15-минутни ястия - идеи и рецепти - 2

  • 185 000
  • 753
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 19 221
Дори и при обикновения качамак - с миксер бъркането не е чак толкова страшно. Но определено не се вмества в 15-те минути.
Открих една интересна рецепта с качамак, още неизпробвана

# 556
  • Мнения: 1 026

 Cuckoo,  в грешка си - ГОЛЯМА. Следвай стъпките, които съм писала за направата му и засичай време.  Ааааа, забравила съм  да напиша, че качамака се посолява.

# 557
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Аз преоткрих бърканите яйца със сирене и спанак.  Heart Eyes Буквално 3-5 минутки, ако не се брои миенето на листата. Рязането е на две, на три, на както дойде, защото листата се свиват. Пускам ги в по-дълбока касеролка в олио, като спаднат на дъното и изври водата от тях, чуквам яйцата, натрошавам сирене и е готово.

# 558
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Аз преоткрих бърканите яйца със сирене и спанак.  Heart Eyes Буквално 3-5 минутки, ако не се брои миенето на листата. Рязането е на две, на три, на както дойде, защото листата се свиват. Пускам ги в по-дълбока касеролка в олио, като спаднат на дъното и изври водата от тях, чуквам яйцата, натрошавам сирене и е готово.

+1! Голяма вкусотия.

Модификация: В по широк и дълбок тиган, задушавам спанака, слага се малко домат консерва, сол черен, магданоз, червен пипер, по желание може и да се добави водичка, след това поръсвам с натрошено сирене, чуквам яйца на очи върху спаначената смес и веднага слагам капака, след като се забулят яйцата сервирам. Може преди спанака и малко зелен лук и чесън. Аз ползвам спанак на листа, супер лесно се мие, почти няма пръст, после в центрофугата за зелена салата и го съхранявам в хладилник готов за салата или някакво ястие.

# 559
  • Мнения: 2 760
Не е точно за 15 минути, но една позната ме научи - в суха чашка смесвам сол, червен пипер и брашно от чесън и поръсвам пържени картофи, докато са горещи още, разбърквам. Стават леко пикантни. Ако решите, пробвайте само върху няколко картофа, може да не ви хареса.

# 560
  • София
  • Мнения: 19 221
Cuckoo,  в грешка си - ГОЛЯМА. Следвай стъпките, които съм писала за направата му и засичай време.  Ааааа, забравила съм  да напиша, че качамака се посолява.
Кое точно е голямата грешка? Яла съм качамак още по времето, когато грис не се продаваше, и съм гледала как го прави баща ми, та поназнайвам някои неща.

Писах за обикновения качамак, че не се вмества в 15 минути, трябва му повече арене, за да няма наистина болки в корема.

# 561
  • Мнения: 1 026
По времето на баща ти , дядо ми и т.н може качамак да се е правил и за час, зная ли,но в момента  качамак аз си правя за по-малка от 15 минути. Спазвайки  рецептата на опаковката.

# 562
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Cuckoo,  в грешка си - ГОЛЯМА. Следвай стъпките, които съм писала за направата му и засичай време.  Ааааа, забравила съм  да напиша, че качамака се посолява.
Кое точно е голямата грешка? Яла съм качамак още по времето, когато грис не се продаваше, и съм гледала как го прави баща ми, та поназнайвам някои неща.

Писах за обикновения качамак, че не се вмества в 15 минути, трябва му повече арене, за да няма наистина болки в корема.
Спомням си онова време когато нямаше днешният полуфабрикат на качамак, та тогава баща ми беше направил качамилка, с която бъркаше поне половин час качамака. Слагаше вода със сол в голяма тенджера, след завирането и изсипваше пакет брашно, в средата правеше дупка да излиза парата и оставяше да ври около 30-40 мин. След това сваляше от котлона и бъркаше докато се отдели от стените на съда и не остане и бучица. Цялата процедура отнемаше и повече от час понякога. 
Сега пакета полуфабрика,т цоп във врящата вода, след 5-10 минути качамак Yum

# 563
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Аз нямам спомен толкова дълго да се е правил качамак, а имайте предвид, че селото на дядо и баба в Добруджа е било известно време румънско, след това местят границата. Много често се правеше качамак, баба винаги отделяше една част, с помощта на лъжица оформяше нещо като цвете и заливаше с мед - това беше десерта Simple Smile.

Освен мамалига(качамак), баба правеше и мамалай, с поливка от мляко и яйца и запичаше.

# 564
  • София
  • Мнения: 19 221
Спомням си онова време когато нямаше днешният полуфабрикат на качамак, та тогава баща ми беше направил качамилка, с която бъркаше поне половин час качамака. Слагаше вода със сол в голяма тенджера, след завирането и изсипваше пакет брашно, в средата правеше дупка да излиза парата и оставяше да ври около 30-40 мин. След това сваляше от котлона и бъркаше докато се отдели от стените на съда и не остане и бучица. Цялата процедура отнемаше и повече от час понякога.  
Сега пакета полуфабрика,т цоп във врящата вода, след 5-10 минути качамак Yum
Аха, и моят, но ползваше миксер. Така де, качамакът е мъжка работа, както слагането на кисело зеле.

Последна редакция: ср, 25 апр 2018, 17:09 от Cuckoo

# 565
  • Варна
  • Мнения: 1 366
Аз нямам спомен толкова дълго да се е правил качамак, а имайте предвид, че селото на дядо и баба в Добруджа е било известно време румънско, след това местят границата. Много често се правеше качамак, баба винаги отделяше една част, с помощта на лъжица оформяше нещо като цвете и заливаше с мед - това беше десерта Simple Smile.

Освен мамалига(качамак), баба правеше и мамалай, с поливка от мляко и яйца и запичаше.


Това нещо „мамалай” как се прави...прозвуча интересно.Пусни рецептата

# 566
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз не обичам много качамак, но един път ядах навън следното: качамакът приготвен, изсипан в тава около 5см дебел и оставен да стегне. после го режеха на шайби и запържваха в тиган от 2 страни. поднасяха с гъбен сос. много вкусно, но на мен ми е много врътня, евентуално ако е останал от предния ден го правя така.

иначе скоро правих 50:50 полента и пълн. брашно от елда. това е рецепта някъде от Сев. Италия. като е готова полентата, се слага ароматно жълто сирене на кубчета и леко се обърква.
така е по-добре, само от царевица въобще не ми е по вкуса.

# 567
  • София
  • Мнения: 1 832
Качамак не обичам. Понякога купувам "качамак" и го използвам за панировка на риба.
Пилешки бон филенца /цели/ се запържват за около 5-7 мин., добавя се соев сос, изчакват се 2-3 минути и се добавя течна сметана /по-добре животинска/, готви се още 2-3-5 минути и е готово. Води се пиле по китайски.

# 568
  • Мнения: 12 624
За панировка на пилешки хапки също е страхотен, става по-хрупкаво и попива по-малко мазнина от галетата, а цветът става просто разкошен, царевицата нали е по-жълта. И аз рядко се сещам да варя, но за паниране винаги имам в шкафа. Спасява положението и с вечерята понякога де, то повече му е каненето отколкото му е готвенето Grinning

# 569
  • Мнения: 676
Някой спомена пиле по китайски и се сетих да споделя "моята" рецепта, която, между другото, научих от арабин Laughing
Рецептата е доста бърза, като повече време би отнело рязането на зеленчуците, отколкото самото приготвяне, та бихте могли да ползвате кухненски робот за улеснение.
Продукти:
пилешко бон филе
джинджифил
праз лук
зеле
морков
тиквичка
соеви кълнове
праскова или ананас от компот
соев сос
сол, пипер.

Пилето се слага в купа заедно с малко соев сос настърган джинджифил и пипер.

Докато то се овкусява в купата, на ивици се нарязват всички зеленчуци.(аз го правя на робота или с белачката за картофи за морковите и тиквичките).
В голям тиган на много силен огън се слага малко мазнина (по оригинална рецепта е оризово олио, но аз ползвам обикновено слънчогледово или зехтин). Добавят се филетата заедно със соса и се запържват до порозовяване. След като са готови, към тях се добавят посетапно лука, моркова, зелето и тиквичките, като се разбъркват постоянно. Когато зеленчуците поомекнат, се добавя малко настърган джинджифил, плодовете и соевите кълнове.

Това е. Самото готвене е не-повече от 10 мин. Подготовката, може би още 10.

Общи условия

Активация на акаунт