Морски свинчета (тема 6)

  • 51 227
  • 812
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 084
Днес го претеглих Мишо, от много време не беше теглен и сега е... 1010 грама.  Laughing Вижда ми се голям направо тежи и толкова е подвижен. От както стоя повече у нас му се радвам по цял ден. Качва се на две крачета на клетката и скача на две крачета и писука. Сега разбирам, че иска да го галят. По 10 минути стои и иска да го галят.  Rolling Eyes Не мога да повярвам, предишното беше мъжко, но не беше любвеобилно, даже беше малко злобничко на моменти,като го пипнех .тракаше със зъби. Както и да е. Все пак е симпатяга и много го обичам.  Heart Eyes  Hug

# 226
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Да,при мен Квики се изправя на две крачета и писка за храна.Но определено не иска да го галят.Дръпва се веднага.Пуци е като котенце обаче.От малък се гушка и изобщо не бяга от нас,като го пуснем или ходи да трака със зъби на Квики или на кабела ми за Интернет,или направо идва при мен и се гушка.Особено обича като съм седнала на земята да дойде и да ми застане до крака,буквално се бута в мен.Синът ми чак се сърди,че не ходи при него,но той нито ги храни,нито им чисти,не са толкова свикнали с него.Но пък Пуци няма нищо против синът ми да го гали.Пак си примижва от удоволствие.Много гальовно животинче е.

# 227
  • Мнения: 77
Понеже виждам, че коментирате поилки искам да попитам - каква вода давате на прасенцата си? Когато преди повече от две години купихме Миша ни казаха, че не трябва да пие чешмяна вода, а само пречистена. Та аз им сипвам вода от кана ( тип Брита). Не знам дали е вредно или полезно да пият само такава. Тук водата е много варовита и се чудя дали е удачно тепърва да започвам да им давам такава.

Дали са гушкави свинчетата според мен не зависи от пола им, а как са отглеждани. Миша беше близо година сама и се забавляваше с нас. Всяка вечер се гушкахме. Когато взехме Аби, в началото Миша много се сърдеше, че вече не я взимам толкова често, но новото праси трябваше първо да свикне с нас, а и аз се чувствах гузна да гушкам само едната. В последствие на Аби също и хареса да си лежи и да я галя. Малко е по-страхлива, но вече взе да се отпуска. Сега проблема е, че са много "обемисти" и не се събират двете върху мен Laughing.  Слагам ги до мен и се започва едно катерене - първо скача едната и си ляга, другата веднага след нея. Краката им висят отстрани, бутат се, но важното е да лежат върху мен.
Цитат
Като цяло, Мая иска да се гушка и да спи с друго прасенце, Рози не че предпочита нашата компания, даже му е много приятно да си има две другарки, но бягаше, когато Мая искаше да спи с него.
При моите свинчета беше и понякога и до днес е така. Аби търси близост с Миша, а тя ако не е в настроение я избягва или направо я гони.
Мен това малко ме притеснява, понеже планираме до 2-3 месеца макс. да вземем мъжки кастрат, дали Аби и евентуално новото свинче няма да избягват Мишето, защото е по-дръпната и повече е свикнала с хора отколкото със себеподобни?!?

# 228
  • Мнения: 5 022
Мен това малко ме притеснява, понеже планираме до 2-3 месеца макс. да вземем мъжки кастрат, дали Аби и евентуално новото свинче няма да избягват Мишето, защото е по-дръпната и повече е свикнала с хора отколкото със себеподобни?!?

Ще се нагодят - имат си свои взаимоотношения. Не мисля, че ще изолират Миша, нито пък, че Рози е изолиран. Аби ще има с кого да се гушка, а Миша ще си стои до тях, ще си "приказват" и делят храна, но Аби няма вече да й досажда толкова много. Поне така се получи при нас, но наистина свинчетата са индивидуалисти.

Намират си баланса - когато Рози и Мая бяха само двамата, спяха заедно в една къща, но редом, а не гушнати. Сега спят тримата заедно, като Мая и Алиса са като залепени, а Рози пак е при тях, но не е гушнат. Мисля, че за всички това е ОК.

От мястото, където ще осиновите мъжкото свинче, дават ли възможност трите прасенца първо да се поопознаят на тяхна територия и чак когато са се посприятелили, примерно след 2-3 часа, да ги вземете вкъщи? Чета, че в английските и американските приюти това е успешна практика.
Дали са гушкави свинчетата според мен не зависи от пола им, а как са отглеждани.

Права си, но според мен основно значение има характерът им. Гледам и гушкам и тримата еднакво, но те се държат различно. Рози, както казах, може да стои в ръцете ми 24/7. Мая е доминантното свинче, не търпи да прави нещо, което не иска. Тя е единственото свинче, което ме хапе, когато я ядосам.  Mr. Green Не силно, но определено ми дава да разбера какво мисли за рязането на нокти примерно. Когато й писне да се гушка с мене, обикновено след 15 минути, веднага започва да нервничи и да ми подръпва блузата, няма начин да не разбереш какво иска и да не й угодиш веднага.

Алиса изглежда гушливо същество, но не е свикнала с нас. Определено още не ни счита за свое семейство и не иска да идва при нас, ако Мая или Рози не са с нея. Постепенно я приучвам на гушкане, когато Рози и Мая са наблизо и ги вижда, но само тя е в ръцете ми и й давам нещо вкусно само за нея.

# 229
  • Мнения: 77
Въпреки всичко, което написах в предния пост, двете ми свинчета са привързани едно към друго. Играят заедно, говорят си, търсят се. споделят си храната. Единствено това, че Миша понякога не допуска Аби да спи при нея ме притеснява.
Благодаря ти, Макарон, за окуражителните думи. Надявам се като дойде момента всичко да се нареди.

Цитат
От мястото, където ще осиновите мъжкото свинче, дават ли възможност трите прасенца първо да се поопознаят на тяхна територия и чак когато са се посприятелили, примерно след 2-3 часа, да ги вземете вкъщи? Чета, че в английските и американските приюти това е успешна практика.

Това е доброволческа организация, т.е различни "приемни семейства" се грижат за прасенца в нужда, докато не им се намери постоянен дом. И да, задължително присъстват на запознанството. Има възможност и да бъде доведено на място, но не съм навлизала в подробности. Предполагам, че ако имам 3-4 прасенца едва ли ще трябва да взема всичките за да се запознаят с новия член на групата.
Но засега съм в процес на изчакване. Подготвих всичко необходимо, съобразявайки се с изискванията им и сега само се надявам по-скоро да се наредят нещата при нас за да предприема тази стъпка.






# 230
  • Мнения: X
Да споделя за Роджър и Юки... Променят се нещата и при нас. Сега, 5 месеца по късно след всички перипетии, Роджър като че ли се дистанцира от мене. Преди след като го взема писукаше докато е в ръцете ми е се е излегнал, сега полягва но имам усещането че по-скоро ме търпи. Юки доста самочувствие (и тегло) е набрала, хапе ме като я държа в ръце, след 2-3 минути, леко първо, после по-силно, опитът ми показва, че третото ухапване е силно Simple Smile. Ако я сложа на коленете ми стои и писука, но явно когато коремчето не е на "земята" се чувства несигурна.
Техните отношения също се променят и то в посока май девойката да вземе превес. Вече основно тя надава вой сутрин за храна, нямам нужда от аларма, нейният глас е много по-силен от този на Роджър, като параходна сирена ми звучи в 6 сутринта. Роджър непрекъснато търтузи дупе по клетката и кррр-ка и явно и обяснява че е по-главен, но според мен ако не е застрашен защо непрекъснато ще се занимава да го прави. Не спят заедно, имат отделни къщички, ако оставя една започват едни дебати по въпроса, влизане, излизане, разправия и олелия.
Щом и двамата се почувстват застрашени - разбирайте аз съм ги извела на дивана или терасата се залепят като сиамски близнаци един за друг. Винаги давам по две парчета от храната - една чушка на две, моркова на две и т.н. постоянно се разменят парченцата с непоколебимата увереност, че другият яде нещо по вкусно.

Последно, много съм доволна от Протексина на гранулки, има чувствително подобрение при Роджър - вече няма топчета размекнато ако, но на Юки тумбчето си стои големичко, може би е спаднало мааалко, започвам да си мисля че е просто дебеличка ...

Като цяло съм им планирала за юни месец едно съвместно посещение в ЦВК, профилактично да ги прегледат изследват и проверят дали са здрави. Най прекрасният ( Роджър) все пак е минал 4 годинки вече и си трябва ..

Последна редакция: пт, 19 май 2017, 14:23 от Анонимен

# 231
  • Мнения: 5 022
Early evening, радвам се да прочета, че и двамата са добре. Ще пробвам гранулите протексин, Рози е добре последните месеци, но ще е добре да направя малко профилактика.

Дойде им "екскурзионната клетка", т.е. клетката, която ще ползваме при пътуване или в която ще ги оставяме на свекър и свекърва ми, докато човешката част от семейството е на път. Много хубаво е измислена и пускам отзив в скрит текст, ако някой обмисля покупка.

Скрит текст:




Клетката е от две части: едната част е 120 на 60, а другата - 40 на 60 см. Може бъде една цяла клетка 160 на 60, да се раздели на две отделни, напълно независими една от друга клетки, едната малка, а другата голями, и може и да се направи една голяма клетка с разделение. Много практично ми се вижда, ако се налага едно свинче да бъде изолирано от другите, но все пак да ги вижда през решетките. Иначе клетката е достатъчно голяма за три свинчета, така че не се тревожа от бой, докато ние сме на море.

Голямото корито 120 на 60 е с размерите на коритото от двуетажната им клетка, така че мога да ползвам поларените одеялца, които направих. Неочакван бонус!

Клетката е много компактна - идва в кашон с габаритни размери 120 на 65 на 15 см и тежи едва 5 кг. В комплекта си има всичко: къщичка със стълбичка, две купички за храна и три поставки за сено.

За разлика от предните версии на клетките на Ферпласт, решетките на клетката са стабилизирани много добре, така че определено бих ги оставила да се разхождат на трева, покрити само с решетките. Правила съм го с предните им клетки, обаче допълнително фиксирах със свински опашки и беше голяма занимавка.

В общи линии, идва пълен комплект клетка за 2-3 свинчета, транспортна клетка, ограждение за на открито и всички нужни аксесоари, в лека и компактна опаковка. Съзнавам, че звуча като реклама на WS телешоп, обаче съм много доволна, перфектна е за цената си (излезе ми 64 евро с безплатна доставка но немски адрес и 5 евро отстъпка за първа поръчка, а после транспорта от Германия до България ми излезе 13 лв. Предвид, че в масовите зоомагазини клетките 100 на 50 струват повече, доволна съм)

Недостатък - как пък Ферпласт не си оправиха поилките за толкова години. Хем капят, хем им пада топчето, а ги съдиха вече за убити животинки (топчето от бутилката пада в устата на животното и го задавя), но те упорстват да ги ползват. Sad  Не, че нямам поилки, обаче ме подразни.

# 232
  • Мнения: X
Уау, Макарон, прекрасна е клетката... направо се влюбих... сигурна съм, че свинчовците ще се чувстват удобно като пътувате.

# 233
  • Мнения: 48
Много е хубава клетката. Относно поилките, аз ги смених с ръчно направени, като частта от която пият е от този тип за зайците, които ползват. Имам едно питане. Сега като ги разделих мойте мога да следя кой колко яде. Забелязвам, че момичето почти не пипа сеното, и вода не мога да видя да пие, а малкия си похапва и постоянно дрънка поилката. Давам им всеки ден прясна трева от тази която е като райграс, вероятно я косят и за сено. Доста е избуяла не е косена. Може ли заради това да отказват сухото сено и дали им е достатъчно, като количество за стомасите. Гранулите са им на versele laga и явно и там има смляно сено. Всяка седмица ги тегля, за да следя как наддават и забелязах, че момичето вместо да е качила е свалила 40гр. На 6 месеца е уж и тежи 820 гр. Ако е бременна четох, че започва да яде повече и качва по- бързо, а не обратното. Иначе е жизнена и полудяват за зелено. Чакам си доставката на новото сено дано да им хареса. Ето това е тревата която им давам    http://gqvolasf.snimka.bg/animals/svincheta.947916.38032678http://gqvolasf.snimka.bg/animals/svincheta.947916.38032679

Последна редакция: нд, 21 май 2017, 16:14 от Gqvola

# 234
  • Мнения: 5 022
Не би трябвало тревата да замества сеното през пролетта. Тревата, която свинчетата ядат в дивото, е сухичка и като аналитичен състав се доближава до тревата през късното лято по нашите географски ширини (прясната пролетна трева е много по-богата на хранителни вещества, което е проблемно за възрастните свинчета, а и е с по-високо съдържание на вода, което пък може да доведе до стомашни проблеми при всички свинчета). Иначе е възможно да не пие вода заради приема на тревата. Лятната трева, която е суха, около и над 50 см и има семена може да замести сеното в 30-40 процента, но през пролетта тревата се третира като зеленчук, т.е. е 15-20 процента от храната на свинчето. Не на последно място, свежата и млада трева не изпилва зъбите или поне далеч не така добре както сеното и високата трева.


early evening, аз да питам за пелетите, които даваш, тези ли са: http://www.protexin.com/products/pro-fibre-for-rabbits/32? И как ги даваш - смесени с другите пелети, или само тях? И имат ли витамин С в състава, че на сайта не пише? На Роджър и Юки харесва ли им на вкус?

# 235
  • Мнения: 48
То хубаво не замества сеното, но как да я накарам да го яде, като не го поглежда. Малкия си гризка, но кака му не го пипа. Сложил съм от същата трева да съхне. А сеното не е ли същата тая трева, но изсушена, аз разлика не виждам

# 236
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами ще ги държиш само на сено за седмица.И Пуци по едно време отказа сеното.Давах му преди това сено от невен и глухарче и той реши,че ще си хапва само него.Обикновеното сено му беше само за подложка.Квики си ядеше неговото,а на Пуци не мръдваше.И постоянно писукаше за любимите невен и глухарче или семенца от ДМ.И като видях,че няма да яде сено спрях да им давам семена,също и невен и глухарче.Давах по един морков на ден,но не от най-големите.Ограничих по този начин и прясната храна,за да не кара само на нея.Голямо пискане и големи молби бяха,но една седмица стояха само на сено.Квики милия също беше наказан,за да не се дразни Пуци,въпреки,че са в отделни клетки.Но Квики не мрънкаше много,той с удоволствие си ядеше сено.И Пуци иска не иска го прояде наново.И досега видя ли,че Пуци намали консумацията на сено,ги държа три дни само на сено и малко морков.За щастие не се случва толкова често.
Просто няма вариант да не ядат сено,доколкото съм чела е жизнено важно.Без него започват заболявания на храносмилателната система,зъбите растат прекалено много,рискът от възпалителни и кожни заболявания се увеличава.Не се плаши,свинче,заобиколено от сено няма как да умре от глад.
Ох,дано само не ми се карате,че цяла седмица ги държах само на сено,но не намерих друг вариант.Помня,че се бях оплаквала,купих и други видове сено,които Пуци също не погледна.

Всичко сочно и зелено в голямо количество предизвика разстройство,дори смърт при свинчетата.Има разлика между сочна трева и сено.Ако попиташ стари хора,които са гледали зайци ще ти кажат,че се дава сено,а зелената храна се дава по мъничко.

# 237
  • Мнения: X
Макарон, нещо не се оправям с цитирането ..

В състава няма витамин С, в кутията има мерителна лъжичка , давам им една лъжичка върху сухата храна. Първата вечер не проявиха ентусиазъм и реших че ще става по трудния начин - накиснах гранулки и им дадох със спринцовка, Юки изобщо не хареса процедурата и с цялото си същество се съпротивляваше, омазахме се и двете яко. А и гранулките не са подходящи за накисване защото има едри частици и не се получава еднородна гладка каша.  Изтощих се и им сипах върху храната, на сутринта пелетките бяха изчезнали. Практически ги харесват повече от самите гранулки на храната, първо изяждат тях и после останалото. В момента е любимо лакомство, чак се учудвам защото не миришат от моя гледна точка вкусно, но на тях явно страшно им харесват, откакто писах за тях сем преполовили кутията. Мисля като я приключим да починат  и ако пак се появат признаци ще поръчам друга.

Акомискаш може да се видим да ти дам за да пробват твоите прасенца преди да поръчва, доколкото разбирам не ти е спешно. Аз заминавам за една седмица утре, връщам се в неделя 29 и от 30 нататък съм си в къщи.

# 238
  • Мнения: 48
Да при зайците знам, че е така. Гледал съм зайци, явно и при прасенцата е същото. А гранули да им давам ли, докато са на този режим?

# 239
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами дано се включат и другите момичета да кажат как е по-правилно.Аз лично не давах гранули,никакви смески,нищо,освен малко морков и сено.
Приготви се за голямо писукане и недоволство.Аз лично бях си решила,че колкото и да ми е жал,че Пуци плаче и се моли,ще го накарам да яде не което му е вкусно,а което е правилно и полезно за него.Снощи не е ял пак никакво сено и сега три дни ще е само на него и морков.За Квики съм купила едни гранули,които Пуци не обича и поне Квики няма да лишавам.

Общи условия

Активация на акаунт