Парламентарни избори 2017

  • 124 411
  • 2 650
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 14 635
Светльо Витков е подписал споразумение с реформаторите заедно да се явят на изборите.Никакъв изор.Стари ...нов бардак.

# 271
  • Мнения: 2 843
Джон Сняг, това твоето мяза на геноцид: не ставали хората над 50, защото не знаели добре английски. Това ли е официалният ни език? На фона на факта, че редица хора, включително и млади, не владеят добре родния си език (някои даже изобщо не го владеят), ти си се хванал за английския....

"Старите" хора (и за теб това са тези на 50!) ставали жертва на измамници, твърдиш. Гледа ли скорошните репортажи за съвсем невинни хора, които без да са предприели каквото и да било, без нищо да са подписвали, изведнъж разбират, че дължат някакви суми пари, че остават без жилище - и това, повтарям, без да са направили неразумни действия. Може да се случи, да не дава Бог, на всеки.

# 272
  • Мнения: 18 136
 геноцид има и в момента. Бавен, но е факт. стопихме се с над 2 милиона.Една от основните причини е, че не сме пригодени към новите условия. Идва чужденец - не знаеш на какъв език да го упътиш. как ще развиваш туризъм, и съответно - икономика? Английският си стана официален език за цяла европа, дори да не е обявено. Вскчката техника е на английски, освен ако специалон не укажеш нещо друго, САЩ са светован сила и непрестанно се съобразяваме с тях. искаме - не искаме - света се движи в тази посока. През 30-те години всички в България са знаели френски, през 60- - те руски, защото тези езици са били модерни. сега модерен е англиският. България вече е член на ЕС, интернационалан страна сме в София можеш да срещнеш всякакив хора - негри, араби, японци....как ще си комуникираш с тях - на български?
младите хора също не го знаят добре, но  млад е относително понятие. Ако говорим са 30-годините, това е поколение, което също е било родено, преди 1989 когато се наблягаше на руски и немски.
днешните млади - 10-годишните - знаят досат по-добре езика, защото от най-ранан възраст ходят на уроци.
не искам да дефинирам дали точно от 50-години започва човек да е стар - дал съм примеран възраст, ти пък се хвана за нея?
Можех да дам 63 - възраст за пенсиониране - за да нарека някого стар -   ако от това ще се почувстваш по-добре.
съгласен съм, че има много хора които са преписали жилището си на друг - и отново ако направим една статистика ще видим, че по-възрастните слоеве на населението повееч хора са се излъгали и тук. Това е нормално. Процент не исак мда слагам, но хората през комунизма живееха с идеята че на всеки можеш да се довериш и измамниците сега се възползват. По-младите ( с цялата относителност на понятието) знаят вече  не се доверяват толкова лесно. Пак казвам геноцида не го правя аз. геноцида си върви.
но хората имат илюзии. Че скоро време той ще свърши. няма да свърши.
И разни провалени политици - като Петър Стоянов - взеха да признават, че навремето са имали предвид един  дъъъъъъъъъъълъг преход, само че не са ни казали това и ни оставиха да мислим, че всичко ще стаен за една нощ. и че точно това било значението на репликата "да затворим фабриката за илюзии"
ценностите трябвада си променим и тогаав и обществото ни ще е друго. Дори царя като външен човек ни го каза - за чипа. Бойко пък каза за лошия материал. не може всички медии да отразяват само черната хроника, а някой да не отразява да речем, че има конференция на еколози. Мисленето ни е сбъркано.

П.С. противино на много хора, аз смятам че нещата ще се подобрят - но тоав ще изисква много време. Нереалистично е да очакваме промени от днес за утре, дори при най-дълбоки реформи.

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 13:43 от Джон Сняг

# 273
  • Мнения: 4 460
България е единствената страна  в ЕВропа, където обществото е толкова аморфно  и разделено - факт!
Скрит текст:
И за мен това е в основата на всички проблеми.
За себе си нямам отговор как може да бъде преодоляно, от политическите партии пък съвсем.
Ако ние като общество не си поставим цели - от борба с бедността до образование, създаване на условия за връщане на емигрантите, ударно обучение на липсващите ни специалисти - от мед.сестри до инженери със съответните моркови и т.н., и т.н. сме загубени до едно десетилетие.

На Христо Иванов симпатизирам, но няма харизма, а тя е задължителна.
Освен това ще го спъне превръщането на съдебната реформа и корупцията в панацея за проблемите.
Това е просто един елемент, много важен, но един, който няма да оправи цялата система.
В Румъния между другото, също освен  борбата с корупцията се направиха и много други неща, вкл. програми за връщане на емигрантите.

В този смисъл съм резервирана към Христо Иванов - симпатичен ми е, но той не е глупав и наивен човек, би трябвало много добре да знае, че сал с една борба с корупцията не само няма да  стане фактор в политиката, но и заблуждава тези които му вярват.


Това съм го пропуснала
Докато не умре и последният човек роден преди 1989 - в това число включвам и себе си (,роден съм 1982) - няма да се оправим. Трябва  да минат поне още 20 години и да се смени поколението, ако някой каже нещо друго, значи ни лъже.
Глупости. Като умрат всички родени преди 1989г. БГ няма да има мед.сестри напр., те и в момента са кът и средната им възраст е над 50г.
Освен това, нашето поколение мина през много и малко или много не се връзваме на приказки и обещания, просто ме по-малко наивни и сме натрупали опит. Да не говорим, че знанията и уменията, които имаме са далеч повече от по-младите.
Проблема ни е, че 2 млн. от младите и активните са навън, средната ни възраст е 42-45г., т.е. силно конформистка и нямаме никакъв интелектуален елит с авторитет в обществото.

масово всички  що-годе малко възрастни хора реват колко било хубаво при бай Тошо? какво свободно общество очакваш да се създаде от роби?
освен това гледам - старите хора на по50-60 години масово си хвърлят парите на изманици, въпреик че вече 27 години им се обяснява, че не бива да го правят. живели са в едно време, когато е можело да имаш доверие на всекиго и сега не могат да свикнат че живота е друг.
Затова казвам - поколението трябва да се смени.
дали ще има медицински сестри в България след 20 години няма как да знаем отсега. като няма да има - държавата ще плаща за да идват чужди медицински сестри, но ще се намерят накак си.
знанията и уменията също са нещо относително - много от 50 годишните хора и нагоре не знаят да говорят добре английски, а  компютъра се изчерпва с Уърд и електронна поща. За сравнение - всяко десет годишно дете вееч знае сносен английски.
Въросът е друг, че трябав мисленето на хората да се промени, да не разчитат за всичко на държавата или на поредния политик, а трябва повече да почнат да разчитат на себе си. Това няма да стане нито за година, нито за две., а най-вероятно - и за десет.[/spoiler]

Приключвам спора защото знам, че е безмислено.
Само две-три неща - няма да ни липсват след 20 год. ключови специалисти, те ни липсват критично и сега, а до 5-10 години ще е яма.
Няма от къде да внесем, защото този дефицит е за цяла Европа и те ще ги засмучат - напр. от Украйна, ние не се привлекателни дори за бесарабските българи по очевидни причини.
Трябва да им предложиш нещо, за да дойдат тук, дори за част от азиатците не ме атрактивни за гурбет.

И накрая какъв английски и компютър - работодателите в момента трудно си намират шофьори и оператори на машиниhttp://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2016-10-20&article=266566.
А като липсват работници или фирмите ще изнесат или да кажем ако става въпрос за образование и здравеопазване ще духнат и висококвалифицираните и добре платени.

Накрая за ролята на държавата - пак клише. Точно защото българина се научи да не разчита на държавата се изнася навън и намира начин да оцелява на всяка цена.
1/4 от българските деца се отгледат от баби и дядовци с години защото родителите са им на гурбет.
Ти как мислиш, дали тези родители ако могат да намерят възможност в БГ да изкарват наполовина доходите, които изкарват навън ще зарежат всичко и ще хукнат да бачкат нискоквалифицирана работа и да зарежат децата си?

И накрая - държавата да има план и да се опитва да решава структурни проблеми не е социализъм.
С такива политики напр. Тайван става икономически тигър за някакви си 20г. - тръгват от много по-ниско ниво от нас.
В Унгария Орбан има поредица от политики и за задържане и връщане на кадрите, както и спиране на демографския срив.
Чехите - също.
Дай ми ти един пример, в която една държава е сменила негативния тренд в развитието си от само себе си и без целенасочени държавни политики.

Освен всичко друго, докато дойде твойта смяна на поколенията в България българите ще са малцинство, така че може би ще трябва да разчитаме на други да направят свободното общество.


Сега видях какво си писал надолу,
През 30-те години всички в България са знаели френски

През 30- те болшинството са били неграмотни, особено жените. А по-голяма част от грамотните са били с няколко отделения. Wink.
Ма вземете малко прочетете статистики, история и начини за решаване на проблемите в други страни преди да давате рецепти какво и как трябва да направим.


ПП Намерих статистическите данни за учещите българи през годините, ти сам си прецени колко образовано е било населението и дали всички са говорили френски Sunglasses.стр. 15
http://www.nsi.bg/sites/default/files/files/publications/NSI_129g.pdf

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 14:20 от flambe

# 274
  • София
  • Мнения: 30 142
Светльо Витков е подписал споразумение с реформаторите заедно да се явят на изборите.Никакъв изор.Стари ...нов бардак.
Тц, тц, тц и на него му се услади властта и в частност субсидиите.

# 275
  • Мнения: 4 460
Светльо Витков е подписал споразумение с реформаторите заедно да се явят на изборите.Никакъв изор.Стари ...нов бардак.
Тц, тц, тц и на него му се услади властта и в частност субсидиите.

никога не съм била в отбора, който го хранеше за субсидията, ама с тоя ход нещата си лъснаха. Peace

# 276
  • Мнения: 19 485
Познайте колко хора ще гласуват за реформаторите при това положение. То и при коалирането трябва акъл.

# 277
  • Мнения: 4 460
И не заслужават и една бюлетина, не вярвах, че е възможно толкова бързо да изживея отново тотално разочарование от политици.

# 278
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 796
И аз. Имам чувството, че всички са като глутница кучета озверели за власт.

# 279
  • Мнения: 2 143
Относно СЕТА, едва ли някои е прочел 450 страници и после е гласувал

И аз не съм ги чел, само се хванах за "ОП точките" на КН  Simple Smile

Някой може ли да ми посочи къде в Конституцията е написано, че Служебния кабинет може да прави само едно - избори и да не се рови в работата на предишното?

Никъде не пише, че служебния кабинет само подготвя избори. Каква е целта на въпроса?

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 14:59 от Nazgul

# 280
  • София
  • Мнения: 6 363
освен това гледам - старите хора на по50-60 години масово си хвърлят парите на изманици, въпреик че вече 27 години им се обяснява, че не бива да го правят. живели са в едно време, когато е можело да имаш доверие на всекиго и сега не могат да свикнат че живота е друг.
Затова казвам - поколението трябва да се смени.
дали ще има медицински сестри в България след 20 години няма как да знаем отсега. като няма да има - държавата ще плаща за да идват чужди медицински сестри, но ще се намерят накак си.
знанията и уменията също са нещо относително - много от 50 годишните хора и нагоре не знаят да говорят добре английски, а  компютъра се изчерпва с Уърд и електронна поща. За сравнение - всяко десет годишно дете вееч знае сносен английски.
Въросът е друг, че трябав мисленето на хората да се промени, да не разчитат за всичко на държавата или на поредния политик, а трябва повече да почнат да разчитат на себе си. Това няма да стане нито за година, нито за две., а най-вероятно - и за десет.

от написаното дотук ми става ясно, че си на възраст под 30 години, още ядеш всичко, което хвърчи и знаеш най-добре всичко. чиста загуба на време би било влизането в полемика с теб по тези въпроси.

само едно ще ти кажа - повечето от колегите ми са на по 60+ и не ги пенсионират, защото след тях е страшна дупка. няма кой да ги замести просто - няма хора с такава квалификация и опит. има само гарджета с жълти и голеееми зинали усти. и да, става дума за IT бранша.  Mr. Green

ако знаеш английски, прочети тази статия:
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-4232696/Millenials-gen … -entitlement.html

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 15:08 от jam

# 281
  • Мнения: 19 485
Относно СЕТА, едва ли някои е прочел 450 страници и после е гласувал

И аз не съм ги чел, само се хванах за "ОП точките" на КН  Simple Smile
И аз не съм ги чела, обаче не ми е това работата. А тези със заплати от 15 000 евро да бяха се понапънали и да разберат за какво гласуват, щото това работят. Голямата работа, 450 страници трябвало да изчетат, горките.....

# 282
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 796
Някой може ли да ми посочи къде в Конституцията е написано, че Служебния кабинет може да прави само едно - избори и да не се рови в работата на предишното?
Никъде не пише, че служебния кабинет само подготвя избори. Каква е целта на въпроса?

Заради коментар 258 Главната цел... И исках да посоча, че дори и да организира избори, те не са единственото, което трябва да прави правителството.

# 283
  • Мнения: 18 136
освен това гледам - старите хора на по50-60 години масово си хвърлят парите на изманици, въпреик че вече 27 години им се обяснява, че не бива да го правят. живели са в едно време, когато е можело да имаш доверие на всекиго и сега не могат да свикнат че живота е друг.
Затова казвам - поколението трябва да се смени.
дали ще има медицински сестри в България след 20 години няма как да знаем отсега. като няма да има - държавата ще плаща за да идват чужди медицински сестри, но ще се намерят накак си.
знанията и уменията също са нещо относително - много от 50 годишните хора и нагоре не знаят да говорят добре английски, а  компютъра се изчерпва с Уърд и електронна поща. За сравнение - всяко десет годишно дете вееч знае сносен английски.
Въросът е друг, че трябав мисленето на хората да се промени, да не разчитат за всичко на държавата или на поредния политик, а трябва повече да почнат да разчитат на себе си. Това няма да стане нито за година, нито за две., а най-вероятно - и за десет.

от написаното дотук ми става ясно, че си на възраст под 30 години, още ядеш всичко, което хвърчи и знаеш най-добре всичко. чиста загуба на време би било влизането в полемика с теб по тези въпроси.

само едно ще ти кажа - повечето от колегите ми са на по 60+ и не ги пенсионират, защото след тях е страшна дупка. няма кой да ги замести просто - няма хора с такава квалификация и опит. има само гарджета с жълти и голеееми зинали усти. и да, става дума за IT бранша.  Mr. Green

ако знаеш английски, прочети тази статия:
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-4232696/Millenials-gen … -entitlement.html


не знам как реши, че съм под 30 години, като изрично съм написал, че съм роден 1982, ама нейсе....

след 20 години пак ще си говорим......
хората не искат да проумеят че държата няма да им решава структурни проблеми, ако те не я принудят.

а относон това кой ще прави свободното и щастливо общество  - България е била създавана от траки, славяни, прабългари, ромеи, нормани, печенези, кумани, татари, османци....наред са арабите и руснаците. щу го преживеем някак си - преживели сме 13 века. Ако някой от вас  си мисли, че е истински  потомък на прабългарите , без смесена кръв много се лъже.

# 284
  • Мнения: 2 843
Има една особена безцеремонна наглост у някои млади хора - Джон Сняг е добра илюстрация. Бившият финансов министър Владислав Горанов, въпреки че не е толкова млад, също имаше подобен профил - студенина и пълна липса на емпатия, надменност лъхаше от него. Джон Сняг, разбира се, може би не е стигнал подобни измерения, но говоренето на едро, обеззначаването на цяло едно поколение, даже две, е особено нахално. Дано е обикновена глупост, а не тарикатлък.

На твърденията, че всички през 30-те знаели френски, през 60-те руски доста се смях. И на това, че в днешно време 10-годишните ходели на уроци - пак с нюанса на всеобщност. Ако децата на някои дами от форума ходят на частни уроци, това не значи, че редовият българин масово може да си позволи подобна услуга. Генерализациите явно за нищо ги нямаш.

Искам да кажа друго: обикновените хора може и да се отличават с известна инертност, може и търкането на билетчетата от лотарията да ги прави не особено умни. Но фундаменталната вина за това положение е на управляващите, които от десетилетия систематично ограбват тези хора, не провеждат образователна и здравна реформа, не вземат нужните икономически мерки. Обстоятелството, че гражданската активност на румънците е сега е друга, че тяхното положение се подобри в сравнение с нашето - защото ти често ги даваш за пример - се дължи на това, че случиха на почтен министър, който вкара престъпниците в затвора. Революциите най-често идват от горе. С което не искам да омаловажа усилията на обикновените хора - истински се радвах на ентусиазма, залял румънските площади. По-често обаче радикалните промени се дължат не на спонтанния народен гняв, а на инженерство на политическо ниво - така станаха повечето революции от 1989 г. Та - искам да кажа - за да се случат промени, трябва да внимаваме за кого гласуваме.

Общи условия

Активация на акаунт