Проблеми с изплащането на болнични листове от НОИ-6

  • 80 126
  • 245
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 99
Когато болничен е подаден по-рано и обхваща по-дълъг период, то се плаща до 5 дни след изтичането му.
Стига обаче да е подаден и обработен.
НОИ правят преводи обикновено във вторник и четвъртък, та може утре да получиш пари, стига болничният да е подаден както казваш.

Благодаря за отговора Simple Smile

# 226
  • Мнения: 1 484
Здравейте издаден болничен от Света София без печат дали е проблем аз съм от Ловеч и те ми го пратиха по кориер

# 227
  • Мнения: 17
Има ли справка в НОЙ която показва дали работодателя е поддал болничния лист и  на коя дата.
На Телефона от Ной ще кажат ли работодателя дали е поддал болничния ?

# 228
  • Мнения: 66
Здравейте. Скоро ми изтече първата година майчинство, подала съм документи за втора. Имам два въпроса - първия - нормално ли е да пише ”Заявление-декл по чл.53 и 54 от КСО” и вторият е, защо имам някакви нови изплащания за стари месеци, като някакво преизчисление?  Блгодаря!

# 229
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Отговорих ти в другата тема, всичко изглежда ок.

# 230
  • Мнения: 66
Отговорих ти в другата тема, всичко изглежда ок.

Благодаря, нова съм във форума и не се ориентирах къде да пусна запитването си. Извинявам се, ако съм причинила наудобство!

# 231
  • Мнения: 6 909
Удобно ли тук да попитам нещо относно ковид болничен 🙄(болничния ми беше до 29.07.
На 3.08 го занесох на работа и още нямам превод мисля, че мина доста време🙄🙄🙄)

# 232
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Удобно ли тук да попитам нещо относно ковид болничен 🙄(болничния ми беше до 29.07.
На 3.08 го занесох на работа и още нямам превод мисля, че мина доста време🙄🙄🙄)
Щом си го предала през август, то счетоводство има срок до 10.09 да го входира в НОИ.За плащане текат 10 работни дни за изплащане.
Вземете си ПИК от НОИ, за да следите всичко.

# 233
  • Мнения: 1 117
Здравейте! Имам следния казус. Детето ми беше болно и ЛЛ издаде болничен лист за гледане на болно дете до края на седмицата. Междувременно детето оздравя и днес му е дала бележка за отсъствията от училище само за днешния ден( понед и вторник бяха във ваканция). Моят болничен вече е при работодателя, а детето утре ще е на училище. Казала на мъжа ми, че болничния ми ще се прекъсне с явяването ми на работа. Така ли е наистина?

# 234
  • София
  • Мнения: 8 932
Не. Тя трябва да го оправи.

# 235
  • Мнения: 1 117
И продължението…Едното дете отиде на училище, а по - малката му сестра кашля вече. Обадих и се отново на ЛЛ и тя каза да оставам вкъщи така или иначе имам болничен до края на седмицата. Проблемът  ми сега е, че болничния ми е на името на баткото, а той е вече на училище… какво да правя?

# 236
  • Мнения: 13
Здравейте, извинявам се, ако в някоя от другите теми е дискутиран въпросът, който имам, но видях че има подобен на моя, но без коментар по него, така че, ако разрешите ... С малко дете съм, на няма 4 години, което ходи на градина и съответно през 2-3 седмици е вкъщи. С баща му делим болничните, когато се налага, за да не се трупат само на единия, или другия. Тъй като за първа година се налага да ползвам толкова много болнични, защото когато бяхме в извънредно положение и бяхме хоум офис, на ротационен принцип, трима души си го гледахме, за да може и да си работим, без да вземаме болничен. Работата го позволява. Сега, след като се върнахме в офисите, съм комбинирала болнични и отпуск, за да не се налага да чакам изплащане от НОИ и т.н. но и отпускът свърши, а болничните се трупат. Лично за мен, до днешна дата имам 2 дни, болничен, всичко друго е било за детето. Първият ми въпрос е, понеже това никой който съм питала до сега не ми е отговорил със сигурност е, при болничните се броят работни или календарни дни, защото при един болничен от 10 дни, 2 са уикенд, броят се 10, или се броят 8, защото това се отразява в дните, които се смята болничния. Другото е, след 40 дни болничен, разпокъсани, както са при мен, се ходи на ЛКК, което както ми обясниха е доста фиктивно, за да се прибавят още 20 дниз към тези 40, които имам за годината. Въпросът тук е, като станат 40 дни, от НОИ не се изплащат дните долато не мине ЛКК комисията, или след 40 ден изобщо НОИ не изплаща нищо. Благодаря предварително и се извинявам ако вече е отговаряно на същия, или подобен въпрос.

# 237
  • София
  • Мнения: 8 932
Болничните са на календарни дни, колкото и да е несправедливо. След 40 ден няма как да вземете болничен за гледане на дете от друг освен от ЛКК и първите 20 дни са платени. След това са само за извиняване на отсъствие от работа.

# 238
  • Мнения: 13
Болничните са на календарни дни, колкото и да е несправедливо. След 40 ден няма как да вземете болничен за гледане на дете от друг освен от ЛКК и първите 20 дни са платени. След това са само за извиняване на отсъствие от работа.
Много ви благодаря за информацията. За мен тя е безценна, тъй като през декември се очертава да гледам детето сама, понеже съпругът ми ще бъде зад граница, за почти целия месец. Благодаря ви! Blush

# 239
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Здравейте, през януари бях болна и имам издадени два болнични листа един след друг
от 20 до 24 януари
от 25 до 27 януари
Първият болничен е за пет календарни дни, като  21 и 22 януари са събота и неделя. На сайта на НОИ пише, че не подлежи на плащане. Доколкото знам 20, 21 и 22 се плащат от работодател, а 23 и 24 трябва да са от НОИ. Или бъркам? С изплащането на втория болничен няма проблем...
Ако грешката е в НОИ има ли срок, в който трябва да реагирам, защото до края на месеца ръководството го няма и съотвентно нямам връзка със счетоводството.

Общи условия

Активация на акаунт