Биозеленчукова градина – нашето райско кътче! /тема 34/

  • 76 417
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
След НВО реших да вляза в градината. Да, ама не. Локви колкото искаш, а не спря да вали. Поне обрахме ягодите, огромни са станали, че и сладки. Засега сладко няма да се прави, не остават. Отделих си малко за торта.
Не мога да стигна до чесъна и лука да ги видя как са.

# 691
  • Мнения: 1 705
После искаме снимка на тортата  Simple Smile

# 692
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
браво, мама Гали! Simple Smile на първо време за супичка ще стигне  Hug
ТСВ, Hug

  Blush при нас не вали, но пак е трудно да се влезе  Blush

царевиците са изникнали, тиквите и те  Blush
всичко засадено е свежо и бодро, охлювите не са разбрали, че шведската маса е сервирана  Blush

# 693
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ми мойта котка храни 4 лакомници , довърши плъховете у нас и комшиите и цял ден и нощ е в граината и шлека къртиците.
Погледнах си граха - телевижън.
Едни големи издути  чушки а вътре едни мънички  грахчета.Що така?
Кога ще се напълнят. 

# 694
  • Мнения: 6 713
И при нас няма дъжд, а трябва малко спокоен, тих, напоителен дъждец.
Вчера плевихме картофите, обрахме ягодите (предната седмица пак брахме, правихме компоти, хапнахме). Днес правих сладко с желиращата захар, оставих на свекърва ми да направи компоти.
Вече два пъти готвя от любимата ми бакла, поникнали са тиквите , пъпешите, дините, морковите и целината. Засадените тиквички, домати и пипер се чувстват добре (поповото прасе беше прегризало само едно коренче тиквички). Листата на краставиците нещо жълтеят, но се надяваме да се свестят. Свекърва ми винаги си прави разсад тиквички и краставици, но после засява и семена направо на земята.
През седмицата суших калоферче и дивесил, орязах ги, че бяха много израснали.
Дръвчетата са добре засега, само едната местна праскова жълтее.
Дано времето е благоприятно и да има плодородие! Пожелавам го на всички! Hug

# 695
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
После искаме снимка на тортата  Simple Smile
Трагичен резултат ... крема се разтече, ама не и простихме, почти не остана. Добавих накрая от пасираните ягоди към разбитите на сняг яйца. Получи се много красив розов цвят, но и твърде течна консистенция. Не че розовото се вижда на снимката.
Скрит текст:

Fortuna Краставици периодично си сеем директно в градината до края на юли като се освободи място, но и доста краставици ядем, че и на туршия си правим, така че - не остават.

# 696
  • Мнения: 6 713
Tsv, благодаря за идеята, ще пробваме тази година, че и ние много краставици ядем. Hug

# 697
  • Мнения: 4 753
Алармирам и тази година за мана по лука... В моята градина вече е масово, а прегледах старите теми и миналата година градината беше в това състояние в средата на юни - пръснахме със системен фунгицид, но според мен лука няма да го бъде... В съседите също е тръгнала масово и в други населени места го забелязах...
Чесънът отново масово е с кафява листна ръжда...
В съседска градина видях и вджуджени краставички...
С други думи, миналогодишният ужас се повтаря... Очаквам и мана по доматите...

# 698
  • Мнения: 19 296
Разсад батати откъде може да се поръча?

# 699
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Разсад батати откъде може да се поръча?

след 15 юни, може би http://hobi-semena.com/batati.html

или опитай сама. в Лидл има батати  Blush
http://agronet.bg/agro/1249-batati-sladki-kartofi.html

# 700
  • Мнения: 19 296
На този сайт пишеше края на май, сега стана след 15 юни. Аз им писах преди седмица и още тогава нямаха.
Пробвах сама и изкарах с триста зора за около месец и половина 3 стръка от един картоф, който разрязах на три. Двете парчета нищо не изкараха. Мислех, че ще мога да поръчам  и затова сложих само за проба.

# 701
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
 Hug мисля, че преди години, когато пак обсъждахме бататите, нямаше друг сайт за поръчка  Peace

не помня дали се похвалих  Blush

в разсадника до Негован предлагат три цвята кейл и всички цветове манголд  Peace
вече са засадени в градинката  Blush

# 702
  • Мнения: 19 296
Моят кейл беше завъдил някакви червено-кафяви буболечки и го орязах. Сега са се ппрехвърлили на зелето. С какво мога да пръскам? Нещо безобидно има ли?

# 703
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
наскоро издирвах в старите теми съветите за безпрепаратно подържане на градинките  Blush

не съм прегледала всичко, но по спомени:
накиснат домат (колтуците); накисната коприва - като инсектицид и за подхранване;
цитрусова настойка - имам спомен за наситнени кори на портокали/мандарини... накиснати за около месец, на тъмно и хладно и после настойката се разрежда, но не го намерих  Peace ;
зехтинено сапунена емулсия, и подобно на нея
пръснане с масло от ниим. коментирахме заместването на маслото от ниим с масла от аптеката, цитрусови или лимонена трева, но и това не открих  Tired

забравих пепеляната вода  Blush
Цитат
пепеляна вода 300 грама пепел (5-6 мерителни чашки от сладолед Магнум) на 10 литра вода против всички вредители + брашнеста мана.

имаше и нещо с обезмаслено мляко, но не съм записала срещу какво   Blush
Цитат
Прясно мляко + йод (0,5 л мляко : 10 л вода : 20 капки йод)

Цитат
Срещу алтернария
 1 с.л. сода бикарбонат, 1 с.л. растително масло, 1 с.л. веро за миене на чинии, 4 литра вода

Цитат
БОРБА С ВРЕДИТЕЛИ
Крилата форма на зелена прасковена листна въшка (черни мухички) и белокрилки
     Зехтинено-сапунена емулсия – пръска се често през м. юни, по-късно само за белокрилки
1 с.л. зехтин се размива с няколко капки течен сапун. Добавя се 1 л. вода. Да се използва до 30 мин., защото зехтинът започва да се отделя на капки.
Акари – цитрусов извлек
Нарязва се ситно кора от цитрусови плодове. Заливат се с топла 40°С  вода. След 5 дни се прецежда, разрежда се с 2 пъти повече вода (30% р-р), добавя се малко течен сапун за прилепител.

Последна редакция: вт, 30 май 2017, 08:44 от st. Dobri

# 704
  • Мнения: 4 753
Тази комбинация с йода и млякото е при доматите... Йода е срещу картофена мана... Млякото амика го изпробваше срещу върхово гниене (липса на калций), но по спомен писа, че не е ефективно...

С цитрусовите кори бореше акари, за които също писа, че по мъхести растения (като доматите) не вършат работа...

Обезмаслено прясно мляко ползва й при тиквови (20% по спомен) и лоза (мисля 10%) в различни концентрации срещу брашнеста мана...

Накиснатите колтуци и по-точно препрани в малко вода (размити), стояли едно денонощие, прецедени, разредени с още толкова вода и няколко капки прилепител са срещу зелевите гъсеници при зелето - изпробвала съм го, действа...

Общи условия

Активация на акаунт