Едра риба на фурна

  • 5 887
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 382
Здравейте!  Някой приготвял ли е минокоп или див лаврак па фурна? Рибата е около 1,3 кг. Обясниха ми, че е по-добре да я изпеча цяла, дори оставихме главата . Но не знам след това как да я сервирам в приличен вид за гости. Предполагам,че ще се разпадне, като започна да правя порциите.  Сега се чудя дали предварително да не я  цепна  и да я нарежа на парчета. Моля за съвети. Нямам вариант за скара.

# 1
  • Мнения: 2 722
Почистваш, режеш по средата и пълниш с някаква плънка по избор, после може да я покриеш със сол цялата и мяташ във фурната. Става перфектно!

# 2
  • Мнения: 25 610
Аз цяла риба във фурна пека или завита в хартия за печене (по-добре се получава, отколкото с алуминиево фолио, пък и не залепва), или на плакия – с домати и лук.
Но пък и не готвя много големи риби – пъстърва, скумрия...

# 3
  • Мнения: 2 209
Досега не съм купувала лаврак и не мога да дам съвет, но скумрията например я правя на филета, осолявам ги, мажа ги с малко чеснова паста и ги пека с доматен сос на фурна. Добавят се подправки по избор. Става много вкусно.
Може да импровизираш нещо.. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 46 516
Шаран и сом сме пекли цели. Най-лесният (и вкусен според мен) начин.
Слагаш под нея дървени шишчета, за да не се залепи за дъното.
Олио и сол, малко вода, малко, не да плува в нея, само колкото да покрив дъното и добавяш като се изпари.
Не завиваме с нищо.
На 180 градуса с вентилатор, сом към 30 мин., за шарана не мога да кажа точно.

За сервирането - можеш да си я разпределиш в чиниите преди да я сложиш на масата или да я поднесеш нарязана в продълговата чиния. Има и специални плата за риба.

# 5
  • Мнения: 5 820
   Включвам се да следя темата. Много обичам пълен шаран.

Общи условия

Активация на акаунт