Хормонални изследвания - 6

  • 82 715
  • 724
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 10 214
Прогестерон - 17,14 (ФФ 0.1-5.4 ПП 0.12-6.22 ЛФ 1.5-20)
Пролактин - 16,63 (5-35)

Това е на 9-ти ден след отчетена О. Резултатите са добри, нали?

# 661
  • София
  • Мнения: 36 139
Прогестерон - 17,14 (ФФ 0.1-5.4 ПП 0.12-6.22 ЛФ 1.5-20)
Пролактин - 16,63 (5-35)

Това е на 9-ти ден след отчетена О. Резултатите са добри, нали?
Da, добри са - имало е О.  Peace

# 662
  • Мнения: 44
Здравейте, преди два месеца си правих половите хормони на 5-ти ден. Сега ще поправя грешката  - в 3 ден от МЦ - пакет  от 4 полови хормони с пролактин и TSH като екстра. Видях, че последните 2 не се правят по това време, но аз така или иначе знам, че имам микроаденом пролактином на хипофизата и все пак пролактина като стойност не ми е проблемен, държи се в средата на референтните стойности. Т.е. ще имам някаква стойност за него в неправилно време.  В повечето от изследванията не си спомням в кои дни съм го пускала но все едно, микроаденомът е диагностициран. Въпросите ми са следните - от 4-5 години съм на ниски дози еутирокс (25-37,5) , при TSH около 3-4 с лекарството и без лекарства- стигаше до 5 при Реф.Ст ориентировъчно от 2 до 4. Вече почти 3 месеца вдигнах хормона на 50 мкг еутирокс с опция след някой друг месец TSH да е подходящ за забременяване, след претърпяни операции - тази година 2 хистерорезекции на три субмукозни миомни възли и полип. Матката просто трябва да се възстановява и следи още малко, преди да ми дадат зелена светлина. Та заслужава ли си да правя информативно (за мен лично, статистически и психически -да изясня статус на ЯР ) Inhibin-B и AMH, след като отлагам при всички положения бременност поне няколко месеца?  До каква степен е проблем TSH да е направен в 3-ти, а не в чист ден при моите видни проблеми с него? С ясен хипотиреоидизъм съм от 2012.  Все пак Inh-B и AMH са още 80 лв към останалата сума, има ли смисъл да ги правя сега, или след половин година е възможно да са тотална щета (това разбира се 100% никой не може да гарантира). Много благодаря, ако има кой да ме упъти толкова късно. Утре сутрин ми е въпросният 3-ти ден от МЦ.

# 663
  • Мнения: 893
Според мен ако нямате подозрения за намален ЯР, няма смисъл да пускаш AMH и InhibinB.

# 664
  • Мнения: 6 441
Здравей Денис. Тъй като се оказа че съм с прогестеронова недостатъчност, ми изписаха утрогестан, който да приемам  перорално. Според теб как е по-добре да се приема, перорално или вагинално, понеже прочетох все противоречиви мнения, че вагинално например се имитират по-добре естествените нива, може би понеже се абсорбира постепенно,  докато при пероралния прием се получават резки скокове и спадове на нивото на прогестерона newsm78. Други пък твърдят че при пероралният прием се абсорбирал по-добре утрогестана, а трети твърдят същото за вагиналното му приложение... Освен това има ли някакви правила за които да следя при пероралния пример - на гладно, далеч от кафе или др. , тъй като нищо не ми казаха, а аз самата забравих да попитам.   Confused

# 665
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Здравей, Денис! Моля за коментар. Изследванията са правени на 3-ти ден от МЦ, на 3-ти цикъл след премахване на полипи от матката.
DHEA - S - 1,1 реф. ст - ти: 2, 68 - 11;
Андростендион - 1,2 реф. ст - ти: 0, 40 - 3, 40;
Cortizol сутрин - 10, 2 реф. ст - ти: 6, 0 - 30,0;
Prolactin - 99, 30 реф. ст - ти: 90 - 523;
LH - 5, 33 реф. ст - ти: 1,9 - 8, 0;
FSH - 6, 71 реф. ст - ти: 2, 4 - 9, 3;
Estradiol - 0, 25 реф. ст - ти: 0, 08 - 0, 79;
Testosteron - 1, 51 реф. ст - ти: 0,18 - 2, 55
Пуснала съм и 17 алфа ОН progesteron, но ще е готов чак след седмица. Да добавя, че съм и с желязодефицитна анемия. На 27 г. съм и искаме до няколко месеца да започваме с опити за забременяване. Предполагам, че съм с прогестеронова недостатъчност, защото имам и зацапвания още от 19 - ти ден на МЦ този месец.

# 666
  • София
  • Мнения: 36 139
Здравей Денис. Тъй като се оказа че съм с прогестеронова недостатъчност, ми изписаха утрогестан, който да приемам  перорално. Според теб как е по-добре да се приема, перорално или вагинално, понеже прочетох все противоречиви мнения, че вагинално например се имитират по-добре естествените нива, може би понеже се абсорбира постепенно,  докато при пероралния прием се получават резки скокове и спадове на нивото на прогестерона newsm78. Други пък твърдят че при пероралният прием се абсорбирал по-добре утрогестана, а трети твърдят същото за вагиналното му приложение... Освен това има ли някакви правила за които да следя при пероралния пример - на гладно, далеч от кафе или др. , тъй като нищо не ми казаха, а аз самата забравих да попитам.   Confused
Здравей!
Няма значение формата, както и кога, спрямо храненето, се приема, важно е да спазваш часовете на прием, защото прогестините имат кратък полуживот - няколко часа.
Ако пускаш контрола на Прогестерона / на 7 ден след О./- да е 3-4 часа след прима/прилагането.


Здравей, Денис! Моля за коментар. Изследванията са правени на 3-ти ден от МЦ, на 3-ти цикъл след премахване на полипи от матката.
DHEA - S - 1,1 реф. ст - ти: 2, 68 - 11;
Андростендион - 1,2 реф. ст - ти: 0, 40 - 3, 40;
Cortizol сутрин - 10, 2 реф. ст - ти: 6, 0 - 30,0;
Prolactin - 99, 30 реф. ст - ти: 90 - 523;
LH - 5, 33 реф. ст - ти: 1,9 - 8, 0;
FSH - 6, 71 реф. ст - ти: 2, 4 - 9, 3;
Estradiol - 0, 25 реф. ст - ти: 0, 08 - 0, 79;
Testosteron - 1, 51 реф. ст - ти: 0,18 - 2, 55
Пуснала съм и 17 алфа ОН progesteron, но ще е готов чак след седмица. Да добавя, че съм и с желязодефицитна анемия. На 27 г. съм и искаме до няколко месеца да започваме с опити за забременяване. Предполагам, че съм с прогестеронова недостатъчност, защото имам и зацапвания още от 19 - ти ден на МЦ този месец.
Здравей!
ДХЕА е нисък - добре е първо да се повтори, защото може да е лабор. грешка / често се случва/.
Другите са добре, само ФСХ е завишен, но може причината да е в лек хормонален дисбаланс / нарушен МЦ -резултат от интервенцията/.
Провери нивата на В12 и ФК и вит.Д.
Зацапването може да се дължи/-ло на полипите и по-високите нива на общите естрогени / след като е имало полипи/.
Изчакай 2-3 МЦ, може да нямаш прогестеронов дефицит. Пускай контроли на Прогестерон и Е2 на 7 ден след доказана О. / поне с тестове за О. + измерване на БТ, ... ще ти помагам за нея/

Последна редакция: нд, 06 авг 2017, 12:20 от denis.

# 667
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Денис, благодаря много за коментара! ДХЕА винаги е бил нисък, още от преди да родя синът си, но никой не е обръщал внимание ... Вит. Д го изследвах вчера, при норма над 30, моят е 50 ( след двумесечен прием на вит., защото бях със сериозен дефицит). О. усещам много ясно още от ученичка, следила съм я и с тестове, и с фоликулометрия. Прогестеронът винаги ми е бил на долна граница, а и единият ми яйчник е наполовина, за това подозирам, че пак той е проблема за зацапванията. Като го изследвам пак ще пиша. Предстои ми и консултация с д-р Начев. Както ме посъветва, ще пусна ФК и В 12.

# 668
  • София
  • Мнения: 36 139
Денис, благодаря много за коментара! ДХЕА винаги е бил нисък, още от преди да родя синът си, но никой не е обръщал внимание ... Вит. Д го изследвах вчера, при норма над 30, моят е 50 ( след двумесечен прием на вит., защото бях със сериозен дефицит). О. усещам много ясно още от ученичка, следила съм я и с тестове, и с фоликулометрия. Прогестеронът винаги ми е бил на долна граница, а и единият ми яйчник е наполовина, за това подозирам, че пак той е проблема за зацапванията. Като го изследвам пак ще пиша. Предстои ми и консултация с д-р Начев. Както ме посъветва, ще пусна ФК и В 12.
Както за контролата на вит.Д, така и за ФК и В12 - не трябва да се приемат тези витамини и други добавки, 2 седмици преди изследването.
Ще чакам да пишеш и ми е интересен коментара му за ДХЕА -  попитай го, тези ниски нива как се отразяват на качеството на яйцеклетките и дали трябва да приемаш ДХЕА - при условие, че си имала полипи / респ. по-високи нива на естрогените/ Същите въпроси задай и на АГ Peace

# 669
  • Мнения: 6 441

Няма значение формата, както и кога, спрямо храненето, се приема, важно е да спазваш часовете на прием, защото прогестините имат кратък полуживот - няколко часа.
Ако пускаш контрола на Прогестерона / на 7 ден след О./- да е 3-4 часа след прима/прилагането.


Благодаря ти Денис. Тъкмо следващият цикъл съм запланирала да го изследвам пак. Има и още нещо, което ме гложди т.к. Цикълът ми години наред си беше редовен ,28 дневен, докато преди около година нещо се обърка и започнах да правя ф.кисти. Накрая ме оперираха с 3 кисти на десния яйчник поради съмнение за ендометриоза, но се оказаха ф. От тогава обаче О на десния яйчник се пада около 11-12ти ден, и съответно тогава и цикълът е по-къс, 24 дни, тъй като съм и с 12 дневна ЛФ, а на левият яйчник е около 15.-16-рядко 17ти ден. И двата яйчника овулират сравнително еднакво често. След проследяване на О ми изписаха утрогестанът от 16ти ден за 10 дена, като в резултат на това , когато овулира левият яйчник, цикълът си ми идва на 2рия ден след като спра утрогестана, т.е. на 27мия-28мия ден от цикъла, а когато овулира другият яйчник, М настъпва в деня в който го спра- 26тия.
     И така непрекъснато си задавам въпроса, дали при овулация на 12ти ден и започнат утрогестан на 16ти, маточната лигавица ще е достатъчно подходяща за евентуална имплантация, и дали изобщо мога да се надявам на качествена яйцеклетка от този яйчник.
      Иначе нивата на истрадиола са си добри, и винаги досега на прегледите дебелината на маточната лигавица си е отговаряла на денят от цикъла. Предполагам че това е и причината толкова години никой да не заподозре че може да ми е нисък прогестеронът.
     ПС- За щастие поне напълно отхвърлиха съмнението за ЛУФС  Praynig

# 670
  • София
  • Мнения: 36 139
Благодаря ти Денис. Тъкмо следващият цикъл съм запланирала да го изследвам пак. Има и още нещо, което ме гложди т.к. Цикълът ми години наред си беше редовен ,28 дневен, докато преди около година нещо се обърка и започнах да правя ф.кисти. Накрая ме оперираха с 3 кисти на десния яйчник поради съмнение за ендометриоза, но се оказаха ф. От тогава обаче О на десния яйчник се пада около 11-12ти ден, и съответно тогава и цикълът е по-къс, 24 дни, тъй като съм и с 12 дневна ЛФ, а на левият яйчник е около 15.-16-рядко 17ти ден. И двата яйчника овулират сравнително еднакво често. След проследяване на О ми изписаха утрогестанът от 16ти ден за 10 дена, като в резултат на това , когато овулира левият яйчник, цикълът си ми идва на 2рия ден след като спра утрогестана, т.е. на 27мия-28мия ден от цикъла, а когато овулира другият яйчник, М настъпва в деня в който го спра- 26тия.
     И така непрекъснато си задавам въпроса, дали при овулация на 12ти ден и започнат утрогестан на 16ти, маточната лигавица ще е достатъчно подходяща за евентуална имплантация, и дали изобщо мога да се надявам на качествена яйцеклетка от този яйчник.
      Иначе нивата на истрадиола са си добри, и винаги досега на прегледите дебелината на маточната лигавица си е отговаряла на денят от цикъла. Предполагам че това е и причината толкова години никой да не заподозре че може да ми е нисък прогестеронът.
     ПС- За щастие поне напълно отхвърлиха съмнението за ЛУФС  Praynig

Нормално и нищо притеснително, ако единият от яйчниците, функционира по-слабо, хубавото е, че поне успява да отдели яйцеклетки при О. Дали са годни обаче, никой не може да ти гарантира.
Не е изключено и този яйчник, който работи "по-слабо" да успява да отдели по-качествени яйцеклетки.
Важното е, че има О. и дори от време на време, яйцеклетките да не са годни / те просто няма да се оплодят и развият/ яйчниковата функция не спира /т.е няма редуване с ановулаторни МЦ/
Следи О и изследвай прогестерон+ Е2 поне 4 поредни МЦ за да установиш какви са нивата на Прогестерона  при О. в ляво и дясно.
Не е проблем, че приемаш Прогестин, защото от приема нивата са константи, а изводите се правят над тези стойности.

ПП
Приемай добавки за кач-вото на яйцеклетките /те всъщност помагат да се развият и овулират фоликулите с по-кач-вените яйцеклетки/ - антиоксиданти, АК, ЕМК, за подпомагане на митохондриите и т.н.

# 671
  • Мнения: 6 441
Благодаря ти отново Денис. Добавки приемам вече 3ти месец. За сега продължавам по предписание и се надявам другия месец всичко да е наред с прогестерона.  Hug

# 672
  • Мнения: 6 441
Здравей Денис. Извинявам се , но ще трябва пак да те притесня. Вчера споменах, че когато овулира десния яйчник, М ми настъпва на 25 тия ден. И ето че днес ми е 25тия ден, и 10ти ден от приема на утрогестан. За утре бях запланувала да пусна кръвен за евентуална бременност, за да съм сигурна дали да го спирам, или да увеличавам дозата, както ми беше казала док. Но ето че преди малко усетих лека м.болка и се оказа че съм прокървила. Вечерната доза утрогестан трябва да я взема след час. И сега се чудя има ли смисъл да го пия утрогестана, и има ли смисъл да пускам утре кръвен. Съответно си задавам и въпроса дали дозата утрогестан е достатъчна, при положение че явно ми идва въпреки че все още не съм го спряла  newsm78

# 673
  • София
  • Мнения: 36 139
Здравей Денис. Извинявам се , но ще трябва пак да те притесня. Вчера споменах, че когато овулира десния яйчник, М ми настъпва на 25 тия ден. И ето че днес ми е 25тия ден, и 10ти ден от приема на утрогестан. За утре бях запланувала да пусна кръвен за евентуална бременност, за да съм сигурна дали да го спирам, или да увеличавам дозата, както ми беше казала док. Но ето че преди малко усетих лека м.болка и се оказа че съм прокървила. Вечерната доза утрогестан трябва да я взема след час. И сега се чудя има ли смисъл да го пия утрогестана, и има ли смисъл да пускам утре кръвен. Съответно си задавам и въпроса дали дозата утрогестан е достатъчна, при положение че явно ми идва въпреки че все още не съм го спряла  newsm78
Здравей!
В повечето случаи, ако няма бременност, М. идва въпреки приема на прогестин.
Причината не е в дозата на прогестина, а в самата ЛФ и синтеза на прогестерон. Ако там има някакъв проблем, не винаги допълващите дози прогестин са решение.
Изследвай прогестерона на 7 ден след О.
Ако искаш, изпий днешната доза, за да си спокойна и утре направи тест, ако няма М.

# 674
  • Мнения: 6 441
Благодаря ти Денис. Аз се надявах, че с утрогестана ще ми се удължи мъничко ЛФ, но явно не се получава  Confused Чудя се дали да не засичам О чрез БТ и да си почвам утрогестана след покачването на Т. Струва ми се късно да го почвам на 16ти ден, при положение че единия ми яйчник овулира на 11-12ти ден. Според тебе как е по-правилно да постъпя ?

Общи условия

Активация на акаунт