ЕООД или свободна професия.Зъболекар съм

  • 3 605
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 599
Здравейте,искам да попитам как е по-изгодно да се регистрирам,като свободна професия или като ЕООД.Става дума за човек,който започва собствен бизнес и в началото приходите на самото ЕООД няма да са над 1500 лева месечно.Разходите ще са ток,вода,интернет,СОТ,закупуване на материали,които ще си вървят всеки месец.
И втория въпрос дали сега като наема счетоводител да ми регистрира ЕООД-то,той автоматично ми става счетоводител на фирмата..или мога да го наема с като напусна мястото където съм сега след няколко месеца.

# 1
  • Мнения: 4 710
Консултирай се със счетоводител.
И не, как ще ти стане автоматично счетоводител, като го наемеш за една услуга?  Rolling Eyes
Юрист също може да регистрира ЕООД, както и ти можеш да го направиш лично. Аз съм регистрирала и съм сменяла управител на ЕООД, не е кой знае каква философия. Дори е по-лесно, не трябва пълномощно.

# 2
  • Мнения: 40 892
Свободна професия (самоосигуряващ се) е по-изгодно за хора, които работят главно със своите лични ресурси (главата, гласа, тялото), защото те почти нямат разходи за материали, консумативи и инструменти, а статусът им позволява да си намалят прихода с 25% за разходи. Т.е. ако изкарат 1000 лева за облагане и осигуровки им се считат 750 лева. От друга страна професии, където има много разходи за материали (бижутери, дърводелци, производители на щамповани фанелки и т.н.) е по-изгодно да са ЕТ или ЕООД, защото тогава водят счетоводство и всички разходи им се признават. Според примера по-горе ако приходът е пак 1000 лева, но за материали са похарчени 500, ако си ЕООД ще си ги приспаднеш като разход всичките.

Според мен зъболекарите купуват много неща и да си самоосигуряващ няма да ти е изгодно, но това е предположение все пак.

# 3
  • София
  • Мнения: 599
Дам,най-вероятно така ще се регистрирам.Примерно декември сметките си вървят,разходите,,ако реша да почивам между 20 и 30 декември...може да се окаже че съм на загуба от месеца.
И последно,например регистрирам се като ЕООД.Работя вторник,сряда,петък и понякога неделите през седмица от 14 до 19:30.Колко осигуровка трябва да внасям.Това е непълна работна седмица
И осигуровката счетоводителя ли се занимава с нея

# 4
  • Мнения: 2 478
В твоя случай зъболекар твърдо фирма - ЕООД. Вече, като окрупниш(ако стане) след 3-5г и ако имаш партньор, правите ООД с две ЕООД-та, тогава се прехвърлят разходите между трите.

Относно счетоводителя - и ти сам можеш да си правиш всичко, ако разбираш и имаш време, което предполагам няма да го имаш, ако блъскаш от сутрин до вечер с пациенти. Тук разковничето е да му имаш доверие, както на теб ти имат доверие, че няма да им падне пломбата или короната след два дена. И той за това ще ти е личен, за да ти върши всичко, имайки достъп до фирмената ти сметка. Естествено трябва да го следиш и да си искаш всеки месец отчети.
Спокойно на 4 часа работно време можеш да се впишеш.

Общи условия

Активация на акаунт