Колко струва една сватба?

  • 47 462
  • 222
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 46 526
Това с бутуниерите и подаръците е ТРАДИЦИЯ И ОБИЧАИ...
Това с подаръците е от съвсем скоро, едно време никога не съм виждала подаръци по сватбите. Въобще не е български обичай.
Освен това обичаите не са константа, с времето се променят, което не значи, че сме чуждопоклонници. Все още на всички сватби, на които съм била си се спазват и много от старите обичаи и то с удоволствие.

# 136
  • Мнения: 18 562
Това с бутуниерите и подаръците е ТРАДИЦИЯ И ОБИЧАИ...
Това с подаръците е от съвсем скоро, едно време никога не съм виждала подаръци по сватбите. Въобще не е български обичай.
Освен това обичаите не са константа, с времето се променят, което не значи, че сме чуждопоклонници. Все още на всички сватби, на които съм била си се спазват и много от старите обичаи и то с удоволствие.
Точно така,спазват се доста от обичаите-посрещане с пита,хора,ръченица,кумово хоро,вземане на булка и т.н.

# 137
  • Мнения: 548
Golden heart, аз се сдобих с бръшлян от най-близката междублокова градинка - имаше в изобилие. В Борисовата градина в София /в горската част/, също има. Но на нас ни трябваше малко - само за няколко дълги маси. Ако е за всички столове....

НСЧ, подаръците на сватбите според мен са наследство от не чак толкова отдавнашните булчински дарове. Доколкото знам е трябвало да бъдат изработени от момичето. Не съм била на подобни сватби, но свекърва ми  имаше половин гардероб от подобни сватби, в по-нов вариант - от страхотни плетени битови чорапи, през ризи, платове, престилки... Когато аз се женех даряването беше сведено до носни кърпички, закичени на реверите на гостите или беше "еволюирало" до бутониери от изкуствени цветя, пухчета и т.н.т. Сегашният вариант май са бутониери и гривнички за най-близките, но пък пак има завръщане към дребните подаръчета за всички. Ако подаръчетата са и изработени от булката, спиралата ще направи един оборот  Laughing.

Няма такова нещо като "типична българска сватба" - традициите в различните райони са  различни, да не говорим, че се променят през годините. Мое мнение - каква ще бъде сватбата, какви ритуали ще има и в каква форма - решават младоженците.

# 138
  • Мнения: 568
Няма такова нещо като "типична българска сватба" - традициите в различните райони са  различни, да не говорим, че се променят през годините. Мое мнение - каква ще бъде сватбата, какви ритуали ще има и в каква форма - решават младоженците.

Съгласна. Традициите в различните краища на България са специфични (аз например, не знам за какво пиле говорите). На моята сватба, която беше преди "сто години", единствено ритуално, разчупихме питка. И подарявахме кърпички, разбира се.  Laughing
Аз я разбирам fatalina, особено когато основния спонсор на сватбата са родителите. Привнасянето на ритуали, естествено утежнява чисто финансово картината. Някой по-напред правилно спомена, че разходите, които съпътстват една сватба, онези, неизбежните и свързани с точно тези привнесени неща, са без голямо значение дали ги правиш за 20 или за 100 човека. Въпросът е, че нещо, което е общо прието с години, се възприема като традиция и аз, когато моите се заженят ще се съобразя разбира се, макар да намирам част от нещата за абсолютно излишни.

ПП. подаръци за всеки един гост, винаги са съществували като традиция в българската сватба.  Peace
Дарове и то, какви?! е имало за всички - кърпи, чорапи, престилки, платове...ужас. После кърпичките. После дребните подаръчета - прахосъбирачки, както Vivian27, удачно ги нарече. Не съм фен, но...да, както решат децата.

# 139
  • Мнения: 46 526
На погребение помня, че се даваха кърпи, но за сватби не, явно в нашия край са били стиснати  Mr. Green
А цветчетата и носните кърпички не ги броя за подаръци, те просто символично показваха кои са гостите на сватбата, но повечето ги изхвърляха на тръгване.

# 140
  • Мнения: 6 299
Явно на филоложките в темата им е много важен пълният член! Може би е по-добре да държите на други неща, като например това, какво ще оставите след себе си на бъдещите поколения.
Вече съм написала колко може да струва една сватба при добре планирани разходи, без излишни прищявки. Не смятам да пиша повече в тази тема, поради арогонтният тон в нея!

# 141
  • Мнения: 5 548
Всичко е важно и няма място за обиди. Грамотността за мен е уважение към родния език, към родината и на първо място към себе си. Не разбирам защо толкова се пренебрегва напоследък.
И за да е по темата - сватба се прави както с 500, така и с 50 000 лв. Всеки според джоба си. Simple Smile

# 142
  • London, UK
  • Мнения: 301
Всичко е важно и няма място за обиди. Грамотността за мен е уважение към родния език, към родината и на първо място към себе си. Не разбирам защо толкова се пренебрегва напоследък.
И за да е по темата - сватба се прави както с 500, така и с 50 000 лв. Всеки според джоба си. Simple Smile

Напълно подкрепям!

# 143
  • Мнения: 18 562
Не видях никаква арогантност в темата.Изразяването на различно мнение не е арогатност.Срамота е да не знаеш кога се пише Й-и толкоз!И Не, не сме специалисти по правопис-това са елементарни правила и ми прави впечатление,че големи хора не ги знаят-пример Мегз-Миглена с дрехите,само й вижте стр. във ФБ.А е психолог с диплома от чужбина.Еми,извинете,за спама,обаче това ми прави мн силно впечатление и съжалявам много,но нямаше как да си замълча.😊 Спирам да пиша...по темата се изказах,дано е било от полза.

# 144
  • Мнения: 9 865
По повод на това, че сватба се прави и с малко, и с много, съгласна съм, единственото, което категорично не ме кефи е да се прави сватба с цел "избиване" или "печалба" на пари. Само си представям как след сватбата двойката брои парите и изчислява дали е на плюс или са се минали и ми се повдига.
Досега не са ме канили на сватба с указание "парите в пликче", но ако това се случи, няма да отида. В крайна сметка, решение на госта си е какво да подари, още малко ще напишат и че с под 100 лв в плик да не се явяват хората... не съм ок с това.

# 145
  • Мнения: 2 505
Една сватба струва,колкото можеш да отделиш за нея. Има решение за всичко.
Ако бюджетът е ограничен се канят по-малко гости.  Дискусии от сорта как да се"избият" парите за сватбата като се поканят повече гости при ограничен бюджет ми се струва просташко и липса на всякакъв стил и вкус.
Сватба се прави с малко и с много пари.

# 146
  • Мнения: 6 166
Бона, ако не е тайна ти на колко сватби си била, и какво си подарявала? Да не си от тези, които се появяват с лотариен билет и букет цветя, щото и такива гости има.  Laughing аз съм на мнение, че ако ще е гарга да е рошава. като ще се вдига сватба - ще си каниш който си искаш, няма да каниш който си искаш и така. 

# 147
  • Мнения: 9 865
Точно така, каниш когото искаш, както и той, ако не му допада поканата ти, не присъства. Но просто е проява на изключително лош вкус да напишеш "прите в пликчета носете" или друга подобна нелепица, която се римува с "не се чудете", примерно.
Може и да съм от ТЕЗИ, които подаряват лотариен билет, но може и да съм от ОНЕЗИ, които слагат бленуваните зелени банкнотки, не знае...

# 148
  • София, България
  • Мнения: 456
Точно така, каниш когото искаш, както и той, ако не му допада поканата ти, не присъства. Но просто е проява на изключително лош вкус да напишеш "прите в пликчета носете" или друга подобна нелепица, която се римува с "не се чудете", примерно.
Може и да съм от ТЕЗИ, които подаряват лотариен билет, но може и да съм от ОНЕЗИ, които слагат бленуваните зелени банкнотки, не знае...

Не искам да звуча грубо, но : не е ли най-добре да се поинтересуваш какво ще им е най-полезно на младоженците? Ако те канят на сватба, значи си достатъчно близка за тях, т.е. би трябвало да искаш да им помогнеш в началото на съвместния им живот чрез своя подарък...
Ние на никой не сме казали по какъвто и да е начин "носете пари", самите гости ни питаха дали предпочитаме да са пари,когато им давахме поканите. Нито беше грозно, нито обидно за никоя от страните. Съгласна съм,че в един лично избран "старомоден" подарък има много повече лично отношение, отколкото плик с пари. Но ако младоженците не искат нещо такова, би трябвало да им е позволено да предупредят гостите си по деликатен начин.

Последна редакция: пт, 23 юни 2017, 13:42 от Lil_Iv

# 149
  • Мнения: 821
Да, нас също ни питаха. Имаше хора, които искаха да дадат подарък и не сме ги спирали. Но на тези, които нямаха идеи и питаха, казвахме, че предпочитаме парички, за да си финансираме сватбеното пътешествие ( тук може да става въпрос за ремонт, обзавеждане, за нов дом и всичко, което се нуждае от финансиране при едно младо семейство Grinning ). Не мисля, че има нещо грозно в това, а така и гостите са доволни, че допринасят за нещо, от което младоженците наистина се нуждаят. Иначе и аз не съм фен на изричното вписване в поканите, но в днешно време не мисля, че се налага, хората питат, и аз също питам, защото искам от подаръка ми да има смисъл, а не да е поредната прахосъбирачка, която не се ползва за нищо и свършва в мазето.

Общи условия

Активация на акаунт