проблем с щитовидна жлеза

  • 2 724
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 36
Здравейте. Някой може ли да ми обясни повече относно моя проблем с щитовидната жлеза? На 22 години съм. Миналата година август месец открих, че съм с автоимунен тиреоидит с TSH - 10.920 mIU/l. Това са изследванията ми от сега.
TSH - 0.02 mU/L       референтни стойности - 0.38 - 5.33
FT3 - 7.36 pmol/l       референтни стойности - 3.67 - 10.43
FT 4 - 12.86 pmol/l    референтни стойности - 7.47 - 21.11
TAT - 4.7 lU/mL         референтни стойности - <2.2 - 4.9(95%<4.9)
MAT - 1.5 lU/ml         референтни стойности - до 12 (95%<9lU/ml)
Ходих на ендокринолог и ми предписа л-тироксин на четна дата 50 мг, на нечетна 25 мг. Преди това бях на 50 мг, но за 6 месеца жлезата ми се е разпаднала доста и вследствие на това ми намали дозата. Защо, когато TSH е по-ниско се приема по-ниска доза?
Заключението ми след ехографа е:
Щитовидна жлеза с нормални размери, променени форма и ехоструктура, която е нехомогенна умерено на места  дорзално с подчертано хипоехогенна, повишена васкуларизация и пръснати хиперехогенни  септи във вътрешността на паренхима, псевдонодозни огнищни промени каудално в десния тиреоиден дял. Находка както при автоимунно тиреоидно заболяване по типа на АИТ. Подлежи на активно наблюдение.

Казаха ми, че имам някакви имитиращи възелчета, които се получавали от самия разпад на жлезата, на ехографа се оцветиха в червено, но не били нещо сериозно. Каза да ида пак на преглед след 6 месеца. Не трябва ли да се изследват по-подробно, за да се разбере какви са те? Чувала съм се селенът, рибното масло вияят благоприятно на щитовидната жлеза, но според лекаря няма смисъл от тях.  
Препоръчайте ми ендокринолог от който сте наистина доволни.

Последна редакция: ср, 08 мар 2017, 14:33 от moongirl94

# 1
  • Варна
  • Мнения: 10 493
За изследванията единствено ТСХ ти е много ниско.Трябва да е около 1 и нещо-2.
В момента си в хиперфункция на щитовидната жлеза.За това доктора ти е намалил дозата,за да влезеш в нормалните граници.
Другите изследвания са ти добре.
По отношение на ехографията не мога да коментирам.Там си е за доктор.

# 2
  • Мнения: 36
За изследванията единствено ТСХ ти е много ниско.Трябва да е около 1 и нещо-2.
В момента си в хиперфункция на щитовидната жлеза.За това доктора ти е намалил дозата,за да влезеш в нормалните граници.
Другите изследвания са ти добре.
По отношение на ехографията не мога да коментирам.Там си е за доктор.

Значи, когато TSH е под нормата е хиперфункция, а когато е над нормата е хипофункция?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Да

# 4
  • Мнения: 39
Публикации: 12
А в моя случей :
TSH е 11.49   реф. гр 0.27 - 4.20
A ft4 e 18.1   реф. гр. 12 - 22.00
A ft3 e 6.05  реф. гр 3.10- 6.80

Какво ще рече това...пия 50 мг Еутирокс,но от 2 -3 дена почна едно потреперване на тялото ми и неспокойство..и се чудя на какво се дължи.От 2ри март съм на тази по-висока доза,преди това бях на 25 мг.но се оказа, че е ниска и затова я качиха.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 493
TSH е 11.49   реф. гр 0.27 - 4.20

Това изследване от 2-ри март ли е?

Много е високо.Изчакай месец ако сега са ти вдигнали дозата и изследвай пак.
Отразява се в началото на организма покачването на дозата на Ел тироксина,но като свикне всичко си идва на мястото.

# 6
  • Мнения: 411
Здравейте,
и аз имам някякъв проблем и се чудя къде да ходя.Щитовидната ми уж функционира добре и хормоните са в норма,пълната кръвна картина също е добра, но ми откриха шест възела.Появиха се болки в шията и така отидох на ехограф.От Бургас съм и ако може да ми препоръчате специалист или във Варна да отивам

# 7
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Здравейте,
и аз имам някякъв проблем и се чудя къде да ходя.Щитовидната ми уж функционира добре и хормоните са в норма,пълната кръвна картина също е добра, но ми откриха шест възела.Появиха се болки в шията и така отидох на ехограф.От Бургас съм и ако може да ми препоръчате специалист или във Варна да отивам
Ако дойдете до Варна ви препоръчвам д-р Райков.

Общи условия

Активация на акаунт