Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 891
Никой ли незнае къде да прочета за комбинации с етерични масла?

За какво искаш да ползваш маслата - за дифузване, мазане или вътрешен прием. За какви състояния.

За съжаление на бг има много малко качествена и достъпна нформация.

На английски можеш да намериш много повече. (И не само та английски разбира се- аз чета само на френски- намерила съм си 2 сайта и основно от тях се образовам).

Ето повече информация за Боталайф - от техния сайт
https://botalife-bg.com/за-нас

Pranarom също са подходящи за вътрешен прием, на арома зона - също

# 331
  • Пловдив
  • Мнения: 40 763
Писах по-горе...за аромадифузер.
Мерси!

# 332
  • Мнения: 492
Тамяновото на Алтея  го ползвам само външно ,но Бял равнец съм го пила х 1 капка в чаша вода ,вместо да правя чай . Все пак пише  ,че е извлек от бял равнец ,не някаква химия

# 333
  • София
  • Мнения: 891
Писах по-горе...за аромадифузер.
Мерси!

Най-честите комбинации, които правя за дифузване (в скоби ти пиша латинските наименования, за да се ориентираш по-лесно, защото често има загуби в превода) :

За релакс и спокойствие/по-добър сън (обикновено вечер 30 мин - 1 час преди сън):
Винаги слагам ЕМ от сладък портокал (Citrus sinensis var. pera) - 4-5 к
И комбинирам със следните масла в различни комбинации (обикновено 2-3):
Иланг-Иланг (Cananga odorata) - 2 к - освен, че успокоява е отличен женски афродизиак
Лавандула (Lavandula angustifolia) - 2 к
Босилек (Ocimum basilicum var. basilicum) - 2 к
Горчив портокал (Citrus aurantium ssp aurantium) - 2 к
Дърво Хо/Камфорово дърво - (Cinnamomum camphora var. linaloolifera ) - Успокоява тревожност, антидепресивно;
Отличен мъжки афродизиак.
Римска лайка (Chamaemelum nobile) - силен релаксант, но аз не я ползвам, защото е много скъпа, за да я дифузвам

Може да се добави и ЕМ масло от тамян (Boswellia carterii) , което помага при депресия и подобравя съня. Аз си дифузвам 2 к портокал + 2 к тамян, когато правя йога - подпомага медитацията, обръщането на погледа навътре.

За събуждане, концентрация, когато се работи/учи (сутрин/през деня):
Тук пък това, което ползвам за основа е лимон (Citrus limonum) - 4-5 к
И допълвам с някое от следните:
Розмарин (Rosmarinus officinalis) - повишава кръвообръщението + подпомага концентрацията и запомнянето
Мента (Mentha piperita) - Обща умора, сънливост + Стимулира ума, концентрацията + облекчава мигрена, главоболие независимо от причините за тях
Черен смърч (Picea mariana) - Доказан в случаи на дълбока умора и изтощение, тонизиращи свойства на нервната система
Грейпфрут (Citrus paradisi) - 2-3 н - тоник, понижава апетита
Бял бор Pinus sylvestris – При физическа и умствена умора, повдига духа - 2 к


За дезинфекция на въздуха, в периодите на грип и настинки
Равинтсара (Cinnamomum camphora) - това е най-силно препоръчваното масло при грипове и настинки - ако трябва да имате 1 масло за такива състояние - това е маслото - освен силното си антибактериално действие, има и стимулиращо имунната система действие
Евкалипт радиата(Eucalyptus radiata) - при влажна кашлица (при суха да не се използва, защото изсушава, да се внимава/избягва при астматици  - може да предизвика спазъм)
Лимонов евкалип (Eucalyptus citriodora) - освен антибактериално има и повишаващо имунната система действие - с по-меко действие от Евкалипт радиата
Чаено дърво (Melaleuca alternifolia) -
Лимон (Citrus limonum )
Мента (Mentha piperita)
Дърво Хо/Камфорово дърво - (Cinnamomum camphora var. linaloolifera ) - Имуностимулант – при заболявания на горните дихателни пътища при децата включително;
Различните видове борове и смърчове - също са силно анти бактериални

Добре е да се разнообразяват блендовете и да се правят комбинации според вкуса на човек.

В началото се насочете да си купите 10-12 масла, които са мултифунционални и покриват най-много употреба:
Лимон
Сладък портокал
Лавандула,
Равинтсара,
Евкалип Радиата,
Чаено дърво,
Гаутерия (Gaultheria fragrantissima) - Мощно противовъзпалително, загрява локално мускулите; мощен аналгетик (успокоява болката); Антиспазматично (отпуска мускулите, Заздравяване на рани и контузии - това е маслото на трениращите и при болки в ставите заедно с розмарин
Мента пиперита
Лаврово дърво (Laurus nobilis) - въпреки че не е много популярно в БГ, това е  маслото при проблеми в устната кухина (гингвинити), афти, зъбобол, проблеми с венците; силно анти септично
Босилек
Гераниум (Pelargonium graveolens) - Помага за блестяща младежка кожа + за хормонален баланс + при на екзема и псориазис + силно кръвоспиращо (Спомага за спиране на маточни кръвотечения. Нанесете в долната част на корема.)
Илан иланг

На българки най-лесно е да пускате в гугъл името на етеричното масло и фирмите, които го предлагат обикновено предоставят информация за какво е подходящо да се използва. В началото човек се чувства като изгубен в цялото море от информация, но с натрупване става все по-лесно и интересно.

# 334
  • Пловдив
  • Мнения: 40 763
Точно ...инфо много и каша в главата Simple Smile
Ето тези имам за начало.

Ще чета и аз...мерси!

# 335
  • София
  • Мнения: 891
Точно ...инфо много и каша в главата Simple Smile
Ето тези имам за начало.

Ще чета и аз...мерси!

Мистик уоман, през телефона не се вижда добре на снимката.

Доколкото виждам имаш чаено дърво - аантисептично, не му е много приятен аромата за да го дифузваш, освен за дезинфекция на въздуха; лавандула - успокоява; лимонена трева, ако се не лъжа - гони комари, приятно е като аромат; евкалипт- антисептично;  мента - освежава; и портокал - успокоява.

С тези масла бих дифузвала вечер портокал 2 к + 1 к лавандула. По добре да започнеш с по малко на брой капки и да видиш дали ти харесва аромата, как ти действа.

Сутрин/през деня - портокал 3-4 к + мента 1 к или портокал + евкалипт 1 к. Ментата не е добре да се дифузва самостоятелно, до 20% от бленда.

Трябва да пробваш и да усетиш кои са твоите комбинации.

Синът ми е луд по ментата, например, мъжът ми - по иланг - иланг и тамян, аз много харесвам комбинация на лимон + лавандула

# 336
  • Пловдив
  • Мнения: 40 763
Благодаря ти!

# 337
  • Мнения: 492
Взех си розов конкрет ,как да го прибавя към лосион за тяло, например? На водна баня ?

# 338
  • София ж.к. Надежда 1
  • Мнения: 708
Здравейте. Искам да си взема няколко масла и дифузер. Имам няколко въпроса. Книга от която да разбера кое за какво се ползва, пие ли се, маже ли се и т.н. има ли? В дифузера само капки масло ли се слага или и вода? Харесала съм си масла на Lagunamoon добри ли са? Дотера знам, че ги пишат най-добри, но на мен са ми скъпи. Ако тези които съм харесала не са добри, предложете ми други, но горе долу тези цени.
Благодаря предварително. Извинявам се за глупавите въпроси, но това е нещо ново за мен.

# 339
  • In the light side of the Moon!
  • Мнения: 5 735
Здравейте. Искам да си взема няколко масла и дифузер. Имам няколко въпроса. Книга от която да разбера кое за какво се ползва, пие ли се, маже ли се и т.н. има ли? В дифузера само капки масло ли се слага или и вода? Харесала съм си масла на Lagunamoon добри ли са? Дотера знам, че ги пишат най-добри, но на мен са ми скъпи. Ако тези които съм харесала не са добри, предложете ми други, но горе долу тези цени.
Благодаря предварително. Извинявам се за глупавите въпроси, но това е нещо ново за мен.
Здравей!
Всички масла се използват ароматно и локално (вдишване и мазане) не всички са за вътрешен прием. Дори на дотерра има масла, които не са за върешен прием. Вътрешния прием не е задължителен, маслата навлизат в кръвоносната с-ма независимо от избраното приложение.
Така, че при всички случай е задължително маслата да са с ясен произход и да са чисти.

Чрез ароматното приложение маслата най-бързо навлизат в кръвоносната с-ма, най-вече визирам директно вдишване от бутилка или инхалерче.
Приложението на едно масло, зависи от целта на неговото използване. Като например за болки в коляното 98% от приложението ще е локално на коляното с болкообезболяващи и противовъзпалителни масла. И тъй като всяка една болка допринася малко или много стрес и напрежение за организма е добре да включим и ароматно приложение за успокояване и релакс, да може да се намери баланса между ума и тялото. Така настоящия проблем минава по-бързо и безболезнено. Така, че всичко е много комплексно, зависи от какво точно търсите да постигнете с маслата.

За дифузера - зависи..има различни видове дифузери, но тези които са най-известни и търсещи се се пълнят се с вода и се слагат само няколко капки ЕМ в зависимост от големината на помещението и в зависимост от възрастта на живущите, както и дали има присъствие на животни и птици в дома.

Аз лично не мога да препоръчам качествени масла на БГ пазара, защото не съм много наясно с БГ компаниите, надявам се да се включи някой, който е запознат. Назад в темата има доста предложения, може да разгледаш. Но, ако решиш да си направиш собственно проучване, което според мен е на-добрия вариант е добре да следиш за:
Надпис на етикет -
трябва да е написано освен името на маслото и неговото ботаническо име, както и неговия химичен вид. За пример давам има няколко вида мащерка едната е много гореща , другата е мека като лавандула......това е много важно да се знае. И двете мащерки имат различни с-ва.
Начин на приложение на ЕМ
От къде е дошло, къде е дестилирано, адрес на производителя
Срок на годност
от коя част на растението е дестилирано - листа, цвят, корен, семена

Следващото важно нещо, което е от значение е така наречения GC/MS тест, който всяка една уважаваща себе си компания за етерични масла трябва да притежава за всяка една дестилирана реколта. Това е тест, който се прави от независима лаборатория и показва всички химични компоненти, които са в маслото. Такъв тест може да установи едно масло дали е чисто или фалшифицирано с хибриди или синтетика.

Имайки предвид, колко много средства, време, труд, знания отнема, за да достигне едно масло в нашите ръце под формата на малка бутилчица една лавандула 15 мл за 10-15 лв няма как да е чиста.

За книги, има доста...особено на английски е изобилие от книги. На БГ, ако добре си спомням има една преведена на Ерик Зелински, който уважавам и харесвам и е доста добра като информация, доста разбрано написана - "Всичко за ЕМ" (ако не се лъжа)

Успех в ароматното начинание! Маслата са уникални, ароматерапията е изкуство!

# 340
  • Мнения: 2 472
MegiTeo, пиша в темата  от месец май. Бях с оплакване от кандида по кожата и ти ми предложи бленд от няколко ет. масла. Обещах да пиша, когато имам резултат и ето тук е мястото да ти Благодаря, защото вече мина всичко, остана само една идея по- тъмна кожа като белег, но това изобщо не ме притеснява. Същият този бленд го приложих и на малката ми дъщеря, на която излязоха едни струпани пъпчици и доктора каза, че е бактериално. Мазах я с фуцидин, не и мина и започнах с този твоя бленд. Мина и, за което съм ти страшно признателна! Дори като усетя, че изстива или има хрема, сополи, слагам и няколко капки върху кърпичка на възглавницата да вдишва и минава много леко. Така че ето споделям как са нещата при мен! А между другото май с теб сме в една часова зона...

# 341
  • Пловдив
  • Мнения: 40 763
Тита, може ли да споделиш комбинацията?

# 342
  • Мнения: 2 472
Да,  Мистик, върни се на 22 страница и прочети пост номер 315. Там Меги ми е описала всичко подробно.

# 343
  • Пловдив
  • Мнения: 40 763
Извинявайте...

А какви масла да капвам в дифузер за често запушен нос с алергични състояния?

# 344
  • In the light side of the Moon!
  • Мнения: 5 735
MegiTeo, пиша в темата  от месец май. Бях с оплакване от кандида по кожата и ти ми предложи бленд от няколко ет. масла. Обещах да пиша, когато имам резултат и ето тук е мястото да ти Благодаря, защото вече мина всичко, остана само една идея по- тъмна кожа като белег, но това изобщо не ме притеснява. Същият този бленд го приложих и на малката ми дъщеря, на която излязоха едни струпани пъпчици и доктора каза, че е бактериално. Мазах я с фуцидин, не и мина и започнах с този твоя бленд. Мина и, за което съм ти страшно признателна! Дори като усетя, че изстива или има хрема, сополи, слагам и няколко капки върху кърпичка на възглавницата да вдишва и минава много леко. Така че ето споделям как са нещата при мен! А между другото май с теб сме в една часова зона...

Еха, много се радвам за положителния резултат.
Браво! Поздравления! Revolving Hearts
Хубаво е да споделяме положителни резултати, така повече хора ще се докоснат до личен опит и да си преценят за себе си.

Така ли? Къде си ти? Аз съм в НЮ. Пиши ми на лични, ако искаш да не спамим тук. Smile



Извинявайте...

А какви масла да капвам в дифузер за често запушен нос с алергични състояния?

mystic woman,
Подходящи масла за алергични реакции са чаено дърво (Melaleuca alternifolia) , лавандула (Lavandula angustifolia) , лютива мента (Mentha x piperita) , лимон (Citrus limon).

Незнам за каква възраст става въпрос, но ако не е малко дете или възрастен човек, е добре да ползвате и инхалерче. Незнам дали сте запознати с инхалерчетата, но са мънички и удобни за носене с вас през целия ден.

Общи условия

Активация на акаунт