ХАЛИТ ЕРГЕНЧ И БЕРГЮЗАР КОРЕЛ В "ТИ СИ МОЯТА РОДИНА" /Vatan sensin/

  • 54 404
  • 736
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 755
Цитат
Али Кемал: Все още има надежда. Някои подкрепят султана, други Мустафа Кемал, но нямаме ли една цел? Още нищо не е изгубено. Напротив, още не сме започнали.

Али Кемал е трезвомислещ патриот, така ми се иска Джевдет да си има поне един довереник от семейството...
Майката  Whistling голям патриот я изкарват, как може да е толкова безсърдечна към детето си, единствен син ooooh!
Азизе и тя един инат- не вижда по- далече от носа си Outta Joint ако малко беше показала уважение, малко радост,че любимият съпруг и баща на децата и е жив, ако беше гласувала малко доверие- може би Джевдет щеше да и се довери... а тя се нахвърли върху него виждайки само една гръцка униформа и нищо друго...


Това бебе по никое време- само то липсва в цялата драма ooooh! изобщо не искам да се стига до брак, но веднъж вече се отложи, едва ли втори път ще го приложат в сценария... ако се омъжи, тогава се обезсмисля любовта между Джевдет и Азизе...

Новият образ на Окан ще освежи и раздвижи сценария, да видим в каква посока- за добро или лошо...
А Тефик би заместил Ешреф само ако има изгода- бижута и жълтици Mr. Green
Едва ли ще напусне това сладко местенце и да се  хвърли в битки, където не е сигурно , че ще излезе жив...

# 31
  • Мнения: 23 372


Това бебе по никое време- само то липсва в цялата драма ooooh! изобщо не искам да се стига до брак, но веднъж вече се отложи, едва ли втори път ще го приложат в сценария... ако се омъжи, тогава се обезсмисля любовта между Джевдет и Азизе...



Само Ефталия може да разбърка нещата около Азизе и Тефик.

В сайта на Канал Д пише, че Али Кемал залага капана за Джевдет по искане на Мехмед. Затова плаче, горкият.

Сега въпросът е кой от двамата ще бъде уцелен. Аз клоня към АК.

# 32
  • Мнения: 5 686
И на мен Ефталия вече ми липсва. Не се ли излекува вече? Да не я махнат от сериала? newsm78
За Мехмед направо не ми се говори. Освен , че е фанатик и дървена глава, все други излага на опасност. Close #2gunfire Типичен патриотар, има ги в изобилие. Close И за него обаче адмирации за добрия подбор- артистът много пасва на ролята. Такъв болен пламък гори в очите му, че даже се питам дали не му слагат някакви капки Grinning
Вероника се развива много интересно. Много бе хубава сцената между нея и Ешреф. Силно емоционално заредена, много въздействаща. Сигурно и каза, че не знае за убито дете в мазе или нещо такова, но тя беше неземно щастлива след това. Очевидно надеждата се събуди у нея. Много силна сцена!
Наистина браво на сценаристите, режисьорите и оператора. smile3501
Браво и че освен силно емоционални сцени ни дават глътка въздух и с леко шеговити- сещам се например Леон как реагира когато майка му се хвърли на врата на Джевдет Grinning
https://twitter.com/asteraki90/status/837373199771910144

Последна редакция: пт, 03 мар 2017, 13:13 от oncee

# 33
# 34
# 35
# 36
  • Мнения: 23 372
Много е интересно интервюто с нашите режисьори.

И ужасно дълго. Mr. Green  Ще почна да го превеждам днес по-късно  , но едва ли ще го свърша цялото, защото трябва да превеждам и серията.

Думи на Дурул, с които съм 100 процента съгласна. Писала съм го и преди.

Въпрос: В арабския свят има голям интерес към турските сериали, към историческите също. Това как се отразява на решенията на продуцентите на какви проекти да заложат?

Дурул: В последните години има една много ясно изразена тенденция. В Турция има няколко звезди. Около 7-8 имена, да кажем. Започна да се оформя такъв модел- правят се сериали, построени само върху две известни имена. И ние, за съжаление, направихме един такъв, допуснахме такава грешка и видяхме, че този подход е  изключително неправилен.

Казват, че имат предвид сериала с Мурат и Мерием.

Мисля, че ако Халит и Берг бяха събрани в този проект само заради стандартните любовни истории в турските дизита, и само заради тях двамата, сериалът никога нямаше да има този рейтинг. Първо, защото тях влюбени хората са ги виждали и  на екрана, и в живота. Второ, защото  всеки втори сериал е базиран на  любовна история между главните герои и са  пълни с клишета. И добре, че и двамата да били достатъчно умни да отчетат това.

И още нещо от Дурал.

Но "Ти си моята родина" не е такъв сериал. Да, имаме двама изключително популярни актьори, но тяхното участие   беше окончателно решено след като една година преди това работихме по проекта. Ролите не бяха написани специално за Халит и Бергюзар. Мислихме за един куп други актьори, но в крайна сметка с тях поехме по този път. Нормално е до някаква степен звездите да помагат на интереса към един сериал. Но аз казвам и твърдя точно обратното. Да правиш сериал само, за да събереш две известни имена, да пишеш сценарий специално за тях е голяма глупост.

Последна редакция: пт, 03 мар 2017, 13:49 от varna_2

# 37
  • Мнения: 23 372
ИНТЕРВЮ  с Дурул и Ямур Тайлан, режисьори на "Ти си моята родина"


Ще допълвам този пост с нови части от интервюто.
Няма да превеждам въпросите, за да пестя време. От отговорите ще се разбира за какво са ги питали.




Много сме доволни от рейтингите, които получава в момента нашия сериал. Зрителите го харесаха, показаха интерес към него. В нашата работа две неща са важни . Първо, проектът, върху който работиш да ти носи удоволствие, да може да си кажеш „Направих нещо хубаво” и второ, сериалът да се радва на интереса на зрителите. Най-лошо е, когато едно от тези неща липсва. Ние сме доволни от проекта, върху който работим, обичаме го. Радва се на интерес от публиката. Това е най-желаното състояние на нещата в нашата професия.



Случайно се получи така, че сме ангажирани в два  исторически сериала един след друг. Не е някакво специално предпочитание, но от години искахме да направим нещо, свързано с Войната за независимост. Преди ние да се включим във „Великолепният век”  сценаристката Мерал Окай и продуцентът вече бяха работили около 6-7 месеца. Но в „Ти си моята родина” сме от първия миг. Първо, сюжетът ни се видя много различен от обичайните. Още сценарият не беше написан тогава. Интересно е, защото нищо не е такова, каквото изглежда. Не знаеш до последния момент кой е наистина патриот, кой предател. Сценарият е написан с много добро познаване на този период от историята ни, има един просветен поглед към събитията от онова време. Работим от самото начало върху проекта. Още когато снимахме първа серия беше готов сценарият за още шест-седем епизода напред. Знаем с най-малки подробности какво ще се случи до края на сезона. Наясно сме с историята даже за втората и третата година. В Турция има по принцип интерес към историята.  Предполагам, че е свързано с духа на  времето, в което живеем. Вече се случват толкова събития, които не можем да проумеем. Затова се обръщаме назад, към историята. Например, не можем да си обясним събитията от 15 юли /преврата срещу Ердоган/, но когато започнем да четем за случилото се през 1876, преврата срещу Абдюлазиз, виждаме, че нещата се повтарят, че това всъщност една стара история с нови актьори. Историческите сериали никога не са откъснати от днешния ден. Когато  гледаш тях, разбираш много от неща, които ни се случват днес.

Нека не разкриваме как точно се развива действието оттук нататък, но искаме да покрием определен период от онази епоха. Със сигурност освобождението на Измир ще присъства в сериала, ще стигнем до тази точка напред във времето. За нас паметта има ключово значиение. Ако погледнем към много от политическите и социални проблеми, ще видим, че голяма част от тях се дължат на липсата на памет за миналото. Защо се случва това? Генетично ли се предава? Случват се някакви неща в определен отрязък от историята, преминаваме в следващия етап от нея и забравяме какво е било преди това. Мислихме си, че това е характерно само за Турция, но всъщност е така в целия свят, даже в Америка. Виждаме например неща като расизма, който преди 60-70 години е бил заклеймяван, как лесно намира нови проявления и днес. Нас това съзнателно погребване на миналото в съзнанието ни, съзнателното забравяне какво е било много ни вълнува като проблем. ВВ беше много по-назад във времето. Периодът, който „Ти си моята родина” отразява е доста по-близо до днешния ден и забравата тук е още по-интересен феномен. В сюжета на сериала има два основни елемента- окупаторите и тези, които страдат от окупацията. По много различни начини могат да бъдат направени такъв тип сериали или филми. Окупаторите могат да бъдат извънземни, например, а окупираните американци. Ние искахме да погледнем на отношенията окупатор – окупиран от наша гледна точка. Целта ни не е да покажем турците, подложени на гръцка окупация, а да  видим тези отношения в много по-крупен план. Да изследваме какво е изобщо чувството да живееш под чужда власт, така че  историята, разказвана в нашия сериал да успее да докосне дори хората, които се намират Америка, Португалия или Уганда.

Епохата, отразена във ВС е време на дълбоки промени в нашето общество. Например съзнанието на героите в нашия сериал се отваря след три години, . Когато разговаряхме с Бергюзар за Азизе, първо й казахме това. Започваме действието в 1919 година, чак три години по-късно ще бъде провъзгласена Републиката и Азизе ще стане част от новите, модерни жени. Окупацията на Измир е повратен момент.Преди него няма никаква съпротива срещу окупацията. Даже някъде нашествениците са посрещани с аплодисменти. Не искаме показвайки това да създаваме някаква полемика, но това е неоспорим факт, има го и в романите на Kemal Tahir и на куп други места. Искахме да напомним, че някога страната ни е била нападната и е имало хора, които са се изправили срещу завоевателите и са платили с живота си. Нашата цел изобщо не е да разказваме само и единствено за подвизите на Мустафа Кемал.


Има добри и лоши примери за исторически сериали. Сериалите не са учебници, не от тях ще учим историята си. Проблемът е когато, създателите на някои сериали и техните запалени зрители излизат с претенцията, че именно техният проект показва как наистина са се случвали нещата. Ние не казваме такова нещо, по това се отличаваме. Искаме или не, всеки наш проект отразява собствените ни възгледи, стремежи, идеали, съзнание, мироглед, не е ли така? „Великолепният век” и „Ти си моята родина” отразяват нашите разбирания, „”Дирилиш”, който в известна степен е пропаганден, разбиранията на своите автори. Единствената ни разлика с тях е, че те казват: „Такава е била историята, това е истината, това е верният поглед към нея, имали сме такива славни предци, те са мачкали наред лошите и са изградили нова държава”. Ние смятаме подобен подход за грешен.  Да, ние сме републиканци, ние сме деца на Ататюрк, обичаме Републиката, но това не ни пречи да показваме и слабите места, и грешките при нейното създаване. Филмите, сериалите не бива да са средство за пропаганда. Това звучи като клише, но особено в Турция никога не е излишно да бъде напомняно. Както в един сериал за американската война за независимост е съвсем нормално да бъдат споменавани имена като Джордж Вашингтон и Бенджамин Франклин, така е напълно в реда на нещата в един сериал, разказващ за нашата война за независимост да присъства най-яркото  име от този период, това на Мустафа Кемал. Но в нашата страна, когато това се случи, обществото веднага се разделя на две . Едните скачат и  започват  „Оооо тия са кемалисти!"  Поддръжниците на Ататюрк те подкрепят, ония, които го мразят пък те псуват. Даже това как точно да наричаме Ататюрк се превръща в предмет на идеологически спор. Ататюрк ли да му казваме, Гази ли / титла давана на победоносен мюсюлмански пълководец/. Теб какво те засяга? Ще го наричам както си искам. Аз ще му казвам Ататюрк, ти ако искаш го наричай Мустафа Кемал. Името на човека е Ататюрк. И него ли ще смените? Каквото и да направите, истината е една- той е създателят на нашата Република и вие не може да промените това. Много се извинявам.



Освен това Мустафа Кемал не се е нарекъл сам Ататюрк /баща на турците/.  Това е решение на парламента и народните първенци са настоявали той да носи това име. Представяте ли си, в тази страна дори това как да бъде наричана една историческа личност се превръща в повод за кавги и скандали. Така че няма смисъл много да обсъждаме тези въпроси. Всеки си има своята позиция и не се отказва от нея. Непрекъснато плюят, обиждат, псуват. А тук място за спор няма. Например в нашия сериал имаше един герой, нарекохме го Хасан Басри, защото той не е Хасан Тахсин /човекът, за когото се смята, че единствен е открил огън по гърците при пристигането им в Измир/. Искахме просто да го споменем, сложихме му това име. Сега историците ще ми се разсърдят, но на практика никой  не знае със сигурност какъв е бил този човек. Някои казват наистина е съществувала такава личност, други твърдят, че никога не е имало такъв човек, цялата история с първия куршум, изстрелян по гърците е измислица. И в момента, в който сложиш на този герой от сериала името, с което е известен по учебниците, веднага въвличаш себе си в полемика.Ние правим драматичен сериал, а не преподаваме уроци по история. Целта ни е просто да тръгнем от тогавашните събития и  в тяхната светлина да построим един сюжет. Това е една художествена измислица. Да не ми се сърдят историците, но и историята в много отношения е пълна с измислици. Никой не може да ме убеди в противното, дори и най-големите експерти. Нахвърлиха се и върху  Спилбърг, когато направи филм за Линкълн. Той каза нещо много хубаво „ Филмите, които разказват за определени исторически личности, са като малка лампа в тъмна стая. Толкова. Малка лампа, тя не може да хвърли светлина в цялата стая.” Например, какво знаем ние за 15 юли /преврата/, който се случи само преди два месеца. Знаем ли истината, че да искаме да сме наясно какво точно се е случило преди сто години? Ние поне имаме малко опит от ВВ. В нашата страна, за да кажеш нещо, трябва винаги да го правиш със заобиколки. Кадрите с цигари се замъгляват, алкохол не се показва, има един куп неща, които се цензурират и ние намираме това за опасно. Добре, как да направим един филм за вредата от цигарите без да показваме цигари, например? Зрителите никога в живота си ли няма да видят алкохолик по телевизията? Затова свободата в нашата професия е толкова важна, а цензурата толкова опасна. И с историческите сериали е така. Ти хвърляш светлина върху едно малко място, оттам нататък   нека хората спорят. Споровете са хубаво нещо. Но в Турция няма никаква търпимост, никаква толерантност. А в спора се ражда истината.


Може ли да бъде наложена цензура върху ВС?

Може, разбира се. Все пак живеем в Турция, всичко е възможно. А и извънредното положение, въведено след преврата не е отменено. Например, за ректор на Босфорския университет беше избран човек, който изобщо не е подавал документи. Разбира се, че с един замах могат да махнат и нашия сериал.

В арабския свят има голям интерес към турските сериали, към историческите също. Това как се отразява на решенията на продуцентите на какви проекти да заложат?

В последните години има една много ясно изразена тенденция. В Турция има няколко звезди. Около 7-8 имена, да кажем. Започна да се оформя такъв модел- правят се сериали, построени само върху две известни имена. И ние, за съжаление, направихме един такъв, допуснахме такава грешка и видяхме, че този подход е  изключително неправилен.


За кой сериал говорите?

„Кралица на нощта” / с Мурат и Мерием/. Мерием е популярна в арабския свят и решихме да направим сериал, опирайки се на тази популярност. Един куп сериали сега се правят на този принцип. Няма да споменавам имена. Но "Ти си моята родина" не е такъв сериал. Да, имаме двама изключително популярни актьори, но тяхното участие   беше окончателно решено след като една година преди това работихме по проекта. Ролите не бяха написани специално за Халит и Бергюзар. Мислихме за един куп други актьори, но в крайна сметка с тях поехме по този път. Нормално е до някаква степен звездите да помагат на интереса към един сериал. Но аз казвам и твърдя точно обратното. Да правиш сериал само, за да събереш две известни имена, да пишеш сценарий специално за тях е голяма глупост.

Това не е ли пренебрежително към родната публика?

Със сигурност. Смятаме зрителите за глупаци. С този подход разваляме връзката между авторите на историята и тези, които ще я слушат, гледат. Това е връзка стара като света. Откакто се е появил човекът, някой разказва, друг слуша. Най-важна е историята, сюжетът. Те са в центъра на всичко, от тях започва нашата работа. Вижте, имам да ви разкажа нещо много интересно. Ето така трябва да започва един сериал. Може ли един сериал да се прави, подхождайки така "Не знам какво точно ще ви разкажа, но ще ви покажа един актьор с  много секси тяло и една актриса със секси деколте."






/ПРОДЪЛЖАВА/

Последна редакция: пт, 03 мар 2017, 18:37 от varna_2

# 38
  • Мнения: 28 115
Много благодаря за превода!

След Берг и Халит най - много обичам да чета мненията на сценаристи и режисьори. А двамата братя са отлични професионалисти, с нюх към оригинални идеи, които превръщат в успешни проекти. И с малко думи казват всичко - удоволствие от добре свършена работа и зрителски интерес.


 newsm10 newsm10

Цитат
Историческите сериали никога не са откъснати от днешния ден. Когато  гледаш тях, разбираш много от неща, които ни се случват днес.

Не можеш да имаш успешно настояще, ако не си изучил миналото.


# 39
  • Мнения: 11 116
Честит празник! bg

Благодаря за интересните коментари! bouquet

Сега ще чета и интервюто! Варна, благодаря за всички разяснения и преводи! bouquet bouquet

# 40
  • Мнения: 28 115
От предаването по CNN Turk










За премиерата на "Червеният Истанбул" в Турция




# 41
  • Мнения: 7 084
Първите отзиви за "Червеният Истанбул" Peace


https://www.instagram.com/p/BRLaL1igTxk/?taken-by=bkmonline


Последна редакция: пт, 03 мар 2017, 19:11 от HELEN60

# 42
  • Мнения: 354
Честит 3-ти март!🇧🇬
За споделеното от всички,Благодаря!🤗
На Варничка за всеки превод,инфо и разяснение много Благодарности!🌷
P.S..Редактирам се веднага....
Майдрийм благодаря за новата тема🌷

Последна редакция: пт, 03 мар 2017, 18:28 от donnа_🍀

# 43
  • Мнения: 23 372
От туитър

Отивам да гледам "Червеният Истанбул", но ми е притеснено да не се окаже че Халит Ергенч играе гей, защото изпитвам огромно уважение към албай Джевдет.


 rotfImbo rotfImbo


Хората знаят, че филм на Ферзан без гей няма как да мине и са се запритеснили. Но мисля, че в ролята на гея е Мехмед Гюнсюр.  Grinning

Още коментари

Филмът е доста успешен. Тръгвайте към кината, казвам аз.

Сигурни ли сте, че ЧИ е сниман от Ферзан О. Имах чувството, че режисьор е бил човекът, разнасящ чая на снимачната площадка.

Отиваме със съпругата ми да гледаме ЧИ. Това е нашата награда за уикенда.

Филмът се опитва да разкаже нещо, но така и не успява. Нито началото му е ясно, нито краят.

Книгата беше страхотна, но филмът не се е получил. Не бих казала, че се гледа на един дъх. Не е нещо, за което си струва да тичаш към кино салона.

Преди малко гледах ЧИ. Много досаден филм. Ако не беше Халит Ергенч, щях да изляза по средата.

Салонът в Джевахир е пълен тази вечер с фенове на Туба Б. и Халит Е.

Гледах филма. Страхотен е. Филмите, създадени по книги обикновено разочароват, но тук не е така.

Моето мото е "Щом играе Халит, филмът непременно трябва да се гледа" и затова още днес хукнах към киното. Отново не ме разочарова.

ЧИ - с една дума, омагьосващ. Истунбул, любовта, актьорите са прекрасни. Halit, Mehmet, Nejat, Tuba Zerrin, всички.

Чудя се дали да гледам ЧИ. Ферзан е страхотен режисьор, но ако отида ще е заради Халит Е.

Утре ще ходя да гледам ЧИ. Халит участва, това ми е достатъчно.

Не знам дали много хора ще гледат ЧИ, но актьорите са чудесни. Туба и Халит си партнират много добре.

Халит беше във всяка сцена. С високото ниво на актьорско майсторство, което познаваме. Сцените с Нежат ми бяха малко.

Туба и Халит показаха как се преживява любовта с погледи. Толкова силно се усещаха чувствата между героите.

Халит беше в главната роля и той изнася целият филм на раменете си.

Дори Халит, Нежат и Мехмед не са били достатъчни, за да направят филма интересен.

Невероятно много харесвам Халит. Този човек прави всяка роля истинска. Гледайки го имаш чувството, че играе себе си.

Отидох да гледам филма само заради Halit Ergenç, Mehmet Günsür, Nejat İşler и заради някогашния Истанбул, който ми липсва.



Не претендирам за изчерпателност. Това е всичко, което ми излезе, когато въведох имената на филма и Халит в търсачката на туитър.

Коментарите за Халит са много хубави, но не бих казала, че има някакъв възторг около филма.

Последна редакция: пт, 03 мар 2017, 19:29 от varna_2

# 44
  • Мнения: 23 372

Искам да помоля, ако някой попадне на видео от днешните предавания, в които участва Халит, да ги сложи в темата. Нищо не можах да гледам.



Общи условия

Активация на акаунт