Стрес или нещо друго

  • 1 990
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте!
След много консултации с лекари и най-различни изследвания реших да пусна тема във форума, с надеждата, че някой може да ми даде съвет.
Започвам с това, че преди 5 години в началото на ноември преживях стресова ситуация и психически се бях сринала и от тогава винаги по това време на годината ми се появяват здравословни проблеми за които лекарите нямат обяснение. Най-вече се чудя дали проблемите не се отключват винаги по едно и също време заради стреса или всичко е просто случайност. Ако някой е преживя нещо подобно, моля да сподели.

Ще опитам накратко да обясня симптомите които съм имала през годините, но моля да ме извините ако постът стане дълъг.

Точно година след преживения стрес започнах да имам проблеми със съня. Спях много зле, а сутрин се събуждах със скована челюст и накрая успях да я блокирам до степен, че едва си отварях устата да говоря. Лекарте заключиха, че имам бруксизъм (силно стискане на челюстта по време на сън). Всичко се появи от нищото, периодът беше спокоен, не съм била стресирана, но заключението на личния ми беше, че е от стрес. Зъболекари ми предложиха направата на протези, но поради високата цена не можех да си ги позволя и започнах сама да се се опитвам да се справя с проблема. Топли компреси, успокояване преди сън и тн. Няколко месеца след това челюстта ми се отпусна и нямаше помен от бруксизма, до ден днешен.

На следващата година по същото време, отново спокоен период за мен, започнах да имам паник атаки през нощта, винаги по едно и също врема (около 3-4 часа сутринта). До диагнозата паник атака стигнах сама с много четене и търсене на отговори. Трима лекари не успяха да заключат на какво се дължат симптомите ми и държаха, че просто се дължи на стрес. Кръвните ми изследвания бяха в норма, кардиолог заключи, че сърцето ми е здраво, а изследванията на щитовидната жлеза не показваха отклонения в хормоналния баланс. Въпреки това продължих да се будя по едно и също време нощем, със страшни болки в стомаха, позиви за повръщане, много силно сърцебиене, задъхване, потене, треперене, чувство на страх. Сама с четене стигнах до заключението, че имам паник атаки. Няколко месеца не успявах да спя, бях като парцал защото атаките продължаваха по няколко часа с успокоение на сърдечния ритъм и след това с нова атака. От 4 часа сутринта до 7 часа съм била на приливи и отливи и никой доктор не можа да ми каже какво става. Накрая ми омръзна, започнах да свиквам, разбрах, че няма да умра, че пак идва поредната криза, приех го и при поредното събуждане си казвах ''Неее, пак ли, просто ми се спи, а нямам мира....''. И малко по малко всичко отшумя. До сега ми се е случвало да имам такива кризи, но да чукам на дърво вече са рядкост и не ме плашат толкова.

Миналата година, пореден проблем в началото на ноември, този път гинекологичен. Пак всички изследвания в норма, цитонамазки, вагинални секрети, цветни снимки и тн. Няма индикации за проблем, но имах болки, подуване и други неприятни симптоми без обяснение. Заключението само на един гинеколог беше на психическа основа, другите си мислеха, че си измислям симптоми. И това мина.

Тази година, за пореден път започвам месец ноември със здрависловни проблеми. Трудно заспиване и събуждане нощем със зверско стягане в главата, все едно е в менгеме, ужасни пулсации по цялата глава и шум в ушите. Паник атаките се завърнаха. Поредните кръвни изследвания показват, че всичко е в норма. Но пък се случва да имам високо кръвно, при положение, че винаги съм била с нормално, клонящо към ниско. На 22 години съм.

През останалото време на годината почти не боледувам, рядко настивам, през лятото съм имала стомашно-чревни проблеми и това е. Нищо сериозно. Дойде ли есен обаче се започва  най-различни необясними симпроми. Не съм от най-активните физически, но не водя и заседнал начин на живот. Избягвам кафе. газирано, купешки сокове и сладко, храня се основно с готвена храна, плодове, зеленчуци, всеядна съм, не клоня към режими и диети.
Нямам идея вече към кого да се обърна, докторите вечно не знаят и изследванията не показват нищо тревожно.

Благодаря на тези които прочетоха всичко до края  Hug

# 1
  • Мнения: 4 008
Не сме лекари тук, затова не знам до колко ще можем да ти помогнем, но аз от стрес имах подобни схващания, прищипвания на нерви, задъхване, сърцебиене. Всичко се успокои след обикновени витамини. Пих магнезий и коластра (коластрата си я купувам периодично, така се беше случило, че като взех магнезия пих и нея)(магнезия ми го препоръча лекар) и след около месец всичко затихна, след спирането на магнезия нищо не се е върнало. Консултирай се с някой лекар за други възможни нужни витамини и пий. По-лошо няма да стане, ако нямаш специални противопоказания.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Потърси добър психиатър, според мен. Звучи ми като класически случай на соматизирана тревожност - поява на соматични (телесни) оплаквания поради тревожност. Напълно възможно е това да се дължи на посттравматичен стрес, във връзка с това, което си преживяла. Аз съм така след Пернишкото земетресение. Психиатрите твърдят, че това без лекарства не се оправя. И аз съм склонна да им вярвам. Така че потърси психиатър, който да прецени дали имаш нужда от терапия и ако имаш да ти даде нещо подходящо. Не знам защо си чакала до сега. Няма смисъл да се мъчиш (защото оплакванията ти звучат много мъчително), ако с 2-3 месеца пиене на лекарства можеш да се оправиш.

# 3
  • Мнения: 56
При мен нещата се препокриват едно към едно с вашия случай.Все едно аз съм го писала.Единствената разлика е ,че си имам едно хашимото за разкош,което ме изтезава допълнително .Съгласна съм абсолютно за магнезия .На мен ми помогнаха шуслеровите соли 5 и 7.Енерготоник и малко ремотив.Това е тревожност и тялото избива със соматични прояви.Аз им свикнах,но определено болките се местят.В този момент си стискам челюстта докато спя,а аритмията си върви неврогенно.

Общи условия

Активация на акаунт