Син Кит-играта, която убива деца

  • 58 906
  • 374
  •   1
Отговори
# 195
  • Русия
  • Мнения: 862
Днес  четох в един руски вестник интервю с упълномощената по правата на детето в Московската област. Казва, че тези групи се появиха преди година (не е една група, а няколко с едно и също име). Кураторите са от Русия и Украйна. Има подозрения, че работели за пари. Отначало играта предвиждаше 50 дни, сега е за само за 6! То ест, за по-малко от седмица детето ще е мъртво.
Като причина за самоубийствата посочва невниманието на родителите и това, че децата смятали живота си за скучен. При това нямало никакво значение, доколко е заето дето. Според нея, единственото, което може да помогне, е родителите да отделят повече внимание на децата си, поне да не пропускат такива очевадни неща като порязвания и наранявания, които се изискват от тези групи.

Както и казвах - повече контрол. В случая с познатата ми и дъщеря й, момичето е било подложено на тормоз в училище, имаше проблеми с женствеността си. Нищо чудно психиката й да е била по-податлива на този ужас. Учителите говореха с майката, посочваха й, че нещо не е наред, тя им отвърна, че била с две висши и да не й се бъркали как да си възпитава детето. Е, вече няма дете. Струваше си само повече внимание да й отдели.

# 196
  • n/a
  • Мнения: 3 341
И все пак, хубаво е родителите да си имаме едно наум.
Дъщеря ми ме събуди в събота през нощта да ме пита дали е истина това.
Говорили си съучениците, споделяли. Имат едно момиче, адреналиново по
душа, та беше публикувала хаштага, както се изисква. И да, получила е
съобщение, както се и очакваше. Не ме притесни особено, защото позна-
вам девойката и не би си оставила магарето в калта. Сега, доколко разду-
тата история по бг-фейса и медиите е автентична - трудно е да се каже.
Но и да се обявява за несъществуваща - не е особено умна тактика.

# 197
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Разбира се,че трябва да имаме едно на ум за абсолютно всичко,не само за интернет игрите.

# 198
  • София
  • Мнения: 6 375
Сега, доколко разду-
тата история по бг-фейса и медиите е автентична - трудно е да се каже.
Но и да се обявява за несъществуваща - не е особено умна тактика.

не съм я обявила за несъществуваща ВЕЧЕ - след като от 3 дни я прекопират и раздухват из социалните мрежи. била е несъществуваща в България преди това. колко български тийнове са чували за руския Фейсбук, наречен "В Контакте"?

а дали беше особено умна тактика сами да наврем на децата си в главите тая простотия?

това е като катерицата, дето колкото повече тича в колелото си, толкова повече колелото се върти и тя толкова повече тича в него. правим си сами фалшивите новини, после си кълвем на тях и ги превръщаме в истински. след 3 месеца може да регистрираме и ние гордо първата жертва на Синия кит в България. а може даже точно да се проучи от кое сайтче тръгна цялата истерия тук.

# 199
  • Мнения: 25 891
колко български тийнове са чували за руския Фейсбук, наречен "В Контакте"?


Доста, да не кажа всички. Поне всички, които ползват Фейсбук. Повечето снимки с простотийки, които лайкват и споделят, идват оттам.

# 200
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Това не е фалшива новина. Да, може да е станала истинска от
много повтаряне, да - може някой друг, а не автентичният кит
да зарибява тийновете. Но от това нищо не се променя.

# 201
  • Мнения: 48 197
Аз пък съм съгласна че се раздуха излишно  от некадърни медии
Добър повод да поговорим с децата, да, но е добре да се спре със сензацията и рекламата
Има си начин новини да се поднасят новини за самозапалвания, самоубийства и т.н., за да не се провокират излишно лабилните хора.

# 202
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Мислите, че е излишно раздухано? По-добре е да се раздуха, защото
има достатъчно хора, които изобщо не си отварят очите за това какво
се случва с децата им. Едно дете да е отървано - струва си.

Статия за промяна на НК в Русия. В нея се споменават 720 самоубили
се деца за 2016 година. (да подчертая, че не става еднозначно ясно
дали всички тези случаи са именно от "групите на смъртта", както ги
наричат)
Цитат
По статистике правоохранительных органов, в 2016 году покончили жизнь самоубийством 720 детей.
http://izvestia.ru/news/664461

Последна редакция: вт, 21 фев 2017, 12:57 от Лоана

# 203
  • Мнения: 48 197
Разбира се, че е така, но от друга страна децата почват да цъкат и да го търсят, дават се идеи за нови "шеги" и т.н.
Би било добре да се пуска паралелно повечко инфо за местата, където може да се сигнализира за подобни неща, например, наред със "сензацията", а не да се набляга само на сензацията
В интернет има достатъчно заплахи, не е само тази
Това е само лично мнение, разбира се, не съм нито журналист, нито програмист. Просто майка.

# 204
  • Мнения: 25 891
България е на едно от първите места по детски самоубийства и медиите не са виновни за това.

Едно дете на ден опитва самоубийство в България

Една трета от детските самоубийства са заради социалните мрежи
И т.н.

Проблемът придобива все по-сериозни размери и последното, което трябва да направят родителите, е да си заровят главата в пясъка. Превенцията му е майката, а не опело на гроба.

# 205
  • Мнения: 46 641
Мен друго ме притеснява. Повечето деца около мен не бяха чули за тази игра. Е, вече всички говорят за нея  Tired
Умишлено изчаках да видя дали дъщеря ми ще каже нещо сама. Още на следващия ден след като тръгна в бг медиите новината ми каза, че навсякъде се говори за нея (училище и извън него).

Проблемът придобива все по-сериозни размери и последното, което трябва да направят родителите, е да си заровят главата в пясъка. Превенцията му е майката, а не опело на гроба.
Peace
Имам приятелки, които пазят децата си от всичко, карат на принципа във възпитанието от моето време - ако не се говори за нещо, то няма да ни се случи.

# 206
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Дъщеря ми ми показа поне 5 статии по въпроса, преди да тръгне в медиите. Каза, че целият й фейс е залят от това. Най-шокирана беше, че поне 5 нейни съученика са пробвали тъпите хаштагове, ей така за да докажат, че било глупост. Сега вече са безброй.

# 207
  • Мнения: 6 417
само не знам кому е полезно това?
А, ето ТОВА е интересното. Кой печели в конкретния случай от лековерието?
Как кой? Печелят сайтовете, които генерират трафик.

# 208
  • София
  • Мнения: 6 375
Мен друго ме притеснява. Повечето деца около мен не бяха чули за тази игра. Е, вече всички говорят за нея  Tired
[/b]


е за тва става дума - за сведение на Кака Сийка и Лоана, които явно отказват да разберат къде е проблема конкретно в случая със синия кит и не проумяват, че възразяването срещу популяризацията на това нещо не означава "заравяне на главата в пясъка".

специално поразгледах в гугъл - всички статии са тип копи-пейст, публикувани са от безумни сайтчета, шерват се и се разпространяват точно като едновремешните слухове от уста на уста. какво достоверно намирате в "целия фейсбук е залят"???? едно лапе да е чуло от майка си, утре знае цялото училище!

и како Сийке, чети си по-внимателно линковете. "Една трета от децата в България се самоубиват заради социалните мрежи" - гръмко заглавие. ама ако прочетеш подробно интервюто, единственото, което се споменава, е "Скоро четох данни, според които, една трета от самоубийствата при децата в България имат някаква връзка със социалните мрежи". ама къде ги чел, кой ги произвел тия данни - нема значение, алабала.  непотвърдено, неаргументирано, но заглавие - "шок и бонба". а ти, като го копираш и ползваш за аргумент, ставаш популяризатор на шока и ужаса, даваш ли си сметка, Сийке?

# 209
  • Мнения: 25 891
Да, давам си. Една изровена от пясъка родителска глава да има в резултат, пак ще съм доволна.
Надявам се, че и на теб ти е станало вече ясно.

Общи условия

Активация на акаунт