Майчинството счетоводно-72

  • 64 447
  • 767
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 973
Здравейте , опитах се да намеря отговор сама , но не успях.
Бременна съм в началото на 3-ти месец и въпреки ,че имам основания да не ходя на работа , не смея да поискам болничен , понеже ще навърша 18 месеца във фирмата чак след 2 месеца. Четох навсякъде ,че ако  се излезе болничен без да ги има тези 18 месеца , то това влияе на майчинството и болничния , но не разбрах как точно влияе. Защото , ако разликата ще е с 20 лв , предпочитам да си взема болничен още сега. Та има ли процент или формула ,която определя тези неща , за да мога да си сметна какво да правя. Иначе в момента не работя , но сме се разбрали с шефа ми да си плащам осигуровките ,което с липсата на заплата е малко изморително.. Благодаря ви , дано съм задала въпроса си правилно.

# 46
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Идеята е, че ако те на осигуряват на много висока заплата, месеците без стаж/безработица/осигуряване ще се включат в изчислението на база МРЗ и това ще намали обезщетението.
Ако те осигуряват на 500-600лв например, направо си вземай болничен.
Иначе с Пик от НОИ може да си сметнеш приблизителното обезщетение за майчинство.
С калкулатора на кик инфо също става.

# 47
  • Мнения: 53
Да попитам нещо.Трябва да си извадя  амбулаторна карта от личната,става въпрос за предстоящо раждане и за болнични и т.н.яНаскоро си направих временна адресна регистрация,различна от личната ми карта.Та въпроса ми е какъв адрес да си нанеса на документа,този от личната карта или временния ми?

# 48
  • Мнения: 973
Идеята е, че ако те на осигуряват на много висока заплата, месеците без стаж/безработица/осигуряване ще се включат в изчислението на база МРЗ и това ще намали обезщетението.
Ако те осигуряват на 500-600лв например, направо си вземай болничен.
Иначе с Пик от НОИ може да си сметнеш приблизителното обезщетение за майчинство.
С калкулатора на кик инфо също става.


Благодаря ти Пантера , точно това ме интересуваше  Hug

# 49
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 294
Здравейте! Ако забременея през втората година от майчинството си как се изчисляват болничните и след раждането съответно новото майчинство? Предполагам че и то е нови 2 години или не е така? Благодаря предварително!

# 50
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте! Ако забременея през втората година от майчинството си как се изчисляват болничните и след раждането съответно новото майчинство? Предполагам че и то е нови 2 години или не е така? Благодаря предварително!

Болничните отново 18 месеца назад, а майчинството 24 месеца назад от 45-дневния.
Месеците от първата година се включва сумата, от която е изчислено обезщетението, а месеците на 340лв (ако има такива) се включват на база МРЗ за периода.
Ако има застъпване на майчинството, се сравняват новото обезщетение с това, което си получавала за първото дете и получаваш по-високата сума.

# 51
  • Мнения: 227
Да попитам нещо.Трябва да си извадя  амбулаторна карта от личната,става въпрос за предстоящо раждане и за болнични и т.н.яНаскоро си направих временна адресна регистрация,различна от личната ми карта.Та въпроса ми е какъв адрес да си нанеса на документа,този от личната карта или временния ми?

И аз скоро попълвах такава и имах същия казус. Докторката каза, че се пише адрес по лична карта.  Peace

# 52
  • Мнения: 738
Да попитам нещо.Трябва да си извадя  амбулаторна карта от личната,става въпрос за предстоящо раждане и за болнични и т.н.яНаскоро си направих временна адресна регистрация,различна от личната ми карта.Та въпроса ми е какъв адрес да си нанеса на документа,този от личната карта или временния ми?

И аз скоро попълвах такава и имах същия казус. Докторката каза, че се пише адрес по лична карта.  Peace
На моята карта пък не пише адрес  newsm78 Само за болничните искат адрес по лична карта , че е важно Simple Smile

# 53
  • Мнения: 53
Мерси момичета Simple Smile

# 54
  • Мнения: 316
Имам питане,срока за представяне на болничният от работодателят пред Нои е изтекъл, а той все още не е (става въпрос за декември) това означавали че  Нои няма да започне 15дневното изплащане

# 55
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
След като не е подаден от работодателя, НОИ няма какво да обработва и изплаща.

# 56
  • Мнения: 316
в електронният регистар има данни за болничен от болницата в която бях декември дори вече ми е изваден и вторият от комисията, само фирмата още не го е внесла

# 57
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Да, чудесно, само че НОИ извършва плащания въз основа на данните подадени от работодателя, а не лекаря/болницата, както писах по-горе.

# 58
  • Мнения: 316
И това означава ли че мога да си чакам превод и след 2месеца или когато те си преценят да ми представят документите за декември   Simple Smile Simple Smile Simple Smile Joy Joy

# 59
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
И това означава ли че мога да си чакам превод и след 2месеца или когато те си преценят да ми представят документите за декември   Simple Smile Simple Smile Simple Smile Joy Joy

Не е толкова важно от кога е болничният, а кога е предаден на работодател.Работодателят е длъжен да го подаде до 10-то число на месеца следващ получаването му от работника т.е болничен предаден декември се подава до 10-ти януари; предаден януари се подава до 10-и декември.
Лично аз имах случай на подаден болничен, който не излизаше с ПИК в системата.Писах им мейл с входящия номер и много бързичко го платиха дори.

Общи условия

Активация на акаунт