Отговори
# 645
  • Мнения: 2 352
Благодаря

# 646
  • Варна
  • Мнения: 7 702
Нямам претенциите да съм ароматерапевт,но ползвам от доста време етерични масла и споделям това,което на мен ми действа добре.
 Специално фенхелът наистина стимулира производството на естроген от надбъбречните жлези при затихваща финкция на яйчниците.  Естрогенът е необходим на всеки, мъже и жени, за поддържане на мускулния тонус, еластичността на кожата и съединителната тъкан, нормалното кръвообращение и здравината на костите. Следователно поддържането на нормално ниво на естроген може да забави някои от ефектите на стареенето. Въпросът беше за масла при менопауза затова и препоръчах него. Естествено човек е хубаво да попрочете преди да започне да ползва каквото и да било. Ето тук например ми обърнахте внимание на салвията.

Не съм я ползвала до сега,но ще я пробвам.
Маслото отлично стимулира и балансира нервната система, премахва безсънието, слабостта и депресията, значително подобрява паметта. Повишава умствената и физическата работоспособност чрез активиране на мозъка. Облекчава спазмите, нервното напрежение, облекчава главоболието. Почиства и стимулира кръвоносната система.
При жени с нарушен менструален цикъл помага за възстановяването му, облекчава болката. По време на менопаузата успокоява внезапните горещи вълни, изпотяване, успокоява нервите.
При мускулни, ревматични, невралгични болки облекчава състоянието.

Предупреждението, че маслото от градински чай не може да се използва при естроген-зависим рак е напълно погрешно. За хормоналния ефект на маслото от градински чай не отговаря нито един от неговите компоненти и нито един от естрогените, а само кумулативно регулираният ефект на маслото върху хипофизната жлеза като
основен контролен център на ендокринната система, а оттам и на цялата хормонална система .

Това последното го цитирам поради вечния страх от фитоестрогените заради който много жени без време се превръщат в развалини. На който не му е на главата лесно казва НЕ обаче когато месеци наред се чувстваш извън кожата си,не спиш,дебелееш,потиш се като за световно,не си работоспособен и станеш тежест за самия себе си търсиш изход или поне аз го потърсих и го намерих.

# 647
  • София
  • Мнения: 891
За нервите масло портокал,лимон,гераниум. За менопаузата фенхел/копър/.,гераниум, и двете са силно хормонорегулиращи,но маслата трябва да са наистина качествени.
За менопаузата - салвия скларея, но все пак внимавайте с естогеноподобните ЕМ - зависи какви симптоми на менопаузата имате. Може и да сте в естрогенова доминатност и тогава е препоръчително да ги избягвате.
 
фенела е точно такъв.
Затова е добре да сме наясно какво препоръчваме.

Маги, аз съм наясно с това, което препоръчвам, но вашия коментар не ми е много ясен.

И ЕМ от салвия и от фенел съдържат естрогеноподобни молекули и се препоръчват за при менопауза, КОГАТО ЕСТРОГЕНЪТ Е НИСЪК, за намаляване на горещите вълни и други неприятни състояния в този период. Но много често първите неприятни симптоми, свързани с менопаузата,  обикновено още към 40 те години, се дължат на нисък прогестерон и съответно се получава състояние известно като ЕСТРОГЕНОВА ДОМИНАТНОСТ. От една страна високите нива на стрес, съответно на кортизол и адреналин в организма пречат на нормалното произвоство на прогестерон, от друга страна естрогена лесно се натрупва в организма - увеличено тегло; фитоестрогени от храната - соя, лен, сусам; ксено естрогени от заобикалящата ни среда - козметика, изгорели газове от колите, пестициди и хербициди, пластмаси и т.н. Симптомите могат да бъдат: тежки и обилни цикли със съсиреци, образуване на миоми и ендоментриоза, тежък ПМС, нисък имунитет, поява на алергии и много други.
Та в този ред на мисли, обърнах внимание преди да се използват, да се замислим дали имаме нисък ЕСТРОГЕН или нисък ПРОГЕСТЕРОН.

Още не що за ЕМ от Фенел, в една от статиите пишеше, че не се препоръчва при хипо фунцкция на щитовидната жлеза. Обикновено Хашимото се свързва с това.

prinzesata не знам от къде ти е източникът за градинския чай, но имай пред вид, че във всички учебници и статитии, на които съм попадала, изрично е упоменато, че ЕМ от salvia sclarea и salvia officinalis съдържат естрогено подобни молекули, също както и ЕМ ниаули, кипарис (Cupressus sempervirens), кедър (Juniperus virginiana), зелен анасон (PIMPINELLA ANISUM) , звездовиден анасон  (illicium verum) и фенел и са противопоказани при хормоно зависим рак, да се избягват, когато в семейството има такъв, и също така ако жената е на хормонални контрацептиви или ХЗТ, е добре да се консултира с лекаря си. Тези молекули може да са в много минимални количества, но въпреки това оказват силно въздействие (както и самите хормони). И дори да е само превантивна мярката, по-добре да бъдем предпазливи., че борбата с рака е по-лоша от симптомите на менопаузата

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 00:32 от pkrassimira

# 648
  • София
  • Мнения: 570
Здравейте, искам да попитам може ли етеричните масла да повлияят благоприятно върху тикове на нервна основа при дете? Синът ми е на 5 и половина и започна да мига с очички, бяхме на офталмолог и зрението му е добре. След празниците ще посетим и други специалисти, но дотогава бих искала да направя нещо. Имам family kit на дотера, но ще закупя и друго, ако е необходимо.

Какви масла взехте за детенце, каква комбинация и къде прилагахте, има ли ефект?
Моят син има тикове от първа група в детската градина. Сега е на 13 г. От време на време затихват, но като цяло си ги има. На нервна почва е при него. Направих бленда, който Дарина Гильова 688845 е предложила и за месец и половина сякаш има лек ефект. Понеже рол-ончето привършва се чудя дали да направя същото или да пробвам нещо друго. MegiTeo е предложила няколко други масълца - Копайба, Безсмъртниче и Петигрейн, но от тях нямам и се чудя кое първо да включа, защото всичките накуп да купя ще ми дойдат множко.

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 14:21 от verche

# 649
  • In the light side of the Moon!
  • Мнения: 5 735
Здравейте, искам да попитам може ли етеричните масла да повлияят благоприятно върху тикове на нервна основа при дете? Синът ми е на 5 и половина и започна да мига с очички, бяхме на офталмолог и зрението му е добре. След празниците ще посетим и други специалисти, но дотогава бих искала да направя нещо. Имам family kit на дотера, но ще закупя и друго, ако е необходимо.

Какви масла взехте за детенце, каква комбинация и къде прилагахте, има ли ефект?
Моят син има тикове от първа група в детската градина. Сега е на 13 г. От време на време затихват, но като цяло си ги има. На нервна почва е при него. Направих бленда, който Дарина Гильова 688845 е предложила и за месец и половина сякаш има лек ефект. Понеже рол-ончето привършва се чудя дали да направя същото или да пробвам нещо друго. MegiTeo е предложила няколко други масълца - Копайба, Безсмъртниче и Петигрейн, но от тях нямам и се чудя кое първо да включа, защото всичките накуп да купя ще ми дойдат множко.

Въпроса не е отправен към мен, но дано съм полезна. Според мен сменете бленда и експериментирайте с нещо ново за него. Трябва да намерите подходящата комбинация.
щом смятате, че е на нервна почва пробвайте с релаксиращи масълца като кедър, ветивър, гераниум, сандалово....аз бих сложила и нещо борово и цитрусово. Имайки предвид, че  е момче бих заложила на малко по-мъжки аромати, незнам какви с какви масла разполагате, но например сандал, кедър, петитграйн, черен смърч или сибирска ела или дъгласка ела, пачули и цитрус като див портокал или зелена мандарина. Бих направила и ролче за локална употреба, както и инхелърче.
Може би, ако споделите с какви масла разполагате ще мога да съм по-точна.

# 650
  • София
  • Мнения: 570
MegiTeo, радвам се, че отговаряш.
Имам тамян, ветивер, салвия, иланг-иланг, лавандула, лимон и лютива мента.
Ролчето е без лимона и ментата, като най-голямо е количеството на ветивера.
Дифузирам сутрин мента, лимон и лавандула, някой път вместо лавандула слагам салвия. Вечер слагам в дифузера тамян, ветивер, лавандула и някой път капка лимон за свежест.
Може би да взема петитгрейн или гераниум. Гераниум от индрише, нали? Защото имаше нещо свързано и със здравец, ако не се бъркам.
А бергамот подходящ ли е?

# 651
  • In the light side of the Moon!
  • Мнения: 5 735
MegiTeo, радвам се, че отговаряш.
Имам тамян, ветивер, салвия, иланг-иланг, лавандула, лимон и лютива мента.
Ролчето е без лимона и ментата, като най-голямо е количеството на ветивера.
Дифузирам сутрин мента, лимон и лавандула, някой път вместо лавандула слагам салвия. Вечер слагам в дифузера тамян, ветивер, лавандула и някой път капка лимон за свежест.
Може би да взема петитгрейн или гераниум. Гераниум от индрише, нали? Защото имаше нещо свързано и със здравец, ако не се бъркам.
А бергамот подходящ ли е?
вземи копайба и/или безсмъртниче, дори и да не вземеш двете наведнъж, следващия месец или когато имаш възможност вземи липсващото и го направи бленд с тамян, лавандула, ветивър
Гераниум Pelargonium graveolens -
здравец, мушкато, индрише всички са от едно семейство и често се бъркат, като копъра и фенела например.

А къде нанасяте и колко често на ден? А инхелърче имате ли?

# 652
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 756
Здравейте, аз пак да попитам за марките масла, че ми предстои да зареждам .Последния път взимах  на Tisserand, но като че ли някои имат разминаване с маслата от Дотера . Може и различни марки, примерно лавандулата си я взимам от бг производител и съм доволна. Искам да си взема от рода на индрише, здравец , че много ги харесвам , а нямам никакво.

# 653
  • Варна
  • Мнения: 7 702
Моето е на Вивасан. Като цяло напоследък съм примъкнала доста техни и ги харесвам. Иначе лавандула,безсмъртниче и розово категорично купувам български.

# 654
  • София
  • Мнения: 570
MegiTeo, сутрин и вечер мажа зад ушите, тила, китките, а вечер и по гърба и стъпалата.
Нямам инхалърче, но го карам да си душка китките след намазване.
Благодаря за препоръките, задължително ще направя тези комбинации.

# 655
  • София
  • Мнения: 891
Най-често при стрес, френските ароматерапевти препоръчват петитгрейн (Citrus × aurantium ssp. amara)
Въздействие на емоционално ниво: хармонизиране на емоциите; успокоително, антидепресантно, балансиращо нервната система; бори се с психози; поправя "разбити сърца", емоционални рани

Традиционно се използва при:
- Нарушения на дишането: астма, спазматична кашлица, стягане в гърдите и затруднено дишане +++
- Мускулни спазми от нервен произход +++
- В случай на тревожност и стрес +++
- Безсъние, депресия +++
- Сърдечни нарушения: сърцебиене, аритмия, тахикардия +++

Ето няколко рецепти:
За деца над 3 години: 1 капка чисто ЕМ петитгрейн върху китките - да се вдиша дълбоко, 3 пъти на ден, до подобрение. Направете едноседмична почивка след три седмици употреба.
Синергия: 120 к ЕМ петитгрейн  + 15 к ЕМ Иланг Иланг - тази смес може да се дифузира, за не повече от 15 мин на всеки час или да се слага на китките, както по-горе.

За деца над 6 години: Синергия: 90 к ЕМ петитгрейн  + 30 к ЕМ Иланг Иланг + 30 к ЕМ от лимонена трева. 2 к от сместта се нанасят на слънчевия сплит + по 1 к на китките - 2 до 3 пъти на ден, не повече от 3 седмици.


ЕМ масло от безсмъртниче е много скъпо, освен ако не го намерите изгодно от някой БГ производител. А и миризмата е доста силна и специфична. Аз имам флорална вода от безсмъртниче и не съм особен фен на аромата.

# 656
  • София
  • Мнения: 570
Точно петитгрейн на Пранаром купих в събота, само това намерих от предложените. Започнах да го дифузирам с лимон и мента сутрин, вечер петитгрейн с тамян, ветивер, лавандула.
А тези синергии разреждат ли се в базово или направо така се капва върху китките?
Нямам лимонена трева, имам лимон. Мислех ролче да му направя с някои от наличните масла - тамян, лавандула, ветивер, салвия, иланг иланг, петитгрейн.

Последна редакция: пн, 08 ное 2021, 16:07 от verche

# 657
  • София
  • Мнения: 891
Точно петитгрейн на Пранаром купих в събота, само това намерих от предложените. Започнах да го дифузирам с лимон и мента сутрин, вечер петитгрейн с тамян, ветивер, лавандула.
А тези синергии разреждат ли се в базово или направо така се капва върху китките?

Там от където ги свалих, не пишеше да се разреждат с базово, но ако детето е с чувствителна кожа, може би е по добре да разредиш.

# 658
  • In the light side of the Moon!
  • Мнения: 5 735
Petitgrain е страхотно масло, което аз лично много харесвам, но е не толкова познато и употребявано. Петигрейн е така наречената мъжка лавандула. Има почти същите свойства на лавандулата с по-тежък мъжки аромат. Това е масото на родословието, призовава дълбока благодарност и позитивни форми към знанията на предците, мъдростта и родословната история. Напомня ни, че приемайки рода си можем да намерим мир, яснота, мъдрост, съпричастност за нашето лично пътешествие през живота.

Да, безсмъртничето е скъпо масло, но пък много добре действа на неврологичната с-ма. И да, аромата му е специфичен както и силен, на някои им харесва, ухае на изсушена трева, сено...но пък може да се балансира с други масла. В крайна сметка, колкото и да е скъпо за един бленд имаме нужда от по няколко капки от масло.

Най-добре е да се знае , какви точно са емоциите, за да се подберат правилните масла, защото всяко масло е емоционално по себе си и помага за различни емоции.

# 659
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 756
Момичета много интересни неща пишете , бихте ли препоръчали хубава книга с такива подробни описания на маслата?

Общи условия

Активация на акаунт