Поликистозни яйчници - Тема 4

  • 66 766
  • 760
  •   1
Отговори
# 705
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Ние не сме загубили кураж, но така и не отговорихте на въпроса на calinista относно въпросните билки. Ще се радваме да споделите все пак за какво става въпрос.

# 706
  • Мнения: X
Здравейте отново Simple Smile Аз съм с няколко въпроса към мамите с поликистоза и се надявам да ми отговорите.
1. Преди забременяване приемахте ли някакви добавки?
2. По време на бременността продължихте ли да ги пиете?
3. Инозитолът (витамин Б8) продължава ли се и по време на бременността?
4. Има ли забременели с близнаци с поликистоза?
Това за бременността с близнаци леко ме стряска, защото съм със склонност към тромбофилия (4 мутации имам) и ми е притеснено. Но природата си знае работата...

# 707
  • Мнения: 7 565
Извинявам се, но никъде не съм написала, че псориазиса е излекуван. Той не се лекува само се приспива за определен период и отново се активира от различни фактори и точно заради такива изказвания като Вашето, не написах какво е взимала и през ум не ми е минавало да правя реклама на нещо. Просто исках да споделя исински случай и да успокоя момичетата които са зазубили кураж.

Госпожо, ако искахте да помогнете, щяхте да споделите на момичетата тук, които вече няколко пъти Ви питат. Хайде, напишете каква е билката, кой я предписа на дъщеря Ви и каква е цената й. И вкупом ще решим дали е реклама или не. По цената на продукта ще си проличи.

# 708
  • Мнения: 465
Здравейте отново Simple Smile Аз съм с няколко въпроса към мамите с поликистоза и се надявам да ми отговорите.
1. Преди забременяване приемахте ли някакви добавки?
2. По време на бременността продължихте ли да ги пиете?
3. Инозитолът (витамин Б8) продължава ли се и по време на бременността?
4. Има ли забременели с близнаци с поликистоза?
Това за бременността с близнаци леко ме стряска, защото съм със склонност към тромбофилия (4 мутации имам) и ми е притеснено. Но природата си знае работата...
Здравей,
ще се опитам да помогна.
1) Приемах да- витамин Б12, витамин Д, фолиева к-на и инозитол също
2) Да, продължих ги. Нямах проблем с това, а само плюсове.
3) Да, продължава се, не пречи по никакъв начин.
4) Simple Smile Имам 2 едногодишни дъщери- двуяйчни близнаци. С Инвитро процедура, ако е от значение.
П.С: И аз си имам тромбофилия- хететозогот съм в MTHFR гена и приемах витамините от Б групата + фолиевата к-на в метил форма.
И бях на ежедневна терапия с Клексан от + тест, та чак до финала (и още месец след раждането).

# 709
  • Мнения: 7 565
Ако нямаш близнаци в рода си само с инвитро се получават близнаци и то не винаги. Лекарите се подсигуряват, като слагат по няколко зародиша в матката, та да има по-голяма вероятност някой от тях да се развие.

# 710
  • София
  • Мнения: 10 642
Ако нямаш близнаци в рода си само с инвитро се получават близнаци и то не винаги. Лекарите се подсигуряват, като слагат по няколко зародиша в матката, та да има по-голяма вероятност някой от тях да се развие.
Това изобщо не е вярно

# 711
  • Мнения: 465
Ако нямаш близнаци в рода си само с инвитро се получават близнаци и то не винаги. Лекарите се подсигуряват, като слагат по няколко зародиша в матката, та да има по-голяма вероятност някой от тях да се развие.
Истината е, че ще се очудите колко жени забременяват и напълно естествено с близнаци и без да имат такива в семейството/ родът си. Казвам го от личен опит, защото вече с доста близнашки майки си коментирам темата и те потвърждават думите ми.
Лично при мен не беше подсигуряване от доктора или друго, просто така решихме със съпруга ми, и с всеки изминал ден сме все по- щастливи от това наше решение !
Дай Боже всекиму тази радост, особено на тези, които копнеят за детско гласче ! 🙏🏻

# 712
  • Мнения: 7 565
Ако нямаш близнаци в рода си само с инвитро се получават близнаци и то не винаги. Лекарите се подсигуряват, като слагат по няколко зародиша в матката, та да има по-голяма вероятност някой от тях да се развие.
Това изобщо не е вярно

Някаква обосновка на твърдението си ще дадеш ли, или просто така заключи?

Аз съм чела доста за СПКЯ и в никоя от статиите на чужди езици не съм попаднала на информацията, че могат естествено да се заченат еднояйчни близнаци поради това, че дадена жена има СПКЯ.

Двуяйчните могат да се случат и случайно, но много по-вероятно е да са се случили при инвитро или стимулация.

Последна редакция: пн, 06 май 2019, 03:53 от esmeralda23

# 713
  • София
  • Мнения: 10 642
Каква обосновка искаш на това, че изобщо не е задължително в рода да има близначи, за да има вероятност и ти да родиш близнаци?!?!? (Каквото е твоето твърдение). Това е все едно да ми искаш обосновка, ако кажа, че слънцето свети през деня.
До сега не е открит “ген за близнаци”
Близнаци и еднояйчни, и разнояйчни могат да се родят във всяко едно семейство. (Без това да има общо с наличието или липсата на ПКЯ)
А след 35 годишна възраст на жената вероятността да зачене разнояйчни близнаци се повишава, тъй като физиологично ФСХ се повишава.

# 714
  • Sofia
  • Мнения: 5 933
Наистина, ако майката има в рода си по майчина линия близнаци, вероятността и тя да забременее с такива е по-голяма. Но иначе напълно подкрепям написаното от Nandin - всяка жена би могла да забременее с близнаци, особено след 35.
Ако нямаш близнаци в рода си само с инвитро се получават близнаци и то не винаги. Лекарите се подсигуряват, като слагат по няколко зародиша в матката, та да има по-голяма вероятност някой от тях да се развие.
Да, в повечето случаи след инвитро се получават близнаци, именно защото (лекарите и родителите) решават да върнат за всеки случай две ембриончета и те вземат, че се задържат. Но близнаците в никакъв случай не са продукт само на инвитрото.

Mulan: Поликистозата по-скоро пречи на забременяването, а не води до забременяване с близнаци. При ПКЯ ЛХ е завишен спрямо ФСХ, а трябва да е обратното. Вярно е, че при поликистоза има повече фоликули, но те най-често са негодни, за да се получи забременяване, та камо ли с близнаци. Ако обаче има стимулация, си има реален шанс от забременяване с близнаци, но това не е пряко свързано с ПКЯ, а със самата стимулация.

Последна редакция: пн, 06 май 2019, 12:20 от brin de muguet

# 715
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Както обещах, малко преведено инфо относно диета при СПКЯ. Използвам pcosdietsupport.com като референтен, както и произволни източници, от които съм почерпила информация за СПКЯ и обвързаността му с природосъобразния начин на живот.

Каква е връзката между инсулина и СПКЯ?

Изследователите не са сигурни какви са причините за проявяването на СПКЯ, но са открили, че има фундаментална промяна в бета-клетките на панкреаса. Това означава, че тялото ни има повишена реакция към глюкозата в кръвния поток, която е причина за производството на прекалено количество инсулин.

Инсулинът е важен хормон, който транспортира захарта от кръвта в мускулите, позволявайки на тялото да използва ефективно енергията от глюкозата. Високите нива на инсулин водят до много от симптомите, проявявани при СПКЯ (прекомерно окосмяване, покачване на килограмите, папиломи, мастен черен дроб и висок холестерол, поликистозни яйчници и нередовен цикъл, повишен апетит). Следователно регулирането нивата на инсулин са от особено значение при нормализирането на СПКЯ. Рафинираните въглехидрати рязко повишават нивата на инсулина и трябва да бъдат избягвани.

Много доктори препоръчват диета на основата на храни с нисък гликемичен индекс (ГИ). От медикаментозна гледна точка се използва метформин, често предписван на жени със СПКЯ. Но инсулинът не е единственият проблем. Много от симптомите са причинени от високи нива на андрогени или тестостерон. Яйчниците произвеждат въпросните андрогени, но при СПКЯ те са прекалено чувствителни на инсулин и това предизвиква прекаленото производство на тестостерон. Инсулинът, както и тестостеронът могат да бъдат повлияни от правилна диета, съобразена със СПКЯ.

Изследванията показват, че най-ефективният начин за повлияване на СПКЯ са правилната диета и начин на живот. За съжаление, не много доктори са склонни да предложат този вариант и преприемат медикаментозно лечение. То може да подобри състоянието, но промените в начина на живот са по-ефективни.

Кои са храните, които трябва да се консумират?

- Необработени храни, напълно натурални, необогатени с добавки или изкуствени подобрители. Те съдържат много фибри и на тялото е нужно повече време да ги метаболизира, тъй като са с по-нисък ГИ. Те се абзорбират по-бавно и е нужен по-малко инсулин, който да ги въведе в кръвта. По-малко инсулин означава по-малко тестостерон. Риба, месо, зеленчуци, плодове, ядки, семена, полезни мазнини.

- Храни с нисък ГИ. Не предизвикват рязко повишаване на инсулина. Необработени, богати на фибри, витамини и минерали храни.

* Списък на 60 + храни с нисък ГИ. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/glycemic- … oad-for-100-foods

- Противовъзпалителни храни. Справянето с инсулина подпомага възпаленията. Зеленолистни, боровинки, къпини, череши, червено грозде, броколи, карфиол, бобови, леща, зелен чай, червено вино (с мярка), авокадо, кокос, маслини, зехтин екстра върджин, орехи, шам фъстък, кедрови ядки, бадеми, сьомга, сардини, куркума, канела, черен шоколад, подправки и билки.

Какво трябва да се избягва?

- Млечни. Една от главните причини е нещо, което се нарична инсулиноподобен фактор на растежа (IGF-1). Той имитира структурата на инсулина и може да се прикача към инсулиновите рецептори на клетката. Има способност да усилва растежа на различни образувания, включително и злокачествени. При продължително приемане може да доведе до ускорено развитие на диабет. Все пак може да се приема масло, тъй като е богато на полезни мазнини и витамини. Алтернативи на млечните продукти са ядково, оризово, кокосово мляко.

- Глутен. Той влияе на възпалителните процеси в организма. Продуктите, лишени от глутен трябва да се избират внимателно, тъй като голяма част от тях са обработени и имат висок гликемичен товар (ГТ) (количеството въглехидати в храните). Нека се избягват храни като паста и  хляб без глутен.

- Соя. Тя забавя овулацията при някои жени.

Още малко, от един друг източник: https://pcoschallenge.org/pcos/pcos-challenge-ezine-mar-2014.pdf

Простите въглехидрати се разграждат до миниатюрни глюкозни частици. Това означава, че тялото няма нужда от много усилия, за да ги разгради. Поради тази причина, те навлизат в кръвния поток веднага, довеждайки до незабавно повишение на кръвната захар, което от своя страна причинява увеличение на инсулина. Консумацията на прости въглехидрати влошава СПКЯ, като покачва нивата на инсулин и причинява повишение в теглото.

Примери за прости въглехидрати: сладки, печива, подсладени напитки (безалкохолни, студен чай, сокове), мед и захар.


Рафинираните въглехидрати са сходни на простите, но при тях има по-голяма нужда от преработване, за да бъдат използвани като глюкоза. Тъй като те не съдържат фибри или хранителния профил на пълнозърнестите, те съдържат ниска хранителна стойност. Също като простите въглехидрати, рафинираните такива покачват нивата на инсулина и влошават инсулиновата резистентност.

Примери за рафинирани въглехидрати: бял ориз, бяло брашно, бял хляб, подсладени зърнени храни с ниско съдържание на фибри.

Нерафинираните или пълнозърнести въглехидрати могат да подобрят инсулиновата резистентност, като забавят освобождаването на глюкоза и предотвратяват рязкото покачване на инсулина. Неговите нива се подобряват при консумирането на нутриенти, съдържащи се в пълнозърнестите продукти, например хром, магнезий и селен. Тези нутриенти, заедно с фибрите, фитохимикалите и антиоксидантите, съдържащи се в пълнозърнестите, могат да спомогнат за намаляване на кръвното налягане и намаляват риска от диабет. Те помагат и в справянето с проблемите с теглото, както и са засищащи.

Примери за нерафинирани или пълнозърнести: пшеница, царевица, овесени ядки, спелта, просо, кафяв ориз, камут, киноа.

Плодовете съдържат въглехидрати. Съдържат важни витамини, минерали, антиоксиданти и фибри, които помагат за намаляването на кръвното налягане, инсулина и холестерола. Плодовете, които се консумират заедно с кората (ябълки, боровинки, ягоди) имат по-нисък ГИ от тези, които се консумират с кората (ананас, диня). Избягвайте плодовия сок, който рязко покачва инсулина.

Зеленчуците, както и плодовете, имат неизброими хранителни ползи, заради високото съдържание на фибри и богатия запас от витамини и нутриенти. Тези ползи включват подобряване на холестерола, инсулина и предотвратяване на ракови заболявания. Има два вида зеленчуци: с високо съдържание на нишесте и такива с ниско. Тези с високо съдържание на нишесте имат повече въглехидрати и допринасят за покачването нивата на инсулина повече от другата група.

Примери за зеленчуци с високо съдържание на нишесте: картофи, царевица, грах.
Примери за зеленчуци с ниско съдържание на нишесте: броколи, тиквички, спанак, зелен боб, чушки.


Бобовите храни имат нисък ГИ и са добър източник на растителен протеин. Те са богати на фибри, фолиева киселина, желязо и други важни витамини и минерали, които подобряват инсулина.

Примери за бобови храни: леща, боб, грах.


Млечните продукти
са богат източник на калций и протеин и се считат за въглехидрати, заради високото съдържание на лактоза. Има сведения, че млякото, особено нискомасленото, може да доведе до повишение на нивата на андрогените и инсулина. Поради тези причини, се препоръчва употребата на мляко да бъде сведена до две или по-малко порции на ден.

Протеините не се нуждаят от много инсулин, за да бъдат разградени и не покачват нивата му, както въглехидратите. Те засищат и стабилизират нивата на кръвта.

Примери за протеини от животински произход: месо, риба, морски дарова, яйца и мляко.
Примери за протеини от растителен произход: бобови, ядки, соя.


Мазнините ни засищат за по-дълго и предотвратяват преяждането. Те забавят освобождаването на глюкоза. Омега 3 мазнините са особено важни за жени със СПКЯ.

Примери за полезни мазнини: риба, орехи, яйчен белтък.

Последна редакция: пн, 06 май 2019, 23:59 от AnMary

# 716
  • Мнения: 39
Здравейте на всички мами и  бъдещи мами..
Преди 2 месеца ми поставиха тази диагноза СПКЯ направиха ми иследвяния Откриха ми че имам леко завишен инсулин .. Високи нива на тестостерона  пролактина ми е в норма  ЛХ ФСХ Естрадиол също са в норма  И Ендокриноложката ми изписа Инофолик Комби 2х1 И Метфогамма 3×1  за 3 месеца и Вигантол 2×10 капки седмично .. вече ги пия втори месец  ..  та ние започнахме бебеправене.. та мисълта ми е това .. някои от вас забременяха ли с тази диагноза и как протече при вас бремеността.. благодаряя предварително..

Последна редакция: вт, 14 май 2019, 13:49 от Stefchetoo

# 717
  • Мнения: 241
Аз съм бременна в момента. За мен това, което помогна, е нисковъглехидратната диета. Може и съвпадение да е, но е факт, че след месец без въглехидрати, нещата станаха, след шест месеца опити - а както знаем, кистите и инсулина имат доста общо с въглехидратите. В момента яйчниците ми са чисти, то те и не функционират.
Тсх-то как е?
Забременява се, може и по - трудно да е, но става. Тук е пълно с девойки, които са пример, даже има и тема някъде, провери я. Обаче после се работи и за запазване на бебото ... и така. Успех! Simple Smile 

# 718
  • Мнения: 39
Аз съм бременна в момента. За мен това, което помогна, е нисковъглехидратната диета. Може и съвпадение да е, но е факт, че след месец без въглехидрати, нещата станаха, след шест месеца опити - а както знаем, кистите и инсулина имат доста общо с въглехидратите. В момента яйчниците ми са чисти, то те и не функционират.
Тсх-то как е?
Забременява се, може и по - трудно да е, но става. Тук е пълно с девойки, които са пример, даже има и тема някъде, провери я. Обаче после се работи и за запазване на бебото ... и така. Успех! Simple Smile 
 

Благодаря много и лека бременност ти желая
ТСХ и ФТ4 са в норма

# 719
  • Мнения: 241
В норма по принцип, или в норма за забременяване? Желателно е да е около 1-2.

Аз съм бременна в момента. За мен това, което помогна, е нисковъглехидратната диета. Може и съвпадение да е, но е факт, че след месец без въглехидрати, нещата станаха, след шест месеца опити - а както знаем, кистите и инсулина имат доста общо с въглехидратите. В момента яйчниците ми са чисти, то те и не функционират.
Тсх-то как е?
Забременява се, може и по - трудно да е, но става. Тук е пълно с девойки, които са пример, даже има и тема някъде, провери я. Обаче после се работи и за запазване на бебото ... и така. Успех! Simple Smile 
 

Благодаря много и лека бременност ти желая
ТСХ и ФТ4 са в норма

Общи условия

Активация на акаунт