Майчинството счетоводно-72

  • 64 478
  • 767
  •   1
Отговори
# 660
  • Варна
  • Мнения: 987
Здравейте,

Днес разбрах, че в екипа ни ще махат трима човека поради намаляване на обема на работа. Аз ще съм 1 година в майчинство, живот и здраве. Ако след първата година се върна, могат ли да ме съкратят или преместят в друг екип? Имат ли право?

Да си побутна малко въпроса.  Grinning

Могат да направят и двете,няма невъзможни неща

Първото ще е малко трудно защото трябва вероятно да минат през ИТ за това/зависи от причината за съкращение/

Второто ми се струва по-лесно изпълнимо  Peace

# 661
  • Мнения: 351
Здравейте, имам въпрос: ако се взима болничен при термин в началото на октомври, то този болничен оказва ли влияние на дохода върху, който се изчислява обезщетението за майчинство? Знам, че се взима 24 месеца назад дохода на който си осигуряван. Проблемът е, че работя от 1-ви август 2015, преди това имам 3 месеца без осигуровки. Ако излизам болничен по време на бременността, преди онези 45 дни преди термин това ще се отрази ли на обезщетението през първите 12 месеца от майчинството? реално ще направя тези 24 месеца в края на юли, но не знам физически дали ще издържа да ходя на работа. Благодаря предварително.

# 662
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Здравейте, имам въпрос: ако се взима болничен при термин в началото на октомври, то този болничен оказва ли влияние на дохода върху, който се изчислява обезщетението за майчинство? Знам, че се взима 24 месеца назад дохода на който си осигуряван. Проблемът е, че работя от 1-ви август 2015, преди това имам 3 месеца без осигуровки. Ако излизам болничен по време на бременността, преди онези 45 дни преди термин това ще се отрази ли на обезщетението през първите 12 месеца от майчинството? реално ще направя тези 24 месеца в края на юли, но не знам физически дали ще издържа да ходя на работа. Благодаря предварително.

Болничните за общо заболяване, каквито са тези по време на бременност, се изчисляват на база 18 месеца назад. База 24 м. е само на болничните за бременност и раждане. В твоя случай имаш 18 месеца с осиг. доход.  Peace

# 663
  • Мнения: 351
Много благодаря за отговора, но мен ме интересува ако не ходя на работа в оставащите месеци от бременността, докато съм в болничен това смъква ли средно осигурителния доход върху който се изчислява обезщетението за майчинство (онези 90% за първата година), при положение че правя 24 месеца във фирмата в края на юли? При термин началото на октомври 2017 - за 24 месеца назад положението е следното - от август 2015 до края на април 2017 са общо 21 месеца с осигуряване, от май например болничен поради това че бременността е с усложнения, но това не е онзи болничен който се полага 45 дни преди раждане. Преди август 2015 имам 3 месеца без осигуровки. Излизането в болничен по време на бременността смъква ли средно осигурителния доход за тези 24 месеца, които се вземат под внимание при изчисляване на обезщетението за първата година в размер на 90%. Извинявам се, че питането стана дълго и благодаря отново.

# 664
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Не, няма да повлияе в намаление, ако има 18 месеца с приблизително еднакъв осигурителен доход.

# 665
  • Мнения: 962
18 месеца поредни или ? Изинете за въпроса ..

# 666
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
18 месеца поредни или ? Изинете за въпроса ..
Да, предходните 18 поредни месеца.Не става с такива по желание през годините.

# 667
  • Мнения: 227
Здравейте,
Имам болничен от 12.03. Въпросът ми е, ако до 10.04 от счетоводството не подадат данните в НОИ, гори ли ми болничният или може да го подадат и по-късно?

# 668
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
Здравейте,
Имам болничен от 12.03. Въпросът ми е, ако до 10.04 от счетоводството не подадат данните в НОИ, гори ли ми болничният или може да го подадат и по-късно?

Не, не "гори". Да го подадат, ако не са и всичко ще е ок.  Peace

# 669
  • Мнения: 227
Здравейте,
Имам болничен от 12.03. Въпросът ми е, ако до 10.04 от счетоводството не подадат данните в НОИ, гори ли ми болничният или може да го подадат и по-късно?

Не, не "гори". Да го подадат, ако не са и всичко ще е ок.  Peace

Чудесно! Благодаря много за отговора  bouquet

# 670
  • Мнения: 351
Не, няма да повлияе в намаление, ако има 18 месеца с приблизително еднакъв осигурителен доход.

Много благодаря!

# 671
  • Мнения: 1 092
Здравейте, момичета, моля някой, който е наясно с нещата покрай болничните и обезщетенията да ми помогне. Терминът ми е на 07.10, пада се някъде малко след 20-ти август, живот и здраве, да излизам в 45-дневен болничен, но сякаш ми се иска да си пусна болничен от началото или най-късно средата на юли и повече да не се занимавам с работа, че много нерви троша  ooooh! Моля ви, кажете ми това ще се отрази ли на размера на майчиство след това! Доколкото четох в интернет не би трябвало да се отрази, защото се гледа на каква заплата ме осигуряват, но все пак предпочитам по-сигурен източник. Благодаря  bouquet

# 672
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Не, няма да повлияе в намаление, ако има 18 месеца с приблизително еднакъв осигурителен доход.
Колежката е отговорила на същия въпрос пет поста по-нагоре.

# 673
  • Мнения: 1 092
Благодаря, пантера, в такъв случай май е редно да кажа, че от 02.03 до 05.04 бях в болничен, от 06.04 съм на работа, при това положение ще се отрази ли? Много се извинявам за глупавите си въпроси, осигурителния ми доход си е същия, предлагаха ми даже да не се връщам изобщо на работа, а да съм си в болнични до края, но исках първо да проуча... При такива обстоятелства пак няма да имам проблем, така ли?

# 674
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Ние няма как да знаем всеки на каква сума го осигуряват (а и не ни касае тази лична информация).Ако през предходните 18 месеца си осигурявана без големи амплитуди или на близка до МРЗ заплата, няма как да повлия отрицателно.
При едно осигуряване на МРЗ миналата година
примерно, а тази на 2000лв, естествено че е по-добре да не се излиза в болничен, ако не се налага.

Общи условия

Активация на акаунт