Майчинството счетоводно-72

  • 64 536
  • 767
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 13 974
Брутната работна заплата се гледа (за детските). ОД може да е по-висок от нея.

# 646
  • София
  • Мнения: 3 058
Здравейте,

Днес разбрах, че в екипа ни ще махат трима човека поради намаляване на обема на работа. Аз ще съм 1 година в майчинство, живот и здраве. Ако след първата година се върна, могат ли да ме съкратят или преместят в друг екип? Имат ли право?

# 647
  • Мнения: 10 808
Криси`, аз знам, че като ти изтече първата година пак се уведомява работодателя и се пускаха още едни документ, ако искаш да ползваш втората година. А отпуската се ползва само ако си на работа, поне аз такава информация имам. Peace
Ако ти изтича втората година майчинство и се връщаш на работа, да може да си вземеш отпуска, ако работодателят ти е ок с това.
Ако искаш да взимаш третата година неплатено майчинство, пак се подаваха документи.

За да ползва тези дни между първата и втората година майчинство, ще трябва да се води на работа (да подаде декларация за промяна на обстоятелствата, мисля, че се казваше  Whistling) и за дните в които се е върнала на работа (т.е., е в отпуска) да получава половината майчинство, плюс заплатата за съответната отпуска, тъй-като детето няма навършени две години, и после пак декларация, че излиза в отпуск за гледане на дете до 2-годишна възраст, което не е записано в детско заведение. Но нека мамите счетоводителки, да потвърдят възможен ли е казуса.  Simple Smile

# 648
  • Мнения: 881
Ще си копирам пост от друга тема, че писах там, докато намеря тази  Embarassed

В отпуск по майчинство съм. Другата седмица ми изтича първата година. Днес ми звъннаха от работа да ми кажат, че имам отпуск от 12 дни преди да изляза по майчинство от 2015год. и,за да не ги изгубя тези дни, да съм си ги пуснела след изтичане на първата година и преди да изляза във втората година по майчинство, т.е. да ги разпокъсам. Нямало да има проблеми. На мен ми се струва абсолютно нелогично и звъннах на две познати счетоводителки, които ми казаха, че е невъзможно да се направи нещо такова, защото все едно се връщам на работа. Моля, ако има някой запознат, също да ми даде мнение.
Поради каква причина не си ползвала отпуска от 2015, щом си в майчинство от 2016? Болничен, друг вид отпуск или просто си го прехвърлила? Ако  не си имала възможност да го ползваш, няма да го изгубиш. Но ако по собствено желание не си почивала (нямаш писмен отказ за отпуск), нещата са различни. Иначе не е проблем да се прекъсва майчинството, да се връщаш на работа и пак да излизаш отпуск втората година.

# 649
  • Мнения: 2 518
Да, бях в болничен, след като разбрах,че съм бременна.

# 650
  • Мнения: 564
Здравейте, моля за мнение правилно ли съм разбрала Наредбата за медицинската експертиза- от началото на годината имам 3 първични болнични с по няколко дни отпуска помежду им, след което ЛКК започна да ми издава 30 дневни. Това което разбрах е, че имам право да ползвам до 6м непрекъснат болничен и до 12м общо за две поредни години, т.е преди да изляза в 45 дневен боничен преди раждането, мога освен 3те болнични в началото на годината, да ползвам и до 180 дни непрекъснат боничен от ЛКК?

# 651
  • Мнения: 881
Здравейте, моля за мнение правилно ли съм разбрала Наредбата за медицинската експертиза- от началото на годината имам 3 първични болнични с по няколко дни отпуска помежду им, след което ЛКК започна да ми издава 30 дневни. Това което разбрах е, че имам право да ползвам до 6м непрекъснат болничен и до 12м общо за две поредни години, т.е преди да изляза в 45 дневен боничен преди раждането, мога освен 3те болнични в началото на годината, да ползвам и до 180 дни непрекъснат боничен от ЛКК?
Да.

# 652
  • Мнения: 564
Magairlin, благодаря!

# 653
  • Мнения: 35 199
Мега тъп въпрос ще задам- Това,че съм ползвала болничен за бронхит 2 пъти по 10 дни, има ли някакво влияние върху болничните ми за бременност?

# 654
  • Мнения: 881
Мега тъп въпрос ще задам- Това,че съм ползвала болничен за бронхит 2 пъти по 10 дни, има ли някакво влияние върху болничните ми за бременност?
Имат дотолкова, доколкото влизат в базата за изчисление на обезщетението, ако са издадени до 18 месеца назад.

# 655
  • Мнения: 179
Здравейте, мами! Надявам се да питам на правилното място... Днес си направих справка в е-услугите на НАП, тъй като септември ми предстой раждане. Повечето ми договори са с код 01( за работници и служители, осигурени за всички осигурени социални рискове), както го разбирам тези договори влизат във фонд общо заболяване и майчинство, имам обаче едни 26 дена с код 16(лица работещи при сумарно отчитане на работното време за повече от 1 месец). Въпросът ми е тези дни с код 16 ще влязат ли във фонда за общо заболяване и майчинство?

# 656
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Здравейте, мами! Надявам се да питам на правилното място... Днес си направих справка в е-услугите на НАП, тъй като септември ми предстой раждане. Повечето ми договори са с код 01( за работници и служители, осигурени за всички осигурени социални рискове), както го разбирам тези договори влизат във фонд общо заболяване и майчинство, имам обаче едни 26 дена с код 16(лица работещи при сумарно отчитане на работното време за повече от 1 месец). Въпросът ми е тези дни с код 16 ще влязат ли във фонда за общо заболяване и майчинство?
Да

# 657
  • Мнения: 179
Благодаря! Simple Smile

# 658
  • София
  • Мнения: 3 058
Здравейте,

Днес разбрах, че в екипа ни ще махат трима човека поради намаляване на обема на работа. Аз ще съм 1 година в майчинство, живот и здраве. Ако след първата година се върна, могат ли да ме съкратят или преместят в друг екип? Имат ли право?

Да си побутна малко въпроса.  Grinning

# 659
  • София
  • Мнения: 874
Доколкото аз знам, не могат да те съкратят до навършване на 3 г. на детето. За преместване в друг екип, нямам представа.

Общи условия

Активация на акаунт