Отговори
# 480
  • Мнения: 14 478
Казах само, че не съм виждала другаде.


Аз пък съм виждала. На Рожен. На Копривщица, на всеки един селски събор, на който съм присъствала, включително и на много сватби.
Това че ти не си наясно е друга тема.

Последна редакция: вт, 10 яну 2017, 23:19 от weissbier

# 481
  • Мнения: 54 955
А не сте ли виждали водещият хорото да носи кърпа?
Знаме или кърпа, има ли такова значение?

# 482
  • Мнения: 14 478
А не сте ли виждали водещият хорото да носи кърпа?
Знаме или кърпа, има ли такова значение?
Кърпа може, знаме не. Мърквичка е нарисувал кърпа в "Ръченицата" По-железен аргумент от това няма.

# 483
  • Мнения: 1 487
Да, има - да дразни всички псевдо-интелектуалци и българофоби.  Twisted Evil Laughing
Прочетох от възмутени такива, че знамето било знак за излишна "патрЕотичност". Едва ли не хорото = чалга  и мутри. Чудят се какво да си изсмучат от пръстите, за да хулят по собствените си обичаи, че да не останат по-назад.
Shocked Човек да не попита нещо, веднага скачат и ти турят думи в клавиатурата... Малко е невъзпитано, не мислиш ли? Къде съм хулила обичаи и съм казвала, че хоро=мутри? Къде съм казвала, че е неправилно да се носи знаме? Казах само, че не съм виждала другаде.
ooooh!  Laughing Не съм визирала теб с думите си. Или ти се помисли за "интелектуалка българофобка"? Спокойно, само се забавляваме.  Peace

# 484
  • Мнения: X
Скрит текст:
Да, има - да дразни всички псевдо-интелектуалци и българофоби.  Twisted Evil Laughing
Прочетох от възмутени такива, че знамето било знак за излишна "патрЕотичност". Едва ли не хорото = чалга  и мутри. Чудят се какво да си изсмучат от пръстите, за да хулят по собствените си обичаи, че да не останат по-назад.
Shocked Човек да не попита нещо, веднага скачат и ти турят думи в клавиатурата... Малко е невъзпитано, не мислиш ли? Къде съм хулила обичаи и съм казвала, че хоро=мутри? Къде съм казвала, че е неправилно да се носи знаме? Казах само, че не съм виждала другаде.
ooooh!  Laughing Не съм визирала теб с думите си. Или ти се помисли за "интелектуалка българофобка"? Спокойно, само се забавляваме.  Peace
Само за интелектуалка. Blush Няма проблем. Peace
Кърпата може да си я затъкнеш в пояса или пазвата, ако искаш, освен това тя има и друга чисто практична функция.

# 485
  • Мнения: 54 955
Продължаваш да се излагаш.

# 486
  • Мнения: 14 478
Скрит текст:
Да, има - да дразни всички псевдо-интелектуалци и българофоби.  Twisted Evil Laughing
Прочетох от възмутени такива, че знамето било знак за излишна "патрЕотичност". Едва ли не хорото = чалга  и мутри. Чудят се какво да си изсмучат от пръстите, за да хулят по собствените си обичаи, че да не останат по-назад.
Shocked Човек да не попита нещо, веднага скачат и ти турят думи в клавиатурата... Малко е невъзпитано, не мислиш ли? Къде съм хулила обичаи и съм казвала, че хоро=мутри? Къде съм казвала, че е неправилно да се носи знаме? Казах само, че не съм виждала другаде.
ooooh!  Laughing Не съм визирала теб с думите си. Или ти се помисли за "интелектуалка българофобка"? Спокойно, само се забавляваме.  Peace
Само за интелектуалка. Blush Няма проблем. Peace
Кърпата може да си я затъкнеш в пояса или пазвата, ако искаш, освен това тя има и друга чисто практична функция.
Кърпа позволяваш, а знаме не. Защо?
 

Последна редакция: вт, 10 яну 2017, 23:59 от weissbier

# 487
  • Мнения: 14 797
Аз пък веднага се сетих за самопровъзгласилите се за интелектуалци участници от последният сезон на ББ.Едни такива ''изтънчени,толерантни,тактични'' хора. Crazy

# 488
  • Мнения: 14 478
Аз пък се чудя ся защо зачекнаха знамето. Пиенето по-ще го разбера за кусур. Мръсната вода също разбирам като аргумент.
Но знамето пък защо? Знаменосеца спъва ли се на видеото?

# 489
  • Мнения: X
За последен път: не съм казвала, че не позволявам. Къде съм го казала? Цитат, ако обичаш.

Картината на Мърквичка, която постнах по-нагоре, е от 1892 г. Преди 100 години и повече не са носили знамена/флагове на хорото. Това е безпристрастен факт, а не заклеймяване на националния флаг. Собствените ти интерпретации на написаното от мен са само и единствено твои проблем.

П.С. Имам чувството, че някои хора виждат написани неща, които са невидими за другите. Медиуми някакви.

Последна редакция: ср, 11 яну 2017, 07:39 от Анонимен

# 490
  • Мнения: 3 161
Аз да задам един малко странен въпрос, но наистина не мога да си го обясня. Става дума за носенето на националния флаг от играещите хорото. Никъде другаде, включително в Гугъл изображения, не съм виждала да се носи знаме докато се играе хоро. newsm78 Единствено при това. Има ли някаква специална функция, като се има предвид, че българското знаме в този му вид се появява доста след средата на XIX век?
Иначе може да забравят, че са патриоти. А и е ефектно.  Laughing  Party
#antibulgarin

# 491
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Този обичай не е ръченица, всъщност не е и танц в собствения смисъл на думата. Затова няма основание да се търсят сходства или разлики с ръчениците и хората.
Но дори и да се захванем да сравняваме, от момента, когато е рисувана въпросната картина, досега е минало достатъчно време да се изменят елементи в ритуала, едни да изчезнат, други да се добавят. Ритуалите са нещо много по-динамично, отколкото ни се струва.

# 492
  • Мнения: X
Прав си, да, ако приемем, че събитието не е танц, въпреки че се нарича хоро и изглежда като хоро. Peace

# 493
  • Мнения: 2 837
Че те и танците се променят с времето. Сега като играем хоро, не е задължително да сме в носии и с калцуни, нали?
Естествено, че българското знаме е нововъведение, но не е лошо въведение.
Иначе в Югозапада на сватби именно с едно знаме се играе, то има много важна функция в сватбения ритуал, нарича се фуруглица, който го откупи, може да води хорото. Фуруглицата е с червено и бяло, изработва се преди сватбата от девойки, на върха се слагат цвете и ябълка. Все още има хора, които са запазили тази традиция.

# 494
  • София
  • Мнения: 10 474
На една сватба в София съм играла на чело на хорото като кума. Връчиха ми и знаме да развявам. В другата ръка носих умушената ми щерка, отказваща да се пусне от мен. Вторият на хорото се държеше за лакътя ми. Десетте минути на пустот граовско ми излязоха тогава през ушите. Ръцете ми станаха като на орангутан. В тази връзка - да се забрани носенето на знаме!  Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт