Агресията-как да се справим?

  • 9 620
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Любознателна има ли нещо което успява да й привлече вниманието - него да използваш
Страх ли я е от нещо? Все пак известна доза страх не пречи...
Знам ли - ДАни ми има страх така да се каже, т.е. има респект и ме слуша заради това!

# 16
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Никакъв респект, страха е само за миг и после може да се озлоби още повече. Аз ви разказвах как в един тукашен център "Звънче" прилагат метода - отвърни на удара. Само че при нея не само че нямаше ефект, а агресията така се засили, че нямах миг покой.
В момента е някакъв по-добър период, щипе жестоко, но аз стискам зъби и се правя че това не ме впечатлява, успокоявам я с нежни думи и положението е съвсем търпимо. ПРедстои ни посещение на градина, много се притеснявам това да не я стресира, защото тогава...жална ми майка.
Сравнено с едно нормално развиващо се дете, при нея изобщо не важат същите правила.

# 17
  • Мнения: 2 543
Ами, да си кажа какви са нашите проблеми...
От известно време Йоан също е доста агресивен. При него задължително е свързано с някакъв дразнител - най-често, когато му откажем нещо или когато искаме нещо от него, но той не иска да го прави. Всъщност - това са единствените причинители на агресията му, но затова пък са доста чести. Не знам как е при вас, ljuboznatelna, но при нас винаги има причина за агресивното поведение. А в какво се изразява то - най-често в скубане, хапане, удряне и ритане. Понякога просто се тръшка и си удря главата в земята (ама не много силно) или пък си удря главата с ръка. Но най-често си излива гнева върху мен. И което е много интересно - дори да го ядоса някой друг, той идва и удря мен. Cry Все по-трудно ми е да се справям с тези изблици. Опитвала съм различни неща - с отръщане на удара е ясно, че не става, а и създава лош модел (според мен), разсейването също не върши работа, защото е много голям, строг тон и поглед могат само да доведат до това да удря себе си вместо мен; ако му хвана ръката, започва пък да ме рита; обясненията пък са невъзможни, защото той все още разбира твърде малко реч... Въобще - много ми е трудно. Понякога се отчайвам и имам чувството, че това няма никога да спре. С други думи - не се справям. Sad От прочетеното ми се струва, че съм опитала всичко и пак няма ефект. Мога ли да се надявам, че с това някога ще се свърши? Tired

# 18
  • Мнения: 1 710
Марче, видях, че темата се е върнала и не се стърпях да пиша. Говорихме си оня ден с логопедка, която води обучението за СКОК и тя ми обясни, че системата с картинките страшно помагала при деца, проявяващи агресия - в смисъл, когато проблемът е комплексен. Обсъждахме го, когато стана въпрос за това, че Гого става много агресивен при смяна на ситуацията. Например трябва да се прибираме от люлките или нещо в дневния му ред се променя - ела да видиш какво става - просто ми се реве като се сетя. Та в такива случаи много помагали картинките. надявам се като дойдем в Пловдив да можеш да и зададеш и тези въпроси. Решила съм да опитам как ще работи това с Гого и задължително ще ви споделя опита.

# 19
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Йепе, мисля си, че вече сте стигнали етапа където САМО отвръщане на удара е начин да го отучиш. На по-ранен етап помага и строг тон и строгост и хващане на ръка, но тази явна агресия...
Аз не бих търпяла и не мисля, че това  елош пример - та нали ако с друг се държи така - този другия ще го набие? Нали не мислиш, че аз бих търпяла пък било то и малко дете да ме рита и удря? И мое и чуждо - ще си получи и то един удар - да разбере, че така не може.
Лично аз бих си позволила поне един як шамар по дупето и явно наказание като прибиране в къщи или нещо друго.
Но не съм привърженик на идеята - "то ще си отмие" - ще си отмине, но детето остава с впечатление, че каквото и да ти причини или да пирчини на околните - ще бъде безнаказано. ЗАтова удря теб - щото ако удари някой друг ще получи удар, а с теб е ясно - ще си търпиш и ще гледаш строго!

# 20
  • Мнения: 2 543
Наде, като казвам, че с отвръщането на удара не става, казвам го от опит. Никаква работа не вършат при нас нито шамари, нито щипане, нито нищо. Плюс това винаги след това се чувствам ужасно, а не си представям, че това е от полза за когото и да било. Струва ми се, че с Любознателна имаме горе-долу идентичен проблем, а той идва вероятно от малката възможност за комуникация между нас и децата ни. Ето, ти казваш, че твоето детенце има респект от теб и това е съвсем нормално, но съм убедена че заслугата не е твоя, а на самото дете, на неговия темперамент и емоционално състояние. Споделям всичко това, защото ми се струва, че при нас нещата не са съвсем нормални. Засега го отдавам на това, че той разбира твърде малко реч и още по-малко може да изрази това, което го вълнува. Не ми се иска да си мисля, че може да има и още нещо... Cry

# 21
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Йепе НЯМА нищо друго!
Просто е нормално да има агресия в тази възраст, при ниската възможност за ясна комуникация и съответно при темперамента
Но все пак ти не се отказвай и нагледно да му показваш, че не само лелката от съседната пейка ще го шамароса ако той я ритне, а и ти! Че ти не си пън да търпиш всичко и че не е редно да търпиш всичко.
Но това трябва да правиш ВЕСКИ път - без пропуск.
Желая ти да намериш начин - сигурна съм, че повечето деца му 2 и 3 годинки минават през товая , а е нормално при вас да е  и по-трудно.

п.п. все пак и да не подценяваме факта, че една майка на спец. дете винаги е по-загрижена и може би леко по-податлива на евентуални отстъпки - без сама да се усеща, с цел да компенсира липсата у детето си

# 22
  • Мнения: 2 543
Благодаря ти, Наде! Hug
То е ясно, че няма да го оставя да ме пребие и всеки път му показвам, че не бива да прави така. Наистина, понякога е отчайващо, но не се оставям на тези мисли! Дано Господ ни дава сили!

# 23
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
дано!
знаеш ли сега се сещам, че в доста филми и книги за деца с ограничен слух и виждане - агресията е често срещана.
права си, че затруднената комуникация създава пробелми - може би и пир вас ще помогнат картинките?
целувки и да знаеш - знам, че правиш всичко възможно и ако давам съвет, то не е щото не си помислила за нещо, ама все пак пък може нещо ново да видиш в думите ми - прегръдки за малкия агресор
п.п. детската градина също е причина при много деца да се появи агресия

# 24
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Йепе, в 70% от случаите успявам да разбера какво провокира агресията, действително е начин на изразяване, който с думи няма как да се получи. Лошото е, че когато прага на дразнимост е много нисък, в някакво състояние на стрес или бог знае защо, тогава е направо страшно. При Наталия има и различие във сензорните възприятия (не знам дали се изразих добре), тя вече казва много думи , особено като иска да изрази нуждите си, но това не включва състоянията й. Може да крещи "Нова телевизия" когато например е гладна или й се спи, никаква логика няма в това. Невроложката вече ми е задавала този въпрос, което значи че е характерно за някои проблеми.
Иначе минахме през различни фази. Започна с блъскане на главата до синьо-черно, хапане и скубане, сега сме на щипане и скубане, ей така се менят и са с различна сила.
Сина ми също е агресивен, в смисъл че като не му се угоди или не е разбран пробва първо с удряне ная главата(което е само имитация) и после удря, но той си се развива съвсем нормално и не се притеснявам, като започне да говори , а после да разбира, надявам се да го преодолее.
С голямата ми дъщеря бързо се справих, отвръщах по същия начин и това при нея помогна веднага. Ама са много различни децата.
Мая, надявам се наистина да постигнем нещо с картинките, всякакви методики ще са ми от полза. Благодаря ти много за това , което правиш.

# 25
  • Мнения: 2 543
Докато ви пишех, четях разни неща в И-нет и едновременно с това си поговорих и с Мери от Щатите (сещате се, майката на Ния с кохлеарния имплант Grinning). Та, от прочетеното и от това, което Мери сподели, наистина основната причина е невъзможността на детето да се изрази  чувствата си. Искрено се надявам, че с времето и Йоан, и Наталия ще започнат да разбират повече и ще се успокоят! Hug
Пък ти, Наде, не си мисли, че си мисля! Знам, че си едно добронамерено Наде!  bouquet

# 26
  • Мнения: 1 278
Та, от прочетеното и от това, което Мери сподели, наистина основната причина е невъзможността на детето да се изрази  чувствата си. Искрено се надявам, че с времето и Йоан, и Наталия ще започнат да разбират повече и ще се успокоят! Hug

Да. Невъзможността на детето да изрази чувствата си по друг начин. Това важи за всички деца изобщо, както и за възрастните хора, които стават агресивни.

Има ли обучени специалисти за Монтесори терапия у нас?

# 27
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
за монтесори - има в клиниката "Св.София" за деца с ДЦП - клиниката "на Чавдаров" както е известна иначе

# 28
  • Мнения: 1 278
Някой има ли впечатления от терапията там?

# 29
  • Мнения: 212

Моля те, би ли казала кой е авторът!

   Копирала съм статиите от www.moetobebe.net

   Радвам се, че съм била полезна с публикуването на тези статии. В един момент си помислих, че съм ги изложила не на място, защото основно в темата майките споделят тревогите си заради конкретни случаи, а аз нямам наблюдения и коментар в/у това поведение у децата.
   Пожелавам на всички майки с този проблем по-скоро да отмине тежкия период при децата им !

Последна редакция: ср, 14 юни 2006, 00:05 от Ivelina Blagoeva

Общи условия

Активация на акаунт