Среща с известен

  • 33 640
  • 169
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 12 806
Не си права. На улицата мога да те снимам от 50 метра ако искам. И не е задължително да дойда да ти кажа, че те снимам. Улицата е публично място, щом си там мога да те снимам колкото си искам.
При филми улици се опразват понеже така е по-лесно за снимане. Казвам ти го като човек режисирал снимките на поне 8 подобни сцени.
Добре  Grinning Аз никога не съм снимала нищо, как бих могла да знам   Mr. Green

Явно не сте. На обществени места - улици, паркове, алеи, автобусни спирки (и кафенета, които не са си платили външното място  Laughing ) и т.н може да се снима свободно и без разрешение от когото и да било.
Хора без разрешение не могат да се снимат. Изключенията ги цитирах и пак ако човек късно забележи, че снимате на мястото и пожелае да го няма в кадър сте длъжни да се съобразите с него.
Даже и законът ви беше цитиран, ама само, защото сте правили нещо много пъти грешно сте убедени, че е правилно. Какво мога да кажа. Ще си мълча.  Wink Grinning
Отпис.

# 136
  • Мнения: 30 159
Явно не сте. На обществени места - улици, паркове, алеи, автобусни спирки (и кафенета, които не са си платили външното място  Laughing ) и т.н може да се снима свободно и без разрешение от когото и да било.

Сигурно може, но въпрос на елементарна култура е най-малкото да попиташ човека дали няма нещо против. Peace
И на мен би ми станало неприятно някой да извади апарат и да почне да ме снима без разрешение.

# 137
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 947
Не си права. На улицата мога да те снимам от 50 метра ако искам. И не е задължително да дойда да ти кажа, че те снимам. Улицата е публично място, щом си там мога да те снимам колкото си искам.
При филми улици се опразват понеже така е по-лесно за снимане. Казвам ти го като човек режисирал снимките на поне 8 подобни сцени.
не можеш

Чл. 32.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

# 138
  • Мнения: 4 064
не можеш

Чл. 32.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Мога.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;

# 139
  • Мнения: 2 792
Четете както ви е угодно. Законът ми позволява да ви снимам докато избирате чушки на Женския пазар без да ви искам разрешение. Ако дойдеш да ми се караш винаги мога да кажа, че снимам чушките а не теб.

# 140
  • Мнения: 18 746
не можеш

Чл. 32.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Мога.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;

Нервен хамстер, едното е Конституция, а другото - закон. При противоречие познай кое важи. Wink

# 141
  • София
  • Мнения: 12 806
не можеш

Чл. 32.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Мога.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) (1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.

(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:

1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;

2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
В правото има йерархия на нормите и в нея законът за авторското право не стои над конституцията, която вече два пъти беше цитирана. Ти можеш да притежаваш моята снимка, която си направила без мое съгласие и пак да те осъдя, че нарушаваш правото ми да не бъде снимана без моето знание и съгласие, докато се разхождам по улицата. (Сори, хем казах, че ще си мълча, хем не издържах  Mr. Green )

Четете както ви е угодно. Законът ми позволява да ви снимам докато избирате чушки на Женския пазар без да ви искам разрешение. Ако дойдеш да ми се караш винаги мога да кажа, че снимам чушките а не теб.

Можеш, но ако публикуваш кадри с мен мога да те осъдя.

# 142
  • Мнения: 2 792
Да ме съдиш винаги можеш, но да ме осъдиш няма да успееш. Можем да пробваме ако искаш. В най-лошия случай ще си имаш професионални снимки направени от мен:)

# 143
  • София
  • Мнения: 12 806
Да ме съдиш винаги можеш, но да ме осъдиш няма да успееш. Можем да пробваме ако искаш. В най-лошия случай ще си имаш професионални снимки направени от мен:)
Говоря имперсонално. А професионални снимки си имам достатъчно от времето, в което ми беше професия да се снимам и да снимам, благодаря.  Wink

В интерес на истината в България едва ли някой би имал претенции, повечето хора плащат, за да ги снимат уж тайно и после да пишат за тях, та няма какво да се караме тук за глупости. Grinning bouquet

# 144
  • Мнения: 4 064
Цитат
В правото има йерархия на нормите и в нея законът за авторското право не стои над конституцията

Административен съд Монтана отмени като незаконосъобразно полицейското разпореждане, с което бе забранено на журналистката от вестник „Ломпрес" Камелия Обретенова да присъства и снима в секционните избирателни комисии и в районите около тях във втория тур на местните избори, на 30 октомври, миналата година. Тогава служителят на реда, наложил административния акт, се позова на член 32, ал. 2 от Конституцията на Република България, който касае неприкосновеността на личния живот.

Полицейската забрана е наложена, след като журналистката фотографирала около ромска изборна секция мъже, които разнасяли списъци и се опитвали да контролират гласуването в полза на един от кандидатите за кмет.

„Полицейското разпореждане не само не е във връзка с конституционно гарантираните права и свободи на гражданите, но и засяга неоправдано обществения интерес, пише в изложението по дело №665 от 2011 година председателят на съда Момчил Таралански.

В конкретния случай Камелия Обретенова не само не е нарушила нечии конституционни права, а чрез полицейската забрана са били нарушени правата ѝ да получава и разпространява информация като гражданин и да упражнява свободно своята професия на журналист. Те са защитени не само в Конституцията на Република България, но и в Хартата на основните права на Европейския съюз и Европейската харта за защита правата на човека и основните свободи.

При изпълнението на служебните си задължения Обретенова се е намирала на обществено място, където се осъществява публична дейност по избор на общински съветници и кметове и срещу нея не следва да се прилагат разпоредбите на чл.32 от Конституцията на Република България по начина, по който ги е разтълкувал и приложил полицейския орган, счита съдията.

Решението за отмяна на полицейското разпореждане като незаконосъобразно може да бъде обжалвано пред Върховният административен съд в 14 дневен срок.

Wink

# 145
  • Мнения: 2 792
Не се караме. Образоваме хората за техните конституционни и други права:)

# 146
  • София
  • Мнения: 12 806
Не се караме. Образоваме хората за техните конституционни и други права:)

А, щом е така в края на поста прилагам линк с всичко по въпроса.

Нервен Хамстер, цитираното от теб няма нищо общо с темата. В закона си има описани изключения и те са пределно ясни, не знам защо е трябвало съд да се произнася за правото на отразяването на изборите. Същото се отнася за митинги, важни за страната политически фигури, присъствието като публика на концерти и тн.

Все пак всичко това го коментирахме, заради, не помня кой, който е протестирал, че го снима сервитьор, докато си поръчва сандвич. И е бил напълно прав. Друг е въпросът, че някои наши известни се правят на по-важни и известни, отколкото са.


Ей ви най-подробно описано всичко по темата даже и с примери.
http://personal-lawoffice.eu/2015/%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%B … 0%B8%D0%BC%D0%B0/

# 147
  • Мнения: 4 064

Ей ви най-подробно описано всичко по темата даже и с примери.
http://personal-lawoffice.eu/2015/%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0-%D0%B … 0%B8%D0%BC%D0%B0/

Да, и в този линк отново попадаме на:

Кога могат да ни снимат без да сме съгласни


Законът допуска това да става при следните случаи:

1)Изображението е било направено в хода на обществената дейност, която сме извършвали, заснети сме на публично или обществено място;

# 148
  • София
  • Мнения: 12 806

Да, и в този линк отново попадаме на:

Кога могат да ни снимат без да сме съгласни


Законът допуска това да става при следните случаи:

1)Изображението е било направено в хода на обществената дейност, която сме извършвали, заснети сме на публично или обществено място;
Вече ти казах по-горе, че на публично място има предупреждение, че те снимат. Ако си на концерт, например, е ясно, че е вероятно да има някой кадър, в който си и ти. Ако, както е в примера от линка, седиш на една маса с депутат също си в подобна ситуация, защото той е обществено значима фигура. По улицата е по-различно, но пак е спазено условието да си информиран, защото се вижда, че някой снима и ако искаш можеш да стоиш извън кадър или да помолиш да не си в кадър ако си забелязал късно.
Снимаш си една улица с хора спокойно без да ходиш да питаш всички и пускаш кадрите в новините, но това не означава, че можеш просто така да ходиш и да снимаш всеки без да го питаш, защото е на улицата или на обществено място, въпреки, че изрично е несъгласен или без да е наясно, че е сниман. Можеш да попаднеш в категорията, в която го следиш и снимаш целенасочено без неговото знание и така му нарушаваш правата.  Ако говорим за някой известен, естествено. Отделна тема е ако снимания е дете, още по-сложно.

Но оспамихме яко темата, макар да ми е интересно, спирам.  Wink Хубава вечер! bouquet

# 149
  • София
  • Мнения: 3 959
На мен също ми стана интересно, то по тази логика човек може да бъде сниман с негово съгласие само когато си е вкъщи, другите останали места са публични...
Едно е да снимаш някого от 50м., съвсем друго е да застанеш пред него и да му навреш телефон в лицето.

Общи условия

Активация на акаунт