Панорамна снимка- въпрос за мъдрец и други зъби

  • 4 359
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 181
Здравейте!
Направих посещение при хирург във връзка с един мъдрец, който отдавна го мисля и вече реших да го извадя, понеже от известно време имам някакви леко болезнени усещания в/около него, а и отгоре целият е покрит с кариеси. Това което повече ме притеснява, обаче, е че от месец имам болка под челюстта, в меката част, там където може би са лимфните възли. Само че болката не е под мъдреца, а малко по-напред. Направих панорамна снимка, на която хирурга видя възпаление в корените на 6ти и 7ми зъб долу, в дясно и ме посъветва първо тях да прелекувам. Имам панорамна снимка, правена преди 3 години, правя сравнение между двете снимки и имам някои въпроси. Ще се радвам, ако някой компетентен може да се включи.
Скрит текст:
2017г. 2014г.
* 1-Въпросният мъдрец. Може ли да се извади нормално или се налага операция?
* 6ти и 7ми имат ли възпаление? Защо не виждам разлика между двете снимки...
* 2-каква е тази сянка? На старата снимка май не е така ясно изразена.
* Тъмните петънца по зъбите кариеси ли са?

# 1
  • Мнения: 11
Чак толкова компетентна не съм,но минала година изживях проблем с мъдрец.
1-мъдрец се вади с операция,слагат ти упойка на мястото и вадят,по време на самата операция усещашш леко неприятно чувство,болка не,мен лично не ме болеше след като ме пусна упойката а няма да ти казвам с колко видове болкоуспокояващи се бях заредила..даже 30 мин след операцията похапнах  Grinning отделя се доста слюнка+кръв,ходиш след това 2 пъти пак,на преглед и да ти махнат конците
По другите въпроси не мога да ти отговоря.
Но за болката в меката част и аз я имах,резултат на тази болка бяха 2 подути лимфни възела големи колкото топка за билярд...надявахме се че след махането на мъдреца ще спаднат и ще изчезнат но се наложи операция.Ако усещаш че се подуват лимфните възли побързай,не чакай като мен-5 месеца.Може и слюнчеста жлеза да се подуе,не отлагай.

# 2
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Мейвис, с уточнението, че не съм лекар, а просто препатил със зъби, ще напиша по въпросите ти.

1. Нз какво е нормално и какво - операция? Те винаги режат тъкан и шият, или? Поне аз само този начин знам (в Германия са ми вадени).
2. Дали имат възпаление, от тази снимка (панорамната) не можеш да кажеш. Трябва конкретно на тези зъби отблизо. Това, което се вижда, обаче, е, че на 7ми левият канал не е запълнен добре, на 6ти евентуално също левият, но не виждам от снимката. От другата страна, 6ти и 7ми са много зле запълнени (за жалост и аз имах този проблем, та ме научи докторът да го разпознавам на снимка). Недобре запълнени канали може да доведат до възпаления.
3. Нз коя сянка, но може да си е някаква интерференция от снимката...
4. Също нз кои визираш, но надали.

# 3
  • София
  • Мнения: 11 506
1. Не е задължително да се реже тъкан и да се шие. Не е задължително да се вади с операция.

# 4
  • Мнения: 1 181
Благодаря ви, че се включвате по въпросите ми.
Относно ваденето на мъдреци - на мен трите са ми извадени по нормален начин, т.е. без разрези, конци, шевове и т.н. Упойка, клещи, дръпване и готово. Дори не съм ходила на хирург. Но за този моят зъболекар каза, че имал криви корени и трябвало операция, рязане на кост... Хирургът нищо не каза.
А ето ги 6,7ми по-отблизо
Скрит текст:

# 5
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Мейвис, значи правилно съм се ориентирала, щом са ти направили и снимка отблизо. Като гледам, аз виждам нещо на 6ти и дори на 5ти, а на 7ми нищо не виждам. Разбира се, моето мнение не е меродавно, ако д-рът казва 6 и 7, значи това е. Но си личат мн добре корените, които са лошо направени.

Какво да ти кажа - ако те болят или усещаш дискомфорт, явно ще трябва да се отворят. Работата е малко тегава, много зъболекари не се наемат, защото ако зъбът е правен отдавна (това вече ти трябва да кажеш кога е), каналите се вкостяват и няма повече влизане в тях.

Повече детайли не се наемам да давам, мисля, че и сега казах повече, отколкото следва за не-лекар.

# 6
  • София
  • Мнения: 577
При ваденето на мъдреца е много вероятно единият корен да се счупи и да се стигне до оперативно отстраняване.
Малка снимка на проблемните зъби се има предвид сегмента, не увеличена панорамна. Вижда се, че корените не са добре запълнение, но само толкова.
Кариес-диагностика се прави на друг вид специални снимки и се установяват при клиничен преглед.

Общи условия

Активация на акаунт