Екопътеки и всякакви приятни разходки

  • 122 068
  • 1 170
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 19 302
Сърдечно ти благодаря!
Не съм била аз в групата.

# 886
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Имам дежа вю. Одеве в една група във фейсбук имаше същото питане. Та ще обобщя.
1. Паволче-Челопек (къщата на баба Илийца) - Околчица- лобното място на Ботев.
2. Враца - водопад Скакля - вода няма сега, но пътеката е интересна.
3. С. Згориград - екопътека Боров камък - много дървени мостчета и стълби и накрая водопад - вода едва ли има, но пътеката е хубава, макар и стръмна.
4. Пътя за Леденика - пещера Леденика.
5. Същия път нагоре, но от билото вляво към х. Пършевица. В тази посока има няколко интересни неща.
- станцията на АЕЦ - евтина и хубава храна - инфото ми е доста старо, но гледката от градината отпред си струва;
-Пътеката на приказките - започва от паркинга на хотел Горски дом. Не знам в какво състояние е. Преди 10 г. беше много хубава.
- х. Пършевица и на 30 мин от там Кобилини стени - внушителен скален венец с панорамни гледки;
- малко преди да се излезе на поляните на Пършевица има отбивка вдясно - интересен черен път, настлан с камъни. Води до с. Миланово над Лакатник. Минавали сме с кола - скоростта е около 10 км/ч и едната кола после беше на ремонт, но пък е толкова живопсно. Може и пеша, но е 15 км някъде, до селото.
- Враца - пътя за Криводол - село Лиляче - скален лабиринт Пешкето и Божият мост.
- Вършец - Клисурски манастир.
Това са най-близките, за които се сещам.

Забравих - Вратцата, разбира се. Ако не  видите Централна стена, все едно нищо не сте видели от Врачанските красоти. Това е най-високият скален отвес в БГ -  около 400 м.
Да допълня:
-Божият мост с. Лиляче /По- удобпо откъм Чирен/
-Пешкето- с Лиляче- малко трудно за откриване
-Крепост Калето- Мездра

# 887
  • София
  • Мнения: 4 548

Ето го Пешкето и със стрелки са показани входовете.

# 888
  • у нас
  • Мнения: 1 870
Може ли да предложите интересни маршрути около Враца?
няколко поста напред съм описала Гара Лакътник и с какво може да се съчетае като забележителности. Коментара ми май е на предната страница. Няма да съжалявате ако изберете този маршрут

# 889
  • Мнения: 19 302
Благодаря ви за предложенията!
Много ми беше интересно да прочета за Лакатник, но пътят до там е с много завои и нямахме време.
Избрахме екопътека Боров камък. Много живописно с тези мостчета и стълбички. Пътеката ми дойде малко кратка, но пак беше страхотно. Върнахме се през хижа Пършевица, а не по обратния път от Боров камък. Хижа Пършевица е доста мърлява и мизерна. Не посмяхме да ядем нещо.

# 890
  • Казанлък
  • Мнения: 903

Избрахме екопътека Боров камък. Много живописно с тези мостчета и стълбички. Пътеката ми дойде малко кратка, но пак беше страхотно.

Има ли вода на водопада сега?

# 891
  • Мнения: 19 302
Няма и капчица. Аз го очаквах заради сухото лято.

# 892
  • Мнения: 792
А имате ли любими есенни пътеки, които са особено красиви през този сезон?

# 893
  • София
  • Мнения: 389
Може ли някой да ми даде малко информация за екопътеките над Свети Влас? Откъде тръгват, какъв горе-долу е маршрутът?
Другото, което ме интересува е, има ли екопътека до нос Емине? Например от плажа Иракли? Четох, че до село Емона е много труден пътят за кола? Може ли да се стигне пеша от отбивката преди Иракли?
Благодаря!

# 894
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 017
Според мен не е толкова труден пътят с кола до Емона, ходихме през месец май, не се кара бързо, не е кой знае колко зле, не е оф роуд Grinning Май от години стои на едно място табела, че пътят е за ремонт.

Последна редакция: вт, 22 окт 2019, 11:57 от ❇Sisi_91❇

# 895
  • у нас
  • Мнения: 1 870
И аз се нареждам за хубави есенни пътеки. Нещо в централна Стара планина
🙂

# 896
  • София
  • Мнения: 1 180
За мен много красива пътека е от Беклемето до хижа Козя стена. Страхотни гледки, равна (ако не се изкачва връх Козя стена - там има метално въже) и за около 2-3 часа се достига хижата.

# 897
  • Казанлък
  • Мнения: 903
И аз се нареждам за хубави есенни пътеки. Нещо в централна Стара планина
🙂
На високо или не? Ние наскоро направихме няколко прехода.
Едната пътека е покрай река Лешница недалече от село Ясеново. Върви се край реката докъдето искате. Малка денивелация, хубав път и много красиви скали наоколо. Реката е наблизо. Ние направихме около 15 км преход.
Скрит текст:
Другото красиво място е до село Тъжа.
На 3 км от селото има Вец -Тъжа. Оттам продължавате по пътя около 800 метра и излизате на голяма поляна с много пейки и беседки. На юг от нея има пътче до още една поляна с изворчета и Аязмото. Оттам идва и името - парк Аязмото.
На северо-запад от големите беседки тръгва пътеката към ждрелото на река Тъжа. Мястото е удивително красиво и можете да вървите доста навътре докато свърши пътеката.
Има начин и да се качите и горе над ждрелото. Там има много красоти.
После вкъщи ще кача снимките и още подробности, ако ви интересува.
А, точно до поляната има и останките от Крепост. Simple Smile
Скрит текст:

Последна редакция: сб, 02 ное 2019, 11:13 от AnMary

# 898
  • Мнения: 1 988
*blue, започвам в обратен ред.Миналата събота ходихме до нос Емине, пътят до Емона е зле, но се минава без проблем с кола. На място ще прецените къде да оставите колата, защото реално с автомобил може да се стигне до бариерата на военните. Ние я оставихме по-нагоре и повървяхме пеша. Съчетахме го с екопътеката Обзор - крепост Калето, като крепост липсва, но е прията разходка в гората.
Екопътеките във Влас/Елените са три, по-назад из темата бях качила снимки. Ние съчетахме  двете - на едно място се пресичат трите. Като минавате през Влас, посока от Бургас, табелите за пътеките остават вляво. Двете пътеки са като подкова - тръгва се от едно място и излизате на друго/съответно някъде в началото и в края на Влас, червена и синя пътека/.Третата тръгва от Елените/зелена/, стига май до някаква чешма. Ние се качихме по нея. Маркировки няма, само някакви стрелки и тук-там табела.
Направо да пиша и за екопътека Марина река - ако сте наблизо отидете, но действително мн. наблизо...примерно в Царево, иначе не си заслужава - прекалено е кратка. Ние я съчетахме с устието на р.Ропотамо - там е резерват, видяхме еленче☺. Ако има още нещо - питай.

# 899
  • Пловдив
  • Мнения: 40 778
Не мога да измисля разходка нейде в радиус от 100км от Пловдив...?  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт