеснена пиша , защото вече незнам какво да правя...
Малко преди първия учебен ден /около седмица/, на сина ми /на 11 г./ отстрани на езика се появи петънце. Точно на ръбчето отстрани. Приличаше на оголен мъничък участък съвсем гладък. В първия момент реших че е прехапано, беше червено вътре. Появи се и афта на венеца. Ходихме на зъболекар и го тушира с това зеленото мазило и още едно кремче. Повлия се абсолютно веднага. Започнахме изплакване с лайка и тетра също. За два дни стана 2 пъти по голямо, без ръбче или очертание отстрани но започна да си връща розовия цвят на езичето. След седмица изчезна напълно. Нямаше го близо 5 дни. Появи се изведнъж отново малко по към средата на езичето а не на ръба. Започнах сама да му варя само тетра , лайка и малко сода. Между временно ходихме на 2-ма различни стоматолози. Единия беше категоричен че е от бързия растеж и липса на някакъв витамин, обикновено А или В. Каза че масово деца в тази предпубертетна възраст имат проблеми по лигавиците. Другия каза мигриращ глосит, който не е никакъв проблем и дори без третиране ще мине. Казаха ми че може и месеци да се появява и изчезва. Преди да се появи детето изкара една лека чревна инфекция с разстройтво, повръщане и температура за един ден само. Отделно стреса преди започване на училище беше много голям, тъй като сменя училището. Той е много емоционален и честно казано това психически се отрази много и на мен и на него....Не се успокоявам с това, просто го споделям. Дори незнам възможна ли е връзка.
След няколко дни отново мина и сега пак се появи. Снощи видях че дори три петънца има мънички....Променят вида си изключително бързо. Както и мястото..Но са все в тази област. В интернет пише УЖАСНИ неща, още като напишеш раничка на езика.....
Аз съм хипохондрик......На успокоителни съм от тогава. Отидохме отново на стоматолог. Има в кабинета си един апарат като лазер...с някаква светлина която каза че не показва патогенни изменения.... Каза ми че е абсолютно не притеснително. Отидох да пусна кръвни изледвания и урина. ПКК освен хемоглобин 122, който за едни е норма за друг бил леко нисък, друго нище не показа. В урината също. При положение обаче че отново се появи, ходихме и на личния лекар и след това на педиатър. Педито каза че ако било на нея дори нямало да обърне внимание, но предвид психичното ми състояние, да пусна една микробиология. Личния лекар каза да засилим имунитета. Започнахме витамини, мазила и сок от черен бъз.....
Взеха секрет от езика и под него. Микробиологията не показа нищо, но стоматолога се усъмни в резултата, тъй като каза че му прилича на кандида по начина по който се развива....Резултата от посявката стана за 24 часа, а той каза че по-рано от три дни не можело. В малък град съм и незнам къде да ходя. Всички изследвания ги правя другаде....Дор вече започна да отсъства от училище. В момента е и хремав. Педиатърката обясни, че на някои деца състоянието на езика показва склонност към боледуване и алергии....Като малък беше и с дерматит и с алергия. Но от години не се е появявало нищо. Дори не боледува често / да чукна на дърво/.
Отидох още веднъж и пуснах само желязо да му изследват и глюкоза. Отново всичко е в  норма.
От снощи започнах да мажа мястото с нистатин и глицерин , а тази сутрин съвсем малко сода сложих  директно там..
Прилагам и снимка за да се види. Вече са три мънички петънца.
Да кажа че не го боли , не е удебелено, и не го усеща по абсолютно никакъв начин. Повлиява се много бързо от третирането и изчезва за седмица и отново пак после....
Той си гризе и ноктите. но от години.....
Потърсих на още двама стоматолози мнение. Те също казаха че няма нищо притеснително....Единия каза географски език, с което незнам дали да се съглася , другия афтозен стоматит....
Моля ви за мнение, от опит, житейски или професионален ! Ще откача вече от притеснение.....
А то милото каза че е изнервено защото през 15 минути го гледам, вчера му стана тъжно..... Cry А аз се разплаках....Каза стига побъркваш ме.... Confused

http://prikachi.com/images.php?images/315/8923315N.jpg

# 1
  • Мнения: 8 952
Аз предлагам да се успокоиш!
След като докторите казват, че няма нищо притеснително, значи е така.
Витамините са добра идея!

Но не ми се струва добре да мажете с каквото ви хрумне. Содата доста разранява лигавиците.

Не сме имали същия проблем, но при афти и ранички по езика много ни е помагало ето това гелче - успокоява лигавицата и подпомга заздравяването :

Скрит текст:

# 2
  • Мнения: 4 411
При дъщеря ми се появяват такива петна, дори по-големи. Забелязала съм, че това се случа по време на боледуване. Първо се появява петното на езика и после примерно я хваща я хрема, я нещо друго. Като укрепне след боледуването и езика се оправя. Аз вече по него се ориентирам и като видя, че се е появило петното започвам да давам витамин С, за да засиля имунитета.

Личната не намира проблем в това нещо.

# 3
  • Мнения: X
Утро, ще купя гелчето и ще мажа, дано помогне...
Толкова много неща пробвам, защото всеки казва различно и интересното е, че единия каже едно, а другия го отрича.
Жената от микробиологията, каза директно сода върху мястото защото тя е мор за инфекциите. Ето ти казваш че разранява...
Единия стоматолог каза да спрем киселото мляко , защото според него е гъбичка а тя обича кисело /а детето пие много кисело мляко/, а в нета четох че трябва да не се яде сладко а кисело, защото в кисела среда гъбите умират....
Незнам вече какво да правя...

Деска, тези петна при вас променят ли се бързо р размери и за колко време изчезват?

# 4
  • Мнения: 4 411
Ами променят се. Стават и по-големи петна. Изчезват за различно време, но да кажем за около седмица най-много се оправя езика.

# 5
  • Мнения: X
Ами ето ние вече почти месец сме така. Ту изчезва ту се появява..... Sad

# 6
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
niama_me, това е "географски език! Simple Smile
Дъщеря ми, която е на 8 год, го има от бебе.

Точно както и на вас, нашата педиатърка ни каза, че това може да е принак, че детето е предразположено към някакви алегрии. Точно по тази причина скоро я водихи на детски алерголог - няма й нищо.

Не се притеснявай, няма нищо страшно! Нашият език се "бели", после вързвъща цвета и папилите, сякаш нищо не е било.

Недей да травмираш детето излишно, е моят съвет. Като теб и аз така я проверявах час по час дали е обелен, дали има нови петна, до степен, в която тя сама почна да се плези пред огледалото и отказва да яде някои храни (които не харесва, разбира се Wink), защото "било от тях"! Simple Smile

Личната не намира проблем в това нещо.

Нашата също. Даже ми беше сърдита, че й искам направление за щяло и нещяло Simple Smile

# 7
  • Мнения: X
Дега, единия лекар каза, че е това, другия каза че географския език е анатомична особеност и не се появява просто така.... Каза или го имаш или го нямаш. Друго което НЕ знам е дали са характерни множество петна точно както пише като географска карта или единични? И променят ли се....Веднъж прилича на изгорено, после е голямо, после малко, после червено сякаш разранено, и на другия ден си е върнало цвета.....
Сега от няколко дни имам чувството че се влошава. Защото червеното си седи и излязоха още две петна. Пръскам в гърлото тантум верде, защото го болеше, а то е също и противовъзпалително за цялата устна кухина....и нищо..

# 8
  • Мнения: 8 952
За содата педиатърката ми е казала по повод мазане на сливиците, че не е добре, защото разранява. В смисъл мазането направо със сода. Може би, ако е направен някакъв воден разтвор със сода, тогава може.

# 9
  • Мнения: X
Ще го видя сега като се върне от училище. Дано не съм направила по-зле......
 Cry

# 10
  • Мнения: X
http://prikachi.com/images.php?images/561/8923561V.jpg

Наистина е по-зле...
незнам какво да правя и къде да ходя вече...
Вчера беше едно петънце, снощи още две и днес е така....
А като се увеличи снимката се вижда че сякаш е повърхтностно...отвътре се виждат папилите..

# 11
  • Мнения: 4 411
На мен ми прилича като че ли минава вече. Изчакай ден два без да третираш с нищо.

Само, че на снимката се вижда някакво отлагане по средата на езика. Това натрупана храна ли е или нещо друго?

# 12
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
niama_me, казваш, че живеете в малко населено място.
Нямаш ли възможност да направиш консултация в по-голям град, при друг специалист?

Този, който беше изказал предположение за гъбички, назначи ли микробилогия, как са резултатите? ТОЙ/ТЯ предписа ли нещо?

# 13
  • Мнения: X
Да, правихме микробиология, но не показа нищо. Той се усъмни в резултата...каза че е почти сигурен за кандида.
Само джабурене със сода каза за сега.
Преди малко се обадих на мой познат, който работи в Пловдив в частна болница. Той пък каза че е за лицево-челюстен и че ако са атрофични папили се изрязвали....
Направо ще полудея....
изпратих му сега снимките по вайбър да ги покаже...

Просто ако някой може да ми каже на какъв добър лекар да отидем...

# 14
  • София
  • Мнения: 577
Аз Ви препоръчвам да се свържете с др. Павел Станимиров. Мога да Ви изпратя телефонът му на ЛС.

Общи условия

Активация на акаунт