Етажна собственост - между танц със саби и етажна гроздова - тема 4

  • 73 407
  • 763
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 148
Как се спряхте на фирма за подмяна на щрангове?
Последните не бяха много точни.
Първия път по случайност. След това още два пъти ги виках и поне 3 пъти ги препоръчах.
4 щранга и линия - за ден и половина.
Става дума за панелка.

Ако е за Сф - пишете ЛС.
При предаване на касовата книга, касата - ревизия - как се процедира?
Колко струва най-малко чистачка за вход и какво включва?

ПП: Живущи, които не са собственици - трябва ли да участват в събранията?
1. Предаването на касата става с резивизия "+" и "-",кой не е дал пари, трябва да се съберат или от досегашния аксиер или новия поема щафетата.
2. Нашата чистачка е 50лв на месец,минава с парцал 1 път в седмицата уж и стъклата трябва да мие,Но уви.. 6 етажна сграда сме.
3.Живущи,които не са собственици не могат и нямат право да участват в ОС,оСВЕН,ако не са упълномощени от собственика(по закон).Как действаме при нас: ние предаваме на собственика,какво ще се обсъжда и какви решения ще се вземат и той си казва мнението и го зачитаме.Все пак трябва да се събере мнозинство (:

# 511
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 812
А ако собственикът е в чужбина?

# 512
  • Мнения: 148
А ако собственикът е в чужбина?

Ако няма как да го уведомите,просто не се зачита гласът му.Но винаги можете да си интерпретирате ситуацията (:,ако не желаe да плаща и се окажe,че гласът му е зачетен,може да имате проблеми.

Последна редакция: ср, 17 яну 2018, 12:12 от Valerie.S

# 513
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Честно си признавам, че не знам дали е предвидено такова нещо в закона, затова питам някой от вас има ли опит с такъв казус:
Предстои ни ремонт на покрива на кооперацията през пролетта. Събираме оферти и пр. предварителна подготовка - това е ясно. Но предвиждам проблем с разпределението на финансовата тежест, затова искам да се подготвя и за него.
Става дума за това, че конструкцията на покрива е такава, че над 50% от жилищата има около 15-20% покрив (който е даже и в добро състояние), а над останалите 50% от жилищата е по-голямата (и по-проблемната) част от покрива.
Възможно ли е ОС да приеме решение тези, които "имат повече покрив", да платят и по-голяма част от разходите? Независимо от % разпределение на собствеността.

# 514
  • Мнения: 68 648
Покривът си е ваш, вие сте собствениците, така че можете да вземете и такова решение.
Обикновено в практиката се дели на брой апартаменти, за по-лесно, както беше и е при нас, например.
По ЗУЕС знаете, е съгласно идеалните части...

Дано всички собственици се навият да извадят и дадат пари, ако нямате събрани вече, другото - как ще ги разпределите, е по-маловажно, струва ми се...Simple Smile

# 515
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
Каква е гаранцията ,че след време тези безпроблемните няма да станат проблемни и ситуацията да се измени

# 516
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Според мен протоколът с подписите е гаранцията.
Аз не смятам да налагам нечия воля над мнозинството - искам ОС да реши.
Но искам да съм подготвена за противопоставяне от 1-2 лица, евентуално. И да натрупам аргументи в защита на тезата си.
А щом ОС реши и това решение е документирано, предполагам, че ще е трудно да бъде оборено след време.

Досега не сме се карали за съществени неща извън нормалните съседски дребни дрязги.
Имам си достатъчно проблеми с узаконяването на сградата, която е строена преди 20 години и още няма Акт 16... Засега печеля точки пред останалите собственици с това, че изобщо се ангажирах да се занимавам с това, след като никой не го е направил за толкова години и сме изтървали всички законови "амнистии" за такива сгради като нашата.
Надявам се да използвам този "капитал" и при решаването на въпроса с ремонта на покрива. Wink
Няма гаранция, че ще успея, но искам да опитам все пак.

# 517
  • Мнения: 68 648
За тежест може да им цитираш Закона за собствеността, член 38 ЗС:

Скрит текст:
Чл. 38. При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.

Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.

Общите части не може да се делят.
 

Ако някай възрази, че над негов апартамент няма покрив - може да се реплекира и с друго - според ЗС общи са и плочите между етажите. Положенето е аналогично с покрива - може даден съсобственик да не стъпва на плочата между 6 и 7 етаж, но пак дължи пари за нейният ремонт, тъй като тя е обща част според закона. С покрива пак така - независимо, че не покрива или покрива само частично даден апартамент, той си е обща част по дефолт.

# 518
  • Мнения: 148
Здравейте,имам въпросче,не е за темата,НО никъде не намирам информация,а в информационния център на Община София,според мен не ми дадоха вярна информация.
Искам да регистрирам апартамент ,имам НА,бележка от агенцията за вписванията(платена такса) и от Местни данъци и такси бележка за плащане.Въпросът ми е..сега,за да се регистрирам къде трябва да отида,в Общината или в местните данъци и такси, и след това ще отида да прехвърля партидите за ток и вода.

# 519
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
с нотариалният акт обикаляш и прехвърляш ВиК и тока Simple Smile там няма връзка с общината;
за другото:
от сайта на Агенция по вписванията
Цитат
Съгласно Закона за местните данъци и такси всеки, който е придобил нов имот, независимо дали е ново или старо строителство, или става въпрос за замяна, е длъжен в двумесечен срок от изповядването и вписването на съответната сделка в Агенция по вписванията да подаде данъчна декларация за облагане с годишен данък.

Такава данъчна декларация се подава не само при придобиване на имот, а и при учредяване на право на ползване. Тук задължен да декларира е ползвателят. Декларирането се извършва в отдел „Местни данъци и такси" към общината по местонахождението на имота.

# 520
  • Мнения: 68 648
Ще допълня само Добри, че при попълването на декларацията в отдел "Местни данъци и такси" към съответната община, да обърнеш внимание на следното:
1.ако апартамента е основно за вас жилище, отбележи това в декларацията, за да ти се намали данъка.
2. ако апартамента няма да се ползва през следващата данъчна година /не се живее в него/, ноември месец се подава отделна декларация, с която ти се намаля ТБО.

# 521
# 522
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
такса битови отпадъци = данък смет Simple Smile

# 523
  • Мнения: 11 568
Моята сага с улуците продължава. Още не са сложени.
Тая сутрин ми изкл. едната защита на електромера- нищо не работи от контактите. Дойде майстор, направи така че да работят уредите- тв, печка, хладилник, и "зазими" спалнята. Понеже оттам бил проблемът- контактът за климатика е мокър и аз съм побесняла в момента.

# 524
  • София
  • Мнения: 1 328
Чип на входна врата алуминиева/ПВЦ - препоръки за вид, мнения, цени.
Моля, спешно е!

пп Някъде четох за чипове, от които не може да се вади дубликат - това не ни устройва, защото Касата плаща устройството и по 1 чип.
И какво става, когато токът спре....

Общи условия

Активация на акаунт