ГЕНЕТИЧНИ И ИМУНОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ-11

  • 84 068
  • 738
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 7 512
Въпрос към тези, които са посещавали хематолог: как хематолозите проследяват тромбоцитите? Щото в листовката на Клексан изрично пише да се следят тромбоцити:

"Лечението изисква многократни кръвни изследвания за редовно определяне броя на тромбоцитите Ви (обикновено два пъти седмично).
По време на лечението с хепарин, в много редки случаи е възможно да настъпи значително спадане в броя на тромбоцитите. Това налага прекратяване на лечението с хепарин и усилено проследяване, тъй като могат да възникнат тежки усложнения, по специално, парадоксална тромбоза."

https://apteka.framar.bg/11003917/%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81 … 0-4-%D0%BC%D0%BB-

# 721
  • Мнения: 2 999
Дели, чак проследяване на тромбоцитите 2 пъти седмично ми се вижда много и безмислено.
Аз пускам биохимия - в която влиза тромбоцити и т.н веднъж месечно. И според мен това е достатъчно. Анти Ха, с фибриноген и д-димер отново веднъж месечно.

# 722
  • Варна
  • Мнения: 158
Ох, момичета, направо ме наплашихте Sad аз съм хетерозигот по ПАИ, и редувам НМХ 0,4 и АП (през вечер). На 3 седмици пращам излседвания на Русев, за момента нямам промяна в терапията. Някой знае ли свестен хематолог във Варна, да се консултирам и с него?

# 723
  • Мнения: 2 999
Мануела, следи се при проф. Паскалева в Националната кардиологична клиника, там ще ти пуснат и анти Ха, фибриноген и д-димер. И други момичета пътуват до София за контрола.
Във Варна не знам да има място където да пуснеш анти Ха. Или ако пуснеш то резултата ще е готов след седмица, което обсмисля изследването. Това с аРТТ да се определя терапия е безумно.

И аз като Тара съм на мнение, че за Ап е доста опасна терапията ако не се следи ит хематолог к може да направи сериозни бели.

# 724
  • Мнения: 846
В такъв случай, бихте ли ми казали добър хематолог в София.

# 725
  • София
  • Мнения: 10 642
Делисардели, тромбоцитете могат да паднат при високи дози НМХ. При нас трудно биха се повлияли.
Една поправка на Дънди, тромбоцитите влизат в ПКК (кръвната картина), а не в биохимията.

# 726
  • София
  • Мнения: 7 512
Зазамег, Паскалева е в София, в НКБ. Станева също е в София, в Токуда. В Александровска също някой се беше похвалил с адекватно разчитане на резултатите, не помня името. Контакти има на първа страница на темата за тромбофилия.

Нандин, Дънди, благодаря момичета!

# 727
  • Мнения: 16 874
Мануела, аз пък искам да те успокоя. Първо не всички кървят от АП. Второ, да, има опасности обаче има доста препарати, които се прилагат през бременността и също могат да бъдат опасни. В случая е важно дали ползите са над вредите.

Качвам ти линкове да прочетеш как например АП помага в предотвратяването на прееклампсия /забележи колко седмици през бременността жените го приемат/:

https://fetalmedicine.org/research/randomized-trials/prevention-of-preeclampsia - това е проучването и резултатите му от жени диагностицирани с висок риск от прееклампсия и употребата на аспирин протект.

https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/Ut

Това е интервю с лекар, който коментира клинични изследвания на прием на АП през бременността - https://www.medscape.com/viewarticle/803128_2 - много хубаво интервю с много полезни изводи на база изследванията.

Освен това в тези изследвания говорят за дози дори по-високи от 75 мкг/дневно.
Моят съвет е да прочетеш малко чуждестранни източници, защото според мен тук се повтаря едно и също, без реално никоя от нас да е компетентен лекар, за да изказва толкова категорични мнения.
И не на последно място - имам познати, родили здрави бебета и не прокървили от терапията предписана и следена от доц. Русев


Успех ✌✌

Ох, момичета, направо ме наплашихте Sad аз съм хетерозигот по ПАИ, и редувам НМХ 0,4 и АП (през вечер). На 3 седмици пращам излседвания на Русев, за момента нямам промяна в терапията. Някой знае ли свестен хематолог във Варна, да се консултирам и с него?

# 728
  • София
  • Мнения: 10 642
Зазамег, Паскалева е в София, в НКБ. Станева също е в София, в Токуда. В Александровска също някой се беше похвалил с адекватно разчитане на резултатите, не помня името. Контакти има на първа страница на темата за тромбофилия.

Нандин, Дънди, благодаря момичета!
В св Екатерина се прави изследването, обаче не съм сигурна дали консултират. Мен ме консултираха, обаче си мисля, че беше по-скоро на добра воля, като колега.

# 729
  • Варна
  • Мнения: 158
Мануела, аз пък искам да те успокоя. Първо не всички кървят от АП. Второ, да, има опасности обаче има доста препарати, които се прилагат през бременността и също могат да бъдат опасни. В случая е важно дали ползите са над вредите.

Качвам ти линкове да прочетеш как например АП помага в предотвратяването на прееклампсия /забележи колко седмици през бременността жените го приемат/:

https://fetalmedicine.org/research/randomized-trials/prevention-of-preeclampsia - това е проучването и резултатите му от жени диагностицирани с висок риск от прееклампсия и употребата на аспирин протект.

https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/Ut

Това е интервю с лекар, който коментира клинични изследвания на прием на АП през бременността - https://www.medscape.com/viewarticle/803128_2 - много хубаво интервю с много полезни изводи на база изследванията.

Освен това в тези изследвания говорят за дози дори по-високи от 75 мкг/дневно.
Моят съвет е да прочетеш малко чуждестранни източници, защото според мен тук се повтаря едно и също, без реално никоя от нас да е компетентен лекар, за да изказва толкова категорични мнения.
И не на последно място - имам познати, родили здрави бебета и не прокървили от терапията предписана и следена от доц. Русев


Успех ✌✌

Ох, момичета, направо ме наплашихте Sad аз съм хетерозигот по ПАИ, и редувам НМХ 0,4 и АП (през вечер). На 3 седмици пращам излседвания на Русев, за момента нямам промяна в терапията. Някой знае ли свестен хематолог във Варна, да се консултирам и с него?

Благодаря ти! Ще се поразчета - аз прокървих в 13та г.с. (сега съм 14г.с.), истински късмет беше, че същата вечер пътувахме за София за преглед при д-р Сигридов - той ми каза, че в момента съм с плацента превия, и кървенето е от това, че някакъв слой се излющва, и самата плацента се готви да се измести (разбира се, той го обясни доста по-добре Grinning ). Аз съм след загуба в 7 месец - плацентарна недостатъчност, опитвам се да мисля положително, но съм изплашена, направо искам да се закача на някой доплер, постоянно да чувам сърчицето Sad

# 730
  • Мнения: 2 999
Нандин, благодаря за корекцията, тъкмо се чудех дали са част от ПКК или биохимия. Ти обясни Абе друго си е медицинско лице да внесе разяснение.Sparkling Heart

# 731
  • Мнения: 1 849
Верче, не видях някой твърди, че от АП се кърви винаги.
Разбира се,  че не сме лекари и всяка пише на база собствен опит.
Аз избрах да не слушам доц. Русев, съзнавайки, че много жени са износили с терапия, провеждана под негов контрол.
Това е и хубавото, и лошото на имането на избор- можеш да избереш чие лекарско мнение да зачетеш като меродавно, но трябва да живееш с последствията от избора си, ако нещата се объркат.
А и в медицината 2 и 2 не винаги прави 4- при мен работи едно, при теб друго и така.

# 732
  • Мнения: 16 874

Моята цел беше да успокоя момичето, защото знам аз в какъв стрес от прокървяване живях 12- 13 седмици и колко нощи не съм спала. Просто е вредно за нас и за бебетата.

Мануела, аз бях с ниска плацента + разни други проблеми по нея. Сигридов като ми каза, че е ниска и предстои да се вдигне и има шанс 50:50 да прокървя направо ми се искаше да се лепна за един ехограф и да слушам постоянно пулс. Гипсирах се - и лежах вкъщи докато не се вдигна плацентата... /абсолютно против показанията на док, разбира се, не ми се мисли какво конско бих изяла ако разбере, че първите 15 седмици почти не съм мърдала 😁🙃/.

Абсолютно съгласна, Та.ра
..можеш да избереш чие лекарско мнение да зачетеш като меродавно, но трябва да живееш с последствията от избора си, ако нещата се объркат.
А и в медицината 2 и 2 не винаги прави 4- при мен работи едно, при теб друго и така.

# 733
  • София
  • Мнения: 7 512
Точно така, Тара, но фактът че си избрал да слушаш един или друг лекар не прави другия лекар некомпетентен.

Аз лично за мен се опитвам да разбера всички мнения и да си намеря моята истина. Затова разпитвам без да се изказвам негативно.

Днес в групата на Сигридов една мама-хематолог се похвали колко много неща е научила при разговорите си с него, докато са следили бременността й. А Русев и Сигридов работят заедно и са много добър тандем. Русев прави първоначални консултации, при бременност препоръчва следене при Сигридов, за да има и проследяване на конкретната бременност, кръвоток и т.н.

# 734
  • Мнения: 1 849
Всички това се опитваме- да изберем възможно най-добрия лекар и най-подходящата терапия за нас (дай Боже да успеем).
Не твърдя, че Русев е некомпетентен- била съм 2 пъти при него, всеки път говорихме над час, дори по теми, по които с други лекари ударих на камък.
Аз лично се чувствах и ще се чувствам по-спокойна да следя нмх дозата при хематолог, всеки решава за себе си Wink

Общи условия

Активация на акаунт