Познай коя е книгата - 15

  • 59 318
  • 781
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 2 988
Зъбките й тракаха, а тялото й се разтърсваше от непрекъснати тръпки. Стас вече ни най-малко не се съмняваше, че тя се е разболяла от тропическа треска.
Той поръча веднага на Меа да я заведе в хралупата, да я съблече и постави да си легне, а след това я покри с каквото можа, защото в Хартум и Фашода беше видял, че болните от тропическа треска се покриват с овчи кожи, за да се изпотят. Реши да остане край ... цяла нощ, за да й дава гореща вода с мед. Отначало обаче тя не искаше да пие. В светлината на поставеното в дървото газениче ... видя пламтящите й зеници. След малко тя започна да се оплаква, че й е горещо, а в същото време трепереше под дебелите завивки и одеялото. Ръцете и челото й бяха все студени, но ако ... познаваше поне малко болестното състояние при заболяването от треска, щеше да познае по крайно неспокойните й движения, че трябва да има много висока температура. Той забеляза изплашен, че когато Меа влизаше, за да донесе гореща вода, момичето я гледаше учудено, дори с известна плахост и като че ли не я познаваше. С него обаче разговаряше нормално. Казваше му, че не може да лежи и молеше да й позволи да стане и потича малко, питаше го не се ли сърди, че е болна, а когато я уверяваше, че не, притискаше с мигли сълзите, които напираха в очите й, и обещаваше утре да бъде напълно здрава.

# 526
  • София
  • Мнения: 700
"Стас и Нели" - Хенрик Сенкевич - любима книга от детството, която няма как да сбъркам Smiley

# 527
  • Мнения: 2 695
Ееееееее, това е "Стас и Нели". Много я харесвам. Yum

# 528
  • Мнения: 2 988
Точно! Дюдю ти си.

# 529
  • София
  • Мнения: 700
"Гудрич остави чашата си и каза с професорски тон:
— Точно в момента, в който говорите, стотици клетки по вашата кожа са на път да се възстановят. Когато една клетка умира, друга се дели, за да я замести: това се нарича феномен на тъканната хомеостазия.
— Възхитен съм да го науча.
— В същото време много неврони във вашия мозък всеки ден са подложени на разрушение и откакто сте навършили двадесет години…
— Такава е, струва ми се, съдбата на всички човешки същества.
— Абсолютно вярно, това е постоянното равновесие между създаването и разрушението.
Този тип е смахнат.
— Защо ми казвате всичко това?
— Защото смъртта е навсякъде. Във всяко човешко същество, през всички етапи от неговия живот съществува напрежение между две противоположни сили: тази на живота и тази на смъртта.
Натан се надигна и посочи вратата на кантората.
— Ще ми позволите ли?
— Моля Ви.
Той излезе от помещението и се запъти към едно незаето работно място в залата на секретарките. Влезе бързо в интернет и потърси електронните страници на болниците в Ню Йорк.
Човекът, който седеше в неговия офис, не беше измамник. Не ставаше дума нито за проповедник, нито за душевно болен, избягал от някоя лудница. Казваше се Гарет Гудрич, доктор по онкологическа хирургия, преди интернист в Главната болница на Бостън, сега лекар в болницата на Стейтън Айлънд и началник на отделението за палиативно лечение в нея.
Този човек бе голяма клечка, истински корифей в света на медицината. Не можеше изобщо да има съмнение: на страницата в мрежата имаше и негова снимка, изцяло съответстваща на поддържаното лице на шестдесетгодишния мъж, който го чакаше в съседната стая."

# 530
  • София
  • Мнения: 700
Авторът е французин, наш съвременник. Утре ще пусна нов цитат.

# 531
  • София
  • Мнения: 700
Пускам още един цитат. Ако няма предположения, ще кажа отговора, за да върви темата.
Цитат
Погледна Гарет право в очите.
— Значи, изобщо не сте дошли при мен, за да ме предупредите, че ми предстои да умра.
— Така е — призна лекарят с отчужден тон. — Не за това влязох в контакт с вас.
— Искали сте да ме известите, че ще стана Вестител, така ли?
Гудрич кимна с глава.
— Да, трябваше да ви разкрия това скрито лице на действителността. Задачата ми бе да ви посветя в тази дейност, да се уверя, че ще бъдете способен да изпълните ролята, която предстоеше да ви бъде поверена.
— Но защо на мен?
Гарет разпери ръце в знак, че това е съдбовно предопределение.
— Не се опитвайте да разберете това, за което няма обяснение.
Вятърът отново бе задухал. За Натан бе време да получи потвърждение на това, което така го беше потресло.
— Малори ще умре, нали?
Гарет сложи ръка на рамото му и произнесе с много мек глас:
— Да, Натан, боя се, че да.
Младият адвокат рязко отблъсна благодетелната ръка на лекаря.
— На защо, за Бога? — изкрещя той отчаяно.
Гарет си пое дълбоко въздух, преди да отговори:
— Първото изпитание, което очаква новия Вестител, е много трудно, защото се състои в това да придружи към смъртта човека, който му е най-близък.
— Това е адски подло — извика той, доближавайки го със заплашителен вид.
Неколцина разхождащи се из парка се бяха спрели, за да наблюдават сценката.
— Успокойте се, не съм аз този, който измисля правилата — с тъга в гласа отговори Гудрич. — Аз също съм минал през това, Натан.
Сянката на Емили пробяга в този миг през погледа на Гарет и принуди беса на Натан рязко да спадне.
— Защо? — попита той, напълно обезоръжен. — Защо ми е нужна смъртта на жената, която толкова обичам, за да придобия този статус?
— Така е открай време. Такава е цената, която човек трябва да плати, за да стане Вестител.

# 532
  • София
  • Мнения: 700
Откъсите са от И след това на Гийом Мюсо. Мислех, че е по-популярен автор и ще се познае лесно.
Който има възможност и желание да пусне нова загадка.

# 533
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Набързо ще познаете, сигурна съм Grinning
В най-ранната си младост тя едва ли би обърнала внимание на някой търговец. Но нейните успехи и несполуки и най-вече непредпазливото й поведение на остров ..., когато срещна ХХХ, така й повлияха, че престана да обръща внимание на общественото положение на хората. Докато беше бедна, обществото, към което YYY принадлежеше по рождение, не я приемаше, а сега тя вече не желаеше да се сближава с него. Жадуваше за кътче, където да се приюти и да се радва на покой. Беше й все едно дали там постелята ще бъде мека или твърда, искаше само топлинка.

# 534
  • Мнения: 2 988
Това да не е от Викторианската литература?

# 535
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Може да се каже, но според мен авторът надскача рамките на епохата.

# 536
  • Мнения: 2 988
Гласувам за Харди. Не е от Тес, значи остава "Кметът на Кастърбридж".

# 537
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Да Peace
(а другите му романи защо изкл\чи?)

# 538
  • Мнения: 2 988
 newsm44 Не съм я чела както трябва. Само я попрехвърлих в студентските ми години преди изпита. По-скоро познах стила и по метода на изключването- стана. Ето загадката. Доста лесно се разпознава. Не са много по-известните книги от този тип. Тес я изключих заради споменатия в цитата остров. Друго на Харди не съм чела.

Карл, кралят наш, прославен император,
седемгодишен бой води в Испания:
Високата земя бе завладяна,
чак до морето замък не остана.
Стена и град неразрушени няма,
на хълм един град Сарагоса само.
А там е цар Марсили, който бога мрази,
на Мохамед и Аполон се кланя;
но няма той от зло да се опази. Аой

# 539
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
"Песен за Роланд", няма как да не я позная, една от л\бимите ми легенди е неговата Heart Eyes
Давай пак ти, че излизам и няма да мога да пусна нова загадка Hug

Общи условия

Активация на акаунт