Морбили?!

  • 335 538
  • 6 229
  •   1
Отговори
# 3 360
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Мисля, че не е редно да се сравняваме между държави. Все пак различни, климати, националности, организми  всеки със своите особености. В България за малария няма да се ваксинираш, но някъде е задължително.

# 3 361
  • София
  • Мнения: 38 898
Както се знае, туберкулоза в България има, така че ни трябва БЦЖ.

Щеше ми се да има ваксина за варицела тук.

# 3 362
  • Бургас
  • Мнения: 5 746
Все пак говорим за европейски държави, не за други континенти и то давани многократно за пример за затегнати системи.

# 3 363
  • Мнения: 9 276
Всички държави от Източна Европа сме в кюпа с туберкулозата, няма ли поне да отвориш сайта?

http://www.bcgatlas.org

Тук слагаме БЦЖ, защото имаме туберкулоза, както и в целия останал свят. Единствено една шепа от най-богатите нямат туберкулоза и съответно не слагат ваксина.

# 3 364
  • Мнения: 9 276
Ето още за БЦЖ ваксината. Оказва се, че тя забавя множествената склероза.

http://www.msdiscovery.org/news/new_findings/8851-cheap-vaccine- … ws-ms-progression

 БЦЖ-то изглежда намира доста широко приложение при автоимунните заболявания. БЦЖ-то е жива ваксина и съдържа жива бактерия, която изглежда играе имуномодулираща роля.

Понеже тук се повдигна въпроса за автоимунните заболявания, които са голям бич за богатите и развити държави (но не и за бедните) и ваксините веднага бяха обвинени за това, както вече казах водеща хипотеза сред учените е че липсата на контакт с микроорганизми при хора, които са генетично предразположени към това е основната причина. Микробите, с които се срещаш в природата и на село са различни от тези в асфалтирания град и т.н.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3868387/

# 3 365
  • Бургас
  • Мнения: 5 746
Аз БЦЖ не съм казала нищо в предишните си постове. За пневмококите най - вече мрънкам и схемите 3+1.

# 3 366
  • Мнения: 48 061
Ми наистина преди години хората сами се натискаха и плащаха за тази ваксина. Явно за добро са я включили. Аз пък се чудя на зора за ваксината за варицела, според мен е ненужна, но не съм специалист. Ако я включат, веднага ще има противници.
Трябва някакъв баланс

# 3 367
  • Мнения: 9 276
Варицелата надълго и нашироко я обсъждахме в тази тема. Аз пък се радвам за ваксината. Ако беше само шарката, хайде как да е, но херпес зостер - не мерси. Ще ваксинирам децата, стига варицелата да не ни хване дотогава.

Иначе честно казано съм учудена, че не е включена в задължителния списък, чела съм препоръките на СЗО и те препоръчват над 80% покритие, иначе много хора ще порастнат без да са я карали. Но в крайна сметка да правят каквото искат, по-важното е да я има най-накрая. Да не говорим колко възрастни има, които не са я карали и треперят от страх, има смъртни случаи сред тях, едно момиче точно в тази тема разказваше как 3 дена била в кома и после всяка година херпес зостер, тези хора нямаше да са в това положение, ако имаше ваксина, както във всички останали европейски държави.

# 3 368
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Така се похвали БЦЖ, че ще взема да си бия едно допълнително.
На детето му предстои Манту. Има само БЦЖ от родилноти, защото имаше хубав отпечатък от нея, който изчезна след годинката.

# 3 369
  • София
  • Мнения: 38 898
Не го хвалим. Има много недостатъци, много особености, но за съжаление няма по-добро и в Бг имаме нужда.

# 3 370
  • Мнения: 9 276
Ха дано сега  да вземат да я подобрят малко ваксината или да направят нова. Сегашното БЦЖ при възрастните не е толкова ефективна, но това е единственото, което имаме. Западните общества са си решили проблема с туберкулозата и нямат стимул да се разработват такива ваксини. Но сега щом лекува диабет сигурно ще има интерес.

БЦЖ ваксината се оказва и че пази от проказа.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20109030

От тези разговори човек научава наистина много интересни неща.

Ето срещу колко много неща помага БЦЖ:

https://gizmodo.com/5934555/the-miracle-cure-thats-hiding-in-plain-sight

Едит: Децата и двете нямаха никакъв белег от родилното. Правихме манту - излезе положително. На сина ми съвсем ясно се виждаше, на дъщеря ми абсолютно нищо не се виждаше, бях сигурна, че е отрицателно, но те натиснаха кожата до побеляване и казаха ето го и отчетоха положително.

Последна редакция: вт, 11 сеп 2018, 22:13 от LillyM

# 3 371
  • Мнения: 19 349
БЦЖ може да пази от разни други неща, но за съжаление ефективността й за превенция на туберкулозата е ограничена.
 "It does not prevent primary infection and, more importantly, does not prevent reactivation of latent pulmonary infection, the principal source of bacillary spread in the community. The impact of BCG vaccination on transmission of Mtb is therefore limited."
http://www.who.int/biologicals/areas/vaccines/bcg/en/

# 3 372
  • Мнения: 9 276
Transmission значи предаване, т.е. ролята й да създаде колективен имунитет и да спре разпространението е ограничена.

Но поне децата пази успешно:

BCG vaccine has a documented protective effect against meningitis and disseminated TB in children.

което никак не е малко.

Една трета от човечеството са носители на бактерията, но само около 10% от тях се разболяват.

http://forummedicus.com/archives/all-publications/4805

Нещата не са чак толкова прости, да щеше да е хубаво да имахме по-ефективна ваксина, но засега разполагаме с това.

Последна редакция: вт, 11 сеп 2018, 22:40 от LillyM

# 3 373
  • Мнения: 3 056
Преди 10 години се разболях от автоимунно заболяване и започнах терапия със стероиди и имуносупресори. Лекуващата лекарка ме попита какво работя и като разбра, че съм учителка ме посъветва да напусна работа или да я сменя с друга. Попитах защо да го правя, аз не съм опасна за децата, а тя каза: да, но има все повече ненормални родители, които не си ваксинират децата и те са опасни за теб. Опасни без преувеличение. Има обаче болни деца, които не могат просто да напуснат училище и да си намерят друго занимание. За тях лекарката ми каза кратко: господ да им е на помощ! Не знам как можеш да живееш спокойно, ако станеш причина за смъртта на друго дете, което не може да бъде ваксинирано по разни причини. Не питам. Сещам се.

А замисляли сте , търсили ли сте причината за автоимунното? Аз също съм и чета  доста  информация и в по-голяма част от света не ваксинират децата на родители с автоимунно, особенно деца родени след развиване на автоимунното. Отделно постоянно попадам на връзката между определени съставки във ваксините и автоимунните ........  така може да се обясни и бума на автоимунни в света ... Не ми се навлиза в темата, защото виждам че тук не се чете особенно, а и не се вниква. Обиди се сипят към всеки инакомислещ /независимо от причината/.

Разбира се, че съм търсила и питала. Ваксинирана съм с всички ваксини, които са били в календара по мое време. Тогава всички ваксини бяха задължителни и никой не си помисляше, че може да се измъкне. Ваксинираха ни направо в училище, в час. Това всичко се случваше като бях дете. Отключих болестта чак на 44 години, преди 10 години. Нямам идея дали може от ваксина да отключа след десетилетия.
Обикновено всеки болен го питат има ли фамилна обремененост, а не за ваксини. Наблюдава се при някои автоимунни зависимост и връзка от родители. Няма обаче категорично направен извод, защото няма доказана сигурна връзка между болестта и поколенията. Всичко друго е превенция.
Моля, не наричайте заблудените инакомислещи. Те са немислещи, защото са изпаднали в паника за нероден Петко.
Имаше въпрос горе за консултации с имунолог. Аз съм се консултирала с имунолози. Вероятно съм минала през всички ,които имат някакво име в тази област, тъй като отключих и други автоимунни след първото. Общото становище е, че не могат да намерят обща причина за всички болни, дори за определени групи от тях. Най-вероятно причините са различни при всеки отделен човек, защото всеки организъм е различен и реагира различно на всичко, което му се случва.
Възможно е при това положение някой наистина да е отключил автоимунно след ваксина.
Възможно е някой да е отключил, защото е фамилно обременен.
Възможно е някой да е отключил, защото средата на живот е провокирала с нещо организма му.
По тази логика трябва да спрем да се ваксинираме всички и да оставим болестите да върлуват на воля.
По тази логика трябва да се гръмнем, защото в семейството има човек с автоимунно.
По тази логика най-добре да ни няма сред живите, защото нещо може да провокира болест.
Нелепо е.
Или може би не.... За определени хора може би е нормално. Да ходят неваксинирани, щото може пък нещо да отключат. Да се пазят от хипотетична болест, докато в същото време излагат себе си и другите на опасност с болести, които са съвсем реални.
Не знам какво да мисля за такива хора.... Rolling Eyes


По тази логика да изследваме човека/човечето преди да го бодем; по тази логика да не го излагаме на произволни рискове, неизследвайки го и нетествайки; 'щото ако вашето дете беше "героят" на статиите, които по-напред цитирах от actualno.com, нямаше да я пеете тази.

# 3 374
  • Мнения: 3 056
Точно пък пневмокококовата и срещу Хемофилус, имайки предвид джунглата в яслите и градините с антиваксъри и хомеопати дето си влачат децата с мазните сополи и им пръскат само водичка със захар в нослетата докато не стигнат до усложнение, според мен трябва да останат задължителни. И двете пазят срещу много чести усложнения от двете бактерии, което може да се случи и от други заболявания но медицината е решила първо че малките деца са много застрашени от тези усложнения от тези две бактерии и второ има как да се предпазят с ваксини.
Детето ни има и двете ваксини, лепна в яслата и пневмококи (не направи никакво усложнение от тях) и Хемофилус в комбинация с Мораксела - усложнението беше отит от Моракселата. За сметка на това покрой неговия Хемофилус, който лепнах и аз на мен ми се наложи в първия триместър от бременността сега да пия антибиотик. Изобщо не са за подценяване тези инфекции, особено на фона на нарастващата антибиотична резистентност, как я виждате тази работа не знам... Много ви бяга голямата картинка...

А моето дете изкара ротавирус - доста дълго и изтощително, ама без ваксинка - о, чудо! И без болница! И без други екстри, освен прахчета смекта и пробиотик. Но - го кърмех. Ужас за повечето от тези "велики" доктори, дето ви бодат децата за щяло и нещяло, без и да ви питат даже.

Общи условия

Активация на акаунт