Потъмняване на зъбки

  • 2 572
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 699
Мами, от скоро ми прави впечатление, че предните горни зъбки са потъмнели (от бели сега са бежавки) - детето е на 2 г. На какво може да се дължи? Мием зъбките с бебешка четка и паста почти всеки ден.

# 1
  • Мнения: 2 515
Детенцето пие ли мляко вечер? И зъбките кога ги миете?

# 2
  • Мнения: 46 572
Не е от млякото, моето пиеше преди лягане и нощем пак. Бели са си и здрави.

Такова потъмняване се получава при прекалено много флуорид, след прием на антибиотици или др. лекарства, също и при травма.
Консултирайте се със стоматолог.

# 3
  • Мнения: 2 280
Зъбите трябва да се мият всеки ден, дори само да е един зъб.

# 4
  • Мнения: 10 699
Принципно гледам да ги мием всеки ден веднъж (пастата още я ядем), но някой ден сме пропускали, не е като да нямаме никаква поддръжка.
Чудех се от травма дали може да се е получило. Наскоро си "разби" точно тези зъбки, целия беше в кръв и дори ми се стори, че зъбите се поклащаха (не посмях да пипам много). И лед не сложих, че той много реве и от леда.

Ще гледам тази седмица да минем през зъболекар, все пак.

Иначе, става въпрос за две зъбчета само, останалите са си белички. Мляко пием предимно сутрин и не всеки ден. Няма прием на антибиотик и др.

Последна редакция: сб, 11 фев 2017, 17:13 от amy_nka

# 5
  • Мнения: 245
Здравейте!Най-вероятно,след като прочетох за удара в  областта на потъмнелите зъбки,се касае за вече умъртвени млечни зъби - т.е. от удара се е прекъсва кръвообращението и инервацията в зъбките.Съответно тези тъкани (пулпа) вече е мъртва тъкан и оцветяването се дължи на това.Съгласна съм,че трябва да се наблюдава от стоматолог,защото може да се получи усложнение - мъртвата пулпна тъкан провокира възпаление в околозъбната тъкан.Добре е,че не сте наблюдавали набиване в челюстта на контузените зъби и най-вероятно няма да са засегнати зародишите на постоянните.Но това са само предположения - трябва да се види от специалист.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 966
Със сигурност е от травмата. Трябва да се направи панорамна рентгенова снимка, за да се види дали няма засягане на зародишите, а също и на мандибуларните стави защото при децата много лесно се чупела някаква костица там при удар в челюстта. Иначе може и да си възвърнат нормалния цвят, не бързайте да ги отписвате, при млечните далеч не е като при постоянните  Peace Дъщеря ми си разби зверски предните зъби с колелото, държаха се на магия в устата ѝ, клатеха се много, единият имаше и вертикална подвижност, 2 седмици по късно единият потъмня, бях изгубила всякаква надежда. След още 3 седмици обаче взе да ми се струва, че изсветлява, постепенно съвсем си възвърна цвета, сега си е съвсем като останалите. Стабилизираха се и откъм подвижност, е, единият ще си остане с леко клатене докато не се смени с постоянен, но не е болка за умиране, научих я само да внимава с отхапването да не е от тази страна.

# 7
  • Мнения: 10 699
 #Crazy Praynig
Благодаря ви за информацията, момичета! Ще взема мерки.

Общи условия

Активация на акаунт