Колко струват бременността и раждането в България?

  • 37 990
  • 332
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 30 279
....

missence, всеки си носи кръста, и всеки си има глава на раменете. Предпочитам да не влизам в новините, като родилка,  починала от емболия, затова си следя  нещата. Живота ни научи, че нещата ни се случват с борба, затова и не се оплаквам... така се налага, това не е моя избор за сигурност и спокойствие. С моите диагнози имам поне петима лекари ... ЗК не покрива и 10та от това което се налага да следя, затова не аз съм параноичката, а Касата е морално остаряла.
Абсолютно съм съгласна с това. Аз, макар и да нямах подобни индикации, предпочетох по ред причини да играя на сигурно, макар че сигурност в бременността и раждането няма, но бях една идея по-спокойна. При това положение парите са последна грижа. Още повече, че на мен ми беше второ раждане и незнайно защо изпитвах много по-голям страх от първия път.

# 46
  • Мнения: 1 610
Бях се настроила, че това е естествен процес. И природата почти винаги дава възможности. Съвременна медицина също, така че не е нужно излишно да се плашат хората за естествени положения.
 Всяка жена до преди 60г години е раждала  сама в къщи или някъде по къра...
Айде да не правим от мухата слон, щом става въпрос за естествени процеси .
При нормална /очаквана, осъзната, желана и наблюдавана/ бременност, мисля че е излишно това суетене и стресиране на младите майки.
Специални грижи единствено за патологични случаи.
 Не вярвам, че всяка жена е патологичен случай, че да ползва такова, още не доказало се  оперативно вмешателство.

Познавам жени дето съжаляват, че родиха второто си дете, чрез операция. В това число снаха ми , колежка и една от братовчедките...  Всичките съжаляваха, че са си дали парите на вятъра, дори повече щети имаха след това и по-трудно се възстановиха...
Да не говоря за братовчедка ми... Там направо някой трябваше в затвора да влезе за причинени щети по време на платено раждане.  Писала съм преди години в някоя от темите....  Все още жената е с проблеми от раждането преди 5 год. Невъзможно е да се възстанови, добре че е жива въпреки, "грижите" които положи платен лекар та си гледа децата. 

# 47
  • Мнения: 30 802
Колкото до феталните морфологии- правех ги дотогава, докато не се види, че детето е в някакви граници, няма огромни отклонения. 24 ГС е достатъчно- ако прилича на човек, най-вероятно ще стане човек. След това друго ми беше важно- кръвоток и доплер, за да няма беля с пъпната връв баш накрая.

# 48
  • Мнения: 6 791
Самото раждане е напълно безплатно без значение дали жената е здравноосигурена или не. Съществува програма "Майчино здравеопазване", по която се полагат по един преглед месечно при АГ специалист, изследвания на кръв, урина, влагалищен секрет, цитонамазка. Аз имах една нормално протекла бременност, която не ми струваше нищо (от финансова гледна точка), освен 50лв за фетална морфология.
Раждането щеше да ми е безплатно, но аз реших да си ангажирам лекар и съответно заплатих услугата.
Иначе имам близка, която заплати 2000лв за раждане в частна болница, а преди това пакет за следене за около 1300лв, отново в частна клиника.

# 49
  • Мнения: 365
Следене - по касата.
Изследвания - по касата
Морфология - 2бр =160 лв при специалист, който има ценз да прави такова изследване (това е много по-важно от апарата)
Допълнително - 3 доплера=150 лв, но те бяха заради съмнения, а не рутинни, отново при човек, специалист по фетална медицина, а не поредния АГ със скъпа играчка.
Раждане - 1500 лв = избор на екип, присъствие на бащата и 3 дни самостоятелна стая в частна клиника.

Аз си имам забележки, защото исках тотално физиологично раждане, а не ми се случи, макар че нямаше причина да не ми се случи..Sad

Все пак това, което ми се случи е нещо, което масата хора биха нарекли "раждане-мечта" - учтиво отношение, удобна обстановка, присъствие на таткото, незабавен контакт, никакво отделяне на бебето, отложено клампиране и т.н...аз мисля, че това трябва да е нормата, предоставяна на осигурените жени. Уви - не е...Но все пак не е непосилна - дет се вика, една заплата..да си кажа - за парното, което НЕ ползвам, давам повече пари на година.. Sad

# 50
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Аз ако нямах проблемно забременяване, сигурно щях да се огранича с някои изследвания и двете ФМ, но при проблемна Б нещата не стоят така, затова не се опитвам да наложа нещо, по скоро ви показвам, колко може да струва една рискова Б. Всъщност има още доста изследвания, за които знам, и е добре да се направят поне веднъж - като листериоза, токсоплазмоза и др., но наистина се ограничавам до нужните за моето състояние.
Секциото се налага поради други причини, не заради ин витрото ... бих искала да родя нормално, но рискувам зрението си, затова и в това отношение, нещата са начертани години преди самото забременяване.

Касата ми покрива 4 прегледа и тук там някоя МБ, ПКК и направление за специалист... имам късмет че лекарката ми е съвестна и всеки път ни гледа на ехографа и пуска доплер.

# 51
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 889
Родих преди 40 дена та ми е съвсем прясно  Crazy
В началото и аз си мислех - ех, какво ми е здраво, право момиче - ще си ходя на ЖК по здравна каса и ще си родя в държавна болница... Да, ама не - като се започна от 5 месец с фетална морфология 100лв и нататък лежане в болница(МД беше безплатно, но имаше в последствие доста изследвания да се правят и бяха платени), шепи медикаменти, частни прегледи(100лв всяка седмица) и накрая избор на екип и ВИП стая поради липса на нормална(1200лв) та сега гледането на бебе ми се вижда без пари направо, а парите за памперси - жълти стотинки  Money  Масово от стрес и проблеми жените имат проблемна бременност, което изисква допълнителни грижи, съответно платени.

# 52
  • София
  • Мнения: 4 380
На частно и за второ мнение се ходи не заради апаратите, а за да ти обърнат внимание, вместо да им вадиш думите с ченгел от устата. Не ми е работа като бременна да се интересувам- а тоя апарат има ли режим доплер за следене на кръвотока...ми пуснете го де, не ме гледайте кисело...

Да не говорим, че най-лошата възможна ЖК се случва, когато лекарят разбере, че няма да го огрее да го избереш за планово секцио.

Аз точно затова не дадох и стотинка, защото всичко си ми каза АГ-то на нормален 2Д апарат и не съм ѝ вадила думите с ченгел. При това в най-нормалната квартална поликлиника.
Иначе точно затова  не исках да се обвързвам с някого кога, как и при кого ще раждам. Многократно съм разказвала за една приятелка, чието бебе има "неблагоразумието" да поиска да се роди около 20:00ч (дори не посред нощ), а избраната докторка я съсипа, напъна на 6 см и още куп неща, защото просто искаше да си иде вкъщи и да си гледа сериалчето

# 53
  • Мнения: 874
Единственото, което платих беше феталната морфология (само една си направих, към  100лв струваше) и престоя в болницата при раждането, защото си избрах стая, в която бебето да е при мен;

По време на бременността на всеки преглед моята лекарка ме гледаше с ехограф и не ми е взела и стотинка. След като минах термина започна да ми записва и тонове и пак не ми е взела нищо за това.  Peace

Не съм си избирала екип, защото така или иначе не познавах никой от докторите и не ми се даваха пари на вятъра  Whistling

# 54
  • София
  • Мнения: 285
Може и така, и така за здрави жени, без никакви оплаквания и лесно забременели. За такива като Синеока и мен, която 10 години го чакам това дете - безплатно не може.
Когато отидох в 9та седмица с талон за ЖК в местната поликлиника (нищо не исках, само да ме регистрира и да ми даде болничен), д-рката ме върна, че рано било - да си взема болничен от джи пи-то и да съм си направела първо ФМ, че да не си хаби направлението само...
Отидох си в частната болница, където съм си правила ин витрото, платих си пакет 620лв. за следене и не съм го мислила. За около 1,5мес с всичките ми проблеми, половината пакет е заминал. Не ме интересува! Важното е аз и бебето да сме добре, а за да сме добре, се изисква много внимание в случая. Бях с двуплодна бременност, в момента оцеля само едното бебе и то благодарение на усилията на лекарите там. Правени са и 2 ФМ до тук и още 2 ще направя сигурно, отново заради проблем, установен на първата, който слава Богу бебо израстна. Да, ама касата не хае за жени с проблеми като нас. Полага ти се едно и също+1 ехограф, което е на практика нищо. И аз след процедурата бях на естрофем, утрогестан и фраксипарин. Другите отпаднаха внимателно и по схема, за което обаче се изисква да ходя всяка седмица, чак сега разредих ходенията. Фраксипаринът остава до края. 2 пъти съм ходила на допълнителни консултации в НКБ за регулиране на дозата - самото изследване е 100-160лв.(зависи колко показателя ти пускат) За съжаление ми я увеличават дозата, т.е. няма как да не я следя.
На фона на разходите по забременяването и на мен ми се виждат жълти стотинки, тъй като при нас се наложи и самофинансирано ин витро/ИКСИ - аз покривах половината критерии за женски фактор, мъжът ми 1/3 за мъжки+фактор, неописан в Наредбата, съответно Заповед по Фонда нямаше как да получим.
За раждане още не съм го мислила, но след всичко описано не мисля да отида в държавната болница и да кажа - раждам...
Затова всеки си прави избора, но в някои случаи той е много ограничен и трябва да си някакъв адски непукист, за да можеш да се следиш по касата след като 10 г. си го чакал това бебе.
За поста на animal - страхотно е, че има лекари, които извършват безплатно тези услуги, но те не се полагат по ЗК и съответно сигурно са доста малко тези, които го правят.

# 55
  • София
  • Мнения: 30 279
.....
 Всяка жена до преди 60г години е раждала  сама в къщи или някъде по къра...
Айде да не правим от мухата слон, щом става въпрос за естествени процеси .
....
А, ти наясно ли си едно време, че в почти всяко сем-во е имало фалове от раждането на къра???? Както са раждали така на къра, така е имало фалове с деца и родилки и то не малко. Най-обичам да ми казват, че едно време били раждали на къра и аз да родя така. В 21в. аз ще раждам като в 19в. Докторът, при когото ходих на ФМ морфология, каза нещо много вярно: "Хубаво е да се използват възможностите на съвременната медицина". При наличие на толкова възможности за изследвания, за упойки и т.н., аз да раждам като на къра?!

.......
Специални грижи единствено за патологични случаи.
 ....
Ако се възполваш само от тези 2 ехографа по ЗК, може и да не разбереш, че бременността е патологична.

.....
Познавам жени дето съжаляват, че родиха второто си дете, чрез операция. В това число снаха ми , колежка и една от братовчедките...  Всичките съжаляваха, че са си дали парите на вятъра, дори повече щети имаха след това и по-трудно се възстановиха...
....
Затова имаш право на избор. Аз лично не съжалявам за нито една дадена стотинка, защото когато ти се налага операция, е много важно кой ще те оперира.

Твърдо съм за задължителни: три ФМ, неинвазивен тест (вместо БХС), доплер, ехокардиография за всички! Лошото е, че у нас всичко опира до пари. Ако проблем се хване в началото, има начин. Ето, че вече правят вътрешноутробни операции (дано не се налага) и то успешно.

Последна редакция: вт, 08 ное 2016, 23:05 от missence

# 56
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 711
Скрит текст:
Записът на тонове е много странна зона: с първата ми бременност имаше опция за безплатен запис в 1АГ Св. София, записите ги разчиташе доцентка. След това въведоха такса 10 лева, защото все пак имаха консумативи, сменяха чаршафи след всеки запис.

Със следващите бременности въобще лекарите не ми споменаха за запис, та трябваше аз да си организирам- или в АГ кабинет (10 лева за 10 минути запис, разчетен само от акушерката плюс самата мен и Гугъл в последствие), или направо в родилна зала (което е странно, защото ако ти е първо раждане и те вкарат за запис, може доста да се шокираш, ако в момента има раждащи).

Общо взето си спестих някои специализирани прегледи на плода- на сърцето (фетална ехокардиография), това е доста специализирано изследване и едва ли чак толкова много бременни се насочват натам, но от колегиалност някои лекари плашат родилките и ги пращат "за всеки случай" да платят колкото там иска лекарят.

Сирен - да Ехо КГ-то е по-специализиран преглед, но е по-важно, за мен лично, да олекнеш с още 60 лв. след 22 ГС, отколкото някой "специалист" да ти повтаря как всичко е наред и накрая, недай Боже, да изгубиш детето си... ей така, защото велики морфолози не могат да гледат сърце. Още един ехограф, но при кардиолог, не е излишен и не вреди на нищо и никого, но спестява чудовищни неща на хората или поне им дава шанс да са подготвени, за това което би могло да ги чака... Peace
Скрит текст:
При втората бременност не ми е нужно да виждам бебето на ехограф така често, както при първата и като цяло съм по-спокойна, а от там си спестявам и много разходи.
Аз пък с всяка следваща бременност бях все по-параноична. Ехографът не е само шоу за мама, може да покаже доста неща. -Тук и сама го казваш!!! Peace
Не съм си мислила да пестя от прегледи и записи.

Скрит текст:
Прегледът след раждане е смешен, никога не съм се явявала- да бе да, ще се емна да ходя пак в гадното родилно...ходя си на обикновен преглед 6 мес. след раждане.
Миналата 2015 година.
Аз платих 650 лв. - пакет в частна инвитро клиника, след като отидох при двама лекари, за следене по каса, но като видях как стоят нещата се отказах...То си няма смисъл почти.... Първата ми взе 30 лв за ехографа, втората ми каза, че вече ми е направен първият преглед и нямало смисъл да ми прави вторият сега. ooooh!

Забременях естествено, но ми отне 2 години и съм с поликистоза и нередовна менструация.. Разбрах в 9-10 ГС, че има нещо Simple Smile

При първото посещение в клиниката, преди да си платя пакета - 50 лв. преглед и консултация.

Осъзнах, че съм най-голямата късметлийка на света, когато в 18ГС лекарката ми каза, че има нещо на сърцето на плода и първо ми направи амниоцентеза - 450 лв (процедурата +Генетичните изследвания - Нормалните тризомии + Синдром на Диджордж), после ме прати на Фетална ЕхоКГ и открих лекаря, който ми помогна да износя спокойно детето си и после направи всичко възможно, за да е сега, година и малко след раждането, напълно здрава!!! Толкова добро и човешко отношение, не съм срещала в живота си от лекари!!! Прекланям се пред тях!!!

Освен пакетът, който включваше абсолютно всичко - поне 12 ехографа, 3-4 пъти кръвни изследвания, 3 пъти микробиологии, кръвна група, токсоплазмоза и още едно, но го забравих; веднъж кръвна захар, че плода за 50 дни придаде 1 кг...; запис на тонове, Феталните морфологии и БХС, и още доста неща... Съм дала само едни 40 лв за цитонамазка и колпоскопия.

Кардиологичните прегледи са ми били - първият 60 лв в НКБ и после, след 26та ГС всеки месец по 30 лв. в Надежда - общо към 240лв. Като след първият преглед, доктора ме викна след седмица в Надежда, с думите: "Няма да минаваш през регистратура и да плащаш нищо, искам да те видя и там, за мое собствено успокоение".

Раждането беше в МД, при лекарка, коята следящата ми препоръча - 870 лв. изборът на екип и 6*43лв - 258лв за престой във ВИП стая...макар, че не можахме през цялото да сме заедно с малката. Но пак, привилегията на собствена тоалетна, си струва парите... Whistling... Там ми искаха и 100лв - под масата, ако искам да съм с нейният анестезиолог... С него бяхме, но предвид обстоятелството, че си беше на смяна в понеделник сутринта, не им ги дадох!!! Twisted Evil

Тотал: 2588лв. Без да смятам лекарствата - Фолиева к-на, Витамини, Утрогестан, Магнерич и един АБ, за инфекция...

Не съжалявам за нито лев. Радвам се, че резултатът от капиталовложението ми спи спокойно оттатък Heart Eyes А имах сравнително безпроблемна бременност...

# 57
  • София
  • Мнения: 30 279
cvEval, почти всички неща, които изброяваш, трябва да са задължителни. Няма значение, дали си с нормална или проблемна бременност, защото често си мислиш, че всичко е ОК, а се оказва, че не е. И чак когато се случи нещо неприятно, тогава се тръгва на вариант изследвания и търсене на евентуални причини. Да не говорим, че се оказва, че е можело да ти се помогне.

# 58
  • Мнения: 1 026
Здравейте!

Скоро спорих с приятелки за раждането и за това доколко държавата подпомага бъдещите родители. Аз се намирам във Франция и нямам обективен поглед върху ситуацията в България, но съм останала с впечатлението, че следенето на бременността, всички лабораторни изследвания, прегледи, скрининги се плащат от джоба на бременната. Раждането по закон е безплатно в държавните болници, но доколкото съм чувала, никой не ражда безплатно.

Стана ми любопитно, кой по колко плаща по време на бременността и раждането? Ще ми е интересно да прочета колко струват прегледите (в държавна болница и в частна), колко струват изследванията, налагало ли се е да давате рушвет на някого и колко? Ако сте вече родили, кои неща ви се струват ненужни и е можело да ги спестите?
Ами сега ще ви кажа как стоят нещата. аз съм на 25 години, работя, здравноосигурена съм.
Взех си направление и ходех на женска консултация по здравна каса. Това включва два, забележете два ехографски прегледа, 3 пъти кръвни изследвания (основни показатели) и теглене и мерене всеки път.
Това не е  достатъчно за една бъдеща майка (поне според мен) и за това отделно си ходех на частни консултации, където ежемесечно се проследяваха тоновете на бебето и ме гледаха с ехограф.
Всички други изследвания като допълнителни кръвни показатели, фетални морфологии и т.н. съм си плащала, включително и раждането. В държавна клиника ми искаха от 500-800 лв за екип и реших, че предпочитам да дам 1000, но поне дан е ме гледат като мръсно куче.
Лежах в държавна болница три часа и ми беше достатъчно, че да се откажа завинаги от тази идея.
Та, да в действителност, ако искаш нормално проследяване на бременността и нормално раждане, в нормална клиника и с нормален персонал и условия - плащаш. Ако не - молиш се на Бог да ти е живо и здраво детето, да родиш бързо и безпроблемно и да ви изпишат заедно, а стреса и грубото отношение се забравяло - така казват, но дали.  Whistling

# 59
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 168

Баба ми е родила 5, оцелели са 2, ражданията са били около 1945-1953 година, за себе си съм решила, че не мога да експериментирам.
  По темата, водех ЖК по ЗК заради болнични и направления за изследвания. Иначе ходех на преглед в клиниката, в която работи гнеколога, при които се следях.
 Всеки месец преглед по 60 лв, с ехограф.
 Ранен биохимичен скрининг + фетална морфология - 120 лв.
 Фетална морфология 60 или 80 лв. , не помня вече.
 Пиех но-шпа, утрогестан, по-късно магерич и малтофер. Да ги пишем по 20 или 30 лв. на месец.
 Преносих 9 дни, записи на тонове всеки ден - по 20 лв. ( термина не е сгрешен, извадиха го в 41 седмица).
 Доплер през тези 9 дни, за да съм спокойна за кръвообращението и пъпната връв - 40 или 50 лв. беше.
 И накрая понеже рогатото се беше запънало и не искаше да излиза, ме приеха в държавна болница, обадих се на моя гинеколог, и форсирахме секциото, защото записите на тоновете не бяха никак добри.
 След това по наше желание едни около 400 лв. в пликчета за екипа, които се падна на смяна, да се почерпят. Бяха дадени след като ни изписаха. Не съжалявам за тези пари, защото хората си свършиха работата перфектно, нямам сраствания, възстанових се бързо, като бях на профилактичен преглед в началото на годината, гинеколога ми каза, че няма проблем да забременея веднага, защото всичко е наред.

Общи условия

Активация на акаунт