Нива на TSH и още нещо

  • 14 968
  • 106
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11 848
Фри аз много добре обясних как и кога изчезнаха възлите. Първо моите възли бяха малки може и за това да са успели да изчезнат. Второ лечението не е било по-различно от лечението в България, както вече писах възлите изчезнаха след бременност  Peace , така че не мисля че заслугата е на доктора  Wink

А изследванията ти изглеждат много добре  Peace . Колко са ти големи възлите, че искат операция?
Иначе имам 3 познати които са оперирани и операциите са сравнително леки, така че ако това те плаши.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 10 493


А изследванията ти изглеждат много добре  Peace . Колко са ти големи възлите, че искат операция?
Иначе имам 3 познати които са оперирани и операциите са сравнително леки, така че ако това те плаши.

Операцията не е страшна,липсата на жлеза не е приятна  Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: X
Знам, че изследванията са перфектни  Laughing затова заобикалям отдалече ендото, зашото искат да ме оперират.
Най-големият възел беше доколкото си спомням към 2 см, общо са сигурно 4-5 броя, не помня вече, а и отдавна не са ме гледали.
mibobo - аз от 2011 се интересувам от тези неща, тогава ме оперираха и ми оставиха жлезата. Нищо не пия от тогава, тя си работи нормално да чукна на дърво, но се образуват възли. Не ме е страх от самата операция, страх ме е, че ще ми изрежат цялата ЩЖ заедно с възлите, щото им е по-лесно и така процедират.
Никога не бях чула някой да взима ФТ3 допълнително.

# 48
  • Мнения: 11 848


А изследванията ти изглеждат много добре  Peace . Колко са ти големи възлите, че искат операция?
Иначе имам 3 познати които са оперирани и операциите са сравнително леки, така че ако това те плаши.

Операцията не е страшна,липсата на жлеза не е приятна  Rolling Eyes

О със сигурност  Rolling Eyes...но и на трите мои познати, махнаха само възли, на никоя на се махнали цялата жлеза и аз не съм подозирала, че го правят ако не се налага по друга причина.

# 49
  • Мнения: X
Здравейте! Днес си пуснах изследвания и резултатите са :
FT4+TSH   *   Профил   Виж по-долу
FT 4   15.87   pmol/l   9.15 - 23.86
TSH   6.058   mU/l   0.35 - 5.00
Виждам ,че единия показател е леко завишен,някой може ли да ме посъветва какво е нужно да се направи.Благодаря предварително

# 50
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Отиваш на ендокринолог и ще ти изпише необходимата доза Ел тироксин или Еутирокс едно и също е.

# 51
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176


Глухарче, 0.1-0.5 е високо ТСХ за хора без жлеза, поне според това, което съм чела и което съм си говорила с хора. Там го поддържат около 0.005 или дори и по-ниско.



Много зависи от причината,поради която си без жлеза.Подтискането на ТСХ се прави основно при раково болни,тъй като високата доза хормон и ниското ТСХ подтиска ако някъде е останала туморна клетка.Аз съм правила консултации и с професори онколози в тази област,така че не смея да пренебрегвам съветите им.Също така съм контактувала и с много хора в моето състояние.Възможно е да се наложи скоро време да коригирам дозата си.В началото тази доза ме смъкваше под 0,1,но явно организма с времето свиква и не му достига.
Като цяло ТСХ е приет за основен ориентир за определяне на функцията на ЩЖ преди 30-40 години. И е доста неточен ориентир. Преди това е имало други, по-точни, начини, но сега те са отречени. Няма да пиша подробности, защото не е важно.
А това, че повечето лекари са приели ТСХ за някакво божество, е доста грешно и за жалост много хора са грешно лекувани, защото лекарите гледат само ТСХ.
Мога да дам и много примери със себе си - как на еидн и същ ТСХ съм се чувствала коренно различно; единия път - еутиреоидна, другия - в хипофункция. Прсто защото ФТ4 и ФТ3 са ми били различни на тези две изследвания.


Малки възли изчезвали от прием на хормони, тоест от потиснат ТСХ. Това лекарката ми го каза (не и за потиснатия ТСХ, но за изчезването на възлите). Явно като са малки, изчезват, знам ли. Имам познати с изчезнали малки възли, но много малки.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Относно комбинираната терапия - нас, без жлеза, не ни касае. Но ако можех да избирам не бих прибегнала до нея, защото има още много неизвестни и предпочитам класиката. А ние наистина нямаме нужда от изследване на друго освен ТСХ, защото само хипофизата реагира на дозата, която приемаме под формата на хапче.

# 53
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Добре де, ами останалата част на тялото? Как да не я касае? как само хипофизата ще реагира? (хипофизата реагира само като сваля ТСХ, тоест в нейните тъкани тя усеща, че има достатъчно ФТ3, и сваля ТСХ, ама в останалта част на тялото може да няма достатъчно ФТ3, всеки орган има нужда от различно количество ФТ3) Реагират всички органи, цялото тяло ползва и има нужда от Т3.
Ами ако не превъщаш Т4 добре в Т3, което немиуемо става при всеки, когато дозата на Т4 е твърде висока. А тя трябва да е твърде висока при раково оперирани, за да е потиснат ТСХ... Тогава какво става...
Има неизвестни, но тук, у нас. Просто на лекарите не им се занимава и казват, че има неизвестни.
Какви неизвестни има според теб? Цитирай някои? Не се заяждам. Интересно ми е какво са ти казали лекарите.
И на мен ми е много по-лесно да си пия само Т4, и да не се занимавам с Т3. ама...

Последна редакция: ср, 01 мар 2017, 15:40 от afrikancho

# 54
  • Варна
  • Мнения: 10 493
L-Тироксин  Берлин-Хеми е лекарствен продукт, който съдържа тиреоиден хормон левотироксин като активно вещество. Той има същия ефект като хормонът, образуван по естествен начин.
Левотироксин натрий (Levothyroxine sodium)Левотироксин натрий има същия ефект като естествения главен хормон, отделян от щитовидната жлеза. Той се превръща в Т3 в периферните органи и, както ендогенния хормон, оказва специфичното си действие върху Т3 рецепторите. Организмът не е в състояние да различи ендогенния от екзогенния левотироксин

цялото тяло ползва и има нужда от Т3.
Ами ако не превъщаш Т4 добре в Т3, което немиуемо става при всеки, когато дозата на Т4 е твърде висока. А тя трябва да е твърде висока при раково оперирани, за да е потиснат ТСХ... Тогава какво става...

И на мен ми е много по-лесно да си пия само Т4, и да не се занимавам с Т3. ама...

Копнах ти от листовката на Ел тироксин,той се превръща в организма в Т3.
А относно лекарите забрави,никой не му се обяснява,казва не и толкова.

# 55
  • Мнения: X
afrikancho моля те погледни по-горе и кажи за моя случай - какво мислиш, как ти изглежда, има ли смисъл да пия нещо и да се обърна ли към някой спец за терапия. Благодаря предварително!
Оперирана съм за първи път 2011. На контролния преглед през ноември 2015 д-р Минчева от МД категорично каза, че въпреки че не са ракови възлите ми трябва да ме оперират и да ми изрежат жлезата. Нищо никога не съм пила, изследвнията са ми в норма.

# 56
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Глухарче, то на теория е така, ама на практика доста хора имат проблем с конвертирането.
Особено пък при прием на големи дози Т4 неомунемо конвертирането се забавя.
Това го виждам и по себе си. Смея да твърдя, че аз нямам все още проблем с конвертирането (все пак от 6 месеца се наблюдавам), и въпреки това - когато пия Т4, повече отколкото ми е нужно (а това се разбира трудно - на база на опит-грешка), конвертирането ми отива на кино, трупам ФТ4 ( но съвсем не над горна граница), ама тоя ФТ4 отива някъде другаде (например в обратен Т3) или просто се трупа и си седи, но не отива в ФТ3, ТСХ дори не ми е напълно потиснат в тия случаи. Сигурна съм, че и други хора са така. То това има общо с обратната връзка хипофиза-ЩЖ, но няма да изпадам в подробности.

Фри
, добре ти изглеждат изследванията. Ти ако се чувстваш добре, защо ти е да пиеш хормон? Гледай как се чувстваш.
Моят единият възел е към 2 см и никой не ми е казвал - операция. Ама се смали малко, откат държа ТСХ потиснат, но не знам колко - трябва да си отворя изследванията да видя. А другият малкият съвсем се е смалил.

# 57
  • Мнения: 44
Здравейте, извинявам се, че питам в чужда тема - има ли някой с аденом (микро, нерастящ) на хипофизата, хипофункция на щитовидната и миоми/полипи)? Уж антителата ми са в норма, но това май не означава липса на Хашимото. Засега пия само еутирокс 37,5. Понякога селен-магнезий-бирена мая-ленено масло или D, колаген, пробиотици...каквото имам. И отскоро хомеопатия, като при последната ехография на ЩЖ не се видя съществуващ от 2013 година възел. Вече не знам кое изследване да пусна по-напред, кой хормон да следя и каква билка да избера за гадния естроген. За витамините ще пусна изследване, за да знам накъде са, преди да продължа да пия (селен, цинк знам, че е задължително). Махнах 2 миоми и полип с хистеро, сега очаквам да видя TSH и другите накъде са, преди да се чувствам спокойна при (спонтанна) бременност. Не я планирам засега, но ме е страх ако се случи - от възможни аномалии. Знам, че трябва да следя още много неща (ИР, Кортизол, Хомоцистеин, Б12, феритин...) Ще го направя при първа възможност, но ме е страх да си самоопределя доза на натурален хормон. 

# 58
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Pumpit, ти ако мислиш, че лекарите могат да определят дозата на който и да е хормон успешно, дълбоко се заблуждаваш. Те гледат само резултатите на хартия, а не това как се чувства пациентът.
Всичко е проба-грешка, докато човек не прецени кой хормон му влиее по-добре, дали комбинация, дали само един, ако е в комбинация, в каква точно. Естественият хормон не е нищо по-различно от комбинация на Т4 и Т3, но просто количествата на Т3 и Т4 вътре са фиксирани и няма свободата на комбинираното пиене на синтетични Т4+Т3, където можеш доста повече да си "играеш" с дозите.

# 59
  • Мнения: 44
Благодаря. Ще пусна подробни изследвания на всички важни хормони + микроелементи, за да знам какво да пия като добавки. Само да се стабилизирам циклично след хистерото. Че още не знам кога съм със следоперативно кървене и кога в цикъл. След това ще преценя и за натуралния хормон. Иначе напоследък се чувствам доста добре, по принцип нямам тежки симптоми. Основно ми беше "сънливостта" а тя е по-скоро от ежедневието и стресово безсъние, отколкото следствие от болест. Много дълго време, с години спях по 3-4 часа на нервна почва, не че майките спите по повече...и малко ми е трудно да преценя кога изпуснах края. Нямам сърцебиене, паник атаки,депресии, запек, нямам високи антитела...Ако трябва да съм честна, най-много ме тормози (от 2-3 години) удебеленият език. Имам чувството, че е огромен, имам белези от зъбите по него, дори понякога усещам трудност да говоря. И гадното чувство, че хората гледат само него. И кожни проблеми (суха кожа, екземи). Но това са бели кахъри спрямо гинекологичните - миоми и полип, които уж също били свързани с Хашимото (и хормоналния дисбаланс разбира се).

Общи условия

Активация на акаунт