Колко струват бременността и раждането в България?

  • 37 992
  • 332
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 256
Мнооого зависи от бременността,моя приятелка наскоро ми каза,че за цялата бременност е доплащала единствено за бхс - 45 лв и за 4Д (което май й е феталната морфология,втората) 80 лв.Допълнително е пиела фолиева киселина,Дуфастон и Но шпа,а накрая имала и един курс с антибиотик зареди инфекция.
 Моята бременност е рискова,това,което поема здравната каса в България си е чиста подигравка ,особено към бременни жени с проблеми.
Ходя на частно,всеки път ми се прави и доплер на кръвотока към бебето.А с напредване на бременността и честотата на прегледите се увеличава.
 Лекарства не пия,но имам Фраксипарин да слагам,което е грубо казано 120 лв на месец и кръвните изследвания са ми 25 лв,всеки месец (ПКК и следене на кръвосъсирване).
 Вече има и някои мои "прищявки" да ги наречем,макар че за мен не са .... микробиологии и стерилна урина всеки месец пускам.За раждане още не съм се ориентирала,но със сигурност ще имам избор на екип,независимо къде.

 И така в обобщение,една бременност може да излезне за една българка 200 лв,за друга 2000 и нагоре.Не си правя сметки,не ме и интересува на колко ще отиде моята,моля се да гушкам април месец живо и здраво,доносено бебенце и съм благодарна,че имам възможност да си позволя адекватно следене на бременността,каквото държавата не би могла да ми осигури в случая.
 

И аз съм така за следене на бременноста съм платила 650 лева + 130 лв за БХС+ 80 лв доплер предстойй 100 лв за ФМ. А за изследванита да не говорим. Понеже се водя рискова бременност на две седмици по 20 лева за следена на кръвосъсирването. И всички предмисани медикаменти, но това не е важно. Важно е март да си гушна така чаканото бебче здраво и доносено.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
М...
Отделно още колко пари ще дадем за нещата за бебето......Някои като кажат "Едно дете все се изглежда" и ми идва да се изсмея.
На фона на това, което плащахме през и преди забременяването, гледането на детето ми е почти никакъв разход. Намират се неща втора ръка.
Ако ти е първо дете и трябва да купуваш всичко, дори повечето неща да са втора употреба, пак цифрата не е малка.  А да не говорим после докато растат колко други разходи се появяват.

# 32
  • Мнения: 256
Така като чета, оставам с впечатлението, че наистина може да мине човек безплатно, но трябва да има голям късмет да попадне на правилните хора и да не се налага да дава пари под масата, за да му изпишат бебето. А какъв е проблемът на ЖК по ЗК? Какво е по-различно от това на частно? Аз в България съм ходила при гинеколог по здравна каса и не ми се стори много по-различно отколкото тук, във Франция. Оставям настрана отношението, там има още какво да се желае. Кое е различно по време на бременност? Защо толкова много бременни се следят по ЖК, но и ходят допълнително на частно?

Защото ЗК покрива 3 прегледа с ехограф при не рискова бременност и 4 при рискова, един или два пъти ПКК и ако има случайно някакъв проблем оправяй се както можеш. Освен това доста чест е проблема и с апаратурата там къде има възможност за следене по ЗК, затова много бременни ходят на частно.

# 33
  • Мнения: 30 802
На частно и за второ мнение се ходи не заради апаратите, а за да ти обърнат внимание, вместо да им вадиш думите с ченгел от устата. Не ми е работа като бременна да се интересувам- а тоя апарат има ли режим доплер за следене на кръвотока...ми пуснете го де, не ме гледайте кисело...

Да не говорим, че най-лошата възможна ЖК се случва, когато лекарят разбере, че няма да го огрее да го избереш за планово секцио.

# 34
  • Мнения: 580
Аз платих 35 лв за ехограф на щитовидна жлеза и 230 лв за ВИП стая - останахме 7 дни, бебето беше с инфекция. Самото раждане и прегледите са безплатни. Не съм ходила на 3Д, 4Д и т.н.Ходих и на генетични изследвания- ФМ при моята си лекарка - 40 - 50 лв и БХС, но не помня плащах ли, ако съм плащала не е било много щом не помня. Не съм избирала екип, даже не запомних имената на докторката и останалите от екипа, викнаха и един лекар да помага.Това преди 4 години.Пускаха ми изследвания редовно, тъй като съм с таласемия, също и на мъжа ми веднъж. Не сме плащали нищо и двамата, освен лабораторната такса.Следеше ме хематолог по ЗК.

# 35
  • София
  • Мнения: 49
Има пакет за бременни във който влизат всички изследвания.Ако искаш частно да те следят пакета се заплаща от теб.Аз не си следях бремеността частно и през бремеността плащах по 2-3 лв. за изследвания на кръв,урина и т.н.Платих два пъти по 90 лв. за фетална морфология + един път 50 лв. за изследване на Даун.Също се плащат прегледите за тона на бебето по 20 лв.За самото раждане не съм плащала нищо,както и за престоя във болницата.  

Последна редакция: вт, 08 ное 2016, 13:40 от angelofsun91

# 36
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Аз още не съм ударила тотала, но да кажа накратко:
- 3 прегледа - установяване на Б, проследяване до 12 гс - 3х30лв=90лв
- изследвания първия триместър - 2пъти ТСХ, 2 пъти коагулация и ПКК - 72лв
- БХС - 120лв
- косултация с хематолог - 70лв
- преглед в 18та седмица - 80лв - доплер, кръвосъсирване
- ФМ 1 - 120
- Изследвания 22гс  една част по ЗК, другите 100ля
- преглед 30та седмица - 80лв - доплер, кръвосъсирване, др. изследвания
- Изследвания 30та седмица 120лв минимум
- ФМ 2 - 120
- Изследвания 120лв минимум
- Клексан - около 150лв месечно до 8гс, сега съм през ден - 70лв месечно
- други медикаменти (утрогестан, естрофем...)до 8г.с - 200лв месечно
- други медикаменти (желязо, витамини, хормони...) след 12та седмица - 60-80лв месечно
- раждане - планирано секцио в Окръжна болница - 750лв

Има и други неща, не всички се сещам на този етап. Като цяло високорискова бременост и няма как да пропусна нищо от изброените. Лекарката по ЗК ни гледа всеки път, нищо че имаме 4 прегледа само. Като цяло мога само да се радвам, че нещата се развиват в правилната посока. Средно бременността ми излиза към 400лв на месец Sad , но нямам избор.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 1 608
Първа бременност (1999г) не съм плащала нищо, нито за проследяване на бременност, нито за нормално раждане-ВМИ Пловдив. То 2000г беше въведен изборът на Джипита и здравни каси...

Втора бременост (2010) за късмет и щастие се оказа с близнаци. Проледяването на бременността беше по ЗК. Ходих три пъти на ФМ (х80лв) на частно. БХС за близнаци не се правеше тогава! В осмия и деветия месец ходих на частен гинеколог допълнително на 2 седмици веднъж (х30лв преглед). Раждане, планирано секцио, безплатно-ВМИ Пловдив. Избор на екип (гинекологът от частния прием)-безплатно. Вип стая (100лв.)
Това накратко Wink Не съм се охарчила много, четейки другите постове!
Но е истина, че може напълно безплатно да мине и проследяването и раждането. Плащането е наш личен избор! Плащане на такса спокойствие Simple Smile

# 38
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
С годините и ЗК се промени, и нещата са много по-сложни ...
Аз не плащам за "такса спокойствие", а такса "навременна реакция", защото терапиите и медикаментите ми се менят постоянно ... когато биеш инжекции всеки ден, нещата може да се усложнят изведнъж и трябва всичко да се следи изкъсо!
Парите няма да си ги занеса на оня свят. Да не ви казвам цифрата за процедури и изследвания на диагнози. Цифрата е петцифрена. Тайничко завиждам на всички, които успяват да родят здрави деца, без много да го мислят, но за съжаление, ние не сме сред късметлиите Cry

# 39
  • Мнения: 1 610
Е, аз съм от късметлийките Wink 
Минах  само с почерпка за екипа, който ме  прие и асистира.../ на изписването... /

Ето повод за благодарност, още веднъж към акушерките, санитарите и лекарите в Шейново  Peace
    bouquet
----------------------------------------
Преди 2 месеца моя позната роди с операция ....2000 лв ...
Бебето се върна в къщи със зачервено дупе... Shocked
Понякога и да платиш не е гаранция, че ще си свършат работата.

 

# 40
  • Мнения: 30 802
Преди 2 месеца моя позната роди с операция ....2000 лв ...
Бебето се върна в къщи със зачервено дупе... Shocked


Малък дявол, знам за случай на планово секцио в прехвалена клиника- уж всичко да е безопасно, а бебето извадено още "зелено", развило пневмония скоро след раждане...прехвалената клиника го прехвърля в голямата, бездушна и безплатна държавна болница, щото в прехвалената чак със спасяване на животи не се занимават, те са по комфорта и отношението.

Друг случай- в Токуда от липса на внимание родилката получава мастит, а уж консултанти, кърмене и не знам си какво имали...

Иначе си имах едно наум, бях си приготвила пари за "мафиотско секцио"- бързо, без шум и без излишни въпроси. Щото ако бебето не е свежо (кофти тонове), и няколко часа може да са фатални и после- чао, булка, млада си, ново ще си родиш. Имаше случаи на жени, оставени да чакат в Патология да минат процедури, смени...за нещастие прекалено късно. А с едни 1000 лева в частна клиника бебето щеше да е вън след максимум час и да е живо и здраво. Така че трябва да се мисли къде и кога да се дават парите.

# 41
  • София
  • Мнения: 30 279
Изобщо не съм се занимавала със ЗК за втората бременност. За 2 ехографа няма смисъл. За какво плащам осигуровки и аз не знам.
Изкарах много лека първа бременност и сравнително безпроблемна втора бременност (с някои неразположения), но се следях стриктно, защото не съм първа младост и предпочетох варианта "навременна реакция" (да цитирам ♥Синеока♥ ).
Да сме живи и здрави, но пари се изкарват, а спокойствието на бременната е много важно. Отделно за мен беше важно и кой ще ме оперира.

# 42
  • София
  • Мнения: 3 272
Мит е безплатното. А и който на него разчита е голям смелчага или има много спокойна и крайно лека бременност.
Аз за инвитро сумите няма да комнтирам - те са перо забременяване. А перо бременност и раждане са нещо отделно. До тук ЖК около 500 лева, ФМ /доплер- при Михова около 500 лева (правих по веднъж месечно), ехокардиография на бебето и консултация относно ТСХ 120 лева. При Сигридов 3 прегледа около 300 лева. За допълнителни изслядвания, които не се поемат от ЖК -  антитела, Б12, феритин и т.н. окомо 300 лева за цялата бременност + 180 лева инжекция анти  Д гамаглобулин. Бременността ми е лека, спокойна и непроблемна. Единствения "проблем" беше, че съм с отрицателен резус фактор, а бащата с положителен. До тук по груби сметки - 1900 лева.
Момичетата, които бият всеки ден Фраксипарин (7 лева на ден по 9 месеца - смятайте) или веднъж месечно правят вливки интралипид или нещо подобно плащат по 500-900 лева месечно.
Раждане 2000 лева и около 5000 съхраняване на стволови клетки прави общо около 9000 лева. Без стволовите клетки 4000 лева. При условие, че това са само за ЖК, прегледи, изследвания и раждане. При нормална бременност.

# 43
  • София
  • Мнения: 30 279
Мagnollia, зависи от човека и от бременността. Аз имам познати, които разчитат само и единствено на 2-та ехографа по ЗК и на една ФМ. Аз направих и 3-те ФМ, отделно преди операцията правих изследвания за Б12, Вит Д и т.н., за да ме подготвят. По време на бременността също правих изследвания заради възрастта ми и то без индикации т.е. за мое успокоение.

# 44
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Oоo Magnolia, аз съвсем съм забравила вливките и поддържащата терапия:
- 3 вливки по 120лв
- 10 инжекции хориомон х16лв + 7х5лв за поставяне

Другите още не съм ги преценила като финанси Sad
Записвам си всичко в една таблица, ще сложа тотала при раждането  Shocked , направо не ми се мисли, но пък не мисля за парите, щастлива съм, макар и надупчена от инжекции  Heart Eyes

Сирен, за съжаление е така, лъскавите клиники, често бият отбой, когато положението се закучи, а често и след като са омазали положението. #2gunfire

missence, всеки си носи кръста, и всеки си има глава на раменете. Предпочитам да не влизам в новините, като родилка,  починала от емболия, затова си следя  нещата. Живота ни научи, че нещата ни се случват с борба, затова и не се оплаквам... така се налага, това не е моя избор за сигурност и спокойствие. С моите диагнози имам поне петима лекари ... ЗК не покрива и 10та от това което се налага да следя, затова не аз съм параноичката, а Касата е морално остаряла.

Общи условия

Активация на акаунт