Майчинството счетоводно-72

  • 64 435
  • 767
  •   1
Отговори
# 750
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Здравейте, искам да попитам при взет болничен по време на бременност (180-те дни на които имаме право), и примерно ме осигуряват на 1000 лв, и до този момент след облагане съм взимала 800, болничният на колко ще ми възлиза? Знам, че е 80% от облагаемия доход, това означава ли 800 лв (80% от 1000), които като обложат, ще останат 640? Благодаря предварително
800-болничният за бременност и раждане е на 90%, но няма как да взимаш 900, защото не може да получаваш повече от нетното до момента, което е 800. Това разбира се, ако този доход е бил константа назад във времето и според броя на работните дни в месеца

Нетното възнаграждение на 1000 лева бруто е 780 лева. Горе-долу толкова ще получаваш, ако наистина 24 месеца назад си получавала тази сума / това за майчинството /.
Все пак говорим ориентировъчно, така че кому е нужно да издребняваме с точност до 20 лв.

Тук не става дума за издребняване, а за факта, че няма как да се получава 80% от 1000 лева, защото тази сума се сравнява с нетното възнаграждение на лицето. В случая има съвпадение на числата, но е важен принципа.

# 751
  • София
  • Мнения: 874
То реално не се ли получава винаги това съвпадение? Данъците са около 20% от дохода, а 80%, на което е равен болничния е пак толкова.
А болничния по майчинство пък дори излиза повече от нетния доход! newsm78

Последна редакция: сб, 22 апр 2017, 16:50 от keitihope

# 752
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
То реално не се ли получава винаги това съвпадение? Данъците са около 20% от дохода, а 80%, на което е равен болничния е пак толкова.
А болничния по майчинство пък дори излиза повече от нетния доход! newsm78

Не, обикновено нетното възнаграждение е по-ниско от 80% от брутното, с изключение на някои специфични случаи / примерно на служителите в системата на МВР, които са държавни не дължат лични осиг. вноски /.

90% от осиг. доход при болничен за бременност и раждане също се сравнява с нетното възнаграждение.

# 753
  • Мнения: 35 110
Това, че имам пенсия по болест и ТЕЛК решение ще повлияе ли по някакъв начин на сумата, която ще получавам за майчинство?

# 754
  • Мнения: 3
Здравейте! Бих искала да попитам каква е процедурата за взимане на майчински, ако не съм работила в последните 5 години. Благодаря Ви! Hug
Ако имаш стаж поне 12 месеца мисля, че би трябвало да получаваш мин.работна заплата.

Благодаря ти за отговора  Hug Имам дори повече от 12 месеца. А каква е точно процедурата, къде трябва да занеса документите и IBAN-a, за да ми ги изплащат?

Стажът изобщо не е достатъчен,за да получаваш майчинство.Трябва да имаш работодател.Търси някой да те назначи на работа,на трудов договор.Иначе оставаш на социално майчинство-100 лв за една година и то ако отговаряш на изискването за доход
Извинявам се, че те подведох, наистина трябва да си на трудов договор

Благодаря Ви за отговорите, момичета  Hug
Ако ме назначат на трудов договор за оставащите около 4 месеца от бременността, ще са достатъчни ли за взимането поне на минимална работна заплата?

# 755
  • Мнения: 13 930
Това, че имам пенсия по болест и ТЕЛК решение ще повлияе ли по някакъв начин на сумата, която ще получавам за майчинство?
Не.

# 756
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ако ме назначат на трудов договор за оставащите около 4 месеца от бременността, ще са достатъчни ли за взимането поне на минимална работна заплата?

Да отработиш 1 ден преди 45 дневния болничен преди термин е достатъчно,за да получаваш две години майчинство.Първата 460 лв месечно,втората 340 лв месечно

# 757
  • Мнения: 128
Здравейте,регистрирана съм от години,но днес за първи път ще пиша. Извинете ме,ако с нещо сгреша,тъй като не намирам правилата. Въпросът ми е:
Юли месец правя 28год.редовна форма на обучение съм 2 година. Бременна съм в 6г.с.Откакто уча(2015г)съм работила само лятото на 2016г.3 месеца. А иначе имам повече от 5год стаж. Тъй като сме много малък град и ако попитам някоя счетоводителка ще разберат всички питам вас. Имам ли право на майчинство и ако да какво трябва да направя? Университетът не ме осигурява.
Отново се извинявам,ако съм сгрешила мястото. Лек ден

# 758
  • Мнения: 10 601
Здравейте,регистрирана съм от години,но днес за първи път ще пиша. Извинете ме,ако с нещо сгреша,тъй като не намирам правилата. Въпросът ми е:
Юли месец правя 28год.редовна форма на обучение съм 2 година. Бременна съм в 6г.с.Откакто уча(2015г)съм работила само лятото на 2016г.3 месеца. А иначе имам повече от 5год стаж. Тъй като сме много малък град и ако попитам някоя счетоводителка ще разберат всички питам вас. Имам ли право на майчинство и ако да какво трябва да направя? Университетът не ме осигурява.
Отново се извинявам,ако съм сгрешила мястото. Лек ден

По-горе попитаха. Имаш право на майчинство, щом имаш 5 години стаж. Въпросът е, че преди да излезеш в майчинство трябва да имаш постоянен трудов договор и един отработен ден. За целта, можеш да помолиш някой познат с фирма да те назначи фиктивно, а ти да си плащаш осигуровките. А университетът защо не те осигурява?  newsm78

# 759
  • Мнения: 9 876
Здравейте. Моето третото е на 1.5 г. Трябва да подам дан.декларация имам едни 20 лв граждански договор.
1. Само приложение за гл.договор ли подавам
2. Трябва ли ми бележка за доходи от социалните
3. Тези по 20 лв на дете мога ли да ги поискам-ММ е самоосигуряващи се лице-и си внася. Но никога няма да иска да се занимава

Благодаря ви

# 760
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Здравейте. Моето третото е на 1.5 г. Трябва да подам дан.декларация имам едни 20 лв граждански договор.
1. Само приложение за гл.договор ли подавам
2. Трябва ли ми бележка за доходи от социалните
3. Тези по 20 лв на дете мога ли да ги поискам-ММ е самоосигуряващи се лице-и си внася. Но никога няма да иска да се занимава

Благодаря ви



В майчинство ли си? Нямаш нужния облагаем доход, за да приспаднеш от данъчната основа.
За гражданския договор - само него декларираш, ако нямаш други доходи.

Мъжът ти спокойно може да си намали данъчната основа с 600 лева, щом имате 3 деца.

# 761
  • Мнения: 22
Пак аз, почти на финала. Grinning
Здравейте, сега на 3 ти май излизам в 45 дневния, миналия месец АГ ми пусна първия болничен. Изпратих си го на счетоводителя ( от различни градове сме ). Сега следващата ми консултация е чак на 10 май, една седмица след като излизам в 45 дневния. Въпросът ми е проблем ли е АГ със задна дата да ми го издаде или трябва точно на датата да отида? И като ми даде документа пак на счетоводителя ли го пращам? Аз персонално къде и какво трябва да подам като документ, за да ми се заведе този 45 дневен? Благодаря Simple Smile

# 762
  • Мнения: 9 876
Здравейте. Моето третото е на 1.5 г. Трябва да подам дан.декларация имам едни 20 лв граждански договор.
1. Само приложение за гл.договор ли подавам
2. Трябва ли ми бележка за доходи от социалните
3. Тези по 20 лв на дете мога ли да ги поискам-ММ е самоосигуряващи се лице-и си внася. Но никога няма да иска да се занимава

Благодаря ви



В майчинство ли си? Нямаш нужния облагаем доход, за да приспаднеш от данъчната основа.
За гражданския договор - само него декларираш, ако нямаш други доходи.

Мъжът ти спокойно може да си намали данъчната основа с 600 лева, щом имате 3 деца.

да, в майчинство съм.
за декларирането - разбрах.

Сега - ММ като е самоосигуряващо се лице - но счетоводителката ми каза, че той няма правоо - защото си внасял само осигуровките, без данък, върху неговите 420 лв.
Не разбирам в детайли, но според нея и той няма право да иска обратно. Затова се колебая newsm78 newsm78

# 763
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Румка, права е счетоводителката.ТМ няма право, защото няма данък.
Ти ще може да възстановиш само данъка по гражданския договор, защото нямаш друг облагаем доход през годината.

# 764
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Румка, права е счетоводителката.ТМ няма право, защото няма данък.
Ти ще може да възстановиш само данъка по гражданския договор, защото нямаш друг облагаем доход през годината.


Ако няма реализиран облагаем доход като ЕТ наистина няма какво да се приспада.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт