Частни училища - информативна тема 16

  • 107 914
  • 742
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 6 627
naigra, имаш право да видиш работата на детето си и въобще имаш право на достъп до информация, която касае детето ти, навсякъде, не само във въпросното училище. според мен причината не е в авторството на теста, а в неясните критерии за прием, които трудно биха могли да бъдат обяснени на родителя, ако му се даде работата на детето и той започне да иска конкретни обяснения за дадената оценка.
не сме кандидатствали в “питагор“, но в двете училища, в които кандидатствахме, не само ни дадоха да видим работата на детето, но ислед като я обсъдихме задача по задача ни я дадоха с насоки в кои области е препоръчително детето да работи повече.
elica1051, не съм съгласна с теб. 5 години е прекалено ранна възраст, за да се прецени правилно дали детето има математически талант или не. ето, например детето на naigra може да има дарба за математика (едва ли са се насочили случайно), но просто не се е справило с формата на теста, защото не са му набили в главата определен тип задачи (в монтесори градините боравят със стотици, хиляди и прости дроби още на 4 години, т.е. материалът не е този по мон, но и не е нещо отвлечено и елемнтарно в сравнение със заложеното в “моливко“ например).

# 76
  • Мнения: X
Не мисля, че е нормално децата да се подлагат на такъв стрес - та по-лесно е да се влезе във ВУЗ, което вече всички виждаме.
Затова и ние отидохме на изпита, само защото г-жа директорката каза: "Знанията от детската градина са напълно достатъчни" и то в отговор на питане на родител. Това беше на отворените врати на 18.12.2015 г. Който е бил там, знае. Не съм наивна, нито глупава, но миналата година за първи път се въведе в такъв формат изпита. Имаше задачи, които децата не учат в ПГ, а само ако ходят на уроци.  
Не отричам начина и нивото на преподаване там. Но просто седя и се чудя с тази директорка как се постигат тези резултати Laughing Освен да  гледа лошо и да се движи като Лили Иванова из училището, очевидно има и други качества, които обаче нямах удоволствието да разбера.

Не искам да навлизам в излишни дебати и спорове за "Питагор"... Всеки сам си преценява. Съгласна съм с Близ - и аз споделям това мнение.

Но е и факт, че на 5 години е много рано да се преценят математическите заложби на едно дете - има такива случаи, разбира се. Но те са единици! Говорила съм със специалисти, според които чак в 3-4 клас може да се направи обективна преценка за наличието/липсата на математически способности в един човек.

Относно това дали "Питагор" е елитно или не - масовата психоза е много определяща в този случай.  Simple Smile След като една огромна маса народ се е юрнала да кандидатства, а и според различни класации училището е на второ или трето място, вече то придобива статута на "елитно". Оттук вече всеки си преценява. Но е хубаво да не гледаме само от собствената си камбанария. Факт е, че се учи много и че се държи на дисциплината. Факт е, че се постигат и резултати. Но дали  това е достатъчно.

Остава да се надяваме, че сме направили добър избор за децата си.  Хубаво е и да преценяваме, доколкото е възможно, способностите на собственото си дете. И да гледаме да не го "осакатим" с избора си.

# 77
  • Мнения: X
naigra  според мен причината не е в авторството на теста, а в неясните критерии за прием, които трудно биха могли да бъдат обяснени на родителя, ако му се даде работата на детето и той започне да иска конкретни обяснения за дадената оценка.

Много точно!
Освен това вече стана ясно за случаи на приети "наши" деца и то по средата на учебната година. Нищо лично, но като имаш претенции всичко да се прави според правилата... За едни има правила, а за други - не....

# 78
  • София
  • Мнения: 333
Детето ми посещава монтесори детска градина... Пробвахме кандидатстване в ЧНУ "Питагор". Неуспешно...  Явно в градината не следват образователен минимум на МОН за конкретни приказки
От няколко познати вече чувам подобни опаквания-че в Монтесори и тип монтесири градини не следват образователните стандарти на МОН. Чудно какво ли следват в училища Монтесори?
Не съм нито за, нито против в случая. Но все пак стандартът на МОН следва да важи за всички градини и училища, за да са равнопоставени децата. Друг е въпросът, че децата не са еднакви и стандартът не отчита това.

Монтесори градините, които са лицензирани от МОН са длъжни да покрият програмата на МОН. След 5 години в Монтесори градина ( която последните 2 беше и лецензирана от МОН) дъщеря ми покри "завишените" изисквания на Шилер, Питагор и СС и беше приета и в трите. Аз лично съм с прекрасни впечатления от Монтесори градините ( нашата в частност) и такива негативни мнения за "чул от някъде" не мога да ги приема!

Колкото до изпитите - категорично смятам, че след като се заплаща за тях, е редно не само да може да се види работата на децата, но аз бих очаквала и ясна насока какво му липсва като умения на детенцето, за да не го приемат и къде трябва евентуално да се работи с него.

# 79
  • Мнения: 6 627
Gaja, дамата каза, че детето ѝ е в монтесори градина, не споделя нещо от агенция ежк. най-вероятно е говорила и с други родители от градината на детето си. моето също беше в монтесори градина и деца без никаква допълнителна работа по формата на тестовете (сс, нукк), не се справиха на изпитите си и имаше разочаровани родители.

# 80
  • Мнения: 8 357
elica1051 на 100% съм съгласна с теб. И аз винаги казвам, че това училище е подходящо за моето дете.
Детето ми беше в ДГ и можеше да продължи в училище към нея. Но счетохме, че това училище не би било подходящо за типа на моето дете.

Колкото до математическите заложби. Всички казват , че те се откриват след 2 клас. Така, че никой не очаква училището да приема фантастични математици. От разговора с родителите в класа на детето ми не съм открила такива, които да са там защото считат, че от детето им ще стане фантастичен математик.

Детето ми не е подготвяно за изпита. Но това беше преди 2 години.
И също считам, че психозата слезе в твърде ниска възраст. Но какво да се прави , такава ни е образователната система.
Сега покрай мен родителите се готвят за прием в държавни училища. Там каква боза е не е истина.

# 81
  • Мнения: X
Е да де. Детето ти беше в градината на Увекинд. Хайде да си говорим за нещата с истинските им имена, а не да се правим на 6 и 1/2.

И да, изпитите и в двете коментирани училища и за ПУК и за 1 клас сериозно надвишават материала по стандартите на МОН. Та е малко цинично директорката за пореден път (между другото, и аз съм го чувала това) да казва, че не е нужна допълнителна подготовка, а е достатъчен само материала от градината. Не казвам, че дават висша математика, а че дават в 1 клас задачи (например) с действия до 10, които могат да се видят в книжките за състезателна математика/състезания/материали за надграждане. Да, пак е смятане до 10, но поднесено по начин по който дете, което не е виждало този тип задачи и не са му обяснени (а в градината няма кой да му ги покаже, ако целта не е целенасочена подготовка) няма да се справи.

И като сложиш и стреса от това, че си събран на първи кръг с други деца(около 150) като на истински изпит...

Скрит текст:
А съм я чувала същата тази директорка да казва, че те приемат само с изпит...  Mr. Green Но се оказа, че не е точно така. В смисъл не е общовалидно правило и изключенията не са едно и две. Аз знам за поне 4 деца вече... и списъка вероятно продължава. И се заинтересувах след скандала с Тенчева.
Но човек какво ли не е принуден да прави вече за доброто образование на детето си.  Tired Дори да каже на черното, че е бяло.



Последна редакция: ср, 25 яну 2017, 11:30 от Анонимен

# 82
  • Мнения: 8 357
Е да де. Детето ти беше в градината на Увекинд. Хайде да си говорим за нещата с истинските им имена, а не да се правим на 6 и 1/2.



Да и какво? Там беше и бях адски доволна.

# 83
  • Мнения: X
Е да де. Детето ти беше в градината на Увекинд. Хайде да си говорим за нещата с истинските им имена, а не да се правим на 6 и 1/2.



Да и какво? Там беше и бях адски доволна.

Нищо. Просто го спестяваш и четящите те остават с впечатление, че детето ти е било в средностатистическа градина. Това сериозно променя състоянието на подготовката. Сама го знаеш.

# 84
  • Мнения: 8 357
Е да де. Детето ти беше в градината на Увекинд. Хайде да си говорим за нещата с истинските им имена, а не да се правим на 6 и 1/2.



Да и какво? Там беше и бях адски доволна.

Нищо. Просто го спестяваш и четящите те остават с впечатление, че детето ти е било в средностатистическа градина. Това сериозно променя състоянието на подготовката. Сама го знаеш.

Нищо не спестявам. Незнам кои са средностатистическите градини. Увекинд няма насоченост към академично образование. И детето ми не е учило нещо различно от програмата на МОН. Тоест за мен знанията които детето получава в 3 и 4 група са достатъчни. Както и директорката го е отбелязала. Друг е въпроса че в някой ДГ , децата не получават тези знания поради една или друга причина. Или персонала го мързи или самата градина има други изисквания /като Монтесори /.  Задача на родителя е да види дали детето му е наясно с този материал. На дали Питагор са виновни , че в някой градини децата не са подготвени за училище.

# 85
  • Мнения: X
Е да де. Детето ти беше в градината на Увекинд. Хайде да си говорим за нещата с истинските им имена, а не да се правим на 6 и 1/2.



Да и какво? Там беше и бях адски доволна.

Нищо. Просто го спестяваш и четящите те остават с впечатление, че детето ти е било в средностатистическа градина. Това сериозно променя състоянието на подготовката. Сама го знаеш.

Нищо не спестявам. Незнам кои са средностатистическите градини. Увекинд няма насоченост към академично образование. И детето ми не е учило нещо различно от програмата на МОН. Тоест за мен знанията които детето получава в 3 и 4 група са достатъчни. Както и директорката го е отбелязала. Друг е въпроса че в някой ДГ , децата не получават тези знания поради една или друга причина. Или персонала го мързи или самата градина има други изисквания /като Монтесори /.  Задача на родителя е да види дали детето му е наясно с този материал. На дали Питагор са виновни , че в някой градини децата не са подготвени за училище.


Нека да не се отклоняваме - никой не казва, че Питагор са виновни за подготовката на децата в градината  Rolling Eyes Опазил ме Господ даже и да си го помисля!  Simple Smile

НО.... директорката откровено излъга, като каза, че подготовката в една нормална детска градина, по стандартната програма е достатъчна за изпита! В ДГ не даваха уравнения с едно неизвестно! Учеха да смятат до 10. А задачи от типа 3+___= 5+5. Не са давани.
Като го попитах моя синковец, който знаеше, че 3+7 и 5+5 е 10.... колко е писал и той ми вика: 8!!!
Иначе знаеше да смята до 20. Разбираше числата до 10 000, нямаше проблеми с буквите и прочие.

Така че тук става въпрос за сериозно и целенасочено въвеждане в заблуждение на родителите.  newsm12

Заставам зад думите си на 100 %.  bouquet

# 86
  • Мнения: 8 357
Аспарагус , Блис от години се опитва много да обяснява за децата на другите потребители в темата.
Затова обясних моето виждане и за моето дете.

Ще кажа само, че това че са дадени определен тип задачи, не значи че се очаква масово децата да ги решават. И съм убедена, че тази задача най-вероятно е дадена да се открие някое дете с по-разлчина логическа мисъл.
Това което аз виждам и в което съм убедена е, че педагогическият състав е качествен. И за тях е много по важно децата да могат в последствие да разбират и учат материала. Защото заучените задачи даже и да ги реши детето не биха му били в полза в бъдеще.

# 87
  • Мнения: 6 627
от това, което чета, напълно споделям, че родителите биват заблуждавани относно изискванията за прием. очевидно има специфичен формат на изпита (авторски права има върху него, все пак), но той не се разкрива официално. неофициално хората се ориентират от чуто от близки, прочетено във форума или търсят контакт с преподавател от училището, за да придобият представа какво се очаква от детето и да работят върху него. това не означава, че приетият пенчо е по-гениален от неприятия иван, само защото пенчо е имал късмета някой в дг да му покаже същата задача, а иван се е сблъскал с нея за пръв път, не е имал в главичката си готова схема за решаване на задачата и не му е стигнало времето/опита, за да стигне сам до верния отговор.

# 88
  • Мнения: 8 357
Sylviana, аз мисля че те точно за това не търсят напомпани деца. Иначе като в НУКК щяха да пуснат 3 книги за подготовка. Както и имат сборници за ПЧМГ.
Щото майката на Пенчо сяда и решава с него 50 задачи от един вид. Пенчо съответно ги решава на теста.
Но се окзва ,че на Пенчо мама му е обяснявала у дома 100 пъти а в училище Пенчо не схваща, защото е друг тип дете.  С повече артистичност в душата и друго училище е подходящо за него.

Казвам го това , защото пак ще напиша...миналата година от 1 за 2 клас не продължиха 6 деца. А от втори за 3ти - 4 деца. Защото им е трудно с материала и натоварването.

# 89
  • Мнения: X
Оф като започнете с този смешен лаф за академично образование в предучилищна. Хайде малко се вижте какво пишете и говорите.
И не Хоуп, не обяснявам за твоето дете. Обяснявам неща, които спестяваш, а те са важни хората да си направят верните изводи. Но тези неща ги знаем хора четящи тази тема от дълго време. И аз така преди време повярвах, че не е нужно детето да се подготвя допълнително. Е, вече на никой не вярвам.

sylviana много точно си се ориентирала. Точно така стоят нещата.  Peace

Абе нали Питагор не е математическо училище и дали си светнат в математиката се разбира чак след 2 клас? И нали Питагор е просто училище като нашите едно време в които се учеше сериозно? А сега не продължили 6 деца след 1 клас? Някакво противоречие виждам. Хайде уеднаквявайте ги тези версии.

Общи условия

Активация на акаунт