Парапет за балкон

  • 3 326
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 408
Във форума не открих такава тема, а ме интересува.
Става въпрос за парапет на балкон, който искам да сменя с нов.Но какъв да избера- метален или алуфиниев? За мен е важно да бъде стилен, неръждаем, да може да издържа на различни атмосферни влияния.
Каква е цената на линеен метър?
В нета има сайтове и информация, но бих искала и мнението на по-компетентните от вас по въпроса!
Благодаря!  Wink

# 1
  • Мнения: 5 052
Скоро правих решетки на жилище, като цяло положението е същото като при парапетите. Цената е на м2, не на линеен метър, поне при металните изделия. За алуминиевите нямам информация, но ще споделя за опциите при металните изделия.

Материал:
- Има кух метален профил, който е евтин - 50/70 лв на м2. За парапет ще ти върши работа, защото не търсиш чак такава якост и устойчивост на огъване. Тези профили са фабрични, в смисъл - могат да бъдат огънати в ограничен брой форми. Често хората ползват кух метален профил с елементи от ковано желязо.
Плътен метален профил - 120-140 м2 /цената не включва монтаж и добавката на елементи от ковано желязо, но включва боядисване/. Пак е фабричен, но може да се огъне в повече форми. Предлагат добра якост и отново се комбинират с елементи от ковано желязо. На такава комбинация се спрях аз.
Ковано желязо - цените са високи и зависи от сложността на модела, правят се големи красоти (видях парапети изящни като дантела). Цените бяха твърде високи за мен, защото имаме 25 м2 решетки и цифрата беше сериозна.

Обработка на метала:
Добре е металът да се поцинкова във вана, иначе какъвто и грунд да се сложи, няма да може да спре ръждата. Поцинковането на нас за 25 м2 решетки ни излезе 1500 лв и не се включва в основната цена. Антикорозионният грунд, който се нанася след поцинковането и преди боята, също е отделно. Груднът трябва да е добър, защото след цинка при компресорното боядисване боята не се споява така добре с метала и често още след първата зима слоят боя се напуква. Това и с грунд ще стане заради големите температурни амплитуди у нас, но след 5 години примерно. Този проблем се решава лесто - зашкурва се напуканото, след което се минава с боя на ръка с четка. Без цинк вместо напукан на места слой боя ще се бориш с потекла ръжда, която ще тече и към фасадата, става голяма грозотия.

Боята пак е добре да е качествена, но не е толкова важна, колкото цинкът и грундът. Ние ползвахме Hammermite, но чухме добри думи и за българската Протекта на Оргахим. Протекта имат и приличен избор на цветове, повече от внасяните цветове на Hammermite.

Успех!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 408
Благодаря за информацията  bouquet.
чудех се към коя точно фирма да се обърна за поръчка- някакви предложения /може би на ЛС, за да не е реклама/. А фирми за пвц дограми да ли се ангажират с такива дейности?

# 3
  • Мнения: 5 052
За алуминиеви парапети не бих могла да дам препоръки, защото аз се интересувах от решетки и съответно се фокусирах върху фирми за ковано желязо. Доволна съм от Феро ООД, дадоха ми сравнително най-добра цена от всички обиколени фирми, а се справиха добре с монтажа и изработката.

Фирми за дограма по-скоро се съмнявам да предлагат такива услуги.

# 4
  • София
  • Мнения: 5 658
Ако съветът ми не е закъснял - алуминиеви парапети с вертикални стойки, тръбна ръкохватка и стъклени пана от триплекс - цена около 100 лв/м за готово изделие. Колонките се анкерират към пода, ръкохватката встрани някъде и готово.

в случай, че изберете друг вариант за изработка по поръчка, имайте предвид, че височината му трябва да е поне 1.05 м от пода на балкона според актуалната нормативна уредба.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 408
Ако съветът ми не е закъснял - алуминиеви парапети с вертикални стойки, тръбна ръкохватка и стъклени пана от триплекс - цена около 100 лв/м за готово изделие. Колонките се анкерират към пода, ръкохватката встрани някъде и готово.

в случай, че изберете друг вариант за изработка по поръчка, имайте предвид, че височината му трябва да е поне 1.05 м от пода на балкона според актуалната нормативна уредба.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт