Живота в Германия

  • 22 286
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 73
Здравейте! След около два месеца се очертава да заминем зад граница..и по-специално Германия..Проблема,  е че имаме малко дете (на 18 месеца)..За ММ не е проблем да ходи на работа, но за мен определено ще бъде. Притеснявам се , че незнаем езика (отиваме при близки роднини,ще живеем в отделна квартира). Има ли някакви ясли?..От колко годинки започват децата да ходят на ясли там? Имам ли право на някакви помощи за детенцето ни (ако да,какви?)..Иска ми се да ходя и аз на работа, но не искам да стресирам малчо и просто да го оставя в яслите/детските заведения..С английски език мога ли да се оправяме в Германия? Повечето наши познати казват, че там английският не вървял много.. Какви документи ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имаме от България (за работа,за ясли и т.н.) Извинявам се ако задавам глупави въпроси, но съм притеснена..много..Ще съм благодарна на хора, които биха ми споделили тяхното ежедневие в Германия, особенно на хора с малки деца Sad Благодаря bouquet

# 1
  • Мнения: 2 049
Здравейте! След около два месеца се очертава да заминем зад граница..и по-специално Германия..Проблема,  е че имаме малко дете (на 18 месеца)..За ММ не е проблем да ходи на работа, но за мен определено ще бъде. Притеснявам се , че незнаем езика (отиваме при близки роднини,ще живеем в отделна квартира). Има ли някакви ясли?..От колко годинки започват децата да ходят на ясли там? Имам ли право на някакви помощи за детенцето ни (ако да,какви?)..Иска ми се да ходя и аз на работа, но не искам да стресирам малчо и просто да го оставя в яслите/детските заведения..С английски език мога ли да се оправяме в Германия? Повечето наши познати казват, че там английският не вървял много.. Какви документи ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имаме от България (за работа,за ясли и т.н.) Извинявам се ако задавам глупави въпроси, но съм притеснена..много..Ще съм благодарна на хора, които биха ми споделили тяхното ежедневие в Германия, особенно на хора с малки деца Sad Благодаря bouquet


Всички важни документи ще са ви нужни, преведени на немски език. Дипломи от учебни заведения - Ваши и на мъжа Ви. За деца не мога да коментирам, понеже нямам такива. До колкото съм запознат (от работата ми с бежанци), след като съпруга Ви ще работи и не получавате детски надбавки от България, ще получавате немските, които възлизат на малко под 200евро (180-185 евро, ако не се лъжа).

За английския - много зависи в кой град и в кой квартал сте...

# 2
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Добре ще е да започнете да учите езика.Има курсове по немски за чужденци.
Без да знаете немски ще ви е много трудно .

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
какви помощи?
за какво да помагат на детето? болно ли е?

получавате детски. ако мъжът ти се води на договор и има здравна застраховка, вие ще сте прикачени безплатно към нея (това, ако е към държ. здравна каса). без здр. застраховка с малко дете не бих стояла тук. децата се водят през определено време на проф. прегледи, пращат писма, задължителни са.

ясли има, скъпи са и се записват децата относително рано. можете да имате късмет и да намерите място, но си помисли дали ще си заслужава да плащаш таксата, ако не работиш.
детските градини са по-евтини, но всяка община различно изчислява таксите, няма единна такса.

с английски може в големите градове, иначе е трудно. за работа изискват немски, освен ако не сте супер специалисти  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 7
Какво искате да работите? Само с английски (много добър английски) става в определени професии, но като цяло се изискват поне елементарни познания по немски. За два месеца опитайте да научите колкото може повече език, после се запишете на курсове и като пристигнете. За детето ще получавате надбавки.

# 5
  • Мнения: 211

...детските градини са по-евтини, но всяка община различно изчислява таксите, няма единна такса.

в Белгия от 2 годинки и половина всичко е безплатно. Вместо детска градина са го кръстили метерно училище и не е задължетелно за посещаване. Има място за всички деца, така е предвидено. ( с яслите обаче е мъка и са скъпи).

# 6
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

...детските градини са по-евтини, но всяка община различно изчислява таксите, няма единна такса.

в Белгия от 2 годинки и половина всичко е безплатно.

въпросът е за Германия... не виждам защо трябва да се намесва Белгия?  newsm78

и в Германия в някои общини детските градини са безплатни, но обикновено там се намира някой голям концерн, който плаща високи данъци и общината може да си го позволи.

# 7
  • Мнения: 211
За да почне да идва евтина работна ръка насам, понеже в Германия е по-зле с детските градини.
Защото така и така госпожата няма да ходи там от любов към немците, ами за да търси по-добър живот от в родината, та нека си знае и тя и другите четящи, че има и по-добро от Германия.
Странно е взе пак, как така уж при близки хора отиват, пък те онези там да не знаят как е живота в техния град.

# 8
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Странно е взе пак, как така уж при близки хора отиват, пък те онези там да не знаят как е живота в техния град.

кое е толкова странно?
преди да забременея и аз не знаех къде се намира детската градина, камо ли колко струва, кои са добрите и т.н.

# 9
  • Мнения: 5 462
Мен ми се стори странен  пък въпроса Има ли ясли в Германия и това , че за мъжа и не е проблем да ходи на работа , но за нея било проблем .Много сме изнежени бг мамите бе , хората навън имат отпуск по майчинство 6-8 месеца и тръгват на работа .. само бг децата се стресират от ходенето на ясла, градина и т.н.  Mr. Green LaughingИ още не сте тръгнали и установили и първата дума е естествено за помощи .
Какво си дала на тази държава /още не пристигнала/ , че тя да ти дава помощи .
Рядко някоя пита за работа , но за помощите е първия въпрос. ooooh! ooooh!

# 10
  • Мнения: 8
Здравейте и от мен-още една мама с 3-годишно лапенце и живот и здраве до месец  с още едно бебенце на ръце.

Нашата ситуация е подобна.С мъжа ми обаче искаме към април да заминем с децата,в търсене на по-добър живот за нашето семейство.Знаем немски средно към добро ниво,аз зная и добро ниво английски.Не разчитаме на никого,имаме заделен някой лев за квартира.

Въпроса ми е към мамите и тези в подобна на нашата ситуация... относно съвети или насоки за:
1.как да си намерим подходяща квартира оттук или да използвам жокер обади се на приятелка в Германия? Огледи,капаро,такива неща...Предплатата за месец или два е в Германия,че имаме противоречива информация засега...
2.Какви са необходимите документи и има ли още в нашия конкретен случай,за живот и работа там? Къде да преведем на добра цена тук в София?Трябва ли задължително да бъде от специализиран орган или може да го направи учителка или пък ние?Ако някой знае координати на човек,който може да свърши тази работа на добра цена,ще сме много благодарни. Трябва ли да изкараме паспорт за дете на 3г и новородено? Или към коя институция,посолство да се обърнем?
3.Може ли някой да ни насочи към кой град или градче да се насочим първоначално,така че да е по-лесно с градините за 3-годишно лапенце?

Не съм наясно къде е по-добър живота, Германия,Белгия или друга немскоговоряща страна,но имаме леки връзки в Германия и за това сме се насочили натам.юПонеже имаме български съграждани в Германия,които при някакъв спешен случай,да не дава Господ,можем да звъннем и подробно да обясним на български от какво имаме нужда и и помощ.

Много ще съм благодарна на всякакъв вид насочващи отговори, съвети и примери от хора,които живеят в Германия и са наясно с нещата там .. bouquet

# 11
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Натади, много безпланово сте тръгнали...  Whistling

1. дори и на място е трудно да се намери.
искат договор за работа, извлечение от банката от последните 3м.. отделно на българите ни се носи слава и трудно дават  Rolling Eyes
в някои градове е ужасно трудно да се намери квартира. дори и за немци.
каква предплата? kaution? три месечни наема, получавате си ги обратно след като напуснете жилището и се установи, че не сте нанесли щети.

2. какъв документ за самоличност има детето?
трябва му някакъв, за да пътува.
аз не съм чувала на толкова малки деца да се вадят лични карти, ерго трябва паспорт.
на бебето също.

3. гледайте къде ще имате работа, а не само градините.
в източната част има достатъчно градини, но работата е по-малко и недолюбват чужденците...

най-добре е да дойде мъжът ти, да започне работа, да се поосифери малко, после вие идвате.
без работа няма да имате и здравна застраховка, а аз не бих стояла с две малки деца без такава, защото цените тук са по-високи, отколкото в Бг.


# 12
  • Мнения: 73
Мен ми се стори странен  пък въпроса Има ли ясли в Германия и това , че за мъжа и не е проблем да ходи на работа , но за нея било проблем .Много сме изнежени бг мамите бе , хората навън имат отпуск по майчинство 6-8 месеца и тръгват на работа .. само бг децата се стресират от ходенето на ясла, градина и т.н.  Mr. Green LaughingИ още не сте тръгнали и установили и първата дума е естествено за помощи .
Какво си дала на тази държава /още не пристигнала/ , че тя да ти дава помощи .
Рядко някоя пита за работа , но за помощите е първия въпрос. ooooh! ooooh!


Какво е толкова странно във въпроса? Незнам как се случват нещата, никога не съм ходила в Германия. Проблем е да работя, защото трябва да гледам детето ни, и за това се интересувам от ясли. Питам за "помощи", защото ако само ММ работи ще ни е много трудно. Разбира се, че нищо не съм дала на тази държава и  искам да работя (ако успеем да съчетаем всичко и т.н), не просто да отида и да чакам някои да ми дава пари, защото съм в Германия.

Както и да е, благодаря за отговорите Simple Smile

# 13
  • Мнения: 9 052
За да тръгвате така то трябва да сте убедени, че ще живеете по-добре. Интересно ми е на базата на какво ? На слухове? Бих ви разбрала, ако от опит знаете , че ще живеете по-добре там или ако в България наистина живете зле (ама не сте просто недоволни или отегченеи, а наистина зле) . Големии хора вярващи в приказки и търсещи чудеса ... при това с малки деца на ръце ??? Дано не сте такива.

# 14
  • Мнения: 211
Питам за "помощи", защото ако само ММ работи ще ни е много трудно.

Парите които ще му дават на мъжа ти като добавка за това че имате едно дете, въобще не можеш да ги сравняваш с една втора заплата.
Но, от втарата ниска женска заплата, като трябва да платиш една ясла и става че е по-добре да не ходиш на работа. Защото като се разболее детето от заразна болест, те ще го изгонят от яслата и пак няма да има кой да го гледа. И пак теб ще те изгонят от работата, дето си я намерила с триста зора.
Единственият печеливш вариант е да си водиш една баба с вас, да ви гледа детето без пари. Или да ви го гледа за българска заплата.
Най-голямата минавка ще ви се случи ако отидете в град, където цените на къщите са високи. Хем ще ви дерат яко за високи наеми, хем няма да можете да станете никога собственици на къща. А животът в блок пълен с турци и араби и нигерийци, май няма да ви хареса.
Тарикатлъкът е да живеете на около 30 км от град където има работа, но да има влак от малкото градче към големия на всеки час. Разликата в наемите ще е осезаема и цените на къщите ща са по-ниски.
Ако вземем под внимание и климата, тогава се насочваш към района на Кьолн , някъде към границата с Бенелюкса, да ви затрупва по-малко сняг и да не ви се налага да си пускате парното и през лятото.
А сега под секрет, само на теб ти го казвам, да не се разчуе. Точно на границицата от белгийска страна има 2 - 3 малки градчета които са на територия в която немският е официален език барабар с френския. Хората живеещи там са германци по етноса им. Та там след една година бебчо ще ходи безплатно на детска градина, сутрин от 7ч и 30 мин до към 19ч. То е до 16ч градината, но след това ги взима една друга лелка да ги пази в същата сграда, мешани и с по-големите батковци и кака, за което се плаща ама е евтино. Та имаш време да се върнеш от работа и си го вземеш хлапето. Понеже при нас са по-евтини цените отколкото в Немцията, германците се настанямат и живеят и те там, за да могат да си имат собствена къща. Те си работят в Германия, ама живеят при нас. Абсолютно същото го има до холандската граница, идват холандците да стават собственици на по-ниски цени, но си работят в тяхната държава и пътуват всяка сутрин с колите си.
Та внимавай къде ще се настаните, щото иначе ще ви се размине да сте собственици на къща.

Общи условия

Активация на акаунт