колко плащате за детска градина?

  • 3 158
  • 55
  •   1
Отговори
Здравейте!
Отвалям тази тема, закщото в нашата община наскоро увеличиха таксата за детска ясла и градина и искам да знам Вие колко плащате. От м. април дължим за едно дете 15 лв(досега 6лв) задължителна такса и по 1.2лв на ден.При пълен месец посещаемост излиза някъде около-42-45лв. Ако детето е ходило само два дни от месеца на градина дължим 15лв+2.40=17.40
Според мен е много скъпо.А, пък мамите ,които имат две и повече деца,направо полудяха.Сега събираме подписка с/у покачването на таксите, но се съмнявам, че нещо може да се направи.... newsm78

Последна редакция: пт, 28 апр 2006, 14:43 от wili

# 1
  • Мнения: 118
Здр. Майка ми е детска учителка и при тях плащат по 40лв. за първо дете и още 20лв. ако и второто дете е при тях.  Не ми е казвала да има увеличение на таксата, но може аще да не е влезнало в сила при нас.

# 2
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
В Свищов при пълен месец за 1 дете плащам по 31 лв. Всяка община си определя сама цените/таксите за детска градина.

# 3
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Аз плащам при пълен месец 35 лв.Ако има отсъствия-по-малко/Сумата 35 лв.се дели на броя на работните дни в конкретния месец и така се получава цената за един ден,която се приспада,когата детето е отсъствало/.И както каза мама Мима- всяка община сама си определя таксите.

# 4
  • Мнения: 1 320
А къде е това при нас?

Защото при нас беше така преди 3 години когато почнаха да четат новите разпоредби ... 20 лв + 1 лв за всеки ден в яслата , но после се оказа че не са разтълкували закона правилно .

Сега плащам около 40 лв за месец за баткото , а от другия месец ще плащам и за яслата на малкия по 20 лв или по-точно ще ползвам намаление от 50 % за малкия всеки ден през който батко му е ходил на градина.

# 5
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз плащам 20лв за Дени и 10 за Васи за пълен месец - по около 0.90 лв. на ден. Буквално без пари. А на Васи 0.45лв. направо не са за казване.

# 6
  • Мнения: 492
Аз плащам по 1лв на ден и пет лева месечна задължителна такса, та ако ходи пълен месец някъде около 26лв.

# 7
  • Мнения: 14 654
при нас е по 2лв на ден

# 8
  • Мнения: 3 356
Аз ли нещо не разбирам?Ако не ходи пълен месец,се плаща по-малко?
Аз съм с впечатлението , че ходи не ходи-все 40 лв се плаща.

# 9
  • Мнения: 14 654
в нашата детска градина , се броят дните,когато детето е ходило и се умножават по 2,а ако има някакви отстъпки-примерно за самотни майки-тогава цената е на половина.а соц.слабите-не плащат такса

# 10
  • Мнения: 3 356
За всички ли е  еднокво или всяка община си решава сама?
Аз ще го пускам моя синковец пробно през юли,та са ме налегнали много въпроси  newsm78.
И тъй като почиваме със мъжо и през седмицата,ще си го гледаме от 1 до 3 ние.
Ако е на посещавани дни е добре.
А ако някой знае къде е наредбата да даде линк моля.  bouquet

# 11
  • Мнения: 1 320
http://www.sofia.bg/index.asp

Последна редакция: сб, 29 апр 2006, 18:00 от vpam

# 12
  • Мнения: 1 320
Ето и още ...

ЗА КАКВО ОТГОВАРЯ ОБЩИНАТА?

*************
Поддържането и развитието на местни спортни, туристически и други обекти за отдих;
Изграждането и поддръжката на сградите, както и за цялостната издръжка (включително и за заплатите и осигуровките) на общинските училища (начални, основни и средни), общинските болници и социални заведения, на центровете за социални грижи, на културните, исторически и архитектурни паметници от общинско значение;
Изграждането и управлението на общинските детски градини;
Голямото разнообразие от културни дейности на общинските театри, оркестри, художествената самодейност, музеите и музейните сбирки, библиотеките и други;
Цените на общинските услуги, общинските такси за детските ясли и градини;

# 13
  • Мнения: 1 320
Раздел III Такси за детски ясли, градини, домове, лагери, домове за социални грижи и други форми за социално обслужване

Чл. 81. (1) (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) За ползване на детски ясли, детски градини и физиологичните отделения в домовете "Майка и дете" се събират от родителите или настойниците месечни такси в следните размери:

1. седмични - от 10 до 30 лв.;

2. целодневни - от 5 до 20 лв.;

3. полудневни - от 2,5 до 10 лв.

(2) Таксите се определят в посочените граници диференцирано според доходите на член от семейството.

Чл. 82. (1) Не се заплаща такса за:

1. децата, чиито родители са I или II група инвалиди, децата на неизвестни родители, децата на загинали при производствени аварии и природни бедствия, децата на загинали в изпълнение на служебен дълг;

2. децата с тежки хронични заболявания, посочени в списък, утвърден от министъра на здравеопазването, настанени в санаториални (оздравителни) детски заведения или групи;

3. третото и следващо деца на многодетните родители; последните плащат такса за първото дете в половин размер, а за второто - в четвърт размер.

(2) При отсъствие на децата такса не се заплаща за времето, през което те ще отсъстват, при условие, че родителите предварително са уведомили директора на детското заведение.

Чл. 83. (1) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за сираци или за деца с един родител, за деца, чиито родители са редовни студенти или отбиват редовната си военна служба.

(2) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление.

Чл. 84. (1) (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) За ползване на лагери от ученици се заплаща такса на ден в размер от 1 до 2 лв.

(2) Облекченията, предвидени в чл. 83, се прилагат и при определяне на таксата за лагери.

(3) Таксата по ал. 1 не се заплаща за деца в случаите по чл. 82, ал. 1, т. 1 и 2.

Чл. 85. (1) (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) Учениците, които ползват общежития, заплащат месечна такса в размер от 5 до 12,50 лв.

(2) Таксата по ал. 1 не се заплаща в случаите по чл. 82, ал. 1, т. 1 и 2.

Чл. 86. (1) Лицата, ползващи домове за социални грижи и други форми на социално обслужване, заплащат месечна такса в размер на съответстващата реална издръжка на едно лице.

(2) Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, постелен инвентар и облекло, перилни и хигиенни материали, транспортни разходи за разнасяне на храната, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци, с изключение на целевите помощи за ползване на електрическа енергия, горива, вода за битови нужди, пране и облекло, предоставени на заведенията за социални грижи и формите за социално обслужване от правителствени и неправителствени организации, юридически и физически лица.

Чл. 87. (1) Дължимата такса се удържа от личните доходи на лицето.

(2) На лицата, обслужвани в системата за социални грижи, се оставя за лични разходи сума, не по-малко от:

1. двадесет на сто от личните доходи на настанените в домовете за умствено увредени лица и в домове за лица с психични разстройства;

2. тридесет на сто от личните доходи на настанените в домовете за стари хора, в домовете за лица с физически увреждания и в домовете за лица със сетивни нарушения;

3. четиридесет на сто от личните доходи на обслужваните в системата на домашния социален патронаж и дневни домове за социални грижи;

4. петдесет на сто от личните доходи на приетите за обучение в социалните учебно-професионални комплекси над 18-годишна възраст и за деца над 16-годишна възраст, настанени в заведения за деца.

(3) Когато оставащата част от личните доходи е недостатъчна за покриване на таксата, разликата е за сметка на бюджета на общината, в която е открит домът или друга форма на социално обслужване.

(4) За лицата, които изплащат издръжка за непълнолетни деца, сумата за лични разходи и средствата за заплащане на реалната издръжка се определя след приспадане на присъдената издръжка.

(5) Не се събират такси от лицата, които нямат лични доходи и спестявания.

Чл. 88. (1) Не се заплаща такса за децата под 16 години, настанени в заведения за социални грижи и в дневни домове за социални грижи, и за децата под 18 години, обучаващи се в социални учебно-професионални комплекси.

(2) Не се заплаща такса от лицата, настанени за временно пребиваване в разпределителните домове и приюти.

(3) Не се заплащат такси от децата със здравни и социални проблеми, настанени за краткосрочен възстановителен отдих в детски селища.

# 14
  • Мнения: 3 356
Мерси  Heart Eyes  bouquet

# 15

Не подвеждайте родителите,това е стра наредба...................

# 16
  • Мнения: 1 320

Не подвеждайте родителите,това е стра наредба...................

Това е качено в нета ... дай да видим новата !

# 17
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
40 лв за голямото и 20 за малкото,защото ходят в едно и също ОДЗ.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 10 801
Вики ходи на ясла, плащам по 30 лв месечно.

Ако не ходи няколко дни, приспадат се май по 1,40 лв на ден, но трябва предварително да се каже, че детето няма да посещава заведението и да го отпишат.

# 19
# 20
  • Мнения: 7 821
Здр. Майка ми е детска учителка и при тях плащат по 40лв. за първо дете и още 20лв. ако и второто дете е при тях.  Не ми е казвала да има увеличение на таксата, но може аще да не е влезнало в сила при нас.
Толкова плащам и аз. За всеки ден в който децата не посещават градината и/или яслата се намалява таксата.

# 21
  • ново
  • Мнения: 6 015
4 лв. задължителна такса / дъщеря ми е в подготвителна група, а останалите групи плащат по 8 лв./ и 1,40 лв. на ден.

# 22
  • на Север
  • Мнения: 503
3 лв. такса + за всеки ден по 1,50 лв., за пълен месец 36,00 лв.

# 23
  • Мнения: 2 125
Все си плащам по 40 лв. ходим от-до, не пропускаме.
Имам право на 50 % такса като самотна майка, но не съм се възползвала (още)!

# 24
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Ние плащаме по 25 лв. Когато не ходи се приспада съотвената сума от месечната такса.

# 25
  • Мнения: 4 187
Сумата е 40 лв! Няма основна задължителна такса. Ако е ходило детето 1 ден примерно, плащаш 2лв и това е!

# 26
  • София
  • Мнения: 39 821
София: задължителната такса е 40лв.
Дияна посещава латино танци (12лв), плуване (15), английски (12). Таксата за месец беше 79, но английският отпадна, т.е. на месец плащаме по 67лв.
За 2ро дете, посещаващо същото ОДЗ, таксата е наполовина.
При отсъствие от ОДЗто, след представяне на контактна бележка от джипито, или молба от родител, таксата се намалява.

# 27
  • Мнения: 352
При нас се плащат 20лв. на месец.Ако в месеца е бил само 1 ден пак се плаща но 10лв.

# 28
  • Мнения: 23 122
Все си плащам по 40 лв. ходим от-до, не пропускаме.
Имам право на 50 % такса като самотна майка, но не съм се възползвала (още)!
И при нас е 40 лв.таксата 50% за самотни родители.За да ти се приспадне обаче неприсъствен ден е нужно да се уведоми възпитателката до 8.30 на същият ден,иначе се брои присъствен.Нямам представа колко се заплаща на ден.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 6 880
30лв за пълен месец. Ако има отсъствия се плащат само присъствените дни по 30: броя работни дни в месеца. Ако не съм уведомила, че ще отсъства, първите 2 дни ги водят присъствени, след това не. Няма никаква 'твърда ' сума.
Парите за допълнителните занимания не минават през касиерката на градината, но и там плащам само когато е присъствала.

# 30
  • Мнения: 1 033
Изглежда за всяко населено място е различна такса. За Варна - както се рабра- плащаме 30 лева, ако детето е било цял месец на градина.

# 31
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Плащам 40лв. за пълен месец. Ако не е ходила пълен месец, таксата се дели на работните дни от месеца и полученото се умножава на броя на дните, през които е ходила. Не съм чувала за увеличение.

# 32
  • Мнения: 2 839
Не подвеждайте родителите,това е стра наредба...................
ТАка мисля и аз. Не съм запозната, но като чета условията някак не ми се връзва с действителноста в 2006г.  Thinking
Особено това (2) Таксите се определят в посочените граници диференцирано според доходите на член от семейството.
Как ще определят таксата според доходите  Laughing ТОва е от мое време, моля ви се, стига социализъм, 45 години стигат  Mr. Green

# 33
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Плащам 40лв. за пълен месец. Ако не е ходила пълен месец, таксата се дели на работните дни от месеца и полученото се умножава на броя на дните, през които е ходила. Не съм чувала за увеличение.

И при нас е така само,че при отсъствие се изисква да се представя извинителна бележка -по здравословни или домашни причини.

# 34
  • Мнения: 442
в русе - 3.50лв  месечна такса и 1.50лв на ден за храна.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
25 лева за пълен месец. Толкова е и в яслата.

# 36
  • Мнения: 1 883
40лв за пълен месец и 50 % за второ детенце Hug

# 37
  • София, Дървеница
  • Мнения: 707
Аз плащам при пълен месец 35 лв.Ако има отсъствия-по-малко/Сумата 35 лв.се дели на броя на работните дни в конкретния месец и така се получава цената за един ден,която се приспада,когата детето е отсъствало/.И както каза мама Мима- всяка община сама си определя таксите.
И при нас така се определя цената , само че пълен месец е 40 лв  Wink

# 38
  • Мнения: 479
Сумата е 40 лв! Няма основна задължителна такса. Ако е ходило детето 1 ден примерно, плащаш 2лв и това е!

Хименно  Peace

# 39
  • Мнения: 1 038
Аз съм на половин такса,но никога не съм плащала повече от 20 лв,и това при цял месец посещаемост.

# 40
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Сумата е 40 лв! Няма основна задължителна такса. Ако е ходило детето 1 ден примерно, плащаш 2лв и това е!

Хименно  Peace

Не винаги е точно 2лв. Зависи от броя на работните дни в месеца. Ако са точно 20, е 2лв. Ако месеца е с 21 дена, а детето е ходило например 5, е 40:21=1.90*5=9.52 или както там го закръглят. Поне при нас така го смятат, а не винаги по 2лв.

# 41
  • София
  • Мнения: 39 821
Мисля, че и при нас хранодена не е точно 2лв.

# 42
  • Мнения: 479
Сумата е 40 лв! Няма основна задължителна такса. Ако е ходило детето 1 ден примерно, плащаш 2лв и това е!

Хименно  Peace

Не винаги е точно 2лв. Зависи от броя на работните дни в месеца. Ако са точно 20, е 2лв. Ако месеца е с 21 дена, а детето е ходило например 5, е 40:21=1.90*5=9.52 или както там го закръглят. Поне при нас така го смятат, а не винаги по 2лв.

Не знам как го смятат, но досега винаги сме плащали кръгла сума (8.00 лв; 20.00; 24.00, ако е отсъствал, или 40.00 лв., независимо колко работни дни има месеца). Убедена съм, че няма задължителна такста, за каквато говорят някои мами, както и, че всеки храноден струва  2.00 лв. Ако е ходил 4 дена на градина, сме плащали 8 лв. (имали сме и такива случай). Не занм дали това е общовалидна практика. Но и в двете детски градини (74 ОДЗ и 110 ДГ), които е посещавал Теди, е така. 

# 43
  • София
  • Мнения: 3 421
 И ние плащаме 40 лв на месец. Сумата се дели на броя на работните дни и се умножава по присъствените дни на детето.
От есента ще плащаме и 20 лв за малкият.
Няма задължителна такса.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 4 295
30 лв.

# 45
  • Мнения: 5 647
40 лв е таксата за градината на детето. Отделно плащаме допълнителните занимания.

# 46
  • Мнения: 647
Бих искала да вметна и още нещо което не срещнах при отговорите а то е че (поне в София) 50% намаление на таксата ползват и децата на родители които са редовни студенти.

# 47
  • на североизток
  • Мнения: 285
30 лв. на месец - за детска ясла

# 48
  • Мнения: 1 320
Бих искала да вметна и още нещо което не срещнах при отговорите а то е че (поне в София) 50% намаление на таксата ползват и децата на родители които са редовни студенти.
В този ред на мисли ... има ли право дете на студент магистратура / след завършена степен  бакалавър / платено на тази отстъпка ? Това не можаха да ми отговорят в канцеларията на нашата ДГ. Било по усмотрение на директора / ако тя реше може , ако ли не ... /

# 49
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 222
Бих искала да вметна и още нещо което не срещнах при отговорите а то е че (поне в София) 50% намаление на таксата ползват и децата на родители които са редовни студенти.
В този ред на мисли ... има ли право дете на студент магистратура / след завършена степен  бакалавър / платено на тази отстъпка ? Това не можаха да ми отговорят в канцеларията на нашата ДГ. Било по усмотрение на директора / ако тя реше може , ако ли не ... /
На нас не са ни правили проблем, таткото винаги е бил платено обучение и до последно ползвахме 50% намаление.
Лошото е, че за нас редовните доктуранти, държавна поръчка намалението не важи  Confused

# 50
  • Мнения: 6 315
40 лв на месец за пълна посещаемост. Ако детето отсъства (представям бележка от педиатърката или от мен) се изчислява въз основа на работните дни за месеца.

# 51
  • Мнения: 647
Опитвам се да намеря самата наредба на столична община за да не бъдем голословни и да уточним кръга от ползващите намаление но не ми се отдава Mr. Green

# 52
  • София
  • Мнения: 607
Сумата е 40 лв! Няма основна задължителна такса. Ако е ходило детето 1 ден примерно, плащаш 2лв и това е!
И при нас е така. Боби ходи в яслата на ул.Христо Максимов. Никой не е казвал за увеличаване на таксата.

# 53
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Синът ми посещава ясла. Плащаме по 1 лев на ден, когато присъства детето и 5 лв. такса. Събират ни се най-много 27-28 лв. месечно с таксата.
Доколкото разбрах в пернишките детски градини е същото положението - 5 лв. такса+1 лв. на ден. Но там си има други разходи - боички, блокчета, закупуване на играчки, гостуване на театри и др. такива. В яслата, която доколкото знам е Общинска собственост и се издържа с общински пари, не давам пари за други неща. Само един път купих 2 бр. цветни блокчета и 1 комплект фулмастри.

Последна редакция: ср, 10 май 2006, 16:55 от MiRa_55

# 54
  • Мнения: 2 255
Калоян ходи на градина от 3 дни и там таксата е 40 лева, плаща се само за присъствените дни
(40лв. / на раб.дни х дните, в които е било на ДГ)

# 55
  • Мнения: 1 320
 http://www.sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=24#top

СОФИЯ


Раздел III
            Такси за детски ясли, детски градини, домове за социални грижи, лагери и други общински социални услуги Приложение № 3
            Чл. 19.  (Изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г.) За ползване на детски ясли и детски градини се събират от родителите или настойниците следните месечни такси:

            А) седмични - 48,00 лв.

            Б) целодневни - 40,00 лв.

            В) полудневни:

            - 15,00 лв. за полудневни групи, при които е осигурено храненето на децата;

            - 10,00 лв. за полудневни групи, при които не е осигурено храненето на децата.

            Чл. 20.  (1) Не се заплаща такса за:

            1.  (изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г., Решение № 11 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г., изм. - с Решение № 111 по Протокол № 71 от 23.02.2006 г.) деца, чиито родители са I или II група инвалиди, децата на неизвестни родители, деца пълни сираци, децата на загинали при производствени аварии и природни бедствия, децата на загинали в изпълнение на служебен дълг;

            2. (изм. - с Решение № 111 по Протокол № 71 от 23.02.2006 г.) деца с тежки хронични заболявания, посочени в Приложение № 5 към Наредба № 19 от 03.10.2000 г. за експертизата на инвалидността при деца до 16-годишна възраст, издадена от министъра на здравеопазването, както и с хронични заболявания и/или с увреждания, изброени в Наредба № 6 от 19.08. 2002 г. за обучението на деца със специални образователни потребности и/или хронични заболявания,  издадена от министъра на образованието и науката, ако същите подлежат на инвалидизиране. Освобождаването от заплащане се извършва въз основа на подадена молба от единия от родителите или настойника и медицинска експертиза, издадена на основание цитираната по-горе наредба на министъра на здравеопазването и по реда, предвиден в нея. В една група от масовите детски градини могат да се приемат до две деца със специални образователни потребности;

            3.  (изм. - с Решение № 11 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г., изм. - с Решение № 111 по Протокол № 71 от 23.02.2006 г.) трето и следващи деца на многодетни родители.

            (2) (Изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г., Решение № 7 по Протокол № 5 от 17.12.2003 г.) В детските градини посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано по всяко време с предварително писмено уведомяване от родителите или настойниците. За времето, през което детето не е посещавало детската градина, не се заплаща такса. В подготвителните групи се допуска отсъствие само по уважителни причини.

            (3) (Нова - Решение № 11 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г.) Не се залаща такса и за времето, в което детската ясла, детската градина или отделна група от тях не работят, поради аварии, ремонти, карантини и други обективни причини.

            Чл. 21.  (1)  (Изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г., Решение № 11 по Протокол № 52 от 12.05.2003 г.) Таксата се заплаща с 50 на сто намаление за деца на самотни родители, деца, единият от родители на които са редовни студенти или отбиват редовната си военна служба.

            (2) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или в различни детски заведения, таксата за второто дете се заплаща с 50 на сто намаление. Когато децата са повече от две, таксата се заплаща с 50 на сто намаление за първото и със 75 на сто за второто дете.

            Чл. 22.  (1) При ползване на преференциите по чл. 20 и 21 родителите или настойниците подават декларация до директора на заведението, придружена с необходимите документи.

            (2) Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от таксата започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на декларация.

            (3) Когато сумата е недостатъчна за покриване на реалната издръжка, разликата е за сметка на бюджета на общината.

            (4) (Нова - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г.) Месечната такса, намалена при условията на чл. 20, ал. 2 не може да бъде по-ниска от 50% от нейния размер, определен с настоящата наредба.

(НОВА - Решение № 597 по Протокол № 35 от 24.03.2003 г.)
Чл. 22а. (1) За ползване на детски кухни се събира дневни такси в размер ма 1,00 лв.
            (2) Таксата се заплаща с 50% намаление за:
     1. Деца с тежки хронични заболявания, съгласно Наредба №19 от 03.10.2000г. на Министерство на здравеопазването за експертизата на инвалидността при деца до 16 - годишна възраст.
     2. Деца на самотни родители.
     3. Деца, на които един от родителите е редовен студент или отбива редовната си военна служба.
     4. Трето и следващи деца на многодетни родители, когато са отглежданив едно и също семейство.
    5. Деца пълни сираци.
    6. Деца, единият от родителите на които е с над 71% намалена работоспособност.

Чл. 23.  (Изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г.) Учениците, които ползват общежития заплащат месечната такса в размер на 10,00 лв.

            Чл. 24.  (1) (Изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г.) Лицата, ползващи услугите в системата на домашен социален патронаж, заплащат месечна такса в размер на 60 % от личните им доходи. Приложение № 4.

            (2) Когато сумата е недостатъчна за покриване на реалната издръжка, разликата е за сметка на бюджета на общината.

            (3) От лицата, които нямат лични доходи и спестявания, такси не се събират.

            (4) Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, постелен инвентар и облекло, перилни и хигиенни материали, транспортни разходи за разнасяне на храната, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци; с изключение на даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица.

            Чл. 25.  (Изм. - Решение № 2 по Протокол № 50 от 24.03.2003 г.) За настаняване в заведение или помещение за отрезвяване се събира такса на ден в размер на 25 лв.  Приложение № 5

Общи условия

Активация на акаунт