Витамин B12 и витамин D през бременността

  • 99 246
  • 781
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 16 874
Аз си направих много добър запас от вит.Д след втория аборт с таблетките на Допелхерц от 1500 ед. на ден До 20 г.с. пих по тази схема и док ми го спря, беше и все още ми е достатъчен,, а вече чакаме бебето да се появи.

По отншение на Б12 - на мен ми беше 100 пъти по-лесно с инжекции Simple Smile, ама док ми беше изписал първо сам 1, после още 4, за да задържам нивото. Но по време на бременност е по-различно, защото и бебето черпи от теб, а  приемът на железни препарати влияе въру усвояването.

Може би те е страх от инжекции? Много е важно да имате хубви стойности преди збременяване и да си слушате лекарите /според мен/.

# 91
  • Мнения: 547
Верче, ако не е тайна, с каква стойност на витамините беше в 20 г.с.?
Иначе леко раждане и здраво и пухкаво бебенце накрая!  bouquet

# 92
  • Мнения: 423
Аз също нямам много вяра в хапчетата, затова си слагам от време на време и инжекции, за да имам добър запас, при мен и хемоглобинът е нисък, тъй като съм с анемия таласемия. Но ако съм бременна бих внимавала много с дозите, и не бих си ги самоназначавала.

# 93
  • Мнения: 16 874
Винаги съм си слушала доктора, дори когато не бях бременна. Всички приеми са ми били по предписание.
След малко ще взема папката с изследванията и ще пиша нивата на витамините Wink

# 94
  • Мнения: 1 278
Desert, благодаря ти.
Не съм бременна, но това целя.
Обаче ако спазя препоръката ти за еквивалента, нямам представа по каква схема да ги взимам.
Изписаната от доц. Русев беше "Вит В12 инжекционно и.м. 7 инжекции от 1000 гами х1 през 5 дни и 7 дни след последната контролен тест".
Т.е. може да пробвам по тази логика х5 табл. през 5 дни или пък да остана на х1 на ден.
Така или иначе ще посетя доктора и ще Ви информирам какво е казал. Благодаря!
Иначе вит.Д взимам след вечеря в кисело мляко или с вода.

# 95
  • Мнения: 547
По 5000 ед. се пият всеки ден, 7 дни. Това е т.нар. "зареждаща терапия". После може да продължиш 8 седмици с между 2000-5000 единици.
Аз пих 1 месец 5000 IU и качих Б12 на 780.
Пак казвам, че всеки сам решава за себе си. Аз съм го направила, защото четох и се интересувах и взех решение за мен. Иначе попитай лекаря, би ми било интересно какво ще каже.
Витамин Д може да пиеш с Омега 3 - има нужда от по-мазно хранене. Simple Smile

# 96
  • Мнения: 16 874
Малага, от чисто любопитство, защо реши да не слагаш инжекциите?
Страх ли те е от игли?

# 97
  • Мнения: 16 874
Desert,
Резултатите ми бяха:
B6 - 3.9
B12 - 214
Vit D 46
Към 30 г.с. док ми изписа 4 инж Б12 през 1 сидмица, за да задържим, защото го бях вдигнала /със спрей и 1 инж в 25г.с./, но после почна леко да пада и тря0ваше да задържим.
Но аз приемам и протеин и железни препарати, а както писах нагоре те влияят на б12.

# 98
  • Мнения: 423
Верче, инжекциите които ти изписаха, колко гами бяха?

# 99
  • Мнения: 16 874
Последните 4 бяха 1000 гами, първата не помня вече.
Изписаха ми ги след като б12 падна до 400, което си е нисичко за бременност.

# 100
  • Мнения: 1 278
Малага, от чисто любопитство, защо реши да не слагаш инжекциите?
Страх ли те е от игли?
Изобщо не ме е страх от игли - от години правя какви ли не изследвания, напоследък стимулации, операции...
Първосигнално, заключението на доктора ме стресна (никакви опити за забременяване докато не се вдигнат нивата на витамините), но ми се стори прекалено да бъде инжекционно. Консултирах се с моя АГ от репродуктивната клиника, който каза, че има подходяща таблетна метил-форма и не всички знаели за нея, затова предписват инжекции. Затова предпочетох да опитам първо с таблетките. Може и да съм сгрешила, сега се колебая какво да предприема до консултацията с имунолога след 3 седмици.
На ниските резултати на вит.Д АГ не обърна особено внимание.
Наясно съм, че говоря за различни специалисти и е възможно да си противоречат. Ето още една причина да се вслушвам и в адекватните коментари във форумите. Wink

# 101
  • Мнения: 16 874
Специално вит. Д е много важен.

Аз понеже имам 2 аборта и преди време много бях чела за него. В обобщение това, което все пак ми е останало в главата е, че влияе благоприятно на имплантацията, задържането на ембриона и формирането на плацентата.

Относно б12 бях чела също страшно много проучвания. В основни линии е важно през бременността да се поддържат дори по-високи нива от реф.стойности, които дават в нашите лаборатории (счита се, че в България реф.граници са много ниски).

Само искам да предупредя (понеже пиша от тел и нямам скрих текст) да не се стресирате от долните изречения.
И още нещо - имайте предвид, че преразказвам по спомени четени статии преди месеци.
Чела съм, че б12 помага за подобряване на състоянието на деца болни от аутизъм и имащи диагноза в този спектър.
Ето защо е важно по време на бременност майката да поддържа добри нива, след това и детето се ражда с добри нива на витамина, а не с недостиг.

# 102
  • Мнения: 547
Специално вит. Д е много важен.

Аз понеже имам 2 аборта и преди време много бях чела за него. В обобщение това, което все пак ми е останало в главата е, че влияе благоприятно на имплантацията, задържането на ембриона и формирането на плацентата.

Относно б12 бях чела също страшно много проучвания. В основни линии е важно през бременността да се поддържат дори по-високи нива от реф.стойности, които дават в нашите лаборатории (счита се, че в България реф.граници са много ниски).

Само искам да предупредя (понеже пиша от тел и нямам скрих текст) да не се стресирате от долните изречения.
И още нещо - имайте предвид, че преразказвам по спомени четени статии преди месеци.
Чела съм, че б12 помага за подобряване на състоянието на деца болни от аутизъм и имащи диагноза в този спектър.
Ето защо е важно по време на бременност майката да поддържа добри нива, след това и детето се ражда с добри нива на витамина, а не с недостиг.


Изключително полезен коментар!  Hug
За Б12 - даже го бяха включили в сценария на "Откраднат живот" - дете, което мислят, че е аутист, всъщност се оказваше с недостиг на Б12, защото майка му била вегетарианка и не приемала Б12 през бременността. Нещо такова мисля беше.

За витамин Д - преди години е правено едно изследване в Майчин дом и са доказали, че голям процент (над 60% беше, но не помня колко) от преждевременните раждания на недоносени бебенца били точно заради дефицит на витамин Д при майките.

# 103
  • София
  • Мнения: 3 033
С инжекции най-бързо се вдигат нивата на Б12. Д-р Сигридов и Русев искат Б12, вит. д и т.н. да са в норма преди забременяване, защото после падат много и по-трудно се наваксват. С оглед на това, че д-р Сигридов ме наблюдава през бременността,  той работи с д-р Русев, бих се доверила и на двамата безрезервно.
Като сравнение - имам син, при който никой не ми след б12, а то беше с много ниски стойности - беше много плачливо и нервно бебе, още е така, въпреки че вече е на 9 г.
Второ бебе, наблюдавана бременност и обърнато внимание на желязо, белтък, Б12 и Д - много спокойно бебе , не кротко, голяма е шавливка, но уравновесена, няма нищо общо.
Затова има значение.
Успех!

# 104
  • Мнения: 547
denizara, би ли споделила освен витамини Д, Б12 какви други витамини Сигридов иска да се следят и да са в норма?

Общи условия

Активация на акаунт