Подновяване на лична карта

  • 30 177
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 417
А знае ли някой дали личната карта трябва да се смени при навършване на 16 години? Издадена е на 14-годишна възраст и пише, че е валидна още 3 г., до пълнолетие. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 2 480
Няма ли дата на изтичане на самата лична карта?

# 32
  • Мнения: 6 417
Има, след 2 години. Всъщност разбрах, че картата, издадена на 14-годишна възраст важи до пълнолетието.

# 33
  • Мнения: 2 480
Да, но пълнолетие се навършва на 18 години. Звъннете във Вашето районно управление на полицията и питайте. Ще се радвам после да споделите.

# 34
  • Мнения: 6 417
Значи, картата, издадена на 14-годишна възраст е със срок 4 години, т.т. до пълнолетие.

# 35
  • Мнения: 20
Здравейте. Моята  лична карта е пукната и трябва да я сменя. Само ,че не знам дали ще ми трябва удостоверение за постоянен адрес аз не съм го сменила ,на същия адрес съм си от тази лична карта??

# 36
  • София
  • Мнения: 1 524
Здравейте. Моята  лична карта е пукната и трябва да я сменя. Само ,че не знам дали ще ми трябва удостоверение за постоянен адрес аз не съм го сменила ,на същия адрес съм си от тази лична карта??
Щом си на същия адрес, не ти трябва удостоверение. Отиваш в районното и си подаваш заявление и заплащаш такса. Може и да те глобят за неопазване състоянието на картата.

# 37
  • Мнения: 20
Здравейте. Моята  лична карта е пукната и трябва да я сменя. Само ,че не знам дали ще ми трябва удостоверение за постоянен адрес аз не съм го сменила ,на същия адрес съм си от тази лична карта??
Щом си на същия адрес, не ти трябва удостоверение. Отиваш в районното и си подаваш заявление и заплащаш такса. Може и да те глобят за неопазване състоянието на картата.
Оо със сигурност ще ме глобят. Просто искам  да си спестя занимнията ,ако трябва да си извадя преди това едно удостоверение.

# 38
  • Мнения: 1
Здравейте имам въпрост личната ми карта изтича август месец и ще заминамам май месец в чужбина за 5 месеца връщам се октомври може ли сега април да я подновя 5 мес.предварително.Confused

# 39
  • Мнения: 2 480
Подновявала съм задграничен паспорт 2 месеца преди да изтече, но преди това звъннах в районното да попитам дали може. Защо не пробвате да попитате по телефона? Не виждам причина да не може.

# 40
  • Мнения: 1 846
Скрит текст:
Ами аз вече съм изтървала единия месец...

Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
5. не подаде заявление в срок до 30 дни за подмяна на личната карта след изтичане на нейната валидност;

6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му;

www.mvr.bg
Здравейте, видях че закона е от 2009г. дали има някакви промени към момента или все още е валиден закона?
Същото важи ли и за изтекла шофьорска книжка? Къде се подменя тя?
Благодаря.

# 41
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 528
Здравейте имам въпрост личната ми карта изтича август месец и ще заминамам май месец в чужбина за 5 месеца връщам се октомври може ли сега април да я подновя 5 мес.предварително.Confused
в Закона за личните документи пише кога  се подновяват лк, както и кога се налага глоба.
за предварително издаване на лк няма срок. може да си губиш всеки месец л.к. - ще ти издадат нова.
стига да си плащаш.

питането за шофьорската книжка:
подмяната и става обикновено там, където е издадена - в някое РПУ. където се издава и л.к.


пп. посетете вашето РПУ и ще разберете най-точно каквото ви интересува.

# 42
  • Германия
  • Мнения: 1 026

Здравейте, видях че закона е от 2009г. дали има някакви промени към момента или все още е валиден закона?
Същото важи ли и за изтекла шофьорска книжка? Къде се подменя тя?
Благодаря.

Дали ще ти наложат глоба за не върнат задграничен паспорт май зависи на какъв служител ще попаднеш. Аз миналата година подновявах лк поради загубване и носех задграничния паспорт изтекъл преди повече от 10 години, поискаха ми го и не са ме глобявали.
Изтекла шоф. книжка се подновява в КАТ по постоянен адрес, там няма глоби, защото това не се води личен документ.

Общи условия

Активация на акаунт