Туба Бюйюкюстюн, "Запленяваща сърцето" и проектите преди и след това - тема 231

  • 81 284
  • 738
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 195
Здравейте Hug

И аз да се разпиша в новата тема Да си я изпишем с мерак, чепкайки ДК, разхождайки се по Дубай и Париж, а защо не и в Прага. Пък и толкова светли и хубави празници ни очакват. Laughing

Рина, добре заварила в новата тема bouquet bouquet bouquet

На БГекипа на ДК и на куриерите към него newsm20

На имениците и техните близки да им помага св Сава! Линка, Сабинкавесел празник и

Мамси Hug Весели празници!

И трей са пуснали. Доста неща ще се случат в деня на партито.  Сю ще се окаже доста по-емоционална, отколко хладнокръвна. Много бързо показа картите си на Джес. Все още не е осъзнала размерите на бедствието, което ще я сполети или просто не обича игричките и кара направо Thinking

От първи сезон на КПА, не бях следила внимателно превода, както снощи. Доста неща, по които стрелях напосоки, започнаха да ми се фокусират, но още повече остават в насипно състояние - без точна последователност и причинноследствена връзка. Тя ми е по-важна от крайния резултат.

Във времето се откроява 1987 - създава се регистърът на полицията, убит е директорът на приюта, убит е Хасан, гледачката на деца (чии newsm78 Корхан и Сю ли newsm78) става директор, полицаят става екс и бива съден - какво ли е крал тогава Wink ....

За "наказаните лоши" и аз поглеждам към семейството на Джес. Но защо освен тях, Бирсай(?) натрапчиво споменаваше и Курлодагови  newsm78
  
Например, не разбрах за Хасан - първо е бил в чужбина, залюбил се е с Фиген, после в казармата, накрая пожарът Thinking Кога се е родил Джес newsm78
Когато майка и син заличават следите си, Джес е бил на доста съзнателна и отговорна възраст - поне на 16 год. newsm78 Идеята за отмъщението, негово дело ли е newsm78

Фиген каква е? Туркиня, поне по име, но вероятно е емигрантка - "добре познава Турция" (по памет)

За да заличат следите си, са им били необходими средства - имат някакъв гръб newsm78

Надин, ските са индивидуален спорт, ама може да са били любители на екстремните изпълнения и да са предизвикали лавина  Joy Joy Joy

За сержанта и подпалвача и аз доста се чудих как за година - две толкова да се измени newsm78 Ама все пак Тахсин бей си спомня пожара, портрета и старците. За всеки случай се върнах и сравних. Открих две прилики, които само операция може да заличи. Едната е формата на ухото. Има и разлика - пак е формата на ухото #Crazy smile3511

Някои образи (не актьори!) почнаха да ме дразнят:
Тахсин бей - ами доста го олекотиха в този епизод. Толкова предвидлив, разсъдлив, хладнокръвен и не оставящ нищо на случайността и изведнъж го показаха като едно поизкуфяло и алчно старче. От един властен и респектиращ тиранин - карикатура ooooh! А и тези псувни Stop

Ширин - още от началото не я харесвах особено, ама все по-кудкудякаща и досадна стана, на всяко гърне мерудия. И това с непрекъснато сватосване....Май докрая ще остане"харесвам Джес, не го харесвам"

Бану - мислех, че по-интелигентна и аристократична ще я оставят, а я свалиха на ниво долнопробна интригантка.
М/у другото чудя се защо толкова всеотдайно помага на Джес newsm78  Въобще толкова откровено и дълбоко приятелство м/у двамата след една любовна  връзка newsm78 Джес няма ли приятел newsm78 Или за нуждите на сц  хем доверено лице, хем трети човек във връзката  Mr. Green

Фиген - разболели са я, разболели, простено й е да се държи вятърничаво, кокетно и глезено със сина си, ама и на млади години  пак е била такава. Може би тук вината не е толкова на СЦ. Актрисата нали е театралка, за мене малко преиграва.  Peace

Въобще външно взаимоотношенията майки-синове малко са ми в повечко сърцераздирателно откровени и  неестествени Peace

Експолицаят - можеха по--умен да го сътворят, ама умът отишъл при Джес Mr. Green Разбирам, че малко хумор искат да вмъкнат, но са го поизпуснали, нали е екс.

Джес - доста ми дойде самонадеяността му и арогантността му. Явно СЦ не ги е жалила. Както и ревността му по време на вечерята - при всичката му самоувереност и целеустременост, толкова и очевадна ревност. И него пропукаха като Тахсин бей. Но пък репликата му за пръстена, който Сабинка  отбеляза, малко ме обнадежди. Той наистина говореше сериозно и със съжаление. Време му е не само да изпитва удоволствие от играта, но и угризение. Нали трябва да ни е герой Wink
И още нещо ми направи впечатление с превода  - сам се убеждаваше, че не е престъпник  като Тахсин бей, явно все пак не е 100% вътрешно убеден.

И  нещо за "коза" Ататюрк. В ОВ може портрет да са му показали  за вдигане на рейтинга, ама нашите хора  следващия четвъртък пък му дадоха паметника и то не за миг, а цяла сцена пред него сътвориха Joy Joy Joy

Дано не съм излязла от добрия тон Peace

Докато си чаках превода, доста си мислех за намигването. И изумувах, че то е една от мимиките, които са
набиват на око. Като се повторят, стават прилепчиви и паразитни - нито се усещаш, че ги повтаряш, нито че ги копираш. Имаше сцени, при които един след друг участниците намигаха - дръзка и красива мексиканска вълна  smile3503

Аз започнах да гледам вече с удоволствие и интерес ДК, то по  newsm78 личи. Ама и се забавлявам с някои  пропуски, домислици или недомислици и особено с висшата мода  и го споделям на екран.  
Честно казано, не мисля, че с това "ощетявам" сериалчето ни. Би било много съмнително за един сериал с толкова дълги епизоди и при такова производство, само да се  smile3521. Важно е да се бяга за здраве, пък как и с какъв екип всеки си решава Wink:

 

ПП  превод на фрагмана smile3525
 
Стана ми интересно за Джес и намеренията му. Уж е израснал в Европа, уж идва да отмъщава, а още в началото мисли за дълги години съвместен живот. Или все пак си е останал традиционен ориенталец по отношение на брака или яко, ама много яко е хлътнал.

И нови коментари са се появили, докато пишех. Връщам се да си сверя мисленето.

Последна редакция: вт, 06 дек 2016, 00:23 от Bagi

# 31
  • Мнения: 4 233
Среднощен привет, момичета



Благодаря на всички ви, които и днес сте поддържали толкова жива и интересна къщичката ни със снимки, мнения и информация  newsm51

 Най-напред да не пропусна да честитя празниците на наследника на Линка  bouquet, на Сабинка любимия човек  bouquet и именния ден на ника й  Heart Eyes

Имаме и нов трей, от който разбирам, че крими нишката от единия край ще започне да се разплита, но същевременно от другия ще се затегне още повече yes

За съжаление, снощи не успях да изгледам епизода, та чак преди малко го направих Peace
Изгледах го на един дъх и много ми хареса Peace Много въпрсителните ми отпаднаха, но се заформиха няколко нови  newsm78  Whistling
Баги  thumbsup направила си обстоен анализ на епизода и героите. Радвам се, че започна да  newsm78 Thinking по отношение на ДК
 И аз си мислех за злополуката в планината, че може да е от лавина Peace
Колкото до тези сравнителни снимки на двете лица
Цитат
За сержанта и подпалвача и аз доста се чудих как за година - две толкова да се измени  newsm78 Ама все пак Тахсин бей си спомня пожара, портрета и старците. За всеки случай се върнах и сравних. Открих две прилики, които само операция може да заличи. Едната е формата на ухото. Има и разлика - пак е формата на ухото  #Crazy  smile3511


Като му гледам чертите на лицето, формата на устните, носа и веждите мисля, че е едно и също лице Peace Брадата доста състарява. Освен това по времето на пожара актьора повече е в тъмнина
 
Понеже с борсовите операции съм на Вие да ви попитам вие как разбрахте играта на Джес с предложението за сътрудничество: има две фирми, които се обединяват и стават 1 нова на 1.12, когато е и партито за новата къща на Джес. От това акциите на новата фирма започват да се покачват. Но Джес беше сложил някаква специална програма на компютъра на Рафат, чрез която да манипулира резулатите от борсата, така, че на Тахсин бей и сие да им изглеждат ОК. И Кемал реши да спечели пари като вложи парите за сватбата, които му дадоха Сю и Джес. Накрая само той спечели, защото само той беше вложил пари. Но дали наистина спечели от скока в акциите или Джес като разбра, че Кемал е вложил парите му е осигурил тайно печалбата? newsm78

Научихме, че миналото на Рафат не е безупречно - бил е уволнен за корупция. Дали наистина е така, или са му "помогнали" за това? newsm78
Имах и още  newsm78 newsm78 , но утре (ако се сетя кое беше точно) ще питам Whistling  Wink

Линка  thumbsup хареса ми сценария, който си "спретнала". Ако някои от предположенията ти се окажат верни ще трябва да си напишеш CV и да го пратиш на АЯ Heart Eyes

Това не мога да пропусна Peace

Цитат
При поддержке посольства Турецкой республики в Париже, Министерства культуры и туризма и SRP İstanbul с 15 по 18 декабря будет проведена в третий раз неделя турецкого кино в Париже "Paris'te Türk Sinemasıyla Randevu”.
С различным наполнением и инновациями мероприятие будет проходить в самом сердце Париже - на Елисейских полях. Начнутся встречи с французской публикой с гала-представления в кинотеатре UGC Normandie.
Открывать в этом году фестиваль будет фильм "Rüzgarda Salınan Nilüfer" (Качающаяся на ветру Нилюфер), режиссером и автором сценария которого является Серен Юдже. В этом году в Канаде, на проводящемся в 40 раз кинофестивале в Монреале, фильм взял приз за "Лучший сценарий". В фильме снимались Сонгюль Оден, Толга Текин и Тюлай Гюналь.
Неделя Paris'te Türk Sinemasıyla Randevu представляет в этом году такие фильмы: отмеченный на Каннском кинофестивале и выбранный на неделе кинокритиков "Самым инновационным фильмом года" фильм Мехмета Джана Мертоглу "Альбом"; завоевавший награду "Лучший фильм" на 23 кинофестивале в Адане фильм режиссера Кыванча Сезера "Крылья моего отца"; фильм "Узкое платье" с Тубой Бюйюкстюн, Хазар Эргючлю и Джанером Джиндоруком в главных ролях, который впервые был представлен публике на 23 кинофестивале в Адане; отобранный на 89 церемонию Оскара в номинации "Лучший фильм на иностранном языке" фильм Мустафы Кары “Kalandar Soğuğu” и фильм "Поле" режиссера Джемина Агаджикоглу.
http://www.f5haber.com/medyatava/songul-oden-ile-tolga-tekin-in- … i-haberi-6066108/
https://vk.com/eatb_haber

Най-сетне!  newsm44 Мамаси   Hug може да посети прожекцията, и да го снима тайно за нас!  Joy Или, най-малкото, да ни го разкаже!  Hug
Злати  Hug напиши й в темата на Аси, да не почвам и там да пиша!  ooooh! (Гледам да се ограничавам до една, максимум 2 теми, че съм много словоохотлива... ooooh!)
Дано французите го харесат!  Praynig Те имат чувство за хумор и са достатъчно отворени към другомислещите! Peace Е, поне аз имам такова мнение за тях.  Sunglasses

Линка Heart Eyes  с това ми се възвърна надеждата, че можем да го видим и ние филма някой ден.Както е написала Сабинка Peace на следващата седмица на турското кино в България можем и да го видим и ние, ако преди това не се появи в нета, де bowuu

Едно от отиграванията на Туба, където Сю показва недоверие към казаното и показаното, където уж се съгласява, но си има вече едно на ум  Peace Не е с много движения на мускулите на лицето, но само с  няколко щриха на зрителя му става ясно за чувствата  и мислите на героинята (който иска да види, де - Злати Peace)



В опит да заместя Рали Hug





След толкова материал за четене може би няма да искате да видите, това което слагам в спойлера, но на мен много ми хареса и затова го споделям с вас Peace
Задачата, която  учениците на тази учителка ще помнят до края на живота си
Скрит текст:
Тази учителка даде на учениците си задача, която ще помнят до края на живота си

Тази вдъхновяваща статия е публикувана за първи път в Reader’s Digest преди няколко години. Тя разказва историята на една невероятна учителка, която успява да накара учениците си да повярват в себе си само с една простичка задача.

Един ден учителка по математика от Минесота подготвила една доста интересна задача за учениците си. Тя накарала всяко едно дете да запише имената на съучениците си на лист хартия. Впоследствие ги подканила да напишат срещу всяко име най-хубавото нещо, което могат да се сетят за конкретния човек. В края на урока всеки ученик предал своя лист хартия. Било петък. През уикенда учителката успяла да прегледа и анализира резултатите. Написала името на всяко едно дете на отделен лист и събрало всички мили неща, които били казани за него. В понеделник връчила на всеки ученик съответния лист с неговото или нейното име.
Децата се развълнували, стаята бръмнала с шепоти и коментари от типа на „Това наистина ли е за мен?“ и „Не знаех, че някой ме харесва толкова много.“ Те не обсъдили резултатите в рамките на часа, но учителката знаела, че е постигнала целта си. Тя накарала своите ученици да повярват в себе си.
Няколко години по-късно един от тези ученици – Марк Елкунд – загинал във Виетнам. Погребението се провело в Минесота и повечето му съученици, наред с учителката по математика, имали възможност да присъстват на церемонията. По време на събитието бащата на убитото момче отишъл при преподавателката и й казал: „Искам да ви покажа нещо“. Бръкнал в джоба и извадил изхабен лист хартия. Очевидно било, че е бил сгъван и разгъван многократно. „Откриха това сред вещите на сина ми. Знаете ли какво е?“. Бащата подал листа на учителката. Оказало се, че това били всички мили неща, които съучениците на Марк са били написали за него в онзи паметен урок.
„Благодаря ви, че сторихте това – казала майката на младото момче. – Това бе наистина скъп и ценен спомен за нашия син.“
След това се случило нещо наистина изненадващо. Един по един бившите съученици на Марк започнали да вадят своите листове. Много ги носели със себе си в портфейлите си. Някои от тях дори ги сложили в своите фотоалбуми. Един мъж изрекъл: „Мисля, че всички сме си ги запазили. В края на краищата – как бихме могли да изхвърлим подобно нещо?“



 



Лека нощ!

Последна редакция: вт, 06 дек 2016, 02:06 от kanti

# 32
  • Мнения: 5 741
Здравейте Hug
Момичета Hugблагодаря ви за всичко споделено.

 Пожелавам ви винаги да виждате доброто в очите на хората, защото добротата е най-красивата музика на душата и колко хубаво би било да свири във всеки от нас! Да имате голямо сърце за да прощавате и никога да не губите надежда.
Баги Hug за подробния анализ newsm10
Линка HugБлагодаря ти за новия сценарий,има хляб в теб
 и оттам много парички.  Joy Joy Joy
Канти Hug за задачата на учителката.
Честит празник на всички  празнуващи ,банкери, именници.




Ширин е доста дразнеща,на моменти сякаш си сменят ролите със Сю,командва и много често преминава границата, дъщеря на баща си, те двамата като булдоци слухтят на всякъде.



Сю ще бъде тази ,която ще разкрие машинациите на Джес по отношение на
борсовите операции.Всички замлъкнаха ,когато Тахсим бей ги навика,но Сю не вярва  на Джес от поредицата фалове сътворени волю или неволю от Ръфат,ще рови ще проверява и ще открие нещо нередно.
Джес изигра много добре ролята на ревнивец,чак започна да си губи мисълта.

Честит празник на Бургас. Злати Hug waveyДиди Hug wavey
Днес не забравяйте да си сложите люспа от шарана в
 портомонето си на парички е. Joy Joy

Последна редакция: вт, 06 дек 2016, 08:26 от vdleri Вичона

# 33
  • Русе
  • Мнения: 6 503
Добро утро на НИКУЛДЕН!  Hug



Честит празник на всички и най-вече на именниците!  bouquet



Баги, Канти  Hug някои от въпросите, които повдигате вие и аз ги подхванах още преди дни с по-малко разбрано от серията.  Peace
Та... това покриване на следите на сем. Таранс... ( аман от сложни имена  ooooh! объркват ме) 6 години след  смъртта на бащата Хасан  Thinking не мисля, че би могло да е по силите на Джесур ( възрастта не би му помогнала в това, а и са нужни много връзки в системата). Мисля си, че уволнението на Ръфат веднага след онази нощ от 1987г.  е свързано и с по-нататъшното развитие  ooooh! - свидетел ли е бил, участник в нещо или приятел на убития  newsm78, дали е бил виновен в нещо тогава или е бил натопен, дали не е и той самият в основата на насаждането на идеята в главата на Джесур и организирането на това грандиозно отмъщение, подготвяно от много години?  newsm78

А колкото до борсовата интрига и как аз я разбрах - Джесур може би показва на жертвите си картина със скритото си собствено участие в голямата фирма, от където и знае за сливането с малка фалираща фирма. На борсата падат цените на тази губеща фирма, но който купува от тях, после след сливането става акционер вече новата голяма и... съответно печели доста. Е, в случая спечели само младоженецът, а пък ако се бяха включили и сем. Корлудаг какво ли щеше да стане?  newsm78 Може би тук има някаква уловка, която не схванах добре - първо реших, че това е като стръв и Джес смяташе да им даде малко печалба за да хлътнат повече в следващ капан  newsm78 Но... от превода разбрах, че той няма намерение да позволи Тахсин да сложи в джоба си и една стотинка, та... пак ми остава чуденката в тази маневра.

И колкото до ''гледачката на деца'' мисля, че това дойде с нашия превод, в руският казаха, че е такава, но в приюта и после се издига до директор. Същото се получава и със ''злополуката на ски'', наистина как може да загинат и двамата карайки ски  newsm78 - може би са ''катастрофирали отивайки на ски''. Понякога малка промяна сменя и смисъла, нали и друг път сме коментирали как се случва това, затова и  Wink гледам сериите с два превода  Simple Smile) така и разбирам пропуснато и ловя детайли. Ето и в бг превода накрая  при грешката с телефона на Джес в субтитрите беше поправена  Peace - на екрана пише Салих звъни, а долу - Ръфат. Чудно как никъде не видях някой освен мен да сподели това  Simple Smile

Хайде стига ми вече, че ме чака и реал  Peace

Прекрасен, богат и весел ден на всички!  Peace



п.п. Вичи  Hug появила си се и ти, сега ще видя и какво си споделила  Simple Smile

Последна редакция: вт, 06 дек 2016, 08:29 от Cveti67

# 34
  • Мнения: 10 010
Добро утро!  Hug
Честит Никулден!  Hug



Почерпете се за здравето на всички именници!  Laughing
Скрит текст:




Не успях вчера да гледам с превод, днес няма да мога, утре - също, оставям го за четвъртък, тъкмо ще ми е прясно за вечерта... Laughing
Хубав ден на всички!  Hug

# 35
  • Мнения: 41 793
Добро утро! Hug Hug Hug



Баги Hug Канти Hug

Вичи HugЦвети HugЛинка Hug

Вече сте засегнали интересни моменти,за които и аз се бях замислила!С това гледане на много сериали и реал не успявам много да пиша за сериала!Повече се наслаждавам на играта,постепенно всичко ще се разбере! Laughing



И понеже днес е Никулден,а това е и празника на гр.Бургас,та да ви почерпя! Laughing
Скрит текст:
Вичи Hug, благодаря! Hug



Желая ви прекрасен ден! bouquet



# 36
  • Мнения: 4 535



Честит Никулден! Grinning На всички иненници и близките им, желая здраве и късмет! Peace
На Бургас, морето и трудовите хора- благоденствие! А ,и Ети да я спохожда мерака за творене, за да ни радва с нови клипчета Wink



Баги Hug, Канти Hug, приемам мнението ви, че са един и същ човек. Аз си написах, че е въпрос на усещане, което не ме напуска ooooh! Само от първата снимка ме гледа Тахсин и това си е, както казва Канти, може в брадата да е разликата Mr. Green

И за мен този Ръфат е голяма чуденка Thinking Като знам, че полицай бивш няма, непростимо е да гледа в камерата на гаража и чрез поглед да я покаже на Сю . И в друг момент не ми хареса, когато Джес явно му показа, че не е нужно Бану да знае за целувката, но ... От скрита, по-скрита лимонка си е той. Даже понякога имам чувството, че дава знаци на Сю преднамерено. Имам предвид,че чрез него Сю откри адреса на Джес. Той излъга в колата след обира, че се познават отскоро с Джес, нещо, в което Сю се усъмни веднагически Mr. Green

Хубав празничен ден желая на всички! Hug
 



Последна редакция: вт, 06 дек 2016, 10:50 от nadine1111

# 37
  • Мнения: 6 546
Здравейте! Hug
 Добре че не съм се включила след Линка снощи, че с "оформените глави" hahaha щях да доразвия сценария Party, големи СЦ мо'ем да станем, кат' онези бели гълъбици от КРА. Party



После ще напиша за борсата, че сега имам малко спешъл работа, а аз пак си направих две кафета сутринта, докато ви чета и време заминА. Hug

# 38
  • Мнения: 10 010
Момичета  Hug



Благодаря за коментарите!  Hug
Чакам Сабинка  Hug да обясни за борсата, тя ни е специалиста!  Peace
Надникнах в ТТ и руските форуми, и успях да видя само това


Баги  Hug това не е ли сериала на Бюлент? Май ти харесваше. Е, ще е кратък - спират го на 13 епизод.  Peace


Цитат
Завтра открывается Дубайский международный кинофестиваль.
Надеемся увидеть Тубу на Красной дорожке в шикарной компании мировых звезд: Ева Лонгория (американская актриса, модель, продюсер), Люк Хемсворт (австралийский актер), Энди Макдауэлл (американская актриса), Мелани Гриффит (американская актриса), Габриэль Яред (ливанский музыкант и композитор, автор музыки ко многим фильмам, "Оскар" за музыку к фильму "Английский пациент") , Сэмюэль Лерой Джексон (американский актер, продюсер), Амель Бушуша (алжирская певица, актриса) и многие другие.
https://vk.com/eatb_haber


Има клипче, на което представят фестивала и участващите в него. В частта чуждестранни актьори е и Туба, в отлична компания!  Peace На 3:01 минути



Друго интересно не видях, а и не мога да търся сега. Не съм гледала още епизода в български превод. Иска ми се да го видя на един път, а все ме прекъсват, особено днес.   ooooh!
Скрит текст:
Здравейте! Hug
 Добре че не съм се включила след Линка снощи, че с "оформените глави" hahaha щях да доразвия сценария Party, големи СЦ мо'ем да станем, кат' онези бели гълъбици от КРА. Party



Скрит текст:
После ще напиша за борсата, че сега имам малко спешъл работа, а аз пак си направих две кафета сутринта, докато ви чета и време заминА. Hug

Цитат
Джесур: Даже ранним утром очень красива


Печете ли шарана?  Joy
Скрит текст:

# 39
  • Мнения: 4 233
Здравейте Запленени дружки
Нали е Никулден, та съм се дегизирала подходящо  Wink

Честит празник на всички, които имат повод да празнуват днес!  newsm51

Честит празник на Бургас- Злати  bouquet, Диди  bouquet

Линка комай, че и ти имаш имен ден днес? Rolling Eyes Да си жива и здрава и да ти се сбъдне поне една от мечтите тази година! Praynig
Наздраве!

Цвети Hug, Надин Hug благодаря ви за размислите относно въпросителните ми
Имам още една Peace



Каква по-голяма глупост предотврати Джесур? newsm78 С кое? С целувката или с идването в дома им? newsm78  Какво има в предвид  Сю? newsm78

Колкото до бившата директорка на приюта, която Салих я "занули" според мен преди да стане директорка е гледала деца - не тези на Тахсин бей/те все още не са били родени/, а други деца- по къщи или в приюта Peace
Цвети Peace няма грешка в бг превода на името на Рафат. защото той звънна на Джес да отиде зад ъгъла на къщата му и да му каже това, което е открил. В оригиналната серия е грешката с изписване името на Салих yes
Саби Hug чакам да прочета обяснението ти за борсата, че както казва Линка Peace - ти си ни консултанта по тези въпроси
Злати Hug като си с толкова дини под една мишница как да отразиш всичко? Rolling Eyes Няма начин. А иначе нашите сладури ни доставят празник за сетивата докато ги гледаме
Вичи Hug като продължение на сутрешното ти пожелание, слагам и нещо за четене в следобедните часове, докато ви се пече шарана Heart Eyes
Извинете, бихте ли били така добри?
Скрит текст:
Прибирам се в България в последния ден на ноември. Самолетът каца в два часа сутринта, отгоре летището ни прилича на средноголяма европейска автобусна гара, а снежинките изглеждат оранжеви под светещите в тъмното софийско поле прожектори. Автобусът, който трябва да ни извози до терминала, е паркиран на десет метра от стълбичката, а полузаспалите пътници притичват един след друг, за да се скрият в търбуха му уж на топло. Вятърът се разхожда между малкото седалки, а металните прътове залепват за кожата, когато ги докоснеш – толкова е студено.

По едно време, когато вече сме се понатъпкали един в друг, от дъното на автобуса един мъж се провиква:

„Алоу шофьораааа, зАтвори я тая врата, че умрехме от студ!“

На свой ред откъм шофьорската кабина друг мъжки глас процепва тишината:

„Шти кажа аз на тебе коя врата ше затворя! Затвори си я у вас – тука аз решавам!“

„Ти решаваш, ама като ти дойда да ти набия един!…“, не остава длъжен първият мъжки глас.

„Я ела, бе, отворкото, я ела!“, мигновено парира отново шофьорската кабина…

Хората, мръзнещи в наметнатите през раменете якета, се подсмихват и не обелват нито дума. Свикнали са в България непрекъснато да се възпитаваме едни-други и на второто изречение да сме готови да се сбием. Никой не се намесва, защото знае, че само ще налее масло в огъня. Включително и аз – не искам да отнеса задължителната доза ругатни. От умора, от отегчение, а и нали си знам, че тука е така.

Явно не само аз съм приела грубостта в човешките отношения като нещо нормално за нашата територия, защото отнякъде в автобусната тълпа се чува „Айдеее, ясно е, че вече сме си в България – почна се още на летището!“ и всички се засмиват. И точно тогава над надвисващото все повече напрежение се чува трети глас. Мъжки, с отличаващ се акцент, но на разбираем български, казва:

„Добро утро на всички! Много сме изморени и ни е студено. Но сме кацнали живи и здрави и бързаме да се приберем. Нека не се караме! От име на всички нас искам да помоля шофьор да затвори врати и да пусне парно!“

Три секунди по-късно вратите изпръхтяват и се затварят, а шофьорът втренчено търси в огледалото за обратно виждане човека, който му отправи молбата. Беше млад русоляв мъж, с качулка на главата и раница на гърба. Вдигна ръката си за поздрав към кабината, а оттам се чу мекият тембър на шофьора:

„Готово, мой човек!“

Винаги съм се питала защо ние, българите, дето уж не сме лоши хора, подхождаме един към друг първо с лошотията си. Забелязали ли сте например, че когато у нас вървите по тротоара, почти никой не иска да се измести и да ви направи място да минете. Хората вървят като механични роботи и усилието да направят крачка встрани, за да мине човекът отсреща, им е непоносимо. В градския транспорт да не говорим – там сме като самостоятелни бойни машини, които приемат всички наоколо за вражеска армия, която трябва да се мачка.

Ако влезете в затворено място с други хора, които не познавате, но кажете на всички „Добър ден!“, никой няма да ви отговори. Ще предпочетат да си гледат в обувките или да ви хвърлят подозрителен поглед, вместо да отговорят със същото. Ако някой все пак направи усилието да ви поздрави, то думите ще са измънкани и измъчени, сякаш от тях физически ги боли. Спрете ли такси, вероятността шофьорът вътре да ви подхване с караница е много голяма. Няма да се усмихне, за да не би да си помислите, че много ви се радва като клиент.

В супермаркета също не ви чака нищо добро – все ще се намери някой, който да ви даде заповед (винаги на „ти“, разбира се) да се мръднете, да се преместите, да бързате, да не избирате толкова дълго или каквото там му пречи лично на него. Попаднете ли заедно на една опашка за нещо, неминуемо ще се пръкне спор, който не е изключено да премине и в ръкопашен бой.

В държавната администрация е още по-страшно. Там само присъствието ви вече дразни, пък отворите ли си устата и с най-милата молба, срещу вас граква обиден женски глас, който отново ви възпитава, вместо да ви помага.

Врем се в животите на съседите си и ядно коментираме успехите им. Зад всеки добър жест на благородство или помощ подозираме нечиста мисъл и изгода. Не вярваме, че нещо добро може да бъде направено просто така, в негово собствено име. Не защото не сме добри хора по принцип, а защото напрежението витае във въздуха и иска да бъде изпуснато, а най-лесният начин за това е да си оставим низките страсти да действат.

От медиите ни заливат всякакви лошотии, които се интерпретират или като геройства, или като пикантни скандалчета. Убедени сме, че няма ненаказано добро и затова избягваме да го правим. Старият журналистически принцип, че „добрата новина не е новина“ е закон и историите с добри постъпки, добри каузи и добри хора се появяват само по Коледа във вид на репортажи с коледни звънчета и патетичен текст. Като българи сме свикнали всичко първо да е грубо, затова и добротата идентифицираме като слабост. В джунглата, където оцеляват само най-силните, превъзходството трябва да се демонстрира и без повод – ей така, превантивно, да се знае кой кого. Затова никакви усмивки, никакво „добър ден, благодаря и извинявай“, никакви лигавщини.

Моя приятелка дълго живя и работи във Великобритания. Има две прекрасни малки момиченца, полубританки-полубългарки, които са изживели първите си седем години в Англия. От месец по стечение на обстоятелствата живеят в България и ходят в българско училище. Още първата седмица едната от тях се прибрала вкъщи озадачена как така учителката по музика издърпала опашката на момиченце в класа, което не направило нещо както трябва. И как така класът не приел това като нещо необичайно и лошо. Другата пък накарала група лелички да изпаднат в истинско умиление, защото съвсем по британски поискала вода с репликата „Извинете, бихте ли били така добри да ми дадете чаша свежа вода?“. Жените просто не могли да повярват, че някой, още повече едно деветгодишно дете, може да се изрази по този красив и уважителен начин. И дълго след това си повтаряли цялата фраза, сякаш хубаво да я запомнят.

Разказвах за това на една позната, а тя пък тръгна да ме убеждава, че това английското не било добронамереност, ми било лицемерие. И че изобщо не ти се били радвали толкова – само се правели, за да… ми не можа да ми обясни поради каква причина. Аз обаче не вярвам, че добронамереността е лицемерие. А и ако е, предпочитам я пред нелицемерната лошотия. Също така не смятам, че българите сме лоши хора. Просто тук, в собствения ни дом, където все още не вярваме, че само от нас зависи какъв ще е редът, избутваме доброто встрани, защото не го имаме за бойно оръжие. А то е! При това най-доброто – нали, ако не беше се намесил с добри думи онзи млад мъж в летищния автобус, със сигурност едната отворена врата щеше да стане повод за масово човешко меле, а всички щяхме да продължим да си мръзнем до терминала. Без никакъв смисъл – просто ей така, в името на лошотията.

През този декември си обещах всеки ден да търся добрите новини. Тази сутрин вече имам цяла колекция – български деца математици отново са най-добри в света; тази нощ в българска болница са извършени две успешни чернодробни трансплантации; за първи път българка с трансплантиран черен дроб е родила дете; в някакво дунавско село бедни роми обработвали общинска земя и добили толкова много реколта, че сега даряват храна на други нуждаещи се от района; имаме кръводарител, дарявал кръвта си 428 пъти; наскоро три български боксьорки са спечелили европейски титли за България; книгите на Георги Господинов и Калин Терзийски продължават да печелят награди на престижни литературни форуми; нашият анимационен филм („Сляпата Вайша“) е номиниран за „Оскар“; някакъв мъж купил плюшено мече за петстотин лева за благотворителност и още, и още, и още…

В България се случват и добри неща. Въпреки всичко и въпреки всички. Добрината е усилие, което не винаги е лесно да полагаш. А може би точно сега е моментът да си го поставим за цел. И да започнем с простите неща – „Добър ден!“, „Благодаря!“, „Моля!“ и „Извинявай“ е напълно достатъчно като за начало. Поне сега, около Коледа, в този месец, когато, казват, ставали чудеса…
http://www.ploshtadslaveikov.com/usilieto-da-pravish-dobro/


Много ми харесват на тази снимка Сю и Джес. И палтото вече е хубаво и подхожда за Сю yes
Линка и аз поглеждах сериала на БИ. Но поради нисък рейтинг - ето това е резултата. ooooh!



Хайде, хубав следобед от мен!

# 40
  • Мнения: 5 741
Привет Hug





Цитат
Ферзан Озпетек: "Я знал, что это великая актриса, но не знал , что настолько она великолепна. Звезда.. звезда. Я понял , что она хотела пожить в Париже, тем не менее , я настоял на встрече. И она, наконец, согласилась. Только тогда, когда увидел ее , я был очарован."
Туба Бюйюкюстюн. И всё о ней. Tuba Büyüküstün.
                 

Приятен след обед,дами bouquet bouquet

# 41
  • Мнения: 41 793
Привет! Hug

Канти Hug,благодаря за четивата! bouquet bouquet

Надин HugСаби HugЛинка Hug

Новите снимки за 5-ти епизод! Peace















ПП Поста ми се изтри и трябваше да пиша нов! Laughing Вичи  Hug ме е изпреварила с някои снимки! Wink

--------------------------------









# 42
  • Мнения: 10 010
Имаме нови снимки!  Hug
Благодаря, момичета!  Hug
Като ги гледам, няма да ми се сбъдне СЦ...
Прощавай, Ай Япим!  ooooh! Mr. Green Laughing







Това какво е?  newsm78 Озет?
Цитат
Дорогие друзья, предлагаем вашему вниманию краткое описание 5-й серии "Отважный и красавица" в переводе Дины Мирзахановой

Сюхан будет ошарашена услышав от Джесура всю правду. Теперь она с другого ракурса посмотрит на воспоминания отца. Корхан почувствовавший, что Сюхан что-то заподозрила, решительно настроен, как и раньше, защитить сестру.
С другой стороны, и Джесур расследующий убийство отца, находит кое-что о произошедшем, но он не в курсе, что за этим скрываются еще большие тайны.
Сюхан теперь уверена, что у Джесура есть ответы, о которых она даже боится спросить... Она осознает, что проиграет по всем фронтам, если затеет войну с Джесуром.
Сюхан решает провести выходные в Стамбуле вместе с Корханом и Джахиде. Джесур устроит сюрприз, тоже присоединится к ним. Эти выходные станут незабываемые. Со временем эта встреча будет иметь еще большее значение
https://vk.com/forumms

# 43
  • Мнения: 6 546
  

Боже, кафаната ме боли ooooh! - ами трябваше да честитя на Линка имения ден bouquet Толкова добре да го изкара, че да донапише сценария. Hug Честит празник на Бургас и темните ни хора - Злати и Диди! Hug И на банкери, ако имаме такива! Hug




текста на песента

https://www.youtube.com/watch?v=dUNr1ijEJbY

  Хей, аз не работя и не играя на турската борса. Peace Само да напиша, какво разбрах и какво - не. Джесур за да спечели Тахсин и той да му даде парите си, реши да е чрез борсови игри. Ние (семейството ми) за покупка и продажба на акции ползваме борсови посредници. Посредникът може да ти препоръча нещо, но дали има източник на информация, не казва. Показаха Джесур, че сам играе, без да го представят визуално. Влизането и излизането от някаква стъклена сграда с чанта, нищо не ми говори. (Канти, твои колеги с еврейски жилки в щатите точно това правят в "кабинетите" си, докато българи и други им вършат работата по специалността. Peace ) Но той наистина използва информация от Бану за купуването на фирма пред фалит от някаква голяма фирма. Това, че им го каза, е именно да спечели Тахсин. Освен на доверен човек, това не бива да се казва. Но Джесур иска и да не спечелят пари и затова пусна информация, че е съдружник във фирмата, която купуват. Дадоха Корхан, как вижда два коефициена с отрицателен знак и по-ниската стойност - някъде към -231 май беше, трябва да е в дългосрочно измерение падането на стойността на акциите им. Фирмата, която ги купи, поема и пасивите(задлъжнялост, капитал). Дали ще я стабилизира за препродажба или за свои дейности, то стабилността й е гарантирана, не е пред фалит, и акциите започват да се качват. Така че младоженецът ако е купил примерно 1000 акции по  10 лири за 10 000 лири, то след сливането на другия ден,ако продаде акциите за сумата от 20 лири на акция, ще е спечелил 10 000 лири, е, минус комисионната на посредника. За мен е абсурд той да го е направил сам по интернет. Обачееее. Не разбрах, какво манипулираха в интернет Джесур и Салих, като втория бе оставен да се справя сам. Освен някаква информация, че Джесур е акционер в закупената фирма, за да проявят колебание Бюлент най-вече и се откажат (те трябваше за един ден да решат, дали да купят акции, но и как Джесур да е сигурен, че те ще се откажат). Thinking След това се оказа, че го проверяваха чрез някакъв приятел на Бюлент. newsm78 У нас справка се прави в Търговския регистър. Rolling Eyes Дори за публични (имат акции за търгуване на борсата)фирми има по-големи изисквания за информация. Сюхан нищо не намираше в интернет като публична информация за Джесур А...у, приятел на Бюлент им даде инфо за участие във фирмата за купуване на Джес, така че не ми е ясно, какво прави бившето ченге. Thinking толкова се сещам засега. И да е имало други мисли, са заминали. Ама не задълбавам повече. Не гледам "Белите якички", а турски сериал. Peace

https://twitter.com/arduc_kia/status/805908950906531844

Весело изкарване на празника! Hug

# 44
  • Мнения: 41 793
Ето и преведеното резюме-Лили Hug Ринка Hug,благодаря! newsm51 newsm51



Благодаря за поздравите по случай празника на гр.Бургас! Hug Hug Hug Hug Hug





---------------------------

Още нови снимки,но са без Сю! Peace

Салих и Корхан ще имат разговор....


Общи условия

Активация на акаунт