За животните с любов

  • 16 310
  • 304
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 580
Да не бъркаме темите, това няма нищо общо с веганизма. Едва ли има нормален човек, който да е за малтретирането на животни.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 6 347
Сетих се, че имаше преди години предаване с това заглавие по тв. Водеща беше Росица Кирилова.

# 17
  • Мнения: 1 318
Сетих се, че имаше преди години предаване с това заглавие по тв. Водеща беше Росица Кирилова.

Първото излъчване съвпадна с разкъсването на едно момиче от куче на улицата. Имаше много коментари по темата.

--------------------------------
Скрит текст:
В миналата тема за веганизма (или побългареното "веганство") видях много предразсъдъци, както и че много хора продължават да не знаят какво представлява веганството- а именно стремеж към причиняване на по-малко болка и смърт.
От една страна съзнавам, че е бавен, труден и тромав процес промяната на изградените стереотипи, навици, традиции в обществото (както и преодоляването на натиска на много силни индустрии), от друга недоумявам при днешното ниво на масова информация къде остават моралните принципи, любовта и състраданието към по-слабите и беззащитни същества. Наистина ли задоволяването на вкусовите рецептори или комфорта отстъпват пред агонията... без грам съжаление?! Плашещо е в какъв свят растат нашите деца!
Не търся конфронтация, моля спестете си провокативните постове за питателната си закуска от яйца и бекон със сметана или вечерята от сочна пържола. Или за чувствата на растенията. Или за немощните и агресивни вегани (ясно ми е до къде може да доведе липсата на информираност или нежеланието да се излезе от зоната на комфорт)...
Бих искала да обсъдим с тези, които имат интерес, вариантите да се ограничи жестокото отношение към животните в млечната и месната, текстилната и кожарската, както и развлекателната индустрии.
Скрит текст:
Как да дадем повече гласност за безсмислените мъчения, на които се подлагат животните?!
Пп Да, аз съм майката, която беше притеснена, че дъщеря й е решила да бъде веган. И не, това не е лицемерие, напротив. Въпреки, че от дълги години бях вегетарианка, не съзнавах колко съм била заблудена. Сега сме вегани и аз, и двете дъщери, и единственото, за което съжалявам е, че не го направих по-рано. Ползите са не само за животните, но и за нашето здраве и външен вид (лично изпитано), както и за околната среда.

Какви варианти предлагаш ти?
Не мисля, че разумните хора одобряват каквито и да били жестокости.

Последна редакция: пн, 27 мар 2017, 09:10 от Зимна Утрин

# 18
  • Мнения: 12 473
Старая се да живея умерено. В по-голямата част от времето - почти вегански живея, но не се лишавам от млякото в кафето си. Както и от риба или малко мръвка ако наоколо няма друго за ядене.
Не стигам в мислите си до животните, правя го защото така се чувствам по-добре, мислите ми са по-ясни и чисти и тн.

# 19
  • Мнения: 137
Преди 14 години спрях да консумирам месо. Реших, че мога да си го позволя. Реших да не бъде просто опит, знаех че мога да живея и без него.  Не го правех от здравословни причини, направих го от уважение към животните.Тогава бях на 19 години и половина. Беше ми обяснявано, че без месо ще стана импотентен, че ще спра да раста и т.н. Нито едното, нито другото. Често ме питаха през онези години дали бих спрял и животинските продукти. Бях категоричен, че тях няма да ги спра, докато един есенен ден през октомври 2013 г. не се зачетох в интервю на Доналд Уотсън, което още от август месец беше разлепено из София, но на което аз не обръщах внимание. В това интервю се казваше всичко което аз чувствах – чистата съвест, уважение към живота на животните и нещо много важно – това че ни учат като деца какво дава кравата, прасето, кокошката, но не ни казват на каква цена.Бях зависим от шоколад и сирене, но реших да карам без тях. И така на 29 януари 2014 г. спрях всички животински продукти от моето хранене. Чувствам се пълноценен.Хората трудно възприемат това. Мислят го за крайност. Работя в съдебната система и наблюдавам жените около мен. Повечето имат пренебрежително отношение към храната – ако не им хареса – просто я хвърлят в кошчето до бюрото им. Без да се замислят, че е убито животно, че милиони хора гладуват. Този свят е твърде, твърде жесток и денят, в който ще си отида от него ще бъде най-хубавият за моята душа, а от другата страна ще ме чакат душите на всички животни, които се опитах да спася, но не успях.
Към потребителите с подигравателно мнение към автора на темата: ако един ден вашето дете влезе в болница и животът му зависи от божията милост, ще имате ли основание да молите Бог да се смили над неговия живот, при положение, че вие не сте проявявали милост?

# 20
  • Мнения: X
Към потребителите с подигравателно мнение към автора на темата: ако един ден вашето дете влезе в болница и животът му зависи от божията милост, ще имате ли основание да молите Бог да се смили над неговия живот, при положение, че вие не сте проявявали милост?

Поне ще се опитам да не съм нагла до степен да си въобразявам, че съм заела мястото на Бог и имам право да решавам кой заслужава Божията милост и кой не, както правят някои хора, твърдящи, че са в мир със себе си. Междувременно, винаги ще съм благодарна на Бог, че не ме е създал толкова малоумна, че да поставям знак за равенство между децата и животните или да считам животните за по-важни от тях.

# 21
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Ползите са не само за животните, но и за нашето здраве и външен вид (лично изпитано), както и за околната среда.
Доста самонадеяно и смело твърдение, бих казала. Особено след като в събота разбрах, че приятелка от детинство е безнадеждно болна след години веганстване. Вследствие на това целият й храносмилателен тракт е заминал. Сега лекарите са й забранили големи количества растителни храни и са й назначили диета с животински такива. Но не й дават надежда. Хем ми е много болно, хем се ядосвам, хем и не мога да разбера защо продължава да се позволява на подобни вредни движения да се разпространяват безнаказано. Всеки е свободен да яде каквото си ще, но за мен е престъпление да се твърдят неверни неща и да се поддържат каквито и да било крайности с идеята за собствена извисеност и значимост.

# 22
  • Мнения: 7 325
Животните защо ядат животни, а някои от тях и хора  Thinking?

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Смятам веганизма за диагноза, тежко психично отклонение, което се задълбочава с изключването на месо.
За това си учителка по математика, а не психиатър.
Обичам животните.
Обичам месо.
Има противоречие тук- плащаш да бъдат експлоатирани и убивани животните, които обичаш.
Този път имате ли смислен отговор на въпроса какво да правим с милионите животни, които се отглеждат за месо, мляко и т.н.? А на въпроса какви ресурси е нужно да произвежда планетата, за да изхрани над 7 милиарда, консумиращи само растителна храна?
Отговорът е все същият- предвид това, че е невъзможно всички да станат вегани от днес за утре, производството на месо и мляко ще се саморегулира постепенно- търсенето определя предлагането. Ако отпаднат и субсидиите за животновъдите и цената не месото и млякото се увеличи, хората биха купували повече растителни продукти. Така постепенно животновъдството ще губи своя пазарен дял.
На втория въпрос- по-малко ресурси от сега. Месната и млечната промишленост поглъщат прекалено много обработваема земя, вода и др. ресурси, които могат да бъдат използвани по-рационално, което би довело до намаляване на световния глад (дори пълното му елиминиране) и замърсяването на околната среда.
А може ли накратко с каква цел не се консумират яйца, мляко и др. продукти с животински произход?
Заради екплоатацията на животните. Кокошките си снасят яйцата за да си ги мътят, кравите имат мляко за да хранят малките си, пчелите правят мед за да има те какво да ядат.
Освен това тези продукти не са предназначени за човешка консумация и често водят до здравословни проблеми (особено кравето мляко).
За мен веганизмът е толкова абсурден, колкото лъвица да не дава на лъвчетата си месо.
Лъвовете са хищници и без месо не могат да оцелеят. Докато човека е всеяден и има избор.
Да не бъркаме темите, това няма нищо общо с веганизма. Едва ли има нормален човек, който да е за малтретирането на животни.
Точно това е веганизма- обявява се против малтретирането на животните по всякакъв начин.

# 24
  • Мнения: X
Така. И като животновъдството загуби своя пазарен дял, какво ще се случи с животните?

# 25
  • София
  • Мнения: 28 860
Да не бъркаме темите, това няма нищо общо с веганизма. Едва ли има нормален човек, който да е за малтретирането на животни.
Точно. Против жестокостите към тях съм, но ям месо и животински продукти, и нямам намерение да ги спирам.

# 26
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Така. И като животновъдството загуби своя пазарен дял, какво ще се случи с животните?
Няма да се развъждат със сегашните темпове и постепенно се редуцират. В идеалният случай няма повече да се отглеждат, а фермите и кланниците остават в миналото.

# 27
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да не бъркаме темите, това няма нищо общо с веганизма. Едва ли има нормален човек, който да е за малтретирането на животни.
Точно. Против жестокостите към тях съм, но ям месо и животински продукти, и нямам намерение да ги спирам.

А не си ли даваш сметка, че добиването на месо и животински продукти са именно малтретиране и жестокост?

# 28
  • Мнения: X
Т.е., редуцират се до постепенното изчезване на цели животински видове- свиня, овца, крава, коза, кокошка, пуйка, гъска, патица и т.н.? Правилно ли съм разбрала?

# 29
  • Мнения: 15 960
Явно те ще си живеят на свобода сред природата. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт