Бързи здравословни въпроси и отговори – 4

  • 63 816
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 326
И аз съм така.Но сега и много ми се вие свят,елементарни неща не мога да свърша.А дете имам да гледам.

# 46
  • Мнения: 4 872
 Цял живот съм с нередовен цикъл, който след раждането се нормализира за 4-5 години, но напоследък отново ме притеснява, в случая придружен с обилно акне. Според мен всичко е на хормонална основа и мисля , че специалиста , който трябва да посетя, е ендокринолог. Според вас нередовен цикъл и проблемна кожа достатъчен мотив ли е за да получа направление ? Личната ми лекарка понякога не приема оплакванията ми на сериозно и често ги омаловажава, затова винаги се чувствам гузно , когато се налага да  я посещавам  Tired
 Ще допиша , че има и други оплаквания, които са свързани може би с щитовидната жлеза и като съберем всичко заедно си отива на хормонален дисбаланс. До сега съм правила единични хормонални изследвания , назначени от  гинеколог и след това са ми изписвани противозачатъчни, от които се чувствам в пъти по зле- подута, депресирана, задържам вода, гърдите ми са непоносимо болезнени. Затова си мисля, че съм за ендокринолог.

Последна редакция: вт, 15 ное 2016, 15:04 от Marsia_K

# 47
  • Мнения: 5 855
Някой знае ли, когато ви предпишат само 1 опаковка от дадено лекарство, т.е. да не започвате втора, след като оползотворите първата, това маркирано ли е по някакъв начин на рецептата?! Дилемата ми е, че днес привършвам 1 лекарство, а съм на преглед чак след 2 седмици и съм в чуденка дали да си купя още 1 опаковка. Явно не сме се уточнили с лекаря (сигурно грешката е в мен, че не съм разбрала или попитала), а ми е малко трудно да се свържа с него в момента. На рецептата пише нещо от рода на (ако правилно го разчитам): D sca I, S 2 x 1 т. Първото ли значи "1 опаковка"? newsm78

# 48
  • Мнения: 4 208
Да, 1 опаковка значи.
Второто значи - означи (демек пие се) 2Х1 табл.

# 49
  • Мнения: 5 855
Хей, много ти благодаря! bouquet Много ми беше важно да знам, защото не е шега работа. Това за 2-те таблетки - ясно, аз така си ги приемах досега, но изобщо не разбрах дали трябва да започвам и втора опаковка от същото лекарство.

# 50
  • Мнения: 4 208
Рецептата, която изписва лекаря е един вид указание за фармацевта.
1. Rp - вземи (лекарството - името на лекарството)
2. D - дай (броя опаковки)
3. S - означи (как се пие например 2х1 или 3х2 и т.н.)
Това е...

# 51
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 808
Това уточнение е много полезно.  Peace

# 52
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 318
delia,и аз не го знаех това,благодаря!

# 53
  • Мнения: 5 855
Ходих в аптеката за потвърждение, но аптекарката ми каза, че по това - "D sca I" (пак казвам, ако правилно разчитам с точност какво е написано, понеже е супер нечетливо) - нямало никакъв начин да се разбере дали трябва да изпия само 1 опаковка от лекарството или, след като я привърша, е необходимо да си взема и втора. Утре ще трябва да се вдигна до лекаря, че няма как да се чуем по телефона. Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 5 666
Здравейте, без да искам се напръсках хубаво с лимон в очите на вечеря. Минаха повече от 2 часа но продължава да ми пари, въпреки че многократно изплаквах с вода. В едното око се появи и зачервен участък. Някакви съвети?

# 55
  • Мнения: 54 401
Ходих в аптеката за потвърждение, но аптекарката ми каза, че по това - "D sca I" (пак казвам, ако правилно разчитам с точност какво е написано, понеже е супер нечетливо) - нямало никакъв начин да се разбере дали трябва да изпия само 1 опаковка от лекарството или, след като я привърша, е необходимо да си взема и втора. Утре ще трябва да се вдигна до лекаря, че няма как да се чуем по телефона. Rolling Eyes

Значи тази аптекарка нищо не разбира.
Точно това означава, колко блистера трябва да ти даде, или опаковка, ако е друг вид.

# 56
  • Мнения: 5 855
Значи тази аптекарка нищо не разбира.
Точно това означава, колко блистера трябва да ти даде, или опаковка, ако е друг вид.

Сега друго се замислих - дори и да приемем, че на 100% е така, както си го написала, това нищо не означава, защото сега погледнах стари свои рецепти и навсякъде е написано абсолютно същото, а от много от изписаните лекарства е трябвало да купувам 2, 3, 5 и т.н. опаковки със същата рецепта, т.е. налагало се е да ги подновявам. Изначалният ми въпрос в темата беше, има ли някакво означение на самата рецепта, че въпросното лекарство трябва да се приеме само в една-единствена опаковка и категорично да не се купува втора, но явно няма такова нещо. Confused

# 57
  • Мнения: 4 208
Значи тази аптекарка нищо не разбира.
Точно това означава, колко блистера трябва да ти даде, или опаковка, ако е друг вид.

Сега друго се замислих - дори и да приемем, че на 100% е така, както си го написала, това нищо не означава, защото сега погледнах стари свои рецепти и навсякъде е написано абсолютно същото, а от много от изписаните лекарства е трябвало да купувам 2, 3, 5 и т.н. опаковки със същата рецепта, т.е. налагало се е да ги подновявам. Изначалният ми въпрос в темата беше, има ли някакво означение на самата рецепта, че въпросното лекарство трябва да се приеме само в една-единствена опаковка и категорично да не се купува втора, но явно няма такова нещо. Confused
Ако рецептата е еднократна би трябвало да се изпълни само веднъж.
Ако е многократна може да се изпълнява няколко пъти в срок от 6 мес.
Би трябвало лекарят също да е обяснил начина и срока на приемане на лекарството. Ако не сте разбрали/пропуснали сте тази информация се обадете на лекаря. Така е най-сигурно и не се налага да се гадае.
Освен това, за ориентировка, бихте могли да проверите лекарството в интернет или във фармакопеята, но най-добре да звъннете на лекаря.

# 58
  • Мнения: 54 401
Гърне, след като пише 1 опак. значи изпиваш я и не ти трябва повече. За съответното лечение.
А ти принципно може след време пак да си купиш със същата, но за същия проблем пак ще ти трябва една опаковка.
За какво лекарство става дума, ако не е тайна?

# 59
  • Мнения: 5 855
Момичета, благодаря за включванията по моя "технически" казус. Успях да се свържа по телефона със мед. сестрата (нямаше как директно с лекаря) и май наистина трябва да пия само 1 опаковка. Казвам "май", защото като че ли сестрата не можа да ме разбере какво точно питам от първия път, та трябваше да пояснявам. ooooh! Абе, ще пия 1 опаковка и толкова - мисля, че това е оптималната доза, така или иначе. Peace

Ако рецептата е еднократна би трябвало да се изпълни само веднъж.
Ако е многократна може да се изпълнява няколко пъти в срок от 6 мес.
А как се разбира дали е еднократна или многократна? Защото на моята рецепта, например, в горната част са напечатани 2 графи - "За еднократно изписване" и "За многократно изписване". Нито една от двете графи, обаче, не е маркирана по някакъв начин.

Общи условия

Активация на акаунт