Колко струва една сватба?

  • 47 653
  • 222
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 605
Една средностатистическа сватба е около 10000 за 80-100 души, като няма големи разхищения. Сумата включва ресторант, фото /евентуално и видео/, диджей, облекла на младоженците и всякакви джунджурийки, украси и т.н. Като разбира се, може и в пъти да се надскочи посочената сума, ако искате фотото да е за 5000, роклята да е за 3000, пищна украса с цветя за 3-4000, куверт за 120 лв и т.н. Колкото до това как се разпределят финансите, аз и моят годеник си плащаме абсолютно всичко сами, а нашите ще ни подарят сватбеното пътешествие до Испания. Simple Smile Въпрос на договорка е.

# 106
  • Мнения: 2 173
Нашата излезе около 15000лв. не помня точно, а и добре, че бяха роднините ни да ни оженят  Mr. Green, иначе ние имахме пари за една сладкарница. Роклята ми беше 500лв. шита, костюма на младоженеца около 250лв. с обувките, като всичко си носи дори в ежедневието. Халките ни са подарък - 1000лв. Фризьор - подарък от фризьорката, която беше гост. Гримьорка - зълвата. Украса имахме около 1000лв. много хубава и скромна, пое я свеки. Кумата ни осигури кошничка, разни късметчета, игри и заря. Кумът ни донесе чаши от Венеция и две големи свещи. Големият разход беше ресторанта и нощувките на гостите, защото бяхме извън София. За 100 човека по 50лв. куверт в ресторанта и около 3800 нощувки примерно (защото не знам точно). Отделно певица и гайдари. Алкохол си внесохме допълнително. Нямаше видео, само фотограф, той ни излезе около 250лв. - беше приятел. ДЖ ни излезе 150лв. В общи линии сме дали повече пари за удобствата на гостите, а не за фръц работи. Беше страхотна сватба, българска, много ядохме и пихме и се скъсахме от танци.

# 107
  • Мнения: 6 371
Аз си мечтаех за сватба в Св. София голф клуб - Равно поле. Уви, цената ми се видя прекалено висока и реших да ги спестим за апартамента, отколкото да ги пръснем за тържеството.
Би ли споделила каква оферта Ви дадоха и какво включваше. Може и на лични. За съжаление сайтът от няколко дни е бъгнал и точно св. оферти не могат да се свалят.
Беше миналото лято и нямам точен спомен, но със сигурност беше около 100 лв. плюс наем на шатри и т.н., като включиш и транспорт, който трябва да осигуриш за гостите, и за 70 души минаваш 10000-12000 лв само за ресторанта, което ми се струва абсурдно.
Благодаря! Явно няма да се възползваме. 

# 108
  • София, България
  • Мнения: 456
Сватбата ни беше в гр. София през Април тази година, така че спомените и сметките са ми пресни Smiley

Започвам с най-важното: бих посъветвала да не се пести от фотограф и видеооператор и DJ. Това са хората, които  са отговорни за това сватбата да е "документирана" красиво и професионално, както и да е забавна (при нас DJ-ят беше и водещ, а и имахме постна програма със само най-основните ритуали и трябваше той да е запълва "дупките"). Pазходът за тях беше 700+1700+1000=3,400лв. Не съжаляваме за това, особено гледайки видеото и снимките от сватбата.

Отделно мисля, че ако не сте притиснати от времето, спокойно можете да си спестите разхода за агенция. Ние се справихме без напрежение за 4 месеца, но запазихме ресторанта, църквата и гражданското 2 месеца преди това (веднага след годежа). Роклята си я избрах от първия път, така че може би и това спести време.
Освен това, според мен е добре да изберете ресторант, който сам прави украсата и аранжировката (естествено, съобразена с вашия вкус). Кувертите по такива места обикновено са по-скъпи, но спестяват огромните разходи за живи цветя и тяхната аранжировка, както и губенето на време в избор на салфетки, покривки и т.н.
Колите за сватба под наем в София са изненадващо скъпи - не сме искали лимузина или някаква скъпа кола, но за най-нормално и прилично изглеждаща кола със шофьор (и без украса!) искат 450лв за 5 часа (?!?).
Последно, ако можете да си внесете алкохол, по-добре да е на консигнация (т.е. купувате алкохола от фирмата и имате договорка, каквото остане неотваряно, да им го върнете, а те да ви върнат парите за него).

По отношение на това колко излезе, трябва да е било към 19,000лв. Пиша го така предполагаемо, защото ние дадохме около 15,500лв. и имахме помощ само от моите родители за около 3,500лв. Подаръците на гостите бяха пликове с пари (нямахме никакви проблеми с това, никой не беше и помислял да ни подарява нещо друго) и избихме кувертите.

В заключение ще кажа, че за мен 19 хил. са доста голяма сума и първоначално не бяхме тръгнали с тази идея. Но в София просто не мисля, че можете да паднете под 12 хиляди за средно-голяма сватба (80 човека), в която не пестите за важните неща, но в същия момент е без разни показности, ексцесии и  т.н.  Ако бюджетът ни не позволяваше такава сватба (и пак казвам,че имахме помощ), щяхме да направим само гражданско и по-богата почерпка след това.

# 109
  • София
  • Мнения: 23 162
И ние не бяхме тръгнали с идеята за 10000 лв, ама.  Mr. Green

На нас лимузината с шофьор, украса и алкохол вътре ни излезе към 400, 400 и нещо, ама пак казвам в Пловдив.  Rolling Eyes

# 110
  • София, България
  • Мнения: 456
И ние не бяхме тръгнали с идеята за 10000 лв, ама.  Mr. Green

На нас лимузината с шофьор, украса и алкохол вътре ни излезе към 400, 400 и нещо, ама пак казвам в Пловдив.  Rolling Eyes
[/size]

Да, доста е измамно това с първоначалния бюджет, особено за хора без опит в сватбите Grinning Като видиш колко малки неща оттук-оттам се добавят и в един момент се събира немалък допълнителен разход...

Значи да не мрънкам толкова за колата под наем, явно просто са си скъпи тези услуги. Бяхме тръгнали да търсим 4 коли (за нас, кумовете, родителите), но много бързо се отказахме при тези цени.  Май е най-добре наоколо да има  приятели или роднини с по-луксозни коли, но това при нас не беше опция.

# 111
  • Мнения: 568
И ние не бяхме тръгнали с идеята за 10000 лв, ама.  Mr. Green

На нас лимузината с шофьор, украса и алкохол вътре ни излезе към 400, 400 и нещо, ама пак казвам в Пловдив.  Rolling Eyes

Пловдив е със стандартите на София. Както и другите големи градове - Варна, Бургас, Ст. Загора, В.Търново...

Малък град, с евентуално по-ниски цени са градове от калибъра на Сливница, Кнежа, Павликени, Тетевен да речем...

# 112
  • Мнения: 562
Ben_gy, и аз съм майката на булките. Единият брак беше смесен и имаше 2 сватби. Тази в БГ /на която присъстваха само 2 души чужденци, най-най-близката родА на момчето - те си платиха пътя и хотела/ поехме ние. Без поканите и без дрехите на младоженеца и халките - бяха негов ангажимент. Втората сватба /на която от наша страна бяхме само тримата най-близки и съответно си платихме хотела/ поеха младоженците. Свекърът плати виното.

Втората, изцяло българска сватба: всяка страна се погрижи за обличането на "детето" си и плати кувертите на гостите си /роднини, приятели на родителите/. Останалите разходи и кувертите на приятелите на младоженците си разделихме по равно. Халките - пак младоженецът.  Имаше доста гости, предимно българи,  от чужбина. Те се погрижиха сами за пътуването и настаняването си в БГ.

Подаръците - и аз ги намирам за излишни. Първия път - вместо подаръци гостите си теглиха късметчета /по-скоро с цел докато тече традиционната обиколка на младоженците по масите да има и някаква "забавлявка"/. Втория път-случайно в едно арт-магазинче попаднахме на едни дървени подложки за чаши в подходящи форми за събитието. Повече време ни отне изборът на подаръци за децата - имаше много, повечето на предучилищна възраст и целта беше да им осигурим нещо, което да ги забавлява известно време по време на сватбата /Не обърнах внимание доколко това помогна на родителите  Wink/.

Последна редакция: сб, 17 юни 2017, 10:21 от pipelot

# 113
  • Мнения: 1 756
Цитат
В заключение ще кажа, че за мен 19 хил. са доста голяма сума и първоначално не бяхме тръгнали с тази идея. Но в София просто не мисля, че можете да паднете под 12 хиляди за средно-голяма сватба (80 човека), в която не пестите за важните неща, но в същия момент е без разни показности, ексцесии и  т.н.  Ако бюджетът ни не позволяваше такава сватба (и пак казвам,че имахме помощ), щяхме да направим само гражданско и по-богата почерпка след това.

А може и под 12К Simple Smile Нашата сватба беше февруари. Аз гонех сума под 10К знаейки отлично, че ще я надхвърлим заради процент непредвидени, но останахме под 12ката. Единственото голямо спестяване беше от липсата на видео оператор/и. също нямахме агенция и скъпа украса, кола под наем. И при нас диджеят беше и водещ, но си имаше асистент за техниката (не знаехме преди сватбата и ни изненада приятно). По пера за около 90 гости в София: ресторант - около 4000лв, диджей и фото - 1900лв, нощувки - към 300 лв, ритуал църква - 140, свещи - 30лв, бокал и кристални чаши - 85лв, обредна зала - 100лв. В ресторанта оборотни на бара - 200 лв (бири и безалкохолни), 200 лв за вина, ракия фор фрий Simple Smile, 200 лв за панделки, рокля - 1000лв, воал - 150 лв, костюм - към 500 лв, торта - 300 лв, букет - 40 лв, грим - 20+!40лв, прическа - 40 лв, обувки -75лв, бельо - 80лв, чорапи и жартиери - 20 лв, жартиер за хвърляне - 12лв. Това се сещам на прима виста. Ааа покани - 70лв. и дърво за пръстови отпечатъци на гостите вместо книга за пожелания - май 35 лв беше. Подаръци за гостите забравих - 150 лв. И джунджуриите вече не ги помня Simple Smile
Редакция: Това полуматовото вече на десния безименен как успях да го пропусна  Joy - пръстени 1000 лв и дамска чанта (супер излишна) - 50 лв.

Последна редакция: сб, 17 юни 2017, 10:59 от icey

# 114
  • Мнения: 9 865
Не бих наела кола, излишно ми е (още повече предвид мястото, на което бих искала да бъде, колата няма да играе никаква роля, освен да ме закара до там предния ден), но пък видео-заснемане, ако се направи качествено и се монтира интересно, това бих платила с кеф, само че как да знаеш предварително... освен да си взема суровия материал и сама да си монтирам, хаха. Кадрите от дрон също са ми много атрактивни, може би, защото се паля по такива неща, иначе би могло да се мине без това със сигурност. Между кофти и никакво видео, предпочитам никакво - безплатно е.
Сред фотографите и диджеите има толкова много "копърки", че нямам думи, то всеки втори вече е фотограф. Даже съм си мислила, ако трябва да спестя по това перо, да не наемам професионални фотографи за цялата сватба, а само за ритуал и фотосесия и то проверени хора, а на самото парти бих помолила приятел/и да снимат, имам поне 3-4 любители фотографи с хубави камери, вкл. и аз имам хубав апарат, които едва ли биха се справили по-зле със снимки в ресторант.

А кое в скъпата украса е най-скъпо, може би истински цветя?!, защото гледам масово се украсява с оборотни тюлени панделки, калъфи за столовете, едни брутални сатенени надиплени покривки за младоженската маса и някой друг балон... и почти никакво въображение.

# 115
  • Мнения: 1 756
Живите цветя май са най-скъпи, особено, когато са осигурени от агенция. На пазара едва ли ще се оръсиш много. Белите покривки и облицовки и мен не ме радват, имах само зелени панделки по столовете. А всъщност можеше и без тях.

# 116
  • Мнения: 18 589
Живите цветя са скъпи. Моите бяха вносни, италиански, изкуствени, приличащи на истински, предварително ми ги бяха показали и наистина са много добри и изглеждаха като истински.Обаче аз не държа на истинските цветя, стига да изгглежда и красиво. Украсата ми излезе в ресторанта и на входа откъдето ме вземаха около 900 лв.Беше стилна и семпла,напълно достатъчна, без да се прекалява.
 За мен парите за агенция не бяха излишни, защото сватбата беше в друг град, а мен  нямаше там. Родих се с агенцията, всичко направиха както го искам.

# 117
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
За подаръци за гостите по един попълнен фиш за тотото -£1 лв

# 118
  • София
  • Мнения: 23 162
Скрит текст:
И ние не бяхме тръгнали с идеята за 10000 лв, ама.  Mr. Green

На нас лимузината с шофьор, украса и алкохол вътре ни излезе към 400, 400 и нещо, ама пак казвам в Пловдив.  Rolling Eyes

Пловдив е със стандартите на София. Както и другите големи градове - Варна, Бургас, Ст. Загора, В.Търново...

Малък град, с евентуално по-ниски цени са градове от калибъра на Сливница, Кнежа, Павликени, Тетевен да речем...

За Бургас не знам, Варна със сигурност се съревновава със София, но в Пловдив цените са много по-евтини.  Peace

# 119
  • Мнения: 6 166
^^ точно вчера си говорехме с ММ, че ако ми дойде някой с лотариен билет или икона ще ги лиша и от пиле и от торта  hahaha

на нас бутониерите и тези за връзване на ръцете ще ни излязат 70лв за 200 души - една женица от Асеновград ще ни ги направи. чашите за гражданското са 25лв, пак от Асеновград, не са кристални, но аз и не държа на това.

украсата на ресторанта ще си я направят от ресторанта. само не знам от къде да си намеря бръшлян, за украса на столовете в залата, че много ми хареса по интернет.  

от сладкарницата, където ще ни правят сватбената торта (там направихме и тестване на блатовете като по филмите Mr. Green) ни препоръчаха от къде да си вземем украсата с живи цветя и за 480лв ще имам украса на църквата, сватбен букет, букети на шаферките, украса на колата, цветя за косата ми, бутониери за най-близките. като цяло - прилично ми изглежда.

така, че някои неща - ако си намерих каквото ти харесва, и на добра цена - не е нужно да си го правиш сам. а и не си се представям на сватбения ден да правя или да надзиравам правенето на букети, хапки, питки и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт