Любители на Котки - Тема 108

  • 43 535
  • 755
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 259
Ти  каква храна даваш на твоята животинка?
...
Котките са доста повече от една. Миналата седмица купих телефон с добра камера. След малко ще отида да купя карта за памет и кабел за данни и се надявам скоро да пусна снимки.

Караме само на прясна храна няколко месеца. Пиле, пиле със свинско, или само свинско (все печени във фурна); плюс две-три хранения седмично със сурови накълцани пил. сърца; и едно-две хранения със задушен пил. дроб. Добавям костно брашно за калций, сл. олио за вит. E, и прашинки водорасло за йод. Съдържанието на желязо в тази диета е малко несигурно и понякога, в дните без карантия, подсилвам с капки железна добавка.

Напоследък ревизирах убежденията си и се уверих, че съдържанието на цинк остава доста под препоръчваното. Остава да закупя качествени цинкови таблети и да добавям в храната стрити отвреме-навреме.

# 286
  • Мнения: 18 998
Нашето коте като цяло не обича суха котешка храна. Дори към Роял Канин, с който беше захранено по препоръка на ветеринарката, не успя да се пристрасти, а я приемаше, ако е размесена с пастет на Карни. Сега Аплауз също не я харесва. Иначе е практична сухата храна, не изисква претопляне и размразяване, лесно се чисти чинийката - давам му, но не иска да кара само на нея.

Яде с апетит сварено месо, отделям му, когато готвя, без сол и подправки, даже кожички обича - веднъж отиде в моята чиния, докато ядях пиле с картофи, при което бях махнала кожичките на ръба на чинията и си отмъкна някаква кожичка, затова му ги сложих да ги яде. Жълтък яде, баница с яйце и сирене, една от първите храни, към които прояви апетит, беше домат, макар че четох, че не било полезно, но си иска. От купешките храни най-много обича пастет на Карни, паучовете също ги предпочита пред сухата храна.

Видях рецепти за домашно приготвена храна, мисля, че ги няма в линковете към темата:
http://kotkite.com/forums/viewtopic.php?f=10&t=2881

Само не знам този дикалиев фосфат, рибеното масло, калцият и пр. откъде се купуват - от зоомагазин, от аптеки, сайтове за хранителни добавки...  newsm78 Имам капсулки с рибено масло, но са за хора.

# 287
  • Мнения: 259
...
Само не знам този дикалиев фосфат, рибеното масло, калцият и пр. откъде се купуват - от зоомагазин, от аптеки, сайтове за хранителни добавки...  newsm78 Имам капсулки с рибено масло, но са за хора.
Не съм чувал за дикалиев фосфат. По-вероятно става дума за калциев фосфат. Калциев фосфат, което е калций и по-малко фосфор, има в костите и костно брашно. В тукашните електронни магазини има марка Trixie и вероятно зоомагазините също имат в асортимента. Аз ползвам Grau от Зооплюс.

...
А реално няма закон, който да забранява при производството на гранули за домашни любимци, употеребата на което и да е месо. Просто липсва регулация. И не е нужно да е съмнителен производител. В продукт на известна и рекламирана марка гранули, прозведена в европейска страна, чрез днк тест е открито наличието на конско месо и на кучешко месо (без те да са обозначени на етикета, естествено).

Не случайно, когато пише "животински" или само "месо", производителите не желаят да се научава точно от какво животно е въпросната съставка, защото не е особено "лицеприятна".
...
Има европейско законодателство -- Регулация номер еди кой. Има храни за кучета с конско месо, което е разрешено. Кучешкото месо е забранено и използването му е просто нарушение на закона.

Одеве писах, че производителите от сорта на Роял Канин и Пюрина събират огромни количества месо от много източници. Днешната партида храна може да бъде направена например от пилешки изрезки и пилешка мазнина, докато утрешната -- от смес от пилешко, пуешко и патешко и говежда мазнина.


Тази практика е по-вероятната причина алчните търгаши да използват генерически понятия като "птиче брашно" и "животинска мазнина". За разлика от тези, "бутиковите" производители използват най-често малки количества меса, разделени по видове и доставяни от постоянни източници.

Последна редакция: вт, 18 окт 2016, 20:53 от bubanka

# 288
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 523
Снимката е отвратителна.
Топче може да яде веднъж седмично котешка консерва, винаги взимам Аплаус или Шезир, последните пъти яде на Аплаус консерва със сьомга и водорасли, умира вече за нея, последния път срам не срам ще кажа, че мм опатка половината докато му слагаше и взе че му хареса, казва че е като човешката, но не е солена. Joy

# 289
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Тази снимка ме потресе, след натоварен ден не е това, което имах нужда да видя. Каква е точно идеята да я видим тук?

# 290
  • Мнения: 8 806
Днес преживях един от най-ужасните си дни. Котето ни се разгони. Не й е за първи път, тя е на 1,5 години. Досега е минавало винаги лесно, погаля я като започне да мяука и тя се успокоява. Днес обаче настана същински ад. Най-напред издаваше някакви ужасни, сърцераздирателни звуци, които ме шокираха, сякаш изпитва ужасна, нетърпима болка. Влачеше се по земята, търкаляше се и мяукаше жално, гледаше ме с надежда да й помогна. Галех я, говорех й, мъчех се някак да я облекча, но не можах да й помогна кой знае колко. От време на време се успокояваше, дори хапваше, поспа малко, но когато получаваше нови пристъпи всичко започваше отначало. Мъжът ми звъня към 9 часа вечерта в някаква дежурна клиника, ветеринарната лекарка там каза, че не можем да направим нищо в момента. Не съм се чувствала по-безсилна никога....
Моля, ако някой знае някакъв начин да й помогна у дома, да сподели! Praynig Беше ми непоносимо да гледам как се мъчи милата ми душица. Имам ужасно главоболие от напрежението днес, не знам как звучи поста ми. А утре може всичко да продължи с нова сила.... Tired
Сигурно ще ме предложите да я кастрираме веднага щом отмине този момент сега, но съм ужасно раздвоена. Страхувам се много дали ще понесе упойката, наскоро една съфорумка се оплака, че котето й починало след кастрация, не понесло упойката. Знам, че не се случва често, но все пак такива случаи и това ни възпира да я кастрираме. Няма да мога да понеса, ако се случи нещо на душичката ми.
Моля още веднъж, ако някой знае начин да я облекчим, да помогне. съседката ни каза да й даваме по 1/2 аналгин, успокоявало котките. попитахме тази вечер ветеринарната лекарка, но тя каза ,че е излишно, нямало да помогне. Дано има някаъв начин. като се успокоим, ще помислим по въпроса за кастрация, но ще бъде крайна мярка.
Благодаря!

# 291
  • Мнения: 4 009
С извинение за грубия тон (след такъв пост не мога по друг начин), ама ако не си кастрирате "душичката" вероятността да умре доста по-мъчително и за нея и за вас е много по-голяма. Човешки лекарства на котка не се дават. Вие не пиете котешки, като ви е зле, нали?
При толкова много информация за вреди и ползи от кастрация и противоразгонващи хапчета, да не се информирате и при разгонване на животно да я "оправяте" с галене - си е за бой.

# 292
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Подкрепям Хамстер и аз щях да напиша нещо остро, но се загледах в друга тема. Животните имат нужда от грижа, не от драми. Нищо няма да и стане на котката, ще стиснете зъби и вие и ще мине. Ще продължи дни наред. От кастрация няма да умре, спокойно.

# 293
  • Мнения: 3 248

Има европейско законодателство -- Регулация номер еди кой. Има храни за кучета с конско месо, което е разрешено. Кучешкото месо е забранено и използването му е просто нарушение на закона.


Има директиви, които много бегло засягат въпроса. Няма ясно законодателство. За храна за домашни любимци, може да се ползват продукти от категория 3, което ако се прочете какво включва, стига едно животно да е "здраво", части от него може да бъдат използвани, каквото и да е, защото не е упоменато (кучета, котки, диви животни, убити на пътя). Примерно някъде може да е забранено да се убива и разфасова куче с цел продажбата на месото му, но не се забранява продажбата на кожата или кръвта му, примерно. А от тях преспокойно може да се направи т.н. "животински протеин".

Ето, макар и на английски:
Скрит текст:
Category 3 material
Category 3 material comprises the following animal by-products:
- parts of slaughtered animals which are fit for human consumption but are not intended for human consumption for commercial reasons;
- parts of slaughtered animals which are rejected as unfit for human consumption but are not affected by any sign of a communicable disease;
- hides and skins, hooves and horns, pig bristles and feathers originating from animals that are slaughtered in a slaughterhouse and were declared fit for human consumption after undergoing an ante mortem inspection;
- blood obtained from animals declared fit for human consumption after undergoing an ante mortem inspection, other than ruminants slaughtered in a slaughterhouse;
- animal by-products derived from the production of products intended for human consumption, including degreased bones and greaves;
- former foodstuffs of animal origin, other than catering waste, which are no longer intended for human consumption for commercial reasons or due to problems of manufacturing or packaging defects;
- raw milk originating from animals that do not show any signs of a communicable disease;
- fish or other sea animals, except sea mammals, caught in the open sea for the purpose of fishmeal production, and fresh by-products from fish from plants manufacturing fish products for human consumption;
- shells of eggs originating from animals that do not show any signs of a communicable disease;
- blood, hides and skins, hooves, feathers, wool, horns, hair and fur originating from healthy animals;
- catering waste other than category 1

Може да си говорим много неща, но остава фактът, че кучешко месо е открито при частно изследване на често споменавана тук марка храна.



Радвам се, че не съм видяла снимата, каквато и да е била...




Само не знам този дикалиев фосфат, рибеното масло, калцият и пр. откъде се купуват - от зоомагазин, от аптеки, сайтове за хранителни добавки...  newsm78 Имам капсулки с рибено масло, но са за хора.


Дикалиевият фосфат няма място в диетата на котката. Може би бъркаш с калции - фосфор. При котките правилното съотношение е 1.2/1.4 : 1. Иначе се купуват от зоомагазини и зооаптеки.



Ън, може да я "облекчите" с чифтосване. Ако не желаете да допринесете за нерегламентираното увеличаване на котешката популация, не ви се занимава с раждане, гледане на бебета, намирането им на дом, евентуалното им озоваване на улицата и т.н., то може само да я кастрирате.

# 294
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Снимката я пратих на модератор и са я махнали.

# 295
  • Мнения: 259
1. Има директиви, които много бегло засягат въпроса. Няма ясно законодателство. За храна за домашни любимци, може да се ползват продукти от категория 3, което ако се прочете какво включва, стига едно животно да е "здраво", части от него може да бъдат използвани, каквото и да е, защото не е упоменато (кучета, котки, диви животни, убити на пътя). Примерно някъде може да е забранено да се убива и разфасова куче с цел продажбата на месото му, но не се забранява продажбата на кожата или кръвта му, примерно. А от тях преспокойно може да се направи т.н. "животински протеин".
...
2. Може да си говорим много неща, но остава фактът, че кучешко месо е открито при частно изследване на често споменавана тук марка храна.
...
3. Радвам се, че не съм видяла снимата, каквато и да е била...
3. Някой може да се радва, но това не променя обективната действителност.

2. Предполагам, че недомлъвките се отнасят до Роял Канин. Аз презирам тази марка и марките на Нестле-Пюрина заради техния фалшив имидж при едно посредствено качество. Все пак, намирам за неуместно едно крайно отрицание на такива, докато пазарът е действително затрупан от далече по-неприемливи продукти. Издънката с кучешкото месо може да е станала не заради собствениците, но по-вероятно заради далаверата на някой управител на съответната локална фабрика в Източна Европа.

1. Мисля, че европейското законодателство е детайлизирано и на американците се налага да го разучават и да съобразяват продукцията си с това. Употребата на прилагателното "птичи" се отнася до селскостопански птици. Употребата на прилагателното "животински" се отнася до сухоземни животни-бозайници от селскостопанските видове. Иначе бихме намерили основание също да подхвърляме, че някой преработва трупове на крокодили и питони от зоопарковете.

Тази снимка ме потресе, след натоварен ден не е това, което имах нужда да видя. Каква е точно идеята да я видим тук?
Идея означава представа. Ако някой се пита за намерението, то е хората да добият представа какво съдържат голяма част от гранулите, които нечии обичани животни са принуждавани да ядат.

Грешката ми е, че не съм пуснал снимката като скрита, но аз наистина не знак как това става.

Последна редакция: ср, 19 окт 2016, 00:27 от за животните

# 296
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 984
Аз я видях. И макар да беше гадна, за мен беше от изключителна полза нагледно да видя какво точно се влага в някои храни. Подозирам, че сигурно и аз съм яла нещо ... изградено ... от "продуктите" в грамадата, не само котките. Rolling Eyes Печалбарството е безмилостно.

Снимка в спойлер се слага като се мушне, освен в таговете за снимка, и в тези падащи при цъкването на бутончето вдясно от пълзящото М. Peace

Ън, периода на разгонване може да се проточи повече от седмица. Кастрирайте! Опасностите са като при всяка оперативна намеса. Peace

Тинтири-Минтири, честито  Grinning Peace
Адри́, ушаците са страхотни  Heart Eyes, а Кашончо е ммм...  Crazy

# 297
  • Мнения: 18 998


Дикалиевият фосфат няма място в диетата на котката. Може би бъркаш с калции - фосфор. При котките правилното съотношение е 1.2/1.4 : 1. Иначе се купуват от зоомагазини и зооаптеки.


Така пишеше в линка, не бъркам. Доколкото разбрах, рецептите са от някаква книга, дори има дадени рецепти за котки с по-специални нужди. Има и рецепти с калций и фосфор.

Много хубави котенца и котки!  Heart Eyes

Ън, освен като ѝ мине разгонването, да я прегледате обстойно дали има в действителност някакви противопоказания при нея за оперативна намеса - как е със сърцето и пр. Наистина има котки, които не могат да издържат операция или имат някакви скрити проблеми, но то и при хората понякога се случва и при добри изследвания да се появи проблем. Но при повечето такива проблеми се откриват при преглед, а разгонването може да е по-мъчително и нездравословно от кастрацията при котки, които не могат да го консумират.

# 298
  • София
  • Мнения: 2 092
Ън, подозирам, че котето ти е получило пиометра, при тези болки, дето казваш... Това е нещо изключително опасно, ако имаш възможност, води я ВЕДНАГА на ветеринар! Пиометрата е гнойно възпаление на матката, изключително болезнено, и е често последствие от некастрирането на животните. Когато е прекъснат естественият цикъл на хормоните - разгонване-бременност-раждане-кърмене, и при доста високото хормонално ниво на животните, винаги избива нанякъде... Я рак, я пиометра, я друго... Затова най-милостивото решение за тях е да бъдат кастрирани, по възможност - преди първо разгонване! Няма да се уморя да повтарям - АКО ИСКАТЕ ДА СИ ИМАТЕ ЖИВОТИНЧЕТО ДЪЛГО ПОКРАЙ ВАС, КАСТРИРАЙТЕ !!!

Провери дали има температура. Провери дали има изтечения от влагалището. Обезболяващи няма какви да подбереш от човешките, но ако можеш  - веднага я заведи на ветеринар,да го повторя. И още - като й правят кастрацията, поискай да й отстранят млечните жлези. Когато една котка е имала няколко цикъла на разгонване и без последвала бременност, рискът да развие рак на млечните жлези е около 40 %. Ще ти струва повече, но щом обичаш котето си и държиш да е добре, не се съмнявай, че това е най-доброто решение.

И пиши какво се случва, че вече започнах да ви мисля...

# 299
  • София
  • Мнения: 4 714
ЪН, в момента нищо не можеш да направиш Hug освен да галиш и успокояваш котето.
Ми разгонено е, така протича. Peace
Имаш 4 варианта : 1.таблетки против разгонване, ама мисля че вече не се продават.
2. кастрация  3. да свиквате. 4. заплождане /но то е само за сега, при следващото разгонване ще е същото/ Hug
.4etirilinka, каква пиометрия, бе? Не плаши излишно ЪН, тя пиометрията не става от днес за утре. Wink

Относно снимката: Не я видях, ама си я представям и предполагам виждала не една такава. А и на живо.
Много в повече ми идват сърцераздирателни изказвания в стил : "ама как може да се публикуват такива снимки" Stop Stop Stop
Вие каква храна и от къде си мислите, че идва, че сте се "разплакали" за начина на приготовление на храна за котки и кучета. newsm78 Rolling Eyes
 

Общи условия

Активация на акаунт