Напускаме сектата

  • 1 602
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 550
Една прегръдка и от мен!  Hug И ни навестявай!  Grinning

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Честито и от мен!
И аз като Белинда ще замоля за една текила от мое име  Embarassed Drunk

# 17
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932

Видях, че бебчето ти е на 11 месеца. Доколкото четох в библиотеката: естествено отбиване преди  година и половина няма,...

Веднага мога да ти намеря статия, в която пише, че  някои бебета  се отбиват сами  между 9 и 12 месеца.  В допълнение децата, майките, обстоятелствата са различни и понятието "естествено отбиване" става доста  разтегливо и придобива широките  граници от около годинка до към седем...   Mr. Green

Последна редакция: вт, 25 апр 2006, 02:29 от Червената Кралица

# 18
  • Мнения: 462

Веднага мога да ти намеря статия, в която пише, че  някои бебета  се отбиват сами  между 9 и 12 месеца. 

Дай, please!

В допълнение децата, майките, обстоятелствата са различни и понятието "естествено отбиване" става доста  разтегливо и придобива широките  граници от около годинка до към седем...   Mr. Green

Тъй, тъй - и аз това разправям...

# 19
# 20
  • Мнения: 462

Да, ама освен това изречение никъде другаде не се споменава за ранното отбиване в тази статия, по-скоро обратното. А мен ме интересува каква е, например, разликата между отбиване и кърмаческа стачка. Дали ако дете на 11 месеца (примерно) не иска да суче, защото му са интересни много други неща трябва да се приема като знак за отбиване?

# 21
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
Ами да, не се споменава другаде, но се споменава. Има го значи, все пак, отбиването малко под годинка. 
Иначе  ако се съмняваш дали е кърмаческа стачка или отбиване,  просто прилагаш техники за справяне със стачката и ако не се подобряват нещата - значи е отбиване.

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да допълня,че за инициирано от детето отбиване на 9-месечна възраст се споменава и в материалите на ЛЛЛ (не погледнах цитираната статия откъде е). Обикновено обаче това е свързано с определени условия - възприемане на кърменето основно като начин на хранене (което се възприема и от детето), заместване на хранения (независимо дали по инициатива на майката или защото бебето проявява огромен апетит към твърдите храни) и голямото разсейване, което е типично за тази възраст заради усвояването на куп нови умения (има и още някои физиологични причини, които могат да допринесат за това - неовладян силен рефлекс за потичане, заради който детето от малко не обича да суче за успокоение, и други подобни фактори). Ако не се поддържа умишлено и целенасочено интереса на такива дечица към кърменето и емоционалната му страна, те наистина ще се отбият по собствено желание в ранна възраст. Отбиването в тези случаи също е естествено, от гледна точка на това, че става със съгласието на двете страни и е нетравмиращо. Съвсем друг е въпросът как изглежда child-led weaning, при което тези външни и културно-обусловени фактори са умишлено минимализирани, за да се доближи максимално до естествения природен модел.
Но тези неща са интересни чисто теоретично - кърменето е динамична и емоционална връзка между двама души и когато единият от двамата няма вече желанието да продължава (все едно какви са причините), е време (нежно и нетравмиращо по възможност) да бъде прекратена. Нещата изглеждат в огромна степен както с любовната връзка и брака - идеалния вариант при тях е да продължат докато смъртта ни раздели, но когато един от двамата не иска да продължава, независимо дали причините му изглеждат разумни, легитимни и дали се възприемат от останалите - тогава нещата постепенно се прекратяват. Това си е изконно право на всеки и questioning the reasons често се възприема като нахлуване в личното пространство...

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 301
...суче две-три минути, ама едно такова вяло, след това се почва, сукне един-два пъти и ми се ухилва, и така 20-ина пъти, реално на това си хранене, тя въобще нищо не поемаше...беше нещо като игра, и вече въобще не заспиваше сучейки.


Колко болезнено познато...може би ни очаква отбиване скоро...а така ми се искаше още.

# 24
  • Мнения: 255
Гуш, а ще споделиш ли как ви се промени режима на хранене след отпадане на кърменията? Даваш ли на Ема адаптирано или увеличихте приема на други млечни продукти?
Поздравления  и от мен   Hug.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 896
Гуш, а ще споделиш ли как ви се промени режима на хранене след отпадане на кърменията? Даваш ли на Ема адаптирано или увеличихте приема на други млечни продукти?
Поздравления  и от мен   Hug.

Ами не се е променил особено.Първо и доста важно да ти кажа, че след 7мия месец не съм кърмила нито преди нито след яденето на твърда храна, от 9тия е на три основни ядения. Не съм спазвала правилото до годинка първо да се кърми и после да се дава твърда храна...
Ето и менюто -  сутрин около 9 яде попара или кус-кус, на обяд, около 13ч. месно пюре, следобяд към 16-16.30, млечна каша или крем-нишесте(млечно) или дует на Хип с плодове и извара/кис.мляко, вечер към 19.30-20.00, яде супа, която обожава, аз и я правя и имам чувството, че и 2 порции по 250гр. да и дам пак ще ги изяде и ще иска още  Grinning. Много е лакома, тя такава си се роди  Laughing Опитах да и дам АМ-един път с охота изпи 60мл Нестле Джуниър и това беше...не го иска, за съжаление. Със сигурност това, че си похапва доста твърда храна също допринесе за нейните наченки на отбиване.

Държа да отбележа, че не съм от баш сектанктките аз - не съм за кърменето на всяка цена, по-скоро съм привърженик на спазването на "златната среда"...Имах късмета СЪВСЕМ безпроблемно да си кърмя чавето почти година, наистина кърменето за нас беше песен, просто прекрасно, не съм имала никакви проблеми (само едно леко препълване в началото). Отбиването също стана без проблем, познавам си детото и ако дори и за миг в мен се беше провряло някакво съмнение, че тя страда, щях да се поправя. Тук една мама нещо се опита да ме провокира с един въпрос, и специално на нея ще кажа - Да, в решението ми известна доза егоизъм, но наистина си имам повече от една причина, но нямам намерение да си изливам цялата душа тук. А дааа - на същата мама да кажа, че мисля, че след почти едногодишен стаж познавам добре поведението на вече бившето ми кърмаче, че да мога да разбера стачка ли е, що е!    

# 26
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Здравейте кърмачки! Радвам се че има толкова грижовни мами!

Аз си отбих детето отдавна на година и 2 седмици, но ми се стори любопитно и искам да ви попитам до кога искате да кърмите децата си? (като възраст и етап от развитието или реакциите им)

Аз отбих  постепенно с отпадане на храненията едно по едно от сутрешното та чак до последното 22ч. не съм кърмила между 22 и 6 сутринта след 40 ден. Но до 6-7 мецеса не ядеше нищо освен кърма.
Отбих, защото почна да ходи добре детко и ми се виждаше странно да го-кърмя. Той си беше вече независим и трябваше някак си да го освободя от тази зависимост - стана дете, а не кърмаче. Изненадахте ме с тази възраст 1.5г. за отбиване... Както виждате твърдо за кърменето съм ако може и детето иска, но до кога?

ПС всяка майка, която е кърмила детето си от сърце, и 1 ден да е било, трябва да не се притеснява че е отбила "рано" според друг. Тя си знае защо е отбила.

# 27
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Арт мама, този въпрос предизвиква обикновено едни ожесточени коментари... Laughing
Отговарям за себе си - ще кърмя, докато дъщеря ми иска и съм съвсем наясно, че децата се отбиват сами някъде между 2 и 7-годишната си възраст Laughing
Иначе може да прочетеш тези теми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=75862.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=44151.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16004.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=44145.0
Последната е може би най-цивилизованата и смислена от всичките, в две (първата и третата,мисля) се вихрят бая скандали - та ако искаш, подходи избирателно в четенето Grinning

# 28
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Merci Hedra!

# 29
  • Мнения: 462
Ето, че дойде време да стана проклета. Няма начин... нали съм си от краставите магарици!

Да, вярно е - провокирах и исках да знам. Това ми е и на мен проклетията - всички учители се дразнеха от мен, защото се опитвах да си изяснявам нещата до най-малктите подробности. Не е гот... Самата аз го оценявам и това ми пречи. И тук съм така. Но животът не е съвкупност от камарата теории...

Да, наистина, убедихте ме! Ако се случи така, че детето ми иска да се отбие между 9 и 12 месец то ще го разбера и ще го приема за нещо нормално. Но все пак ми се ще да е по-натам... Това ми се щеше да ви напиша и да ви благодаря, че ме "вкарахте в правия път". Това е като любовта - ако е истинска няма да си задаваме въпроси тя ли е или не е тя... Познаването на детенцето, както каза Гуш, е достатъчно за да се разбере как трябва да се постъпи. И трябва повече да слушаме себе си и детето отколкото книжките и статиите.

Това си е изконно право на всеки и questioning the reasons често се възприема като нахлуване в личното пространство...

Hedra, това ми звучи като "Как не те е срам да й се месиш в личния живот!". Имайки предвид, че те харесвам, възхищавам и уважавам ми стана много болно и обидно и тъжно...

Общи условия

Активация на акаунт